Preporuka za punjac akumulatora (50-tak EUR)

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Odgovori
Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Preporuka za punjac akumulatora (50-tak EUR)

Post od Saša » 04 Apr 2022, 17:59

Ako nije fizički oštećena neka od ćelija, trebalo bi da može. Onaj od 5A to neće da radi, čim napon nije u redu odnosno akumulator previše ispražnjen samo ispiše da nešto nije u redu i ćao, ništa od punjenja.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2107
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Preporuka za punjac akumulatora (50-tak EUR)

Post od Gazu » 04 Apr 2022, 18:49

Ovo sam ja probao s nekim starijim punjačem, ništa se nije dopunjavao, ni zrno, i ostavio ga ja samo pored kontejnera...

Dobro da znam za to ubuduće ako mi zatreba, a i pod uslovom da naiđem kod nas na takav punjač. Svakako punjač trenutno ni nemam nikakav, ne bi bilo loše da kupim, ovo je bio pozajmljen od komšije.

Hvala za informaciju!

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk



ljubitelj
Postovi: 10545
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Preporuka za punjac akumulatora (50-tak EUR)

Post od ljubitelj » 04 Apr 2022, 19:19

Ako je inače ispravan a samo ispražnjen akumulator ovaj punjač od 5A iz domaćeg Lidla će da ga napuni, doduše sporo i možda će trebati više puta restartovati proces impulsnog rada.

Probao prazne aku da punim i radi punjenje, shodno opisanom u uputstvu.

Ako je neka od ćelija neispravna onda se blokira punjenje. Isto i ako se naopako okrene polairtet pri priključenju.

ps.
ako je baš mali napon onda se podesi (ovaj domači Lidl) da krene sa programom za motocikl baterije na 6V.

Ako napon prelazi nekih 7,8V onda može normalno da se pokrene program za automobiliski akumulatora, krene impulsno da puni u početku a posle predje u stalno punjenje.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Preporuka za punjac akumulatora (50-tak EUR)

Post od Saša » 04 Apr 2022, 19:40

Neće, probao ja, imam ga kući. Stavim posle njega na isti akumulator Cars Pro od 4A i on krene prvo pulsno da ga “masira” i kad ga je vratio u život - nastavio normalno da puni. I sve se to lepo dalo pratiti na displeju. Taj Lidlov samo ispisao da je neispravan i ćao. No šta i očekivati za 1.990 din? Nije ni pokušao da ga napuni. Moje lično iskustvo iz prve ruke. Uostalom, ni i uputstvu mu ne piše (koliko se sećam) da može pulsno da puni. No, ovom od 10A baš lepo piše.

Da me ne razumete pogrešno, puni i radi taj Lidlov od 5A sasvim lepo i koristim ga redovno, ali jednostavno nije za ekstremno ispražnjene akumulatore ili sulfatizovane akumulatore. Tu ipak treba malo kvalitetniji punjač.


Sent from my iPhone using Tapatalk

ljubitelj
Postovi: 10545
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Preporuka za punjac akumulatora (50-tak EUR)

Post od ljubitelj » 05 Apr 2022, 09:03

Za moj Lidlov piše jasno i glasno u uputstvu ( a i nacrtano na grafikonu) da impulsno puni prvo i posle punom jačinom. I tako radi, iz prve ruke isprobano na 10tak jako ispražnjenih akumulatora. Provereno i mernim instrumentom tako da definitivno funkcioniše impulsno punjenje i program desulfatizacije.
Samo je sporo punjenje, to je jedina razlika u odnosu na druge slične.

Za 1990 din se može očekivati upravo to, čak i za nešto manje para. Takvi smart punjači koštaju oko 10tak evra inače (bez kutije i nalepnice brenda) tako da taj Lidlov još dodje i skup. Slično koštaju i Aldijev i drugi te klase (trajne) jačine 0,8A kao što je Lidlov.
5A je samo u piku, vršna početna struja punjenja.

Unutra je kod svih punjača gotovo isti čipset (od istog proizvodjača) i manje više razlika je u kvalitetu štampane ploče, kučišta, filtera, hladnjaka, i samih kablova- štipaljki.

