Servis hladnjaka

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
gazza
Banned
Postovi: 2781
Pridružio se: 01 Okt 2012, 12:38
Garaža: Suzuki S-Cross 4x4 1.6TD Sergio Celano
Lokacija: Vracar/Limnos

Servis hladnjaka

Post od gazza » 01 Feb 2019, 20:42

Treba mi preporuka za manju intervenciju na hladnjaku. Primećeno je da mi se smanjuje nivo rashladne tečnosti u bidonu i po mišljenju Gorana iz Opel Ristić servisa verovatno curi na hladnjaku - što ćemo nadam se potvrditi nakon par suvih dana ili kada se prosuši donji postroj pa bude jasno da li ostaje fleka na hladnjaku.

Ako jeste onda bih molio za preporuku za servis koji će to prikrpiti, Goran je rekao da oni to ne rade i da to ili uradim sam uz pomoć raznih sredstava koja se mogu kupiti ili da odem do nekoga.

Dosta je bitno da ne bude neki preterani pametnjaković koji će da nudi zamenu ili neki nepotreban zahvat već da dovede vozilo u stanje da vožnja ne izaziva opasnost koju nosi curenje tečnosti. Mislim da sam već dosta zahvalan što sam ovo video na vreme pre nego što nisam iskrivio glavu.

ljubitelj
Postovi: 10571
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Servis hladnjaka

Post od ljubitelj » 01 Feb 2019, 21:17

Zamena, Plastični se bacaju, ako se želi pouzdanost rada.
Krpili su se mnogo davno (oldtimeri) hladnjaci na bazi legura bakra i mesinga, znaci celo metalni.

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14181
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Servis hladnjaka

Post od pedja » 01 Feb 2019, 21:37

Koala u G.Vučića stalno ima posla.
Ne znam da li su toliko dobri, ali vazda rade nešto.

TapaT


Korisnikov avatar
nuk
Postovi: 7607
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:49
Garaža: Renault Espace 2.0dCi
Lokacija: Ns
Kontakt:

Re: Servis hladnjaka

Post od nuk » 01 Feb 2019, 22:20

Ne mora da znači da curi na hladnjaku uopšte. Ako je hladnjak bušan, s' obzirom da je aluminijumski ako je vozilo iz ove ere, velika je verovatnoća da je postao porozan i tu je krpljenje bacanje para, teško da će to neko da radi i garantuje za to, aluminijum je generalno nezgodan za varenje a posebno hladnjaci zbog tankih zidova cevi. Viđao sam takve radove gde genijalci prespoje porozne cevi i tako smanje kapacitet hladnjaka za 30 i više procenata jer ne može svakoj cevi da se priđe ili je jednistavno toliko propala da je nemoguće zavariti je.


Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk


Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7256
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Servis hladnjaka

Post od dag81 » 01 Feb 2019, 22:57

Pre ce biti da si ti pametnjakovic, kad u danasnje vreme kad su kineski hladnjaci 50ak eura, ti hoces da krpis.
Kupi druze drugi najjeftiniji, jeftinije je nego ga skidati 2x.

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока



gazza
Banned
Postovi: 2781
Pridružio se: 01 Okt 2012, 12:38
Garaža: Suzuki S-Cross 4x4 1.6TD Sergio Celano
Lokacija: Vracar/Limnos

Re: Servis hladnjaka

Post od gazza » 01 Feb 2019, 23:31

:D

dobro, hvala, svakako bolji savet od onoga sto mi je takodje receno - sipaj soc od turske kafe u hladnjak

:rofl:

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8033
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Servis hladnjaka

Post od OMP » 01 Feb 2019, 23:48

ja sam vec pominjao onaj prasak za hladnjake, ja bih ga bez razmisljanja sipao jer sam time resio curkanje na par automobila koji se i danas voze, najjeftinija i najlaksa popravka

gazza
Banned
Postovi: 2781
Pridružio se: 01 Okt 2012, 12:38
Garaža: Suzuki S-Cross 4x4 1.6TD Sergio Celano
Lokacija: Vracar/Limnos

Re: Servis hladnjaka

Post od gazza » 02 Feb 2019, 01:05

i hocu, ne brini. nego ovo nije curkanje, cini mi se da je malo jači mlaz :loool:

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8033
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Servis hladnjaka

Post od OMP » 02 Feb 2019, 20:28

na 2 auta sam uspeo poprilican mlaz da zaustavim tim praskom, bili su mlazevi kao iz sprica kad prska injekcija :)

Korisnikov avatar
somi-car
Postovi: 2237
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:50
Garaža: Skoda Superb, Opel Combo
Lokacija: BG

Re: Servis hladnjaka

Post od somi-car » 04 Feb 2019, 10:49

Ja sam ipak odlucio da ga zamenim. Uz malo interneta juce uspeo sam da skinem hladnjak, bez skidanja table. Morao sam da zasecem jednu plastiku koja i onako nece da se vidi kada se kaseta vrati na svoje mesto.

