Potrošnja ulja Honda Civic

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8094
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Potrošnja ulja Honda Civic

Post od Ji 4Tze » 05 Sep 2019, 21:57

Kad kažeš prethodna, misliš 9, 8 ili 7. generacija Civica? :)
Boringly average, but also perfect for school run mums

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19246
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac
Birthday

Re: Potrošnja ulja Honda Civic

Post od Heinz » 05 Sep 2019, 21:58

Prethodna pre R

Ralee
Postovi: 3478
Pridružio se: 13 Jan 2015, 22:09

Re: Potrošnja ulja Honda Civic

Post od Ralee » 05 Sep 2019, 22:16

Prethodna je valjda d serija motora.

Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8094
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Potrošnja ulja Honda Civic

Post od Ji 4Tze » 05 Sep 2019, 22:54

Mnogo tu rekla kazala ima ali ajd, i taj D motor se ne pravi već 13 godina... Jeste, R serija je nasledila D seriju koja sad ispade da se svakodnevno otvara :kezo: plašite čoveka bezveze, otvara se kao i svi drugi motori, po potrebi.
I ne otvara se glava vlasnika nego se odvrnu šrafovi, obavi šta treba, vrati dihtung i zavrne nazad. Nije rocket science.

R serija motora je, kao i više Hondinih (pre i posle toga) je vrhunski agregat za namenu kojoj je predodređen.
Koga više zanima nek pročita:

http://asia.vtec.net/Engines/RiVTEC/index.html

Koga ne zanima, nek napiše bar nešto konkretno, mislim da Trojke ima D seriju (D17, čini mi se, nije svaki D isti) - može i on da kaže više o tome, mada ta serija motora je davno odradio svoje.
Boringly average, but also perfect for school run mums

Milić
Postovi: 23
Pridružio se: 03 Sep 2019, 11:49

Re: Potrošnja ulja Honda Civic

Post od Milić » 05 Sep 2019, 23:10

Evo još jedne nedoumice. Cev auspuha iza zadnjeg lonca na krivini ima otvor pravougaonog oblika dim 20mm/3mm. Desna strana izduvne cevi. Jel to fabrički tako ili je neko budžio da mu auto da jači zvuk na turaži? Ili je možda za odvod kondenzovane vode iz auspuha vani? Šta sve neću da naučim po stare dane. Ako neko zna neka da komentar. :glavomuzid: :zbunjen:

Ralee
Postovi: 3478
Pridružio se: 13 Jan 2015, 22:09

Re: Potrošnja ulja Honda Civic

Post od Ralee » 06 Sep 2019, 10:01

Ji 4Tze je napisao:
05 Sep 2019, 22:54
Mnogo tu rekla kazala ima ali ajd, i taj D motor se ne pravi već 13 godina... Jeste, R serija je nasledila D seriju koja sad ispade da se svakodnevno otvara :kezo: plašite čoveka bezveze, otvara se kao i svi drugi motori, po potrebi.
I ne otvara se glava vlasnika nego se odvrnu šrafovi, obavi šta treba, vrati dihtung i zavrne nazad. Nije rocket science.

R serija motora je, kao i više Hondinih (pre i posle toga) je vrhunski agregat za namenu kojoj je predodređen.
Koga više zanima nek pročita:

http://asia.vtec.net/Engines/RiVTEC/index.html

Koga ne zanima, nek napiše bar nešto konkretno, mislim da Trojke ima D seriju (D17, čini mi se, nije svaki D isti) - može i on da kaže više o tome, mada ta serija motora je davno odradio svoje.
Ne plasim coveka, pricam ono sto znam iz iskustva. Gde ces konkretnije od toga. Sto se R serije tice, bar ja nisam cuo da R serija, znaci Honde od 2006 i mladje imaju problem sa potrosnjom ulja kao sto to zna da bude kod d serije.

Trojke i ja imamo iste motore sa oznakom d16. Ja sam jedan moj otvarao, zenin jos nisam, ali koliko uspem da ispratim i on ce morati. I posle toga opet zna da potrosi ulje, pogotovu na otvorenom. Spia se Motul 5w40. Mozda bi sa nekim drugim uljem manje trosio. Kod zene je Nisotec i imam utisak da je manja potrosnja. Ubedljivo najvise je trosio Mobil. Trojke mislim da je isto otvarao motor i on ima iskustva sa Enos-om pa nek napise. Nije to otvaranje nista stransno, ni skupo, posao k'o posao. Drugo ima i ona mogucnost kao sto su meni neki "vrsni'' majstori, ikone za honde rekli: "Ma boli te, dolivaj najjeftinije ulje i teraj to tako".

