Grejanje kabine-opšta diskusija

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Odgovori
Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Grejanje kabine-opšta diskusija

Post od nikaragva » 22 Jan 2019, 15:25

Meni automatika odlicno radi.

Kada se upali auto zimi, jace duva u staklo, nego inace.

ljubitelj
Postovi: 10588
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Grejanje kabine-opšta diskusija

Post od ljubitelj » 22 Jan 2019, 15:57

Tako i treba, automatika raspoznaje kada je leto, kada je zima, ima "milion" senzora. Sve sada odradjuje da bude optimalno podešeno za svaku potrebnu situaciju. Na to sam navikao na drugom autu.

ljubitelj
Postovi: 10588
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Grejanje kabine-opšta diskusija

Post od ljubitelj » 22 Jan 2019, 16:21

cozmo je napisao:
22 Jan 2019, 13:57
To nije rucni mod :) To je sve deo automatskog moda. Elem da ti citiram, a mogu i da ti snimim, jer ocigledno kod tebe nesto zeza (u smislu da ti protok vazduha nesto ometa) :) Nikakvo grejanje se ne iskljucuje, naprotiv, jos jace greje u tom modu :)

Tek sam posle skapirao da ti ne okrenes odma na pranje, pogresno smo se razumeli :)
Auto mod je da sa OFF kljucis jednom na AUTO i tako ne diras 365 dana. Sve ostalo je rucni mod igranja sa dugmicima :)

Tako na svim autima sa automatskom klimom se samostalno bez uticaja vozaca i bez stiskanja dugmica sve podesi da optimalno radi.
Ja drzim klimu na AUTO. Upalim Automatski program za vidljivost,
Kada upalis to dugme za vidljivost AUTO se samo iskljuci i klima vise nije na AUTO. i prelazi u rucni mod. Tako je kod mene..

Ti kada pritisnes taj taster za Visibility tebi se ne iskljuci grejanje nogu i smanji duvanje na noge vec naprotiv jos jace greje?
Cudno, kod mene potpuno kontra. Samo izduvava vazduh na gore.
Dole kod nogu hladno da ne kazem ledeno bude.

Ajde snimicu kako izgleda po zonama odledkivanje soferke, gde se istopi a gde ostane led. To sto pominjes grejanje retrovizora i zadnjeg stakla nema veze sa grejanjem kabine niti sa soferkom. Provereno.

Dugme za zadnje brisace i ne moze odmah na pranje sve i da hoces. Ne znam kojim trikom tebi se ne ukljuci brisac odmah pri okretanju prstena. Jos ce ispasti da treba poseban kurs za brisacce :)

Nema Volvo senzor debljine leda, nego ima dobar softver automatike posto je sve ostalo manje vise isto kao i kod Pezoa. Ima i 307 gomilu senzora ako mislis da je u tome caka.
Ipak su Svedi sasvim drugi nivo pristupa problematici grejanja i konfora zimi. Zaista nema primedbi kako su oni resili na raznim modelima sto Volvo sto Saab.

U pravu si, ja ne znam sta je automatska klima pa mi treba spec. uputstvo u pdf minimum sta je to AUTOMAT :kezo:
Nezgoda je samo stecenih tih nesto godina iskustva sa raznim automatskim klimama jos od 90tih :)

Korisnikov avatar
Ivan
Postovi: 9884
Pridružio se: 03 Jan 2013, 09:22
Garaža: bmw 3 f31, bmw 5 f10,
Lokacija: Novi Sad

Re: Grejanje kabine-opšta diskusija

Post od Ivan » 22 Jan 2019, 18:21

ljubitelj je napisao:
22 Jan 2019, 16:21
Auto mod je da sa OFF kljucis jednom na AUTO i tako ne diras 365 dana. Sve ostalo je rucni mod igranja sa dugmicima :)
Jedva cekam da izmisle automatski menjac, smara ovaj rucni gde moras da ubacujes u drive.
nidza je napisao:
12 Apr 2021, 10:56
nemam problem uvek sam najsporiji

ljubitelj
Postovi: 10588
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Grejanje kabine-opšta diskusija

