Šta od "vozačkih" stvari imate u svom autu?

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Odgovori
Korisnikov avatar
sashicus
Postovi: 872
Pridružio se: 14 Jan 2012, 10:43
Garaža: lancia lybra 1.9 jtd
Lokacija: Nis

Re: Da li imate alat u automobilu?

Post od sashicus » 26 Apr 2013, 10:52

ja cu ukratko da ponovim sta imam u gepeku: "ukupno 4-5kg alata i opreme", +pp aparat, par flasa vode, obaveznu opremu. da ne bude da preterujem, mada vidjam puno ljudi koji u gepeku imaju gajbicu/kutiju i tu drze komplet opremu za pranje sa sve sprejevima, krpama, mini usisivacem, elektro pumpom, i pregrst cega, mada i njih mogu da razumem, kad covek nema garazu, nece da nosi u stan nesto sto mu sluzi samo za auto :)
ja sada u libri koja ima invalid tocak imam mesta oko i iznad njega da smestim omanje prase :)
Poslednja izmena od sashicus u 26 Apr 2013, 11:06, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Da li imate alat u automobilu?

Post od Saša » 26 Apr 2013, 10:54

Otkako sam kupio Punta u gepeku držim samo ono što baš moram, štaviše - veći deo stalno nosim gore u stan jer zlotovori brzo sve pokupe... Još jedan razlog više zašto sam prestao da držim alat u gepeku.. :)

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45621
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Da li imate alat u automobilu?

Post od Geza » 26 Apr 2013, 10:55

Šrafciger (fabrički), kombinirke, ključevi 8-15, nekoliko vezica, izolir traka, uz nekoliko osigurača i sijalica i to je uglavnom sve, spakovano u rezervni točak. Ako baš bude problema tu su uže i sajla za vuču :)
Tu su i tri krpe, litar vode i ulja, kao i PP aparat.
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Da li imate alat u automobilu?

Post od Paja » 26 Apr 2013, 11:05

Čekamo ko će prvi da prijavi da na krovu nosa i konstrukciju za kačenje dizalice za vađenje motora. :mrgreen:

Korisnikov avatar
mr.Big
Postovi: 2355
Pridružio se: 13 Jan 2012, 21:02
Lokacija: Bgd

Re: Da li imate alat u automobilu?

Post od mr.Big » 26 Apr 2013, 11:15

Ja nemam ništa od alata, osim fabričkog pribora za zamenu točka.
Znate i zašto...

Korisnikov avatar
dragan
Postovi: 9215
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:09
Garaža: BMW M340i, Peugeot 2008

Re: Da li imate alat u automobilu?

Post od dragan » 26 Apr 2013, 11:19

A kako ne bi znali, vauvau je to :kezo:

Mozda je bolje pitanje " sta ste upotrebili od alata koji nosite u autu "... Tu bi se dobila realna slika sta ie potrebno a sta ne...e

ljubitelj
Postovi: 10545
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Da li imate alat u automobilu?

Post od ljubitelj » 26 Apr 2013, 11:21

dragan je napisao:ljudi o cemu bre pricate, pa gomila vozaca ne bi znala ni tocak sa probusenom gumom da zameni...

sve to sto spominjete, pola majstorske radionice mozete da imate u autu, da izucavate sta se i kako dijagnostifikuje i menja i igrate se majstora, ili mozete jednostavnije da uplatite par hiljada dinara amss-u ili nekim predstavnistvima odredjenih proizvodjaca i da imate besplatnu intervenciju ili bar odvozenje do najblizeg servisa i ne igrate se mehanicara...
Gomila vozaca ne zna nista ali to ne znaci da je to nesto dobro. A nije tesko nauciti makar najosnovnije stvari.
Jednostavnije je uplatiti ali to nije resenje kada zbog neke sitnice stane auto i prekine se voznja. Odvozenje do servisa traje puno vremena, besplatna intervencija isto treba da se dosta ceka, prakticno auto stoji nepokretan i vi pored njega.
Koliko ja shvatam svrha auta je da prevozi a ne da stoji, i meni je prioritet nastavak putovanja u odnosu na cekanje nedefinisanog vremena na nedefinisanu pomoc.
Mnogo puta sam gledao uzivo da ta placena unapred besplatna intervencija nema nikakvu svrhu, dodje pomoc koja nije u stanju da ista uradi a pogotovu sam vidjao da se pomoc ceka satima onda kada je najpotrebnije.