Korisnikov avatar
starac vujadin
Postovi: 11396
Pridružio se: 13 Jan 2012, 20:58
Lokacija: Beograd

Re: Potrošnja ulja Honda Civic

Post od starac vujadin » 06 Sep 2019, 10:09

Milić je napisao:
05 Sep 2019, 19:03
Kabe je napisao:
05 Sep 2019, 14:33
Neverovatno, kako se oko jedne veoma proste stvari zna da zakuva situacija.

Za početak:

01. Promeni ulje i stavi gradaciju koja odgovara tom motoru i tom autu. Preporuka: Eneos, Total... 5w40.
02. Tokom 10 000 kilometara kontroliši nivo ulja

Nakon toga ćeš imati neki uvid šta se događa sa potrošnjom i moćićemo dalje da nagađamo da li si spreman za mali servis ili "polugeneralnu". Ako bude baš crno radimo SWAP.

K serija, R serija, babe, zdravlje i sve ostalo. Svaki auto je priča za sebe, svaki motor priča za sebe, kao i svaki vozač i njegov "režim" vožnje od koga zavisi i potrošnja ulja kao i zdravstveno stanje auta.
Ja ne mogu da vjerujemo šta čujem sve ovde. Pa ja sam punta vozio 10 god bez otvaranja motora i povećanja potrošnje ulja. Ovde ispada kao da sam kupio Lađu žiguli pa na 80.000 da radim generalnu. Jel ovo japanac honda ili rus?
Nije "Japanac"..."Englez" je...a to je skoro kao da je "Rus"

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29974
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Potrošnja ulja Honda Civic

Post od trojanac » 08 Sep 2019, 06:06

Jeste D serija kod mene.

D16V1
VTEC (SOHC VTEC)

Found in:

1999-2005 Honda Civic (European EM/EP2/EU8)

Bore and Stroke: see D16 Series Engines

Displacement: see D16 Series Engines

Compression: 9.4:1

Power: 110 PS (81 kW) at 5600 rpm

Torque: 152 N⋅m (112 lb⋅ft) at 4300 rpm

Redline: 6250 rpm

Rev Limit: 6500 rpm

Valvetrain: SOHC, 4 valves per cylinder

Fuel control: Multi-point fuel injection, PGM-FI

Ignition timing: 8±2° BTDC at 700±50 rpm

Firing order: 1 - 3 - 4 - 2

ECU code: PMH


Moj je trošio oko 2 litra na 10.000km otkad je kupljen, a kupio sam ga starog 8 godina. Nekad više, kad se vozi na višim obrtajima, nekad manje ali je trošio.

Kad sam 2015. zaglavio u bolnici par meseci i po dolasku kući auto je vozio otac, a meni ni na kraj pameti nije bilo da proveravam ulje. Tako da je u nekom monentu ostao bez ulja, zadimio, oteran u Trio servis. Zamenjene karike i šta već ide, bez obrade glave jer je bilo sve ok. Novi dihtung naravno, veliki servis istovremeno, spakovano sve i otad prođe evo 3 godine. Juče sam radio mali servis, 8.500km od prošlog. Nivo ulja spao malo ispod maksimuma. Eto mog slučaja, da ne bude da nešto krijem.

Treba voditi računa o potrošnji ali nije takav motor da se sipa ulje svaki put kad i gorivo.

Sent from my HTC Desire 12 using Tapatalk

Posetite www.garaza.rs !

