Turbo promena zvuka - pistanje

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Odgovori
reb0rn
Postovi: 102
Pridružio se: 03 Apr 2014, 19:14
Lokacija: Serbia

Turbo promena zvuka - pistanje

Post od reb0rn » 11 Mar 2018, 20:30

Corsa 2008 1.3CDTI (mjet) 120k presao, ne trosi ulje nimalo, isto vuce
Kad je bila ona jaka zima pre 10 dana turbo je od jednom promenuo zvuk i iznad 1500rpm kad se ubrzava cuje ce zvuk pistenja dok se dodaje gas (kad se popusti gas zvok skoro nestaje), identicno vuce i 100% funkcionise jer je ubrzanje i dalje isto/odlicno
opcom ne pokazuje nikakvu gresku

Uplodovao sam zvuk motora, meni zvuk vise lici na sustenje vazduha.... pre toga turbo se skoro nije cuo


ddanijell
Postovi: 1366
Pridružio se: 24 Maj 2017, 23:41
Garaža: SEAT ATECA 2.0 CR TDI 190hp DSG 4Drive XCELLENCE

Re: Turbo promena zvuka - pistanje

Post od ddanijell » 11 Mar 2018, 20:36

Najverovatnije puklo neko crevo ili delimicno ispalo , u delu posle turba prema interkuleru ili od interkulera prema usisnoj grani.
Na proslom autu mi je bila prsla selna/osigurac na delu gde ulazi crevo u interkuler. Delimicno se izvuklo i nije najbolje dihtovalo, isto tako se culo.
Kada je mali gubitak u pritisku nema greske jer turbo ima veci kapacitet nego je potrebno i nadoknadi pritisak, ali se cuje pistanje pod obavezno.

Korisnikov avatar
Kuzmanovic
Postovi: 15130
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:31
Garaža: Alfa Romeo MiTo 1.4 TB MultiAir
Lokacija: Beograd

Re: Turbo promena zvuka - pistanje

Post od Kuzmanovic » 11 Mar 2018, 22:29

I meni deluje kao da je naprslo neko od dva creva koja je Daniel spomenuo. Neka neko daje gas u kolima a ti rukama prelazi preko creva dok ne otkrijes gde je pukotina. Primetices da se to crevo siri kako se povecava pritisak turbine, pa ces sa vecim gasom lakse primetiti da "duva".

P.S. Mozda i naletis na tragove ulja, pa spremi neku krpu. To je normalna stvar ako je u malim kolicinama. :)

Sent from my P10 Lite using Tapatalk


reb0rn
Postovi: 102
Pridružio se: 03 Apr 2014, 19:14
Lokacija: Serbia

Re: Turbo promena zvuka - pistanje

Post od reb0rn » 11 Mar 2018, 22:39

Probat cu ako mogu da zavucem ruke... nije bas da ima mesta, mislimd a je intercooler ispred hladnjaka, i tu su ta creva gumena...
A bas je to moguce jer se zvuk pojavio kad je pala temperatura na -10c, mozda je uvukao vodu pa se smrzlo ili napuklo od zime

Korisnikov avatar
Kuzmanovic
Postovi: 15130
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:31
Garaža: Alfa Romeo MiTo 1.4 TB MultiAir
Lokacija: Beograd

Re: Turbo promena zvuka - pistanje

Post od Kuzmanovic » 12 Mar 2018, 00:36

Da, bas sad gledam sliku tog motora i deluje da je sve zbijeno, ali ako je do busnog creva sigurno ces primetiti sistanje vazduha.

Relativno cesto pucaju ta creva, ja sam ih menjao na Megane 1.5 dci i Alfi 156 1.9 jtd. Medjutim kod mene se bas osetilo da fali snage na niskim obrtajima, tacno dok turbina ne nabije pritisak u malo visim obrtajima. Doduse tad su creva bila gotova, sa rasekotinama od par cm. :D

Sent from my P10 Lite using Tapatalk


ljubitelj
Postovi: 10548
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Turbo promena zvuka - pistanje

Post od ljubitelj » 12 Mar 2018, 08:24

Osim creva/ ili krutih cevi/ zavisno koje je resenje primenjeno proveri i sam interkuler.
Plastican je a plastika postaje krta na hladnoci i ocas posla nastane neki ris, pukotina koja se ne vidi ali je ogromna rupetina za molekule vazduha pod pritiskom i onda se to naravno cuje.
Najlakse je da se pregleda uz upotrebu dimne masine, to bi trebalo da imaju servisi malo bolje opremljeni kao stanradrnu alatku, Gde ima takav servis ne znam, jedino sto sam video kako je efikasno koristiti taj dijagnosticki metod na crevima koja pustaju a ne vidi se golim okom.

Odgovori