Najprostiji scenario, iz nekog razloga se akumulator pokvario/ ispraznio.
Imate besplatnu intervenciju, ne mozete da upalite auto i pozovete. Cekate pola sata, 2 sata, nemate pojma koliko.
Krenuli ste na posao, na put, negde po nekom planu.
Imate osnovni alat, zamenite akumulator ili zaustavite prvi auto i pomognete se kablovima za paljenje i slicno nastavite put za 15tak minuta.


Ili tokom parkiranog auta neka zivotinjka pregrize crevo ili zicu i auto je mrtav.Popravka je jednostavna ali bez alata nije moguca.

Ima sijaset situacija gde popravka moze da se zavrsi za manje od pola sata, umesto da se izgubi vreme u cekanju na pomoc.

Iako mi alat iz gepeka zatreba na putu jednom u 10 godina mnogo sam sigurniji kada znam da ga imam, i mnogo puta sam drugima pomogao da prevazidju bezizlaznu situaciju ne samo sa autom upravo sa 5-6 kg minimalnog alata koji jedva da zauzima mesto u gepeku.

Korisnikov avatar
Rakhil
Postovi: 8335
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:01
Garaža: Ford Focus Mk2 1.6 16V, KTM Leggero Cross
Lokacija: Beograd

Re: Da li imate alat u automobilu?

Post od Rakhil » 26 Apr 2013, 11:34

Pa vidis kako mozes da budes konkretan bez odlaska u fantaziju tipa "treba mi magacin rezervnih delova". Ovaj post mogu da ti potpisem, a vrati se pa procitaj sta si napisao u prethodnom: tema je imanje alata U AUTOMOBILU, sto ce reci za zamenu na putu, ne racuna se sta sve covek moze uopste da uradi sam na kolima.

Korisnikov avatar
BAJKER
Postovi: 6087
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:34
Garaža: Suzuki SX4 1.5 MTB Cannondale bike
Lokacija: Zemun,Beograd,SRBIJA.

Re: Da li imate alat u automobilu?

Post od BAJKER » 26 Apr 2013, 12:38

Zaboravio sam reci kada idem na put lista sredstava koja mi mogu zatrebati prosiruje se na Mini Mag Lite i Svajcarski nozic, ovo mi bar treba za ljustenje jabuke :kezo:
Slika
Slika
Slika

Korisnikov avatar
dragan
Postovi: 9215
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:09
Garaža: BMW M340i, Peugeot 2008

Re: Da li imate alat u automobilu?

Post od dragan » 26 Apr 2013, 13:16

ljubitelj je napisao: Imate osnovni alat, zamenite akumulator ili zaustavite prvi auto i pomognete se kablovima za paljenje i slicno nastavite put za 15tak minuta.
zamenite akumulator drugim koji takodje vozite u gepeku :kezo:

slazem se sa rakhilom, ovaj post je vec u drugacijem tonu, ali za intervencije pobrojane u njemu su potrebni nozic i kablovi, koje kako vec spomenuh da nosim u odredjenim prilikama. a sve je to zajedno daleko od fantazije tipa zamenis map senzor, diznu i kais, bendix anlasera i da ne nabrajam...

Korisnikov avatar
codemaker
Postovi: 720
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:31
Garaža: Audi A6 C6 2.0 TDI (2008)
Lokacija: Beograd

Re: Da li imate alat u automobilu?

Post od codemaker » 26 Apr 2013, 13:45

Ja od alata imam samo ono što su mi kukavički podmetnuli uz auto kad sam ga kupio. Pa još sakrili u neki pretinac i sad kao - ja imam alat.
To što sam samo najobičniji vozač, kojem auto služi da krene kad pođem na put i stane kad stignem gde sam zapeo - me ni na koji način ne kvalifikuje da ja mogu nešto da popravim ako se mrcina uzjoguni.
Ako mi je crkao akumulator, nikakav alat mi neće pomoći ako nemam rezervni u kolima. Pa sve i da imam, ima neka caka sa priključenjem nobog, redosled + i - a siguran sam da bih se glat zajebao i spalio auto.
Ako mi auto najednom stane bez vidljivog razloga (na primer otpao točak, ispao motor ili jednostavno mrcina neće dalje), nema tog alata koji će mi pomoći da sebi pomognem, pod uslovom da uspem da nađem načina da otvorim haubu motora a ne gepek. Pogotovo kod novih automobila, gde u principu biti inženjer elektronike, mehanike, građevinac i raketni inženjer da bi uopšte detektovao problem uz veliku pomoć knjige od 1000 strana "tehnička specifikacija" ili specijalnog manuala.
Sve i da ustanovim da je neka žička prekinuta, pitanje je samo sekunde kad ću se zajebati i spojiti pogrešne krajeve i - opet spaliti auto.