Milić
Postovi: 23
Pridružio se: 03 Sep 2019, 11:49

Re: Potrošnja ulja Honda Civic

Post od Milić » 27 Sep 2019, 11:05

Pozdrav još jednom
Idemo dalje sa temom jer je meni ovo baš zanimljivo istraživanje
Promenio sam motorno ulje i nećete vjerovati koje sam sipao.?
Možda bi dobra bila anketa jer vidim da ima različitih mišljenja o kvalitetu i odabiru ulja :D
Uključio sam glas razuma, ni po babu ni po .....
Otvorio knjigu ona kaže Honda 5W40 ili Honda 5W30.
Sipao 5W 40 kako je i bilo do sada u autu. Švajcarci su sipali ovu gradaciju i ne vjerujem
da je njihov ovlašćeni servis šarlatanski.
Sada idemo u praćenje potrošnje istog. Ostalo 0,5 lit za dolivanje.
Pitao sam majstora koji je menjao da li sam fiju što kupujem original ulje i on je
rekao odrrečno. Ovo ulje je bolje od bredniranih Eneos ,Castrol isl.
Prodavci ulja pak tvrde da su brendirana ulja kvalitetnija i da to nikad neće da
priznaju ovlašćeni servisi. Kao imaju neki aditiv koji originalna (Hondina) ulja nemaju.
Pratiću potrošnju pa se javljam.
Našao sam jedan tejkst gde se neki lik žali da mu je na ovom motoru 1,8 i vtec trošio
na početku 1 litar na 10.000km a sada je povećao na 3 litara na 10.000km.
Na kraju je priznao da ga ne vozi u normalnom režimu već želi da probije
granice u brzini. :bokser: :bokser: :bokser:
Još jedan tekst o samom motoru koji sam našao na inostranom sajtu kaže sledeće:
Zbog i-vtec sistema ventila ne pokušavajte da štedite na kvalitetu ulja jer će otkazati ovaj
komplikovani sistem otvaranja ventila koji isključivo zavisi od kvaliteta tj pritiska ulja.
Pošto sam tehničko lice kapiram ovo odlično.

pozdrav
bis bald :naughty:

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19246
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac
Birthday

Re: Potrošnja ulja Honda Civic

Post od Heinz » 27 Sep 2019, 11:13

Ako se zapuši, očisti se taj deo za ivtec (sito valjda).

Korisnikov avatar
Kabe
Postovi: 993
Pridružio se: 13 Jan 2012, 05:47
Garaža: Japanska vozila
Lokacija: https:://localhost/Novi_Sad/

Re: Potrošnja ulja Honda Civic

Post od Kabe » 27 Sep 2019, 11:15

Milić je napisao:
27 Sep 2019, 11:05
Pozdrav još jednom
Idemo dalje sa temom jer je meni ovo baš zanimljivo istraživanje
Promenio sam motorno ulje i nećete vjerovati koje sam sipao.?
Možda bi dobra bila anketa jer vidim da ima različitih mišljenja o kvalitetu i odabiru ulja :D
Uključio sam glas razuma, ni po babu ni po .....
Otvorio knjigu ona kaže Honda 5W40 ili Honda 5W30.
Sipao 5W 40 kako je i bilo do sada u autu. Švajcarci su sipali ovu gradaciju i ne vjerujem
da je njihov ovlašćeni servis šarlatanski.
Sada idemo u praćenje potrošnje istog. Ostalo 0,5 lit za dolivanje.
Pitao sam majstora koji je menjao da li sam fiju što kupujem original ulje i on je
rekao odrrečno. Ovo ulje je bolje od bredniranih Eneos ,Castrol isl.
Prodavci ulja pak tvrde da su brendirana ulja kvalitetnija i da to nikad neće da
priznaju ovlašćeni servisi. Kao imaju neki aditiv koji originalna (Hondina) ulja nemaju.
Pratiću potrošnju pa se javljam.
Našao sam jedan tejkst gde se neki lik žali da mu je na ovom motoru 1,8 i vtec trošio
na početku 1 litar na 10.000km a sada je povećao na 3 litara na 10.000km.
Na kraju je priznao da ga ne vozi u normalnom režimu već želi da probije
granice u brzini. :bokser: :bokser: :bokser:
Još jedan tekst o samom motoru koji sam našao na inostranom sajtu kaže sledeće:
Zbog i-vtec sistema ventila ne pokušavajte da štedite na kvalitetu ulja jer će otkazati ovaj
komplikovani sistem otvaranja ventila koji isključivo zavisi od kvaliteta tj pritiska ulja.
Pošto sam tehničko lice kapiram ovo odlično.

pozdrav
bis bald :naughty:
Druže, ja mislim da te i jedni i drugi lažu.