Elektronika je manje više svima ista... i svi isto rade tj imaju identične programe rada.

Lidlova ponuda elektro alata (programa uopšte) je malo specifična, svaka sledeća isporuka nominalno iste robe ne mora da bude uopšte od istog dobavljača (proizvodjača). islustvo iz prve ruke sa lemilicama, šrafilicama i kompresorima iz ponude.
Tako je i za ostalo, treba pažljivo čitati uputstvo i sitna slova u oznakama modela i ako odgovara uzimati (pogledati test baš tog modela) ili preskočiti i sačekati sledeću isporuku- ponudu pa opet isto proveriti...

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2107
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Preporuka za punjac akumulatora (50-tak EUR)

Post od Gazu » 05 Apr 2022, 09:48

A punjač ako je neki klasični mator (tipa, kupujem devedesetih ili ranih dvehiljaditih), onda impulsno punjenje skoro sigurno nema?

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk



Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Preporuka za punjac akumulatora (50-tak EUR)

Post od Saša » 05 Apr 2022, 10:28

Sa tobom Ljubitelju ne vredi ulaziti u bilo kakve rasprave. Ja kući imam 3 akumulatora od 95 i 110 Ah (punim ih i praznim potpuno jednom nedeljno) i trenutnu imam 5 punjača raznih tipova i proizvođača i svaki sam detaljno testirao i znam dobro iz prakse kako rade odnosno kada ne rade kako je deklarisano. A taj Lidlov od 5A je najlošiji i najjeftiniji od svih. No dobro, završavam ovde.

ljubitelj
Postovi: 10545
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Preporuka za punjac akumulatora (50-tak EUR)

Post od ljubitelj » 05 Apr 2022, 19:32

Ne vredi bez argumenata, nije tačno da Lidlov 5A punjač nema impulsni rad i režim desulfatizacije.
PIŠE U UPUTSTVU kako se pokreće i kada radi.

Tako je i u praksi, za razlliku od tebe deo mog posla je i bavljenje akubaterijama i preko 20 različitih sam dosada već punio sa tim Lidlovim.

Greška je (samo tvoja) što pokušavaš tamo velike akumulatore da puniš sa tako slabim punjačem, i naravno da je rezultat koji postižeš neadekvatan.
Tako veliki akumulatori ni ne osete imuplse od 0,8A što je sasvim očekivano ako znaš kako funkcioniše hemija punjenja vrlo ispražjnenog akumulaotra ili proces desulfatizacije.

Kada hožeš možeš doči da vidiš uživo kako funkcioniše impulsni režim na 24Ah VRLA akumulatorima., tačno prema grafičkom dijagramu iz uputstva se ponaša taj Lidlov punjač.

Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3101
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Preporuka za punjac akumulatora (50-tak EUR)

Post od Dare4x4 » 05 Apr 2022, 20:09

I ja imam punjač iz Lidla i, kad je napon akumulatora ispod neke granice, on neće nikako da počne da puni. Moram da ga zavaram drugom baterijom da bi počeo. Dalje, kad je napon u njegovom poželjnom opsegu, on takođe neće sam da počne da puni. Uvek moram ja da izaberem jedan od programa punjenja. Ako tokom punjenja nestane struja, takođe neće sam da nastavi.
Za uloženi novac ja sam zadovoljan ali, kažem, ima brojne manjkavosti.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Preporuka za punjac akumulatora (50-tak EUR)

Post od Saša » 05 Apr 2022, 21:06

Što bi rekli radi, al’ na kurblu.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Preporuka za punjac akumulatora (50-tak EUR)

