Vuce u stranu

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
shuki
Postovi: 6
Pridružio se: 05 Jun 2020, 20:30

Vuce u stranu

Post od shuki » 05 Jun 2020, 22:13

Pozdrav ljudi, kao sto vidite u naslovu imam problem da auto vuce u stranu (u levo). Centrirao sam trap bezbroj puta, rotirao gume, bez ikakvih promena. Mehanicar nije imao primedbe na trap, misli da je sa tim sve u redu. Imam ovaj problem bar 2 godine, ne znam kad je tacno poceo da vuce jer sam tad jos uvek bio neiskusan vozac.

Vuce u levo pri vecim, manjim brzinama, pri stajanju, kretanju, dakle uvek. Ono sto se razlikuje je da generalno nekad vuce manje nekad vise. Skoro sam imao jako cudnu situaciju koja me i naterala da konacno zatrazim pomoc na forumu. Isao sam jedno 20kmh, pustio volan (koji je krenuo da pada), i dok sam kocio padao je jos vise, sve dok nisam stao skroz. Volan stoji kao na slici. Izlazim iz kola a tocak stoji skroz pravo. Ovo me nateralo da pomislim da je u pitanju letva volana ili servo, ali nisam siguran da li tako nesto moze biti uzrok. Ima li koga da mi odgonetne ovu nocnu moru?

Za kraj, jos jedna zagonetka. Auto vuce bar duplo manje na zimskim gumama nego na letnjim (iste felne).


Slika
Slika
Slika

Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3158
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Vuce u stranu

Post od Dare4x4 » 05 Jun 2020, 23:47

Da li ti auto ide pravo sa ovako nagnutim volanom ili skreće?

shuki
Postovi: 6
Pridružio se: 05 Jun 2020, 20:30

Re: Vuce u stranu

Post od shuki » 06 Jun 2020, 11:27

Skrece... da nisam stao on bi isao u stranu... zanimljivo je da volan ocigledno padne i pre samog tocka. Volan je centriran dobro, ako ga drzim pravo auto ne vuce, al volan pruza solidan otpor

Korisnikov avatar
qunaquna
Postovi: 25
Pridružio se: 28 Dec 2019, 14:32

Re: Vuce u stranu

Post od qunaquna » 06 Jun 2020, 21:08

Ja bih odmah to terao kod majstora da pregleda komplet od volana do srafa tocka, ako kaze da je u redu permanentno promenis majstora, to nije zezanje.

BigMazzy
Postovi: 1638
Pridružio se: 03 Feb 2019, 10:10

Re: Vuce u stranu

Post od BigMazzy » 06 Jun 2020, 21:49

Dal ima elektro ili hidraulički servo volana?

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3158
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Vuce u stranu

Post od Dare4x4 » 06 Jun 2020, 21:59

Ako je prednji trap ok, onda treba proveriti zadnji. Možda tamo ima nekog lufta pa zabaci auto i onda ide u stranu.
Takođe, obrati pažnju da li se nešto menja kada dodaš pa pustiš gas. Ako je neki luft u prednjem trapu, auto će pri tome blago plivati u jednu pa u drugu stranu, kako se pogonski točkovi rasterete.

ljubitelj
Postovi: 10580
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Vuce u stranu

Post od ljubitelj » 07 Jun 2020, 10:16

Nema dijagnoze problema bez merenja.
Koliko iznose, tačno, uglovi i to svi uklkjučujući Akermanov na prednjem trapu?
Koliko na zadnjem?

To rekao ovaj ili onaj da je dobro/nije dobro ne znači mnogo.
Postoji alat za merenje i to treba iskoristititi.

