Akumulatori

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Odgovori
Korisnikov avatar
swemir
Postovi: 3835
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:52
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Akumulatori - preporuke, iskustva

Post od swemir » 22 Feb 2012, 21:55

nikaragva, da li znas ko pravi za gm, verovatno isto exide, jer je americki, mada ne mora da znaci

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Akumulatori - preporuke, iskustva

Post od nikaragva » 22 Feb 2012, 22:26

Nemam pojma, nisam se previse interesovao, na internetu se moze naci svasta, a na samom akumulatoru ne pise ama bas nista sem GM :)

Korisnikov avatar
Nemanja
Postovi: 265
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:05
Garaža: Audi
Lokacija: Srbija

Re: Akumulatori - preporuke, iskustva

Post od Nemanja » 23 Feb 2012, 01:02

Po ovom ADAC-ovom testu ipade da je Banner koji se prodaje po Metro-u bolji od Bosch S4 i Exide akumulatora. Mada ja imam bas pozitivna iskustva sa Bosch-ovim akumulatorima.

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29864
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Akumulatori - preporuke, iskustva

Post od trojanac » 23 Feb 2012, 01:07

Sumnjam da je Banner iz Metroa i taj sa ADAC testa isti.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
Med
Postovi: 591
Pridružio se: 14 Jan 2012, 21:23

Re: Akumulatori - preporuke, iskustva

Post od Med » 26 Feb 2012, 14:32

У мене у жене био до прекјуче ваки:

Slika

а сада је ваки:

Slika


Још ми рекли да је коњ добро издржао, очито потрефили добру серију.
Питао електричара да ли да узмем овај или Banner?
Каже, ако није велика разлика купи Exide.

Није да је јефтин, али што кажу немам пара да купујем јефтино ал двапут за кратко време.
Прво сам купио каблове (купујем их већ пар година откад сам некоме позајмио своје а тај никако да их врати и још боље...не знам ни коме
сам их позајмио :glavomuzid: ) и то камионске да отерам кола код електричара да прво он види јел са струјом све у реду.

Тако да знате да имам каблове. Ал не позајмљујем више :kezo: !!!!!

nemus
Postovi: 103
Pridružio se: 23 Jan 2012, 19:43
Garaža: Audi A5 sportback
Lokacija: Novi Sad

Re: Akumulatori - preporuke, iskustva

Post od nemus » 26 Feb 2012, 16:37

Nisam kupio na kraju novi akumulator nego sam upalio kola na kablove pre 2 dana i provozao ga od NS do venca i nazad (nekih 23 km) i sad nema problema pali ko mina na pola kljuca.Malo mi je juce brljavio prozor nije htelo automatsko spustanje da radi pa se samo od sebe popravilo.Sve je okej a novi akumulator cu da stavim tamo u novembru jer mislim da nema potrebe da ce ovaj da odradi posao do zime sledece :) Cudan je osecaj kad posle 20 dana upali kola i vozis se :doubleup: ,bas sam se uzeleo ali sam ustedeo malo para ako nista :mrgreen:

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10563
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Akumulatori - preporuke, iskustva

Post od Sloba » 26 Feb 2012, 17:12

Verovatno ti je prozor brljavio zbog akumulatora. I ja imam jedan koji je gotov i slično se ponašao. Razmišljam da ga napunim punjačem i da pratim, da ne kupujem do naredne zime ako ne moram.

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10563
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Akumulatori - preporuke, iskustva

Post od Sloba » 01 Mar 2012, 18:06

Juče sam napunio gorepomenuti Black Horse. Dosuo sam oko 7dl destilovane vode i punio ga 14 sati punjačem od 5A. Nadam se da sam time premostio do proleća i da do naredne zime neću morati menjati akumulator. Ovo mu je četvrta godina što je za domaći akumulator puna kapa.

