Šta od "vozačkih" stvari imate u svom autu?

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Odgovori
Korisnikov avatar
BAJKER
Postovi: 6087
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:34
Garaža: Suzuki SX4 1.5 MTB Cannondale bike
Lokacija: Zemun,Beograd,SRBIJA.

Re: Da li imate alat u automobilu?

Post od BAJKER » 26 Apr 2013, 07:04

Nosim alat u kolima, uredno je stavljen u plasticnu kutiju za alat koja stoji u rasklopivoj gajbici, ima dovoljno alata za ne daj boze, klucevi, srafcigeri klesta, glinerica12v, izolir, plasticne obujmice...za Zukija jos nijedanput nisam koristio ovaj alat ali jesam onaj za skidanje tocka.
P.S. Iako imam alat za sopstvene potrebe najvise ga koristim kada drugom treba a isti nema u kolima :mrgreen:
Slika

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13039
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Одг: Da li imate alat u automobilu?

Post od Saša » 26 Apr 2013, 07:25

@Sasichus

Ima taman dovoljno elektronike da malo toga možeš da uradiš sam. Plus zaboravljaš da ima i gasni uređaj i još jedan ECU, dakle dodatnu instalaciju, što još više komplikuje stvar. Osim toga, šta imam da čačkam i popravljam na novom autu koji je još u garanciji? :)

Tapatalk

Korisnikov avatar
sashicus
Postovi: 872
Pridružio se: 14 Jan 2012, 10:43
Garaža: lancia lybra 1.9 jtd
Lokacija: Nis

Re: Da li imate alat u automobilu?

Post od sashicus » 26 Apr 2013, 08:06

Sasa, samo cu da te vratim na moje i ljubiteljeve prethodne postove, ima primera koliko hoces, uostalom , niko nije rekao da ti moras kad odes na more pa posle kupanja da rasturas i poliras far ili neki drugi posao koji NE MORA da se odradi, ali da imas alat za NE DAJ BOZE, mada tvoje konstatacije me podsecaju na majstorsku radionicu i onog Zilijen-Zak-Zivorad-a, kad kaze, sta ce mi alat kad ne umem da ga upotrebim :rofl:

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13039
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Одг: Da li imate alat u automobilu?

Post od Saša » 26 Apr 2013, 08:18

Grešiš. Yuga dok sam vozio održavao sam ga potpuno sam (recimo, menjao sam lamelu i korpu, zupčasti/odnosno veliki i mali servis, jednom prilikom i sva 4 amortizera, čak i ceo menjač i još puno toga), a i tehničke sam struke/obrazovanja. Umem recimo i da varim i još štošta. Itekako sam dakle sposoban da popravim puno toga (da hoću i imam potrebe), ali mislim da je u mom slučaju sada zaista iluzorno vući pola gepeka alata i sanduk delova. To su "relikti" jednog prošlog vremena i vožnje polovnjaka u stanju polu-raspada i očekivanja da svaki minut crkne nešto. Hvala Bogu, ta vremena su odavno prošla.

Tapatalk
Poslednja izmena od Saša u 26 Apr 2013, 08:25, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10571
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Da li imate alat u automobilu?

Post od Sloba » 26 Apr 2013, 08:21

Treba imati osnovni alat, mora zatrebati kad-tad. Na letovanju mi se dogodilo da mi treba običan krstasti šrafciger i da ga nemam, a nije mogao ni da se kupi nigde. Tog dana sam ušao u svaki megamarket u nadi da ću pronaći deo sa alatom, makar sa najgorim kineskim, kakvi se najčešće viđaju na takvim mestima, ali uzalud. Na kraju sam šrafciger pozajmio na recepciji hotela, pri tome je bio tanji nego što mi je trebalo i sa izglodanim vrhom. Tog dana mi je šrafciger trebao kao Silvesteru otvarač za konzerve u onoj čuvenoj epizodi. :D

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13039
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Da li imate alat u automobilu?

Post od Saša » 26 Apr 2013, 08:23

Voziš pogrešan auto. Uz Punta recimo dobiješ taj šrafciger, a ima dve strane (krstak i ravan).... :kezo:










Šala, ali istina za šrafciger, stvarno se dobije uz auto u maloj torbici sa još par alatki... :D

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10571
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Da li imate alat u automobilu?

Post od Sloba » 26 Apr 2013, 08:26

Dobijao se i uz Zastave, nije to loše.

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Da li imate alat u automobilu?

Post od nikaragva » 26 Apr 2013, 08:39

I kod mene u opel alatu ima šrafciger sa dve strane. Nije loš za prvu pomoć. S tim što sam ja dodao i torkseve, kombinirke, sprej za čišćenje protokomera i egr ventila, plastične vezice, komplet ključeva od 6 do 19, unimer, kablove za paljenje, opcom, sijalice, litar ulja, manje više mala radionica :kezo:
Mada ga nikad nisam upotrebio, ali često idem u vukojebine, a tamo ako mi usfali samo da skinem onu glupavu kapicu plastičnu sa točka, da zamenim gumu, poludeo bih :D

Korisnikov avatar
nuk
Postovi: 7607
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:49
Garaža: Renault Espace 2.0dCi
Lokacija: Ns
Kontakt:

Re: Da li imate alat u automobilu?

Post od nuk » 26 Apr 2013, 08:42

Ja uvek imam nesto malo alata cisto da mogu da intervenisem ako se nekome pokvari auto, frizider, klima, ves masina, avion, spejs satl :D

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk HD

Korisnikov avatar
dragan
Postovi: 9218
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:09
Garaža: BMW M340i, Peugeot 2008

Re: Da li imate alat u automobilu?

