VW Bora,kompresor klime ne pali u leru

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
fauve90
Postovi: 21
Pridružio se: 04 Jul 2020, 16:12

VW Bora,kompresor klime ne pali u leru

Post od fauve90 » 04 Jul 2020, 17:41

Pozdrav svima. Auto ima digitalnu klimu(climatronic), 1.9 tdi 81 kw, 2002 god.
Od skoro je ovo iz naslova pocelo da se desava. Upalim auto, odradi u leru malo,brzo postigne radnu temperaturu jer su sad velike vrucine. Upalim klimu,kompresor se ne cuje,ne hladi,radi kao da je u economy modu.
Dovoljno je da krenem i provozam 2,3 minuta i kompresor se upali tokom voznje. Posle toga, skoro svako zaustavljanje(semafor ili slicno), u leru radi kompresor normalno. Desi se nekad da i tada kad stanem u ler,ne cujem kompresor, ali vrlo retko.
Hladnjak je cist,ispran maximalno od blata i insekata.
Freon je dopunjen,ne curi, i kvacilo kompresora je popravljeno.
Sta moze da bude problem?

Sent from my SM-G975F using Tapatalk


Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7256
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: VW Bora,kompresor klime ne pali u leru

Post od dag81 » 04 Jul 2020, 19:00

Upalis auto i ne radi kompresor? Vozis i sam se upali?

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока


fauve90
Postovi: 21
Pridružio se: 04 Jul 2020, 16:12

Re: VW Bora,kompresor klime ne pali u leru

Post od fauve90 » 04 Jul 2020, 19:17

Upalim auto,upalim klimu,ne radi kompresor u leru. Dok je i dalje upaljena klima na climatronicu,krenem da vozim,kompresor se upali i hladi normalno.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk


Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7256
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: VW Bora,kompresor klime ne pali u leru

Post od dag81 » 04 Jul 2020, 21:32

Tu nesto jebava signal ili komp. Si probao drugi presostat?

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока


fauve90
Postovi: 21
Pridružio se: 04 Jul 2020, 16:12

Re: VW Bora,kompresor klime ne pali u leru

Post od fauve90 » 04 Jul 2020, 21:35

Nisam... Isao sam kod dijagnosticara, jedinu gresku koju vidi je greška V71 Air Flow Flap motor. Kako mi je rekao to je motor koji reguliše klapnu za recirkulaciju. Zamenicu ga svakako, ali ne mislim da ce to pomoci za ovaj problem sa kompresorom u leru...

Sent from my SM-G975F using Tapatalk



Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23800
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: VW Bora,kompresor klime ne pali u leru

Post od dragvorl » 05 Jul 2020, 08:19

Jesi probao da das gas na leru? Ne verujem.da ce resiti problem ali sto ne probati.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

fauve90
Postovi: 21
Pridružio se: 04 Jul 2020, 16:12

Re: VW Bora,kompresor klime ne pali u leru

Post od fauve90 » 05 Jul 2020, 08:46

Probao,ne resava nista...

Sent from my SM-G975F using Tapatalk


Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8033
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: VW Bora,kompresor klime ne pali u leru

Post od OMP » 05 Jul 2020, 08:53

ili ti ne radi ventilator hladnjaka tj prva brzina ili iz nekog razloga varira pritisak u sistemu pa ne dozvoljava paljenje kompresora, to su dve obicno najcesce stvari koje prave takav problem. klapna za racirkulaciju nema veze sa tim, ali svakako je sredi zbog sebe.
Poslednja izmena od OMP u 05 Jul 2020, 08:55, izmenjeno 2 puta ukupno.

fauve90
Postovi: 21
Pridružio se: 04 Jul 2020, 16:12

Re: VW Bora,kompresor klime ne pali u leru

Post od fauve90 » 05 Jul 2020, 08:54

Ako su to problemi,sta ih rešava, i jedanni drugi slučaj? Zamena hladnjaka,zamena kompresora?