Kuciste u kome je bio hladnjak je pri dnu bilo masno. Mislim da je to to...Narucio sam danas drugi pa cu ovih dana da probam sam i da vratim sve na svoje mesto.

Prethodno sam ona dva creva koja ulaze u kabinu iz motornog prostora skinuo i zacepio, a uz pomoc bastenskog creva izduvao preostali antifriz tako da kada sam skinuo hladnjak nista nije iscurelo u kabinu :)

Ovo mi je bio vise kao neki moj inat i izazov :) malo igranja u ove sive dane.

Sad me samo zanima kada i ako uspem sve da vratim na svoje, kako da ozracim sistem preko onog ventila na crevu koje ulazi u kabinu iz motornog prostora?

Predpostavljam kada otvori ventil i pusti tecnost da polako ispustam?

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13026
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Servis hladnjaka

Post od Saša » 04 Feb 2019, 11:20

Ispravna odluka.

Prvo polako sipaj antifriz do oznake max. u hladnjak, sa grejanjem u kabini pritom postavljenim na maksimum (da bi radijator bio otvoren). Zagreješ zatim motor na radnu temperaturu, dospeš još malo antifriza ako padne nivo u hladnjaku (prati nivo), sačekaš malo zatim otvoriš tu slavinicu za odzračivanje na kratko i gledaš izlazi li vazduh. Dok motor radi, otvoriš je par puta sa pauzama između (treba vremena da pumpa vode natera taj vazduh prema slavinici i hladnjaku). Malo ćeš i prosuti antifriza pritom pa budi spreman i da dospeš koliko nedostaje u hladnjak. Zatim provozaš auto da vidiš da li "klokoće" u radijatoru kabine ili ne. Ako klokoće - ponoviš sve dok ne isteraš sav vazduh napolje. Ako ne klokoće, kazaljka temperature stoji dobro, grejanje radi kako treba - to je to. :)

Korisnikov avatar
somi-car
Postovi: 2237
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:50
Garaža: Skoda Superb, Opel Combo
Lokacija: BG

Re: Servis hladnjaka

Post od somi-car » 04 Feb 2019, 11:34

Predpostavio sam, Tako cu i da uradim.

Jedno mozda i bezveze pitanje...da li klima koristi taj isti hladnjak kada hladi kabinu? Sta se desava sa antifrizom koji tuda tece, preusmeri se i hladi?

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13026
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Servis hladnjaka

Post od Saša » 04 Feb 2019, 11:40

Ne, klima nema veze sa grejanjem niti antifriz ide kroz njen hladnjak. Ona ima poseban zatvoren krug kroz koji teče freon.

Korisnikov avatar
somi-car
Postovi: 2237
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:50
Garaža: Skoda Superb, Opel Combo
Lokacija: BG

Re: Servis hladnjaka

Post od somi-car » 06 Feb 2019, 17:19

Zamenio danas hladnjak koji je tanak kao papir. Ali dobro to je zamenski i to je to. Vratio sva creva i prikljucio. Pao je mrak pa sam test ostavio za sutra.

Medjutim onaj mali sraf (plasticni) na slavini koja se nalazi na crevu koje ulazi/izlazi u/iz kabinu, sam polomio. Plastika je postala krta. Sad ne znam da li sam je polomio u zatvorenom polozaju ili otvorenom, videcu sutra.

Posto je taj ventil na slavini sad neupotrebljiv, da li cu uspeti da ozracim sistem tako sto cu da ostavim poklopac prelivne posude otvoren?

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13026
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Servis hladnjaka

Post od Saša » 06 Feb 2019, 18:07

Nećeš, odnosno trebaće puno vremena da pumpa taj vazduh progura do prelivne posude (a može da se desi i da ne uspe). A ti ćeš u međuvremenu verovatno imati problema sa održavanjem temperature motora (može da dođe i do pregrevanja) i grejanjem kabine. Zameni tu slavinicu ili probaj nekako makar da izvadiš taj plastični vijak i staviš umesto njega običan sa nekom podloškom.

TT



Odgovori