Post od Saša » 06 Apr 2022, 08:11

@Dare4x4

Ako ti je za utehu, maltene svaki smart punjač radi tako (odnosno neće odmah da krene se punjenjem, ili nastavi kada nestane struje) jer ti prvo kačenje na kleme akumulatora daje mod za merenje napona. Zatim moraš tek ući u meni i odabrati mod rada. Isto se dešava i ako nestane struje, vrati punjač na očitavanje napona. Jedini izuzetak od svih punjača koje imam je onaj američkog proizvođača Minn Kota - ima kontrolu punjenja ali pošto je starije generacije i nema uopšte displej već samo LE diode i on/off prekidač - on odmah kreće sa punjenjem i nastavlja isto ako nestane struje. Dakle, drži akumulator u zadatom režimu i to je to, a to je u stvari sve što meni lično i treba. On je inače takođe 10A. :)

Slika


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3101
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Preporuka za punjac akumulatora (50-tak EUR)

Post od Dare4x4 » 06 Apr 2022, 11:08

Pa meni se ta logika rada ne sviđa jer ako sam ostavio neki akumulator preko zime da ga održava, ja hoću da zaboravim na njega :D
Ovako moram stalno da proveravam šta se dešava.

ljubitelj
Postovi: 10545
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Preporuka za punjac akumulatora (50-tak EUR)

Post od ljubitelj » 06 Apr 2022, 14:28

Dare4x4 je napisao:
05 Apr 2022, 20:09
I ja imam punjač iz Lidla i, kad je napon akumulatora ispod neke granice, on neće nikako da počne da puni. Moram da ga zavaram drugom baterijom da bi počeo. Dalje, kad je napon u njegovom poželjnom opsegu, on takođe neće sam da počne da puni. Uvek moram ja da izaberem jedan od programa punjenja. Ako tokom punjenja nestane struja, takođe neće sam da nastavi.
Za uloženi novac ja sam zadovoljan ali, kažem, ima brojne manjkavosti.
Tako je, tako rade svi ti smart punjači počevši od originala CTEK i dalje njegovih kopija (i Lidlov je jedna od kopija).
Treba da se odabere ručno na taster napon i vrsta akubaterije koja se puni putem odabira jednog od pretprogramiranih modova, a kada nestane struja (što nije predvidjeno da se desi, tako je i kod mnogih drugih kućnih uredjaja) resetuje se automatski u standby i aktiviraju se sve zaštite.

Mislim da je to čak i zakonski obavezno u EU, mrzi me da tražim po njihovim Direktivama.

I kada kupiš punjač od 200 eura radi vrlo slično kao i taj Lidl. Aldi, kaufman, Špar.....itd neka od milion varijanti, tj kopije sa Texas čipsetom/kontrolerom. To su manjkavosti kućnih punjača. Zato postoje programabilni profi punjači gde možeš da napraviš svoju mapu punjenja prema bateriji, gde možeš da programiraš modove rada, gde aktiviraš pragove zaštita prema nekim svojim zahtevima...i to dobijaš za par hiljada evra.

Opet, za ono čemu je namenjem takav tip punjača radi baš dobro prema uputstvu i završava 99% potreba.

Donja granica mog Lidlovog je beše 3,7V i ako je napon manji od toga neće startovati ni u jednom programu i blokira dalji rad, ispiše grešku baterije.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Preporuka za punjac akumulatora (50-tak EUR)

Post od Saša » 06 Apr 2022, 14:48

Dare4x4 je napisao:Pa meni se ta logika rada ne sviđa jer ako sam ostavio neki akumulator preko zime da ga održava, ja hoću da zaboravim na njega :D
Ovako moram stalno da proveravam šta se dešava.
Pa eto kupi ovaj Minn Kota, postoje od 5A i 10A, sa jednim ili više izlaza. Nisu baš jeftini ali kod njih nema programa, displeja i gluposti, ima procesor sa dobrim algoritmom po kome radi, uključiš ga i zaboraviš na njega.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Preporuka za punjac akumulatora (50-tak EUR)

Post od Saša » 24 Apr 2022, 17:52

Sinoć sam prvi put koristio novi punjač, tačnije ostavio sam ga na akumulatoru.

Slika

Evo kako ovaj jači “italijanski” Lidl punjač izgleda u odnosu na Lidlov model od 5A koji se prodavao kod nas:

Slika


Sent from my iPhone using Tapatalk

Odgovori