Grejanje kabine-opšta diskusija

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Odgovori
Korisnikov avatar
cozmo
Postovi: 5030
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:50
Garaža: Peugeot 307 1.6 HDI, Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI
Lokacija: Novi Sad

Re: Grejanje kabine-opšta diskusija

Post od cozmo » 21 Jan 2019, 19:01

Visibility mod - zakacio sam ti uputstvo gore. To je prvi taster u donjem redu sa leve strane, odnosno broj 4. na slici "Optimale sicht". U engleskom uputstvu se zove "Visibility mode". Kad to kliknes, komplet duvanje ide na maksimalnu vrednost i to na soferku i napred po kabini. Ja ukljucim to i defrost program, taster br. 9 koji odledjuje zadnje staklo i retrovizore.

I nije mi jasno kako ti to zadnji brisac radi suprotno od mog? Kod mene kad kliknes na pranje zadnjeg stakla, prskalica prska tecnost i tek onda brisac se ukljuci i nekoliko puta brise staklo. Dakle, onako kako je i logicno.

Kod mene na -10 posle 10 do 15 minuta u kolima je pretoplo i nema trunke vlage niti leda.
"This is Chief Inspector Clouseau’s residence. This is Chief Inspector Clouseau speaking on the pheun.”

ljubitelj
Postovi: 10570
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Grejanje kabine-opšta diskusija

Post od ljubitelj » 22 Jan 2019, 10:22

Jel ti mene zezas malko vise?

Celo vreme pricamo o automatskom radu klimatizacije, dugme na kojem pise AUTO koje ukljucis jednom i ne diras vise 365 dana (kao sto je preporuka u uputstvu koje si okacio i u uputstvu koje ja imam.)

To sto pises je RUCNI mod koji iskljucuje grejanje kabine a pogotovu grejanje nogu. Izrazito je nekomforno voziti u tom modu, dole ledeno gore pri plafonu prevruce, tacno kontra od onoga kako treba.

Na Volvou sam do sada za 20+godina to rucno ukljucio 2 (dva puta) i to kada je napolju bilo -25C a zurilo mi se kretanje sa zamrznutim autom, Inace na Volvou stoji klima na AUTO - automatski odmrzava i sve sto treba radi samo od sebe.

na 307 sam probao to sto si naveo i ne radi to neko specijalno brzo odmrzavanje koje ti opisujes da se tebi dogadja.
Ovo tek zezas, kakav crni defrost program ? :kezo:
Obican prekidac za rucno ukljucenje grejaca zadnjeg stakla i retrovizora, ono sto ima svaki auto zadnjih 40 godina i radi na identican nacin zadnjih 40godina- bez ikakvog uticaja na prednju soferku, brisace ili grejanje kabine.

Pa ne znam sta moze da ti bude nejasno, pogledaj u rucicu sa desne strane volana i prsten koji se okrece a koji je komanda za zadnji brisac.
Ne mozes da kliknes na pranje zadnjeg stakla kao prvu akciju, prvi okret prstena ni na tvom autu ne aktivira prskalicu.
I ne radi kod tebe drugacije vec isto kao kod svih PSA, okretanjem prstena se pokrece zadnji brisac na suvo a tek NAKON toga moze uopste da se klikne na pranje.

Kapiram da volis svoj 307i to cenim ali brate mili dajes objasnjenja o izmisljenim automatskim modovima kao da si sam marketing guru Pezoa :)

Vec sam vise puta pojasnio pa da zavrsim skoro besmisleno objasnjavanje neobjasnjivog,
RUCNIM igranjem sa dugimicma/komandama moze da se postigne vrlo dobar rad sistema klimatizacije a AUTOmatski rad (to znaci da se ne stiskaju nikakvih dugmici tokom voznje osim namestanja zeljene temperature) klimatizacije za moje pojmove sa izrazenim manjkavostima u regulaciji i time dostignutim komforom po vozaca i putnike.

Drago mi je da si ti ocito izuzetno zadovoljan bilo kojim aspektom upotrebe tvog primerka super307, ja eto ne delim toliki entuzijazam. Sta ces, razmazeni korisnik navikao na drugacije :)

Nie los 307 kao zimski auto ali po mom osecaju moglo je to mnogo bolje da se podesi.
:pivo:

Korisnikov avatar
cozmo
Postovi: 5030
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:50
Garaža: Peugeot 307 1.6 HDI, Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI
Lokacija: Novi Sad

Re: Grejanje kabine-opšta diskusija

Post od cozmo » 22 Jan 2019, 13:57

To nije rucni mod :) To je sve deo automatskog moda. Elem da ti citiram, a mogu i da ti snimim, jer ocigledno kod tebe nesto zeza (u smislu da ti protok vazduha nesto ometa) :) Nikakvo grejanje se ne iskljucuje, naprotiv, jos jace greje u tom modu :)

Ti ocigledno ne razlikujes sta je automatski i njegove opcije a sta rucni mod. Objasnicu ti iz originalnog uputstva.