Sent from my SM-G975F using Tapatalk


Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8033
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: VW Bora,kompresor klime ne pali u leru

Post od OMP » 05 Jul 2020, 08:57

odes kod nekog da ti proveri prvo da li pali prvu brzinu ventilatora hladnjaka, jer da bi klima radila potrebno je hladjenje njenog hladnjaka, kad ides brze hladnjak se sam hladi i onda i kompresor ukljucuje kad stojis u mestu ako ne pali ventilator nema sta da hladi pa kompresor ne pali, to moze da ti proveri elektricar ili bilo koji majstor nije neka nauka.
ako varira pritisak u sistemu klime onda je to posao za ove sto se bave klimama, moze da se gleda preko manometra i uporeduju parametri na leru i pri vecem gasu, ako je pritisak veci od dozvoljenog kompresor se gasi iz predostroznosti, a ako je manji trebalo bi da pali ali onda klima nece ili slabo hladi.

fauve90
Postovi: 21
Pridružio se: 04 Jul 2020, 16:12

Re: VW Bora,kompresor klime ne pali u leru

Post od fauve90 » 05 Jul 2020, 08:59

Aja,dobro, hvala ti puno...

Sent from my SM-G975F using Tapatalk


ljubitelj
Postovi: 10571
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: VW Bora,kompresor klime ne pali u leru

Post od ljubitelj » 05 Jul 2020, 09:04

Kao što je omp dobro opisao postupak, treba dijagnostifikovati kvar pa tek onda popravljati. Ovde je izgleda išlo obrnuto, vršile se popravke a bez postavljene dijagnoze.
Potreban je majstor, pre svega dijagnostičar da izmeri pritiske u svim radnim režimima sistema, za početak da se zna šta se dešava.

fauve90
Postovi: 21
Pridružio se: 04 Jul 2020, 16:12

Re: VW Bora,kompresor klime ne pali u leru

Post od fauve90 » 05 Jul 2020, 09:06

Ne,ne,ovo sto sam napisao da je radjeno kvacilo,to je utvrđen kvar bio.Jednostavno,ni tokom vožnje nije radio kompresor ,nista nije hladilo. Dosao sam u servis klime,nakacili su svoje dijagnostike i nije bilo pritiska nimalo. Nakon sto je popravio/zamenio kvacilo, napunio je freon i hladilo sve ok.
Ovaj problem sa kompresorom u leru se desio kasnije...

Sent from my SM-G975F using Tapatalk


Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8033
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: VW Bora,kompresor klime ne pali u leru

Post od OMP » 05 Jul 2020, 09:08

a za pocetak mozes i sam da proveris, upali motor, ventilator hladnjaka nece raditi, startuj klimu, ako se ukljuci kompresor onda ce se upaliti i ventilator jer mora tako, ako ne pali onda je 90% do ventilatora...mozes i da proveris relej ili osigurac za prvu brzinu ventilatora, ne znam gde se nalazi ali moze da se izgugla.
te digitalne klime su malo zeznutije od obicnih, takodje probaj i da zadatu temperaturu ne drzis na LO ili koliko je vec minimum 17-18*c nego podigni na 22-23* i da ti ne bude na AUTO modu, pa vidi da li ce onda raditi kompresor na leru iz razloga sto kad mu zadas minimalnu temperaturu i AUTo mod onda da bi je i postigao ventilator mora da vrti stalno i treba mu mnogo vremena da postigne zadatu temperaturu pa je sve pod opterecenjem a kad mu zadas manju razliku u odnosu na spoljnu temp. onda mu treba mnogo manje vremena i mozda i nece morati da pali prvu brzinu ventilatora da bi rashladio kabinu, ne znam kako je kod bora ali ako se ne varam nije kod svih kola obavezno paljenje prve brzine ventilator kad se ukljuci klima kod nekih pali kasnije.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8033
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: VW Bora,kompresor klime ne pali u leru

Post od OMP » 05 Jul 2020, 09:15

i zaboravih da dodam moguce je i da je hladnjak klime prljav i zapusen od lisca, stroke, ulja, sta god sve moze da se nadje u tom prostoru a vidjao sam svasta.
ja sam skoro skidao na jednom autu hladnjak vode i usput hladnjak klime koji je bas bio zaprljan, covek kaze da mu posle ciscenja i pranja bolje radi klima mada nismo ga iz tog razloga skidali ali smo iskoristili priliku da i njega ocistimo jer je bio bas strokav.
takodje mozda i reostat pravi problem pa ne pali ventilator. To su neke najbanalnije stvari pa treba prvo njih pogledati.

Odgovori