Nećeš ti ni verovati ko pakuje - "ORIGINALNA" ulja :)

A ovo treće vezano za štednju i "otkazivanje VTEC-a" (ma šta to značilo), ja koji sam 150 godina u VTEC svetu mogu samo da se nasmejem, jer ne znam za nijedan slučaj :)
ОПРЕМ ДОБРО! Posetite blog - Kabe.Space

Korisnikov avatar
Ivan
Postovi: 9884
Pridružio se: 03 Jan 2013, 09:22
Garaža: bmw 3 f31, bmw 5 f10,
Lokacija: Novi Sad

Re: Potrošnja ulja Honda Civic

Post od Ivan » 27 Sep 2019, 11:19

Sigurno nije bolje od kvalitetnijih brendiranih ulja, ali takodje nije ni znacajno losije, pa kad gledas analize cak se i nasa modrica i nisotec skroz korektno kotiraju.
Jedino ako je fals ulje neko, promasen tip ulja itd.
nidza je napisao:
12 Apr 2021, 10:56
nemam problem uvek sam najsporiji

Milić
Postovi: 23
Pridružio se: 03 Sep 2019, 11:49

Re: Potrošnja ulja Honda Civic

Post od Milić » 27 Sep 2019, 11:26

Kabe je napisao:
27 Sep 2019, 11:15
Milić je napisao:
27 Sep 2019, 11:05
Pozdrav još jednom
Idemo dalje sa temom jer je meni ovo baš zanimljivo istraživanje
Promenio sam motorno ulje i nećete vjerovati koje sam sipao.?
Možda bi dobra bila anketa jer vidim da ima različitih mišljenja o kvalitetu i odabiru ulja :D
Uključio sam glas razuma, ni po babu ni po .....
Otvorio knjigu ona kaže Honda 5W40 ili Honda 5W30.
Sipao 5W 40 kako je i bilo do sada u autu. Švajcarci su sipali ovu gradaciju i ne vjerujem
da je njihov ovlašćeni servis šarlatanski.
Sada idemo u praćenje potrošnje istog. Ostalo 0,5 lit za dolivanje.
Pitao sam majstora koji je menjao da li sam fiju što kupujem original ulje i on je
rekao odrrečno. Ovo ulje je bolje od bredniranih Eneos ,Castrol isl.
Prodavci ulja pak tvrde da su brendirana ulja kvalitetnija i da to nikad neće da
priznaju ovlašćeni servisi. Kao imaju neki aditiv koji originalna (Hondina) ulja nemaju.
Pratiću potrošnju pa se javljam.
Našao sam jedan tejkst gde se neki lik žali da mu je na ovom motoru 1,8 i vtec trošio
na početku 1 litar na 10.000km a sada je povećao na 3 litara na 10.000km.
Na kraju je priznao da ga ne vozi u normalnom režimu već želi da probije
granice u brzini. :bokser: :bokser: :bokser:
Još jedan tekst o samom motoru koji sam našao na inostranom sajtu kaže sledeće:
Zbog i-vtec sistema ventila ne pokušavajte da štedite na kvalitetu ulja jer će otkazati ovaj
komplikovani sistem otvaranja ventila koji isključivo zavisi od kvaliteta tj pritiska ulja.
Pošto sam tehničko lice kapiram ovo odlično.

pozdrav
bis bald :naughty:
Druže, ja mislim da te i jedni i drugi lažu.

Nećeš ti ni verovati ko pakuje - "ORIGINALNA" ulja :)

A ovo treće vezano za štednju i "otkazivanje VTEC-a" (ma šta to značilo), ja koji sam 150 godina u VTEC svetu mogu samo da se nasmejem, jer ne znam za nijedan slučaj :)
Druže Simiću !!! :)
A ja baš išao u Deltu da izbegnem prepakovano ulje.
Hajde prosvetli me! Ne mogu da verujem.
Što se tiče sistema i vtec mnogo mi je lakše ako si toliko godina u tome
jer sam ja birao i birao i odluka je pala na ovaj motor. Troši i malo i puno sve
zavisi od potrebe. Ja sam drajver koji voli i da vozi sporo i uživa u muzici a ponekad i da vozi
kao na trkama. Sva zavisi od trenutnog raspoloženja. Pobedio sam u takmičenju 200 vozača amatera
u organizaciji SAT u zadnjoj nedelji 2007 godine a emitovano u prvoj emisiji SATa 2008 godine,tako da mi iskustva ne nedostaje. Ovo sa prepakovanjem ulja me baš zanima.
Ukoliko potrošnja novog originalnog ulja bude manja onda ova priča ne pije vodu.
Čekam odgovor.
Ich warte antwort