Post od ljubitelj » 22 Jan 2019, 18:34

Tako je, i da ti cita misli uz grejanje kabine. Da vec bude veza sa temom :D

Korisnikov avatar
cozmo
Postovi: 5039
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:50
Garaža: Peugeot 307 1.6 HDI, Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI
Lokacija: Novi Sad

Re: Grejanje kabine-opšta diskusija

Post od cozmo » 22 Jan 2019, 20:36

Kod mene radi kako treba AUTO mod, kao sto je Nikaragva opisao - kad je hladno on duva jace na pocetku, pa smanji kad dostigne temperaturu koja je zadata. Evo, na snimku lepo se cuje da odmah je duvanje na vecoj brzini cim upalim auto. Prvih 10 sekundi duva lagano, cim detektuje temperaturu unutar vozila odmah pojaca. Neka ti reper bude ulica Sest Kaplara do Arene - dakle vec na toj razdaljini je vec toplo u kabini (par stotina metara), na minus 1.



Idemo dalje. Visibility programme. Elem, niti gasi auto mod, niti gasi klimu. Samo pojaca na maksimum duvanje na soferku i bocna stakla, dok duvanje na noge ostaje kao sto je i bilo. Snimio sam da cujes i da radi duvanje kod nogu:



I brisac. Lepo kliknes brate na program za pranje, on prvo krene da prska tecnost i onda radi brisac. Ne znam kako uspes da aktiviras brisac PRE pranja. Odradi pranje (3 ili 4 puta prebrise) i onda je automatski u intervalnom modu, kada se aktivira samo brisanje na par sekundi.

"This is Chief Inspector Clouseau’s residence. This is Chief Inspector Clouseau speaking on the pheun.”

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7262
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Grejanje kabine-opšta diskusija

Post od dag81 » 22 Jan 2019, 22:24

Kad imam u autu grejace sedista, grejanje kabine mi i nije bitno po gradu.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока


Korisnikov avatar
cozmo
Postovi: 5039
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:50
Garaža: Peugeot 307 1.6 HDI, Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI
Lokacija: Novi Sad

Re: Grejanje kabine-opšta diskusija

Post od cozmo » 22 Jan 2019, 22:47

A oni pozadi nista, a :D

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk

"This is Chief Inspector Clouseau’s residence. This is Chief Inspector Clouseau speaking on the pheun.”

Korisnikov avatar
somi-car
Postovi: 2237
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:50
Garaža: Skoda Superb, Opel Combo
Lokacija: BG

Re: Grejanje kabine-opšta diskusija

Post od somi-car » 22 Jan 2019, 23:18

Ja imam grejace sedista i pozadi :sreckovic:

Korisnikov avatar
Ivan
Postovi: 9884
Pridružio se: 03 Jan 2013, 09:22
Garaža: bmw 3 f31, bmw 5 f10,
Lokacija: Novi Sad

Re: Grejanje kabine-opšta diskusija

Post od Ivan » 22 Jan 2019, 23:37

Somi pisa po klot sirotinji :D

Sent from my STF-L09 using Tapatalk

nidza je napisao:
12 Apr 2021, 10:56
nemam problem uvek sam najsporiji

ljubitelj
Postovi: 10588
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Grejanje kabine-opšta diskusija

Post od ljubitelj » 22 Jan 2019, 23:38

cozmo je napisao:
22 Jan 2019, 20:36
Kod mene radi kako treba AUTO mod, kao sto je Nikaragva opisao - kad je hladno on duva jace na pocetku, pa smanji kad dostigne temperaturu koja je zadata. Evo, na snimku lepo se cuje da odmah je duvanje na vecoj brzini cim upalim auto. Prvih 10 sekundi duva lagano, cim detektuje temperaturu unutar vozila odmah pojaca. Neka ti reper bude ulica Sest Kaplara do Arene - dakle vec na toj razdaljini je vec toplo u kabini (par stotina metara), na minus 1.



