VW Bora,kompresor klime ne pali u leru

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8031
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: VW Bora,kompresor klime ne pali u leru

Post od OMP » 06 Jul 2020, 09:14

Otvoris haubu neko startuje motor i upali klimu i gledas ventilator dal vrti

fauve90
Postovi: 21
Pridružio se: 04 Jul 2020, 16:12

Re: VW Bora,kompresor klime ne pali u leru

Post od fauve90 » 06 Jul 2020, 13:26

Bio sam u voznji pre sat vremena,radila klima kako treba.
Sad sam sisao na parking i da probam sta se desava u leru,situacija je sledeca.

1. Dva,tri puta sam palio,gasio klimu u leru. Svaki put kad upalim klimu, upali se kompresor,hladi u leru najnormalnije. Upale se oba ventilatora. Cim odem ba ECONOMY mod,gase se ventilatori,gasi se kompresor.

2. U nekom trenutku,dok je bio u leru, kada sam upalio klimu,desilo se da kompresor nece da se upali,stari problem. Tada kada kompresor nije upaljen,nijedan ventilator ne radi.

3.Inace, za 3 godije koliko ga imam,ovaj moj motor nikad nije presao 90 stepeni. Nebitno koliko je toplo napolju,koliko sam u,guzvi,na semaforima itd. Dodje do 90 stepeni i to je to. Nadam se da ventilatori rade svoj posao. Da je drugacije,valjda bi kazaljka pokazivala vecu temperaturu od 90 stepeni.
Sad bas gledam, dostigao je u leru radnu temperaturu,nakon toga radio jos 10ak min u leru, malo sam ga turirao,napolju je 30 stepeni,i ventilatori se ne pale. A 90 stepeni i dalje stoji..

Sent from my SM-G975F using Tapatalk


Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23797
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: VW Bora,kompresor klime ne pali u leru

Post od dragvorl » 06 Jul 2020, 13:42

Pa ako sina ECONi neradikompresor pa ni ventilator klime. Mislim da on ima poseban ventilator za klimu.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
somi-car
Postovi: 2237
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:50
Garaža: Skoda Superb, Opel Combo
Lokacija: BG

Re: VW Bora,kompresor klime ne pali u leru

Post od somi-car » 06 Jul 2020, 13:42

''1. Dva,tri puta sam palio,gasio klimu u leru. Svaki put kad upalim klimu, upali se kompresor,hladi u leru najnormalnije. Upale se oba ventilatora. Cim odem ba ECONOMY mod,gase se ventilatori,gasi se kompresor. ''

Zar kod VW econ mod tj taster ne sluzi da iskljuci kompresor npr preko zime?

Koliko se ja secam kada sam imao pasata B6

ljubitelj
Postovi: 10569
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: VW Bora,kompresor klime ne pali u leru

Post od ljubitelj » 06 Jul 2020, 13:52

Pa da, to je OFF iliti isključivanje klime. Normalno da ne radi kompresor kada je klima isključena.

fauve90
Postovi: 21
Pridružio se: 04 Jul 2020, 16:12

Re: VW Bora,kompresor klime ne pali u leru

Post od fauve90 » 06 Jul 2020, 13:53

Da da... Kad je ispisano econ mod na displeju climatronica, tada klima na radi, a ujedno ni kompresor. Tada duva obican vazduh, pa u zavisnosti od godisnjeg doba i podešene temperature, greje ili hladi...

Sent from my SM-G975F using Tapatalk


fauve90
Postovi: 21
Pridružio se: 04 Jul 2020, 16:12

Re: VW Bora,kompresor klime ne pali u leru

Post od fauve90 » 06 Jul 2020, 13:56

Sta mi sada govori to sto rade oba ventilatora kada upalim klimu?
I dalje nekad u leru ne pali klimu, odn kompresor a nekad pali...