Dok sam vozio Škodu MB 1000, imala je samo 4 komponente:
- motor
- anlaser
- bobinu
- hladnjak
i dve žice jednu plavu i jednu crvenu, koje su vodila oko svega toga pa negde unutra, što nikada nisam saznao gde. Imam osećaj da bih to mogao da prčkam nešto, ali džaba, nisam se utrenirao jer nijednom nije stala. Osim jednom kad sam kod Celja zviznuo u jednu kravu, al' se to ne računa.

Sve u svemu, meni i mnogima koje znam, sasvim je svejedno da li imam alat u kolima ili ne. Osim ključa za skidanje i montoranje točka. I to da mi neko drugi uradi od neserećnih dobitnika koji prođu i padnu na moje moljakanje, jer zbog jebene kičme ne mogu da podignem ništa teže od kafe za poneti. Sve drugo su mi džaba uvalili, niti znam da koristim, niti znam kad koji primeniti.

Takvo je valjda vreme, kupiš mrcinu, voziš a za opravku treba ista tehnologija kao i za izradu Apolo raketa, što mi se realno ne isplati da kupujem i posle još osoblje da obučavam, plaćam plate, doprinose, poreze...
Jedino što mogu je da budem član AMSS na što višem "paketu" i molim boga da mi ne zatrebaju. Pre nekoliko godina kad sam sa audi 80 išau u Grčku, u 3 sata ujutro mi propadnu oba homokinetička zgloba. Sedim u jebenom mraku 130km od BG i zovem telefonom AMSS. Niko ne odgovara, po principu "ajmo spavat, neka ujutro zovu". Konačno me skleptao neki lešinar sa šlep kamionom i lagano i pažljivo me odrao za prevoz do Niša. Pa su ostale Nišlije stale u red da me deru i dranje je trajalo naizmenično do 16h kad sam nastavio put.

I sad mi treba alat?
Pare mi trebaju bre! Ostalo je lako.
Naravno da pričam sam sa sobom... I meni je ponekad potreban savet stručnjaka.
( Crtice iz života jednog srpskog programera )

Korisnikov avatar
methane.master
Postovi: 21560
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:30
Garaža: Clio III ph2 1,2 16V

Re: Da li imate alat u automobilu?

Post od methane.master » 26 Apr 2013, 14:41

:kezo:

Tako nekako. :doubleup:
Širim haos!

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Da li imate alat u automobilu?

Post od nikaragva » 26 Apr 2013, 14:58

Ne znam jel neko gledao Memedovića kada ide sa onim rusima negde na krajnji sever Rusije u samohotkama. Oni gore na krovu nose burad sa gorivom, i gotovo sve delove koji mogu da crknu, polome i slično, alat sav mogući sve imaju.
Njima pare tamo ne pomažu :D

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Da li imate alat u automobilu?

Post od Saša » 26 Apr 2013, 15:27

Tamo pomaže samo karton votke, osnovna platežna jedinica u tim bespućima... :rofl:

@ Codemaker

Sve apsolutna istina koju i mi ostali pokušavamo da (do)kažemo nekima, ali ti si ga baš poentirao... :D

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21042
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Da li imate alat u automobilu?

Post od nidza » 26 Apr 2013, 16:26

Matori moj nosi alat u kolima, zato ja ne moram. O:-) Ni akumulator nisam mogao sam da zamenim, Alfa ima uvučen šraf od držača i stvarno je trebao neki dugački cevasti ključ. Naravno, matori sve ima.

Ruku na srce, nije bilo većih problema u mom vozačkom stažu, jugić 7-8 godina nikad nije stao. Stilo, evo 6 punih godina kod mene, samo redovni servisi na 10.000km, plus nije nikad prenoćio u servisu, nije ni bilo potrebe za nekim alatom sem ključa za točkove za zamenu letnjeg seta na zimski (nije ni gumni defekt nikadnimao), dok je Alfa razmažena, pa za svaku sitnicu čeka ginekologa, i to privatnog. :-D

Tapatalk HD

Odgovori