Amortizeri

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Odgovori
Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19277
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Amortizeri

Post od Heinz » 25 Dec 2023, 14:10

Da li je projektovano 100%? Gde piše to?

Sent from my SM-S918B using Tapatalk


Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8050
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Amortizeri

Post od OMP » 25 Dec 2023, 14:30

Mislim da nije bitna sama tacnost masine u procentima vec gledanje ujednacenosti a da te slaze 10% nije toliko bitno dal ce da pokaze 100 ili 90% kao i kad padne ispod 50% znas da su pred kraj svog radnog veka pa sad dal je to 30 ili 40% nebitno je a kontam da tad vec itekako mozes i sam da osetis da su amorti losi. Ja bih otisao na ovu masinu jer mi nesto sumnjiv zadnji levi tu imam neke zvukove preko neravnina, lezecih i sl. a vizuelno je suv, kad pritiskam auto pozadi isto se ponasa i leva i desna strana, bem li ga al nesto mi se ne svidja tu.

A170T
Postovi: 2132
Pridružio se: 30 Jun 2013, 13:47

Re: Amortizeri

Post od A170T » 25 Dec 2023, 16:33

Planirao sam neke popravke posle nove godine pa me ova tema zanima. Već imam problem da zadnji desni točak lupa preko neravnina kada je auto prazan, kada stavim nekog od 80+kg pozadi situacija je bar 50% bolja. Tu je verovatno problem da su neke gume istrulile, pa bije metal o metal zavisno od terena. Kada se već to radi zanima me i pitanje amortizera, nemam pojma u kakvom su stanju ali posle 23 god sigurno da su za zamenu. Pošto u 80% slučajeva imam dvoje ljudi napred, razmišljao sam da zamenim amortizere za neke najjeftinije čisto da rade posao.

Послато са MI 9 помоћу Тапатока



Čarli
Postovi: 27
Pridružio se: 28 Jul 2023, 08:50
Garaža: Grande Punto 1.4, 16v (2006)

Re: Amortizeri

Post od Čarli » 25 Dec 2023, 16:39

OMP je napisao:
25 Dec 2023, 08:38
i ja cu vrv da menjam uskoro zadnje amorte i vrv cu uzeti kayabu
Ja trenutno razmišljam, imam neke opcije kyb , bilstein, neki kažu monroe ? :think:

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8050
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Amortizeri

Post od OMP » 25 Dec 2023, 18:41

monroe bih izbegao, prema nekim pricama navodno je vecina fals na nasem trzistu a i dosta sam cuo da se zale na kvalitet...bilstein je dobar ali skuplji od kyb koja mi nekako dodje najbolji odnos cena kvalitet a i mnogo ljudi ima pozitivna iskustva sa kyb
Poslednja izmena od OMP u 25 Dec 2023, 19:04, izmenjeno 1 put ukupno.

ftj
Postovi: 13043
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Amortizeri

Post od ftj » 25 Dec 2023, 18:58

monroe nije falš nego je djubre.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8050
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Amortizeri

Post od OMP » 25 Dec 2023, 19:06

Negde sam procitao a i moj drugar majstor mi rekao da se kod nas mahom valjaju dal kineski ili ciji vec monro i da je zbog toga u stvari los, taj majstor je bas imao neke reklamacije i vise ih ne ugradjuje ali sigurno da ima i original da se nadje za koji ne verujem bas da je djubre ipak je to poznata i stara marka ali...???

ljubitelj
Postovi: 10593
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Amortizeri

Post od ljubitelj » 25 Dec 2023, 19:53

Meni je Monroe donet iz SAD, tamo kupljen. Ne može biti orginalniji, a opet je ispalo da je djubre.
Aftermarket verzija, zadnji. Jedva 50,000km i totalno oslabili.

Prednji isto Monroe ugradjeni u fabrici, dakle za fabriku proizvedeni izdržali oko 190,000km bez greške.
Ni tada nisu procurili ali jesu oslabio jedan pa zamenjeni u paru za Bilstein B4.

S388
Postovi: 49
Pridružio se: 24 Dec 2022, 14:07

Re: Amortizeri

Post od S388 » 25 Dec 2023, 20:15

Da li ima ikakvih aftermarket brendova i delova da su makar približni kvalitetu fabričkog dela?

Korisnikov avatar
Puzo81
Postovi: 3265
Pridružio se: 11 Mar 2012, 23:42
Garaža: Ford S-Max 2.0 Tdci Titanium
Lokacija: Novi Sad

Re: Amortizeri

Post od Puzo81 » 25 Dec 2023, 20:52

Imao Kayaba Excel-G, malčice tvrđi ali corsa uz progresivne 35/35 opruge odlično upijala rupe.

Korisnikov avatar
YUgisa
Postovi: 717
Pridružio se: 29 Jan 2014, 18:52
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Amortizeri

Post od YUgisa » 26 Dec 2023, 00:07

Monroe koji dolazi kod nas je u globalu iz Turske fabrike i to je smece, znam za primer gde je procureo za nedelju dana. Redje je naci proizvedene u EU (obicno za neke jako popularne novije modele tamo proizvode) i ti ce trajati, ali sam amortizer kao amortizer nije nista specijalno, puno veci marketing od kvaliteta koji pruza.

Ok su te treskalice, bolje nego 99% vozaca sto moze da proceni sta je lose, to sto vecina primeti da je lose su amortizeri koji su daleko ispod 50%, pogotovo na modernim autima i vozaci koji misle da je jedini moguci defekt na amortizeru ako primete da curi ulje. I kao sto sam rekao, nema amortizera sa 100% jer je tehnicki neizvodljivo, ali sve preko 90% se smatra karakteristikama novog amortizera i sve ispod 50% kriticnim za zamenu.