Idemo dalje. Visibility programme. Elem, niti gasi auto mod, niti gasi klimu. Samo pojaca na maksimum duvanje na soferku i bocna stakla, dok duvanje na noge ostaje kao sto je i bilo. Snimio sam da cujes i da radi duvanje kod nogu:



I brisac. Lepo kliknes brate na program za pranje, on prvo krene da prska tecnost i onda radi brisac. Ne znam kako uspes da aktiviras brisac PRE pranja. Odradi pranje (3 ili 4 puta prebrise) i onda je automatski u intervalnom modu, kada se aktivira samo brisanje na par sekundi.


cozmo je napisao:
22 Jan 2019, 20:36
Kod mene radi kako treba AUTO mod, kao sto je Nikaragva opisao - kad je hladno on duva jace na pocetku, pa smanji kad dostigne temperaturu koja je zadata. Ja drzim klimu na AUTO. Upalim Automatski program za vidljivost,
Naravno da duva jace na pocetku i smanji kada dostigne temperaturu, tako radi svaka automatika.
Problem je sto sto "jace na pocetku" je slabasno, nedovoljno i to bude tek negde 1/2 jacine.
Treba rucno da se pojaca na 4/5 da pocne zapravo da duva kako treba inace da radi.

Ti hoces da kazes da od 6kaplara do Arene odmrzne zaledjenu soferku i zagreje kabinu na recimo 0C?
Jel to uspeva kod tebe?
cozmo je napisao:
22 Jan 2019, 20:36
Idemo dalje. Visibility programme. Elem, niti gasi auto mod, niti gasi klimu. Samo pojaca na maksimum duvanje na soferku i bocna stakla, dok duvanje na noge ostaje kao sto je i bilo. Snimio sam da cujes i da radi duvanje kod nogu:
Provericu jos jednom kod mene, duvanje na noge je i inace slabo reseno ne duva na stopala i pod vec gore na listove. Cak i kada se rucno ukljuci ciljano samo duvanje na max jacinu na noge ne duva vruce, vec samo toplo. Tempeeratura ne prelazi 50C.
cozmo je napisao:
22 Jan 2019, 20:36
Lepo kliknes brate na program za pranje, on prvo krene da prska tecnost i onda radi brisac. Ne znam kako uspes da aktiviras brisac PRE pranja.

A pre toga usi kljucio brisac na suvo iz polozaja 0 u polozaj 1 od koga pocinje snimljeni klip. Sto si preskocio ukljucivanje na prvi stepen?

Jel ti vidis da prsten nije na 0 (nula, iskljuceno) pocetnom polozaju?
Sta se desi kada prsten okrenes sa 0 na prvi polozaj, snimi to i kazi da li se kode tebe pokrece brisac na suvo PRE pranja ili prvo prska pa krene brisac?
Kapiras? Mislim da vec treci put opisujem o cemu se radi.

Korisnikov avatar
cozmo
Postovi: 5039
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:50
Garaža: Peugeot 307 1.6 HDI, Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI
Lokacija: Novi Sad

Re: Grejanje kabine-opšta diskusija

Post od cozmo » 23 Jan 2019, 09:37

Ajd da krenem od brisaca. Vec sam ti napisao:

"Aj ti to gurni malo jace odmah na poziciju za pranje i voila - ne ukljucuje se rad brisaca PRE pranja zadnjeg stakla. Dakle, slobodno to klikni. Odnosno, preskoci"

Dakle, u uputstvu pise da je pozicija 0 - iskljucen. Prva pozicija je intervalni rad brisaca. Druga pozicija je pranje stakla.