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19246
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac
Birthday

Re: Potrošnja ulja Honda Civic

Post od Heinz » 27 Sep 2019, 11:38

Kabe je napisao:
27 Sep 2019, 11:15
A ovo treće vezano za štednju i "otkazivanje VTEC-a" (ma šta to značilo), ja koji sam 150 godina u VTEC svetu mogu samo da se nasmejem, jer ne znam za nijedan slučaj :)
Imaš primere i na HCS da ljudima "zapekne" ivtec.

Korisnikov avatar
Kabe
Postovi: 993
Pridružio se: 13 Jan 2012, 05:47
Garaža: Japanska vozila
Lokacija: https:://localhost/Novi_Sad/

Re: Potrošnja ulja Honda Civic

Post od Kabe » 27 Sep 2019, 12:37


Druže Simiću !!! :)
A ja baš išao u Deltu da izbegnem prepakovano ulje.
Hajde prosvetli me! Ne mogu da verujem.
Što se tiče sistema i vtec mnogo mi je lakše ako si toliko godina u tome
jer sam ja birao i birao i odluka je pala na ovaj motor. Troši i malo i puno sve
zavisi od potrebe. Ja sam drajver koji voli i da vozi sporo i uživa u muzici a ponekad i da vozi
kao na trkama. Sva zavisi od trenutnog raspoloženja. Pobedio sam u takmičenju 200 vozača amatera
u organizaciji SAT u zadnjoj nedelji 2007 godine a emitovano u prvoj emisiji SATa 2008 godine,tako da mi iskustva ne nedostaje. Ovo sa prepakovanjem ulja me baš zanima.
Ukoliko potrošnja novog originalnog ulja bude manja onda ova priča ne pije vodu.
Čekam odgovor.
Ich warte antwort
Za početak, pošto vidim da voliš da se informišeš na forumima (što je nekad dobro, a nekad loše), savetujem ti da pročitaš ovu temu pošto voziš Hondu:

http://www.hondaclub.rs/forum/topic/602 ... ment-22715

Tu će ti se mnoge stvari razjasniti.

To što si ti išao u Deltu da "izbegneš" nešto, prvo treba da znaš šta si izbegavao? Ovde niko ne govori o "prepakovanom" ulju, ma šta to bilo. Ulje može biti originalno i falsifikovano. Moj savet si imao ovde kada su originalni brendovi u pitanju:

viewtopic.php?p=913425#p913425

99% nas vozi upravo te brendove već godinama i nemamo nikakve probleme sa potrošnjom ulja (kada je sve sa autom u najboljem redu), kao ni sa kvarovima iVTEC-a koji se pominju, niti to ulje može biti uzrok istog. Možda može falsfikovano.

To što ti misliš da je "Hondino ulje" iz Delte svetena vodica i da u sebi ima BAŠ ono što je Hondi neophodno je zabluda.

Isto tako kao što meni u Mazdi sipaju "Mazdino ulje" a to je Shell.

Tvoja poslednja rečenica:
Ukoliko potrošnja novog originalnog ulja bude manja onda ova priča ne pije vodu.
, ne može biti dokaz ničega jer nisi probao i testirao nijedan od brendova koji su pomenuti na svom vozilu da bi rekao da je problem u njima.

Heinz je napisao:
Kabe je napisao:
27 Sep 2019, 11:15
A ovo treće vezano za štednju i "otkazivanje VTEC-a" (ma šta to značilo), ja koji sam 150 godina u VTEC svetu mogu samo da se nasmejem, jer ne znam za nijedan slučaj :)
Imaš primere i na HCS da ljudima "zapekne" ivtec.
To da "zapekne" ventil nema veze sa "otkazivanjem", bar ja to tako konotiram. U generaciji Civica o kojoj govorimo ne pamtim neki tipičan primer, a kamo li učestalost sa tim problemom ni na forumu, a ni u svojoj servisnoj praksi.
ОПРЕМ ДОБРО! Posetite blog - Kabe.Space

Odgovori