Citroen xsara picasso trzanje

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Odgovori
dan88
Postovi: 2
Pridružio se: 14 Apr 2018, 20:02

Citroen xsara picasso trzanje

Post od dan88 » 14 Apr 2018, 20:11

Imam problem sa xsarom 2007. godiste 1.6 motor, problem se javlja i na metanu i na benzinu. Vec nekoliko meseci, a vozio sam auto kod najmanje 5 razlicitih majstora u Cacku ukljucujuci i ovlasceni servis, i jos uvek problem nije otklonjen. Naime kada se auto zagreje pocinje da trza u voznji pri malom gasu. Ono sto sam do sada probao:

- Zamena bombine i svecica (ako su neke losije svecice i bombina kvar se ponovi posle par dana, poslednji put sam uzeo najskuplje svecice i bombinu i kvar se vratio posle mesec dana)
- Zamena kompujtera -> nista se nije promenilo, bilo je bolje par dana, ali to je verovatno zato sto sam u isto vreme zamenio i bombinu i svecice.
- Obradjena glava motora, mehanicki auto je po svim majstorima 100% ispravan. Isto kazu i elektricari u sta sumnjam.

Svecice budu iskrzane kada ovaj kvar pocne da se desava. Zato ih menjam i bombinu i to privremeno pomogne, ali moram da nadjem uzrok tome. Ima li neko ideju u kom pravcu da idem, ili nekog majstora koji je strucan za ovaj auto, jer ja vise nemam predstavu sta da radim.

:glavomuzid:

ljubitelj
Postovi: 10569
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Citroen xsara picasso trzanje

Post od ljubitelj » 15 Apr 2018, 08:07

Postavi sliku svecice.
Koji motor je u pitanju, tacna oznaka,
TUP5 ima 2 bobine uz waste spark sistem rada, i obe moraju da budu besprekorne/ identicne da bi pravilno radio.
Po jednom obrtu radilice na svakoj svecici se 2 puta okida varnica i to mora biti sinhronizovano odnosno kabl sa bobine tacno postavljen.

Opisani problem je tipican za problematican senzor polozaja radilice pabih ja prvo pogledao kako izgleda taj signal. Bez kvalitetnog tog signala motor trza ili se cak ne moze upaliti.

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7255
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Citroen xsara picasso trzanje

Post od dag81 » 15 Apr 2018, 10:15

Bas to senzor radilice ili ozicenje istog.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока


dan88
Postovi: 2
Pridružio se: 14 Apr 2018, 20:02

Re: Citroen xsara picasso trzanje

Post od dan88 » 15 Apr 2018, 16:27

Motor je 1.6, 110 konja, ne znam tacnu oznaku nije auto trenutno kod mene.

Kada crknu svecice, uvek prvo crkne 3. pa 4. ubrzo za njom.

Kako mogu da proverim senzor? Snimanje kamerom ili moze dijagnostika?

Slika

ljubitelj
Postovi: 10569
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Citroen xsara picasso trzanje

Post od ljubitelj » 15 Apr 2018, 18:42

Iz opisa ono sto ja primecujem.
Svecice se ne vide, vrh je bitan (ne telo). I koja je to treca, koja je prvo stradala.
Ovde je jedna svecica trokraka a to ne idu uz upotrebu gasnog goriva.
Takodje Brisk ne bih koristio, stavi NGK, Denso. Uslovno Bosch ako znas tacno koji model se dobro pokazao, inace i Bosch zaobici.

Signal senzora se dijagnostikuje mernim uredjajem, osciloskopom. Gleda se oblik "struje" i amplituda pa uporedi sa referentnim vrednostima.
Vrlo lako se vidi okom na ekranu da li ima signala kako treba.

Senzor radilice i senzor bregaste, oba se provere na ulazu u ECU motora.

Takodje posto ima metan moze se u ECU metana istovremeno gledati u njegovom osciloskop meniju softvera funkcionisanje lambda sonde i komplet lambda sistema.

Dobar mehatronicar ne bi trebao da ima posebnih problema da lokalizuje uzrok.

Korisnikov avatar
džole
Postovi: 165
Pridružio se: 16 Jan 2012, 15:37
Garaža: Renault Captur Tce90, 2017
Lokacija: Zvezdara, Beograd

Re: Citroen xsara picasso trzanje

Post od džole » 15 Apr 2018, 23:48

Imao sam i ja isti problem na Xsari Picasso 1.8i, 116 ks sa TNG-om ali sam ga resio zamenom bobine. Ovo kod tebe je stvarno ludilo, sve moguce i nemoguce si izmenjao. Pokusaj ovo sto ti kaze ljubitelj nemas sta da izgubis.
Srecno!!!
"Dobro znaj da uvek tu sam ja!" Stella Rossa di Belgrado

Odgovori