Automatski mod, to sto ti kazes AUTO ima 4 sastavne operacije:

Slika

SASTAVNI deo AUTO moda je Automatski program za odvlaznjivanje i odledjivanje! Dakle, lepo pise, u slucaju da je previse zaledjeno i slicno. Pa nije ovo auto od 100.000 evra da ima senzor na soferci kolko leda ima :) Moras kliknuti dugme da bi se to odradilo.

Slika

Sto se tice defrost programa, to je defrost program - odledjivanje zadnjeg stakla i retrovizora, a koristi ga u sprezi sa ovim gorepomenutim i imaces odledjen auto ocas posla. Vozio sam Lexusa od 60.000 evra i kod njega moras ukljuciti na auto modu dugme ako oces da ti brzo odledi soferku i slicno. Cak ni on nema neki "merac" debljine leda na soferci pa da sam to ukljuci? Mozda Volvo ima, sta znam :)

Ja drzim klimu na AUTO. Upalim Automatski program za vidljivost, defrost program, i dok to radi ocistim auto od snega. Kad sednem unutra, ukljucim brisace, led je istopljen, kabina zagrejana. To sto ti ne tumacis dobro uputstvo, poslacu ti PDF ako zelis :)

Ovo je, koliko znam, IDENTICNO na svakom autu koji ima digitalnu klimu, ne samo na Pezou, da ne bude da je to samo do ovog modela!

Rucica brisaca, ajmo na nju da se vratimo.

Aj ti to gurni malo jace odmah na poziciju za pranje i voila - ne ukljucuje se rad brisaca PRE pranja zadnjeg stakla. Dakle, slobodno to klikni. Odnosno, preskoci :) Mogu da ti snimim kako ja to radim, ako ce biti malo jasnije. Tebe buni verovatno polozaj za rad brisaca pre pranja? Pa ne moras ga ukljuciti, samo okreni taster bre do kraja :)

Tek sam posle skapirao da ti ne okrenes odma na pranje, pogresno smo se razumeli :)
"This is Chief Inspector Clouseau’s residence. This is Chief Inspector Clouseau speaking on the pheun.”

Korisnikov avatar
somi-car
Postovi: 2237
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:50
Garaža: Skoda Superb, Opel Combo
Lokacija: BG

Re: Grejanje kabine-opšta diskusija

Post od somi-car » 22 Jan 2019, 14:03

Ja ujutru ukljucujem ovaj mod kada hocu da ocistim soferku. Mada posto on uvek ukljuci AC ja ga namerno iskljucim jer ne vidim sta tu moze kompresor klime da mi pomogne. Po onoj nasoj pravim se pametan :)

Valjda je logicno da mi treba samo topao vazduh iz sistema. E sad moje je benzinac pa bas ima efekta....

Korisnikov avatar
passenger
Postovi: 14231
Pridružio se: 07 Maj 2016, 10:20
Garaža: KIA Cee'd sw 1.6 crdi Opel Corsa C GSI

Re: Grejanje kabine-opšta diskusija

Post od passenger » 22 Jan 2019, 14:04

Ma i ne radi kompresor kad je ovako hladno
''...and into the forest I go to lose my mind and find my soul''

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19250
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Grejanje kabine-opšta diskusija

Post od Heinz » 22 Jan 2019, 14:15

Honda često uključuje ventilator hladnjaka klime, i kratko radi. Ne znam tačno koja je automatika tu predviđena, znam da su u jednom servisu skočili da mi isključe klimu jer "kod Honde crkava kompresor ako je uključena klima zimi". Svakako retko kada AC nije ON, jer u suprotnom se magle stakla kojih ima baš dosta.
Za jutarnje heavy odmagljivanje i sneg koristim isti način kao i Cozmo, tako sam radio i na Avensisu. AUTO tu ne pomaže, mora da se usmeri sav vazduh na šoferku.

Korisnikov avatar
somi-car
Postovi: 2237
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:50
Garaža: Skoda Superb, Opel Combo
Lokacija: BG

Re: Grejanje kabine-opšta diskusija

Post od somi-car » 22 Jan 2019, 14:19

Inace ja na mom 607 uopste ne cujem kada pomera klapne i usmerava vazduh i to mi se bas svidja jer na pasatu B6 sam stalno slusao te klapne i na semaforu, u rikverc...bas me je to nerviralo :) verovatno ODD :glavomuzid:

Ovo sto cozmo pise sve stoji ali mi samo deluje neverovatno da dizel na leru prilikom prvog starta tako brzo ugreje kabinu. Ali opet ne sporim da je mozda tako...