Sent from my SM-G975F using Tapatalk


ljubitelj
Postovi: 10569
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: VW Bora,kompresor klime ne pali u leru

Post od ljubitelj » 06 Jul 2020, 14:21

Da je sistem prepunjen, i da je pritisak iznad maskimalno dozvoljenog radnog. Logično i kompresor se mora isključiti da ne bi ceo sistem eksplodirao, odradi zaštita svoje.

Oba ventilatora ili najveca brzina se pali kada je visok pritisak, negde na granici maksimalnog, to je obično u normalno napunjenom sistemu pri spoljnih +40-+45C.

fauve90
Postovi: 21
Pridružio se: 04 Jul 2020, 16:12

Re: VW Bora,kompresor klime ne pali u leru

Post od fauve90 » 06 Jul 2020, 14:35

Prepunjen,u smislu previse freona ima? A to sto se pali kompresor tokom vožnje normalno, tome ne smeta prepunjen sistem?

Sent from my SM-G975F using Tapatalk


ljubitelj
Postovi: 10569
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: VW Bora,kompresor klime ne pali u leru

Post od ljubitelj » 06 Jul 2020, 15:31

Da. Smeta naravno, i može biti opasno. Da dovede do usisa tečnog freona i hidroudara kompresiora, tj totalne havarije.

Piše negde ispod haube na nalepnici koliko tačno grama freona ide u sistem. Treba se držati u okviru + - do 10 grama pri punjenju. Podrazumeva se da je kalibrisana vaga kojom se meri gramaža freona.

Tokom vožnje je znatno jači efekat odvodjenja toplote sa/iz kondenzatora nego što to može ventilator dok auto stoji. Posledično manji je/ niži/ pritisak u sistemu i ne dolazi do aktiviranja zaštite (od previsokog pritiska) tj kompresor je još u normalnim granicama parametara pa zato i radi.

Staneš, pregreje se freon ventilator ne uspeva dovoljno da odvede toplote, pritisak skoči iznad 30bara o aktivira se zaštita.....i kada se ohladi dovoljno da pritisak padne na 18-20 bara ponovo startuje kompsresor i...u krug.

Tako i inače radi klima sistem upravljan pritiscima, taj sa klasičnim kompresorom.
Klima nije ništa drugo do lift toplote ili dizalica topline ili toplotna pumpa....samo prepumpava toplotu sa jednog na drugo mesto ali pri tome freon mora da bude izmedju odredjenih pritisaka da bi potpuno ispario i potpuno kondenzovao. Viši ili niži pritisak od normalnog za datu temperaturu i sistem je neispravan, ne radi dobro ili uopšte ne radi.
Frižider sa kompresorom je potpuna ista sprava, toplotna pumpa.

Jedan prilično prost sistem sve u svemu ali zahteva preciznost pri servirisanju.

fauve90
Postovi: 21
Pridružio se: 04 Jul 2020, 16:12

Re: VW Bora,kompresor klime ne pali u leru

Post od fauve90 » 06 Jul 2020, 16:06

Hvala na iscrpnom odgovoru...Otici cu ja do majstora da to proveri lepo. Mada,cudi me da ovi koji su punili to nisu proverili ako je to stvarno problem Pre 20ak dana sam punio freonom

Sent from my SM-G975F using Tapatalk


Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7255
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: VW Bora,kompresor klime ne pali u leru

Post od dag81 » 06 Jul 2020, 21:38

A da te ne zeza relej 384, hoce hladan lem na jednoj nozici da se pojavi. Mozda od truckanja ili se ugreje pa spoji za sad, pa ce jednog dana prestati da radi. Nadji ga pa proveri, otvori i dobro pregledaj stampanu plocu.
Ovo sto ljubitelj prica ima smisla, ali kad radi samo u voznji. Ali mora da upali kompresor na prvo paljenje, i ako ne rade ventilatori dok se pritisak ne podigne preko dozvoljene granice kad ga presostat gasi, ali ce se opet upaliti i tako u krug. Plus tebi rade oba ventilatora, tako da to 99% nije slucaj.
Ipak sam pri stavu da je neki hladni lem ili presostat, kontakt...

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока



Odgovori