Post od dragan » 26 Apr 2013, 08:53

ljudi o cemu bre pricate, pa gomila vozaca ne bi znala ni tocak sa probusenom gumom da zameni...
sve to sto spominjete, pola majstorske radionice mozete da imate u autu, da izucavate sta se i kako dijagnostifikuje i menja i igrate se majstora, ili mozete jednostavnije da uplatite par hiljada dinara amss-u ili nekim predstavnistvima odredjenih proizvodjaca i da imate besplatnu intervenciju ili bar odvozenje do najblizeg servisa i ne igrate se mehanicara...

ne kazem da je to lose, ali sad ispade nesposoban onaj ko ne zna i nepripremljen onaj ko ne moze da na putu odradi polugeneralnu u najmanju ruku...

ja volim da amaterski prchkam po autu, i znam neke stvari da uradim, ali mi ne pada napamet da se upustam u neke ovde napisane price...dao sam 2-3 hiljade dinara i uplatio neku renoovu akciju ( posto jelte vozim reso a ne neke nekvarljive marke :mrgreen: ) i imam besplatan dolazak na teren i ako je nemoguce otkloniti kvar slepanje do najblizeg servisa za dz, i ne razmisljam.
za par stotina hiljada koliko imam iza sebe samo jednom sam imao potrebu popravke auta u slucaju da ne moze da upali, i to ne bih mogao sam da uradim jer se radilo o senzoru na zamajcu za kojeg iako znam kako izgleda niti sam mogao da pridjem da nesto uradim, niti sam imao zamenski deo...

pored najosnovnijeg alata za zamenu tockova ( iako nemam rezervni tocak vec onu bocicu ) i baterijske lampe zimi uvek imam dodatne kablove za paljenje i cebe, i to je to...

i ne vidim poentu tolikog mudrovanja o popravkama na terenu...

Korisnikov avatar
Rakhil
Postovi: 8335
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:01
Garaža: Ford Focus Mk2 1.6 16V, KTM Leggero Cross
Lokacija: Beograd

Re: Da li imate alat u automobilu?

Post od Rakhil » 26 Apr 2013, 09:58

Kad sam vozio Citroene sa hidropneumatikom, imao sam tonu alata I rezervnih delova u gepeku, I koristio ih frekventno. U Fokusu imam ono sklopivo govance vrste komplikovani perorez: ima kombinirke, srafcigere, noz I slicno, taman da mogu da zamenim sijalicu ili tako nesto.
Sad mi je istekla garancija a sa njom I Ford pomoc na putu, pa cu uskoro uzeti nesto slicno I dodati jos nesto alata just in case.
Vidim da dosta vas po obicaju preteruje I ide u krajnosti. Treba uvek imati neki minimum alata u kolima, ali torba sa 20 kg alata I set za veliki servis je ozbiljan overkill za moderan I ispravan auto.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13039
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Da li imate alat u automobilu?

Post od Saša » 26 Apr 2013, 10:09

Ja sam baš realan, a eto imam i pomenuti šrafciger u autu za svaki slučaj... :rofl:

Sijalice kod mog autića menjaju bez ikakavog alata (prednje), a za zadnje imam taj set sa šrafcigerom i posebnom plastičnom alatkom/ključem za skidanje zadnjih štopova. Ali da nosim stalno alat za dijagnostiku, pola kofera delova i sav pripadajući alat - ne pada mi na pamet. Zašto sam onda uošte kupovao nov auto? :D

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Da li imate alat u automobilu?

Post od nikaragva » 26 Apr 2013, 10:11

@Dragan
Pa mislim da tamo gde meni može da stane auto nije pokriveno amss i sličnim uslugama :)
Dovoljno je da mi protokomer pobrljavi od prašine, sitne kamene, i da budem u ofsajdu.
Ispašću sad ludak što imam u gepeku ijedan rezervni filter za vazduh :kezo:

Inače, kad ga već spominjem, na filteru za vazduh sam primetio razliku između mana recimo i filtrona. Oba rade odlično ovde i na asfaltu. Ali tamo man ne zakazuje, filtron mi propusti prašinu sitnu na protokomer, a dovoljno je zaista jako malo, da on pobrljavi. Kod mana mi se to nije nikad desilo, čak i na 18000km ne menjanja.

A što se tiče alata, pa ne služi taj alat samo za auto, šta više, 99% njegovih radnih sati nije uopšte potrošeno na auto, nego na bojlere, vrata, prikolice, pumpe, roštilje i razne druge sprave sa kojima se susrećem, a nisam kod kuće :)

Da zaboravio sam da imam i kotur sirove gume, izolir trake i žice :D

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10886
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Da li imate alat u automobilu?

Post od Uroš S. » 26 Apr 2013, 10:25

Rakhil je napisao:Kad sam vozio Citroene sa hidropneumatikom, imao sam tonu alata I rezervnih delova u gepeku, I koristio ih frekventno. U Fokusu imam ono sklopivo govance vrste komplikovani perorez: ima kombinirke, srafcigere, noz I slicno, taman da mogu da zamenim sijalicu ili tako nesto.
Na Fordu se nožem i makazama menja sijalica? :D

Šalu na stranu, kod Fabije je baš dosta toga na klik-klik i ne treba alat. Jedino treba nositi podlošku turbine uvek u rezervi, oće da zatreba :mrgreen:

Korisnikov avatar
Rakhil
Postovi: 8335
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:01
Garaža: Ford Focus Mk2 1.6 16V, KTM Leggero Cross
Lokacija: Beograd

Re: Da li imate alat u automobilu?

Post od Rakhil » 26 Apr 2013, 10:35

Uroš S. je napisao:Na Fordu se nožem i makazama menja sijalica? :D
Pa ciganski auto, jebiga :mrgreen:

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Odgovori