Slika

MAD MAX
Banned
Postovi: 786
Pridružio se: 22 Feb 2012, 22:19

Re: Akumulatori

Post od MAD MAX » 01 Mar 2012, 19:55

Pa da si izmerio napon na štipaljkama na kraju pinjenja, pod strujim, tačno bi ti mogao da kažem u kakvom ti je aku stanju. Svaki aku bar posle izlaska iz garancije, min na 50kkm, treba pogledati i po potrebi dopuniti elektrolit demi vodom. Na aku koji imaju "staklence" ili pravilno areometar kuglicu, čim ista prestane da se vidi ili da ne bude jarko zelena, odmah proveriti nivo elektrolita ako prethodno dopunjavanje ispravljačem ne otkloni navedeno .
Nema aku bez održavanja, ima samo koji su manje i više zahtevni.
Send from ZX Spectrum 8 bit 16kB

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10563
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Akumulatori

Post od Sloba » 01 Mar 2012, 20:03

Ma, nemam šta da merim, znam da je gotov, samo ga teram da izgura još koju nedelju niskih temperatura. Posle toga će, verujem, vrteti do naredne zimske sezone bez problema. Ima drugar auto-električar testnu opremu za akumulatore, ali nisam hteo zbog ovog krša da mu oduzimam vreme.

MAD MAX
Banned
Postovi: 786
Pridružio se: 22 Feb 2012, 22:19

Re: Akumulatori

Post od MAD MAX » 01 Mar 2012, 20:09

Pa evo da navedem, nekakve parametre koji mogu mnogo da znače nekome. Ako se ima ovakav ispravljač kao na Slobinoj slici, tipa 5-10A, i ako se meri napon na štipaljkama POD STRUJOM na kraju punjenja, kad je aku pun, važi:
-nov aku napon preko 16V
-odličan aku preko 15.6V-16V
-aku koji bi trebalo da pali dobro 15.2-15.6V
-propao aku ispod 15.2V
-ispod 14.8V i leti teško pali.

Kad je aku pun? Kad napon na štipaljkama, pri punjenju više nema prirasta, čak počinje blago da pada zbog grejanja elektrolita, čime je dalje punjenje izlišno i štetno jer se samo gubi voda iz aku. Znači gornji naponi su MAX naponi iz ovog objašnjenja.
Poslednja izmena od MAD MAX u 01 Mar 2012, 20:12, izmenjeno 2 puta ukupno.
Send from ZX Spectrum 8 bit 16kB

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7234
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Akumulatori

Post od dag81 » 01 Mar 2012, 20:11

@Nemus,
Podizac se resetovao jer ti je verovatno nestalo struje, tj. aku bio skroz prazan. Moras ga programirati, tako sto podignes skroz prozor i zadrzis prekidac u gornjem polozaju jos par sekundi. I onda ce da dize.

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10563
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Akumulatori

Post od Sloba » 01 Mar 2012, 20:17

Ovaj punjač sa slike nema automatsko isključivanje, ali ima le diodu kojoj se, kako se bliži kraj punjenja, pojačava intezitet sijanja. S obzirom da mi je akumulator bio potpuno prazan, sa 5A punjenjem za 45Ah mi je trebalo desetak sati punja, ali sam ga ostavio više jer dioda nije sijala punim sjajem, što samo po sebi govori ili da je punjač sporiji od deklarisanog ili da akumulator ne prima struju kao kada je bio mlad...

MAD MAX
Banned
Postovi: 786
Pridružio se: 22 Feb 2012, 22:19

Re: Akumulatori

Post od MAD MAX » 01 Mar 2012, 20:24

To je normalno. Kad je aku skroz prazan, on na tom punjaču vuče 5A, kako se puni struja pada i na kraju struja je oko 1A.
Aku od 45Ah može da izgubi 50% kapaciteta i tada je skroz prazan. Znači oko 22Ah je ono sa čime se raspolaže i što se može napuniti. Ako je prosečna struja punjenja oko 2A, znači treba punjaču tačno 12h od praznog do punog, jer se deo energije gubi i na toplotu.
Prva sijalica odozdo, crvena znači da su štipaljke nakačene, druga da je uključen u struju a treća zelena, počinje da žiži već posle 14V, a jako sija posle 15tak volti, na štipaljkama. Možda baš boje nisam pogodio, ali tako nekako.
Send from ZX Spectrum 8 bit 16kB

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10563
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Akumulatori

Post od Sloba » 01 Mar 2012, 20:32

Da, tako idu boje... Inače, svakako se podrazumeva da "prazan" akumulator nije potpuno prazan, već da ne može da zavrti motorn. Ovaj moj je sve električne uređaje u kolima gurao, osim anlasera.

Odgovori