Moja iskustva sa vise stotina amortizera:
-Monroe u vecini slucajeva smece, nista specijalno u performansama, raznoliko traju
-Sachs uvek smece pogotovo oni sto su se proizvodili u Tunisu (nista gore u zivotu nisam video) pre prebacivanja proizvodnje u Tursku. Nazalost imaju i oni ko Monroe proizvodnju u EU, ali nisam nikad imao priliku da naletim na takve. Tehnicki bi trebali da nude najudobniju voznju, ali trajnost je jos kraca od Monroa i 2 amortizera istog modela za isti model auta su znali da se razlikuju do te mere da jedan bude duplo tvrdji od drugog.
-KYB kako koji model auta ili smece ili ok, u globalu grubo rade, retko procure.
-Bilstein super ako nisu kopije, nemaju jednog ovlascenog uvoznika, a vecina uvoznika valja kopije uz originale, jedino Vudim Trade dok sam uzimao od njih nikad mi nije prodao kopiju. Najbolji moguci kompromis udobnosti, performansi, cene i trajnosti ako je original.
-Razne Kineske gewinde komedija... Mada interesantno da komponente nisu loseg kvaliteta u globalu, samo ih koci onaj ljudski faktor u sklapanju. Kad se rastavi i ocisti sve od kontaminacije i sklopi neko ko se razume u setap amortizera mogu biti prilicno dobre.


Imam jos iskustva ali to su brendovi za koje se 99% odlucuje, tako da srecna kupovina.
Being second is to be the first of the ones who loose...

S388
Postovi: 49
Pridružio se: 24 Dec 2022, 14:07

Re: Amortizeri

Post od S388 » 26 Dec 2023, 00:25

Podeli sa nama još iskustava, znači nam.

Korisnikov avatar
Kuzmanovic
Postovi: 15138
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:31
Garaža: Alfa Romeo MiTo 1.4 TB MultiAir
Lokacija: Beograd

Re: Amortizeri

Post od Kuzmanovic » 26 Dec 2023, 00:48

Sachs je prva ugradnja kod mnogih proizvodjaca automobila, ne bi ja tako olako lose govorio za brend kakav je Sachs.

Sent from my SM-S901B using Tapatalk


A170T
Postovi: 2132
Pridružio se: 30 Jun 2013, 13:47

Re: Amortizeri

Post od A170T » 26 Dec 2023, 01:19

YUgisa je napisao:Monroe koji dolazi kod nas je u globalu iz Turske fabrike i to je smece, znam za primer gde je procureo za nedelju dana. Redje je naci proizvedene u EU (obicno za neke jako popularne novije modele tamo proizvode) i ti ce trajati, ali sam amortizer kao amortizer nije nista specijalno, puno veci marketing od kvaliteta koji pruza.

Ok su te treskalice, bolje nego 99% vozaca sto moze da proceni sta je lose, to sto vecina primeti da je lose su amortizeri koji su daleko ispod 50%, pogotovo na modernim autima i vozaci koji misle da je jedini moguci defekt na amortizeru ako primete da curi ulje. I kao sto sam rekao, nema amortizera sa 100% jer je tehnicki neizvodljivo, ali sve preko 90% se smatra karakteristikama novog amortizera i sve ispod 50% kriticnim za zamenu.

Moja iskustva sa vise stotina amortizera:
-Monroe u vecini slucajeva smece, nista specijalno u performansama, raznoliko traju
-Sachs uvek smece pogotovo oni sto su se proizvodili u Tunisu (nista gore u zivotu nisam video) pre prebacivanja proizvodnje u Tursku. Nazalost imaju i oni ko Monroe proizvodnju u EU, ali nisam nikad imao priliku da naletim na takve. Tehnicki bi trebali da nude najudobniju voznju, ali trajnost je jos kraca od Monroa i 2 amortizera istog modela za isti model auta su znali da se razlikuju do te mere da jedan bude duplo tvrdji od drugog.
-KYB kako koji model auta ili smece ili ok, u globalu grubo rade, retko procure.
-Bilstein super ako nisu kopije, nemaju jednog ovlascenog uvoznika, a vecina uvoznika valja kopije uz originale, jedino Vudim Trade dok sam uzimao od njih nikad mi nije prodao kopiju. Najbolji moguci kompromis udobnosti, performansi, cene i trajnosti ako je original.
-Razne Kineske gewinde komedija... Mada interesantno da komponente nisu loseg kvaliteta u globalu, samo ih koci onaj ljudski faktor u sklapanju. Kad se rastavi i ocisti sve od kontaminacije i sklopi neko ko se razume u setap amortizera mogu biti prilicno dobre.


Imam jos iskustva ali to su brendovi za koje se 99% odlucuje, tako da srecna kupovina.
Meyle? Optimal? Znači u suštini sve je katastrofa osim najskupljeg Bilsteina?

Послато са MI 9 помоћу Тапатока


ljubitelj
Postovi: 10593
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Amortizeri

Post od ljubitelj » 26 Dec 2023, 08:13

S388 je napisao:
25 Dec 2023, 20:15
Da li ima ikakvih aftermarket brendova i delova da su makar približni kvalitetu fabričkog dela?
Hepu, Boge, Sachs, NGK, Denso, Girling, TRW, Moog, Pierburg npr mi pada na pamet da kada kupiš kao after market kvalitet je isti/uporediv sa fabričkom ugradnjom.

Odgovori