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19250
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Grejanje kabine-opšta diskusija

Post od Heinz » 22 Jan 2019, 14:23

Ako ima el.grejač što da ne.

Korisnikov avatar
somi-car
Postovi: 2237
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:50
Garaža: Skoda Superb, Opel Combo
Lokacija: BG

Re: Grejanje kabine-opšta diskusija

Post od somi-car » 22 Jan 2019, 14:34

To stoji...verovatno je to u pitanju.

Korisnikov avatar
cozmo
Postovi: 5030
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:50
Garaža: Peugeot 307 1.6 HDI, Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI
Lokacija: Novi Sad

Re: Grejanje kabine-opšta diskusija

Post od cozmo » 22 Jan 2019, 14:47

somi-car je napisao:
22 Jan 2019, 14:03
Ja ujutru ukljucujem ovaj mod kada hocu da ocistim soferku. Mada posto on uvek ukljuci AC ja ga namerno iskljucim jer ne vidim sta tu moze kompresor klime da mi pomogne. Po onoj nasoj pravim se pametan :)
Valjda je logicno da mi treba samo topao vazduh iz sistema. E sad moje je benzinac pa bas ima efekta....
Ne ukljucuje kompresor klimu, vec radi odvlaznjivanje vazduha, kao i elektricni grejac (ko ga ima u kabini, kod mene ga ima). Ne sluzi klima samo da hladi. Ovaj mod, da napomenem jos jednom sastavni deo AUTO moda, je upravo dobar kada hoces brzo da skines led i odmaglis soferku i zagrejes kabinu dok cistis sneg ili ako odmah krenes, da "progledas". Sad, nije bilo ekstremnih hladnoca, ovo je smesna zima, ne znam kako ce se grejac ponasati na minus 20. Na -12 je sve bilo ok, ne tako brzo kao na minus 4 ili 5, ali dok ocistis sneg, mogao si brisacima oterati led sa soferke, a topilo se i na bocnim leptirima. Kod mene se pali kompresor na iznad 3 stepena spoljne temperature. Na 3 stepena i nize nikad ne radi kompresor klime.
Poslednja izmena od cozmo u 22 Jan 2019, 14:50, izmenjeno 1 put ukupno.
"This is Chief Inspector Clouseau’s residence. This is Chief Inspector Clouseau speaking on the pheun.”

ftj
Postovi: 13026
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Grejanje kabine-opšta diskusija

Post od ftj » 22 Jan 2019, 14:50

Da al po mom iskustvu ako prozore odmagljujes uz AC onda se posle lakse i zamagle.

U svakom slucaju valjda prvo ocistite soferku od leda a ne oslanjate se da ce neka automatika to da odradi za vas. Kad vam je ocisceno, auto mod(bez AC-a ukljucenog) je sasvim dovoljan ako je sve ispravno.

Korisnikov avatar
cozmo
Postovi: 5030
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:50
Garaža: Peugeot 307 1.6 HDI, Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI
Lokacija: Novi Sad

Re: Grejanje kabine-opšta diskusija

Post od cozmo » 22 Jan 2019, 14:51

Ne magli kod mene nista, naprotiv, ovaj program sluzi da ti ukloni vlagu i to radi sasvim dobro. Ako nema nekog debelog leda na soferci i to, nema potrebe naravno za tim programom. Automatski uvlaci spoljni vazduh. Naravno ako je filter klime prljav, dzaba sve to.
"This is Chief Inspector Clouseau’s residence. This is Chief Inspector Clouseau speaking on the pheun.”

ftj
Postovi: 13026
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Grejanje kabine-opšta diskusija

Post od ftj » 22 Jan 2019, 14:53

Ne magli dok radi nego u narednim danima primetim da se lakse zamagle stakla.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19250
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Grejanje kabine-opšta diskusija

Post od Heinz » 22 Jan 2019, 14:55

Nisam to primetio na ova dva japanca. Nema gde da se zadrži vlaga.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21084
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Grejanje kabine-opšta diskusija

Post od nidza » 22 Jan 2019, 14:58

Može da stoji AC ili * uključeno, kompresor klime se neće paliti ako temperaturni uslovi nisu ispunjeni, tj. ako je minus. Ja to ne gasim nikad, tj. prva stvar koju uradim na automobilu sa automatskom klimom je da dam šansu automatici i na svim aktuelnim automobilima radi odlično. Retke su sitacijue kad bilo šta treba dirati sem podešavanja ugodne temperature za sebe i za putnike.

Ponekad treba uključiti ovo dugme za odmagljivanje. Na automatskoj klimi aktivira maksimalno grejanje, ventilator i pali klimu (ako uslovi dozvoljavaju), da bi što pre osušio šoferku i bočne prozore.

Odgovori