Ako se volan sam pokrene i dok stojiš u mestu, deljuje da bi mogao biti regulacioni ventil na letvi koji upravlja protokom, na glavi letve.
Tu su gumice od teflona i ako neka propušta makar malo dolazi do curenja prtiiska i posledično dejstva servo efekta na pokretanje letve i time točkova.
Sve se to daleko lakše primeti kada su prednji točkovi podignuti sa zemlje, tj u vazduhu i nema otpora.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23802
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Vuce u stranu

Post od dragvorl » 07 Jun 2020, 12:45

Trebas da odes u neki ozbiljan servis koji se bavi trapom i upravljanjem, ne znam koga preporuciti u BG, to ce vise znati clanovi iz grada.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

shuki
Postovi: 6
Pridružio se: 05 Jun 2020, 20:30

Re: Vuce u stranu

Post od shuki » 07 Jun 2020, 23:02

BigMazzy je napisao:
06 Jun 2020, 21:49
Dal ima elektro ili hidraulički servo volana?

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока
Elektricni je servo.

Nadjoh ovaj post na nekom drugom forumu
https://www.opelclub.hr/forum/viewtopi ... 84&t=55416

Bukvalno sve sto je autor rekao se isto kod mene desava. Da li je moguce da je kalibracija serva u pitanju?

shuki
Postovi: 6
Pridružio se: 05 Jun 2020, 20:30

Re: Vuce u stranu

Post od shuki » 07 Jun 2020, 23:06

ljubitelj je napisao:
07 Jun 2020, 10:16
Nema dijagnoze problema bez merenja.
Koliko iznose, tačno, uglovi i to svi uklkjučujući Akermanov na prednjem trapu?
Koliko na zadnjem?

To rekao ovaj ili onaj da je dobro/nije dobro ne znači mnogo.
Postoji alat za merenje i to treba iskoristititi.

Ako se volan sam pokrene i dok stojiš u mestu, deljuje da bi mogao biti regulacioni ventil na letvi koji upravlja protokom, na glavi letve.
Tu su gumice od teflona i ako neka propušta makar malo dolazi do curenja prtiiska i posledično dejstva servo efekta na pokretanje letve i time točkova.
Sve se to daleko lakše primeti kada su prednji točkovi podignuti sa zemlje, tj u vazduhu i nema otpora.
Posle centriranja sam imao resultate, svi uglovi su bili u granicama, ako na to mislis (ne razumem se bas najbolje).

Dok stoji ne pomera se volan, ali dok su tockovi u vazduhu bi svakako bio zanimljiv test. Podicicu ga kad uhvatim vremena pa javljam rezultat.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8039
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Vuce u stranu

Post od OMP » 08 Jun 2020, 08:32

Verovatno je problem u servu, te micre su cak mislim i imale fabricke opozive bas zbog serva ali je znam kojih godina ali nije redak slucaj da servo seza kod njih. Moze biti i samo senzor ugla tj pozicije volana na sta ja najvise tipujem ali moze i nesto oko samog serva i elektronike. Da li ti se pali crvena PS lampica na tabli tad kad pocne da zeza?

Korisnikov avatar
Puzo81
Postovi: 3263
Pridružio se: 11 Mar 2012, 23:42
Garaža: Ford S-Max 2.0 Tdci Titanium
Lokacija: Novi Sad

Re: Vuce u stranu

Post od Puzo81 » 08 Jun 2020, 08:43

EPS te zeza, već sam to viđao na corsi C a i B.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8039
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Vuce u stranu

Post od OMP » 08 Jun 2020, 09:10

Na korsama je to standardni problem kao i kod fiata kad rikne senzor polozaja volana a ovo kako njemu radi mi najvise vuce na taj problem

shuki
Postovi: 6
Pridružio se: 05 Jun 2020, 20:30

Re: Vuce u stranu

Post od shuki » 08 Jun 2020, 10:51

Nije mi nikad palio lampicu za servo. Jel ima neko predlog gde bih mogao da odem, a da nije ovlasceni servis? Kolko uopste moze da kosta dijagnostika sa popravkom?

Korisnikov avatar
LukaMaletin
Postovi: 1393
Pridružio se: 31 Maj 2015, 23:43
Garaža: Renault Clio 1.5 dci 2015
Lokacija: Novi Sad

Re: Vuce u stranu

Post od LukaMaletin » 08 Jun 2020, 11:54

Trio Motors, Novi Sad

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk


Odgovori