Hyndai santa fe 2.2 crdi 2007 - senzor bregaste

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Odgovori
obelisks
Postovi: 1
Pridružio se: 28 Maj 2019, 21:55

Hyndai santa fe 2.2 crdi 2007 - senzor bregaste

Post od obelisks » 29 Maj 2019, 00:48

Pozdrav, pre dva meseca mi je zamenjen set kvacila sa zamajcem, kod Macure na Tosinom Bunaru. Osim sto su momci zaboravili da povezu menjac na struju, dato mi je objasnjenje da auto ima axialni luft na radilici. Placen je drugi majstor da poveze menjac i on rece da nije primetio nikakvo cudno ponasanje radilice, osim sto se osecaju vibracije na kvacilu. Do dana danasnjeg, tu teoriju niko nije uspeo da potvrdi, ali se zato pojavio drugi problem.

Auto povremeno prijavljuje gresku na senzoru bregaste, posle voznje. Zanimljivo je kako.... Ako ugasite auto posle voznje i ostavite ga sekundu - dve, a zatim pokusate da ga upalite on ce startovati bez problema. Ako ga ostavite par minuta, prijavice gresku i verglace u prazno do sudnjeg dana. Ako ga ostavite pola sata, upalice bez problema.

Naravno, greska ostaje zapisana, ali cim skinete senzor, vratite ga nazad, resetujete komp i obrisete gresku ... greske nema. Posle reseta, auto radi par dana bez ikakvih problema, a onda krece ponovo.

To je jedan zacarani krug koji se ponavlja, a izgleda da niko ne zna zbog cega :)

E sad, malo mi je glupo da otvaram motor i remontujem radilicu na osnovu reci majstora koji nije umeo da poveze menjac sa dzekom :)

Ima li neko neku drugu ideju ?

Ako kao inzenjer elektronike smem da pogadjam na temu iz mehanike, majstor mi je uvalio polovan zamajac ?

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45782
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Hyndai santa fe 2.2 crdi 2007 - senzor bregaste

Post od Geza » 29 Maj 2019, 09:33

Možda i još nešto polovno.
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
somi-car
Postovi: 2237
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:50
Garaža: Skoda Superb, Opel Combo
Lokacija: BG

Re: Hyndai santa fe 2.2 crdi 2007 - senzor bregaste

Post od somi-car » 29 Maj 2019, 10:33

Zar nemaju i TDI motori slican problem, HOT START ili kako ga vec zovu?

milosg
Postovi: 1480
Pridružio se: 14 Jan 2014, 01:20
Garaža: XC90
Lokacija: Beograd

Re: Hyndai santa fe 2.2 crdi 2007 - senzor bregaste

Post od milosg » 29 Maj 2019, 12:26

Ne verujem da se Macura bavi uvaljivanjem polovnih delova krišom. :)
Odnosno, ugrađivanje polovnog zamajca može skroz da ima smisla ako je u pitanju neka smešna cena i iz auta koji je malo prešao i dosta ljudi se svesno odluči na taj korak, ali sumnjam da danas iko krišom uvali takav zamajac a proda ga kao nov.

ljubitelj
Postovi: 10571
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Hyndai santa fe 2.2 crdi 2007 - senzor bregaste

Post od ljubitelj » 30 Maj 2019, 18:01

Macura, ne cudi me. Tamo ne bih smeo da ostavim auto.

Sto se opisanog problema tice, tipicno ponasanje za osteceni senzor radilice. Jos tacnije ostecena izolacija u/ na kablu i dolazi do problema na takav nacin da se javlja na zagrejanom motoru neposredno po gasenju.

Proveri dobro vizuelno i pod rukom sam kabl neposredno uz kuciste senzora.
Najbolje je skinuti senzor i onda lagano na dabrom svetlu pregledati, naravno ako je senzor lako dostupan.

Imao sam gotovo isti scenario, razlog je bilo raspadanje unutrasnje izolacije zica i posledicno kratkog spoja, Isto kada se ugasi vruc motor vise nije mogao da lako upali.

Privremeno reseno termo buzirom dok nije stigao novi senzor za 2 meseca.

Odgovori