Mozes da ga stavis u intervalni mod i tad se odmah ukljucuje brisac kao sto si ti i rekao. Ali, zasto bi pobogu to radio ako zelis odmah da operes zadnje staklo, da prvo kliknes tu? To ti ja i objasnjavam jer nema potrebe - zato su i napravili da jednim okretom odmah ukljucis pranje stakla i preskocis intervalni mod, kada krene pranje a zatim odradi brisac nekoliko puta. Pustis taster i on se vraca u intervalni mod sto je i logicno. Ako ne zelis to, vrati ga rucno na nulu. Moja jedina zamerka zadnjem brisacu, a to si i ti primetio, je veliki razmak izmedju intervala brisanja, pa je ogranicena vidljivost ako je velika kisa ili bljuzga pa prska. Mogu da ti snimam do prekosutra, ja iz polozaja 0 kliknem direktno na pranje stakla i tada se desava to sto sam snimio. Ako bih okrenuo samo jednom, logicno je da ce biti ukljucen intervalni mod pre pranja stakla jer NISI ni ukljucio pranje stakla. Ti si u pravu kada kazes da kad se ukljuci zadnji brisac on krene odmah da radi. Ali to nema veze sa pranjem stakla. Mozes ga ukljuciti naknadno iz intervalnog moda, a mozes i odmah, kao sto ja radim, iz polozaja 0 i tada nema da brisac odmah krene pre pranja. Pa valjda su zato to tako i napravili :)

Ako meni ne verujes, evo kako kaze uputstvo - dakle identicno kako sam ti ja rekao i kako radi:

Slika

I zimska pozicija:

Slika

Sto se tice grejanja, pokazao sam ti da kod tebe nesto ne radi dobro. Na netu sam nasao da hoce da pobrljavi automatika kod njega iz nekog razloga. Vidis da radi tacno kako sam ja opisao. Sve automatski, jednim tasterom ukjucis odledjivanje i odmagljivanje BEZ iskljucivanja automatike, dakle sve ostaje na automatici. Takodje, vidis da sasvim lepo duva odmah po paljenju automobila.

Soferku nikad ne odledjujem u voznji, jer nema potrebe. Dok ocistim bocna zadnja stakla, na soferki krene da se topi led. Tada sednem u auto, krenem i vec kod Arene (od Sest kaplara) je sasvim prijatno toplo u kabini, daleko iznad 0 stepeni. Evo jutros dok sam ocistio sneg sa kola i zadnja bocna stakla, cca. oko 3 minute, vec se sve istopilo napred, samo sam ukljucio brisace i to je to. Krenuo sam i od moje kuce u Pazovi (1km od centra) do centra Pazove je bilo toplo i ugrejano u kabini na AUTO modu 24 stepena. Duvalo je jace nego juce kad sam ti snimio, verovatno jer je temperatura bila u minusu. Ocenio bih to kao 3/5 od jacine u manuelnom modu. To je sasvim dovoljno za lepo grejanje.

Nemam razloga da te lazem, vidis na snimcima da radi tacno kako je opisano i kako treba.

Smatram da svaki automobil koji ima automatiku (dakle ne radi se ovde samo o Pezou, ispade tako ali nije uopste) tako treba da radi.
"This is Chief Inspector Clouseau’s residence. This is Chief Inspector Clouseau speaking on the pheun.”

ftj
Postovi: 13038
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Grejanje kabine-opšta diskusija

Post od ftj » 23 Jan 2019, 10:11

U vagu kad ukljucis odmagljivanje iskljuci se auto mod. Inace ti periodi zagrevanja su odlicni za dizele, ja muku mucim sa 2.0 benzincem jer u zadnje vreme uglavnom vozim kratke relacije po ravnom i retko kad mi se zagreje auto. Meni dok se motor iole ne zagreje maltene ne duva uopste dok je na auto. Grejacima sedista isto treba vremena jer je koza, na platnu 5x brze pocne.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19262
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Grejanje kabine-opšta diskusija

Post od Heinz » 23 Jan 2019, 10:14

VAG ima kulturne grejače, na Fabiji sam imao i podešavanje od 0 do 10 ili koliko već. Na Hondi ima Low i High, i na oba je skoro pa prženje, te ih ne uključujem :)

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Grejanje kabine-opšta diskusija

Post od nikaragva » 23 Jan 2019, 10:43

Da, uglavnom na auto modu ne krece da duva nista znacajno dok god motor ne postigne odredjenu temperaturu.
Ukoliko naravno nema neki dodatni grejac nevezan za motor.
Sto za nase uslove i nije toliko bitno. Verujem da to imaju vecina automobila za severnije krajeve evrope.

Odgovori