Pranje automobila za početnike

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Odgovori
Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10886
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Pranje automobila za početnike

Post od Uroš S. » 04 Jan 2014, 17:23

stefanan je napisao:Meni se cini da na nekim delovima uvek ostane taj fini sloj prljavstine... Na koliko cm od kola drzis pusku ?
Mora da ostane, nema pravog pranja dok se ne istrlja.

HUAWEI P6 via TT

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8808
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Pranje automobila za početnike

Post od Gaginh0 » 04 Jan 2014, 17:43

I ja prvi put cujem za tu perionicu u Ilirskoj.

Od kad se otvorila na Somborskom samo tu perem, ali i to je jako retko. Uskoro ce se otvoriti kod mene bukvalno 200m od kuce, pa cu videti kako je tamo. Inace to je na Novosadskom putu, preko puta hotela Stari krovovi.

Jedna stvar koja nikako ne moze da se izbegne i da se auto detaljno prebrise je curenje vode iz retrovizora i oko kedera. Kakogod da isperete i obrisete cim krenete vetar ce oduvati tu vodu i ostace mrlje po vratima. Zato sam odustao od brisanja auta posle pranja na samousluznim...
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21084
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Pranje automobila za početnike

Post od nidza » 04 Jan 2014, 18:06

Ne ostane ništa da se oseti pod prstom. U deterdžentu postoje neke čestice koje očigledno imaju mehaničko dejstvo.

Ne ostaju ni tragovi kamenca nakon dobrog ispiranja, jer vodu nečim tretiraju. Tj, ostane nešto vrlo malo ako se auto ostavi da stoji, ali ako se provoza, da vetar oduva kapi, skoro nikakav trag ne ostane, bude auto besprekorno čist.

Crna boja je zeznuta, ali ova tamno siva na Alfi nije problem. Ko ima još neka svetlija kola, taj ne treba krpu da vadi u životu posle ovih puški.

Tapatalk 4

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10886
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Pranje automobila za početnike

Post od Uroš S. » 04 Jan 2014, 18:16

Pa ovi ditejleri koriste glinu da bi sa laka skinuli ono što ni fizičkim pranjem ne može da se skine, a ti puškom skineš sve i ne ostane ništa posle.

Korisnikov avatar
NexT
Postovi: 13008
Pridružio se: 09 Jan 2012, 18:49
Garaža: E (W212)
Lokacija: Beograd

Re: Pranje automobila za početnike

Post od NexT » 04 Jan 2014, 18:18

nidza je napisao:Ne treba krpa koliko god da je prljav auto na puškama na početku Ledina. Škodu potpuno prekrivenu izmetom sam oprao da se sva sija. Treba vremena i dobro ispiranje jer je auto crn, ali može da se opere u potpunosti. Čak i felne mogu da se ispuškiraju koliko god da su masne ili prljave od pločica, ali treba ceo žeton.

Tapatalk 4
Ako cemo tako, kosta te pranje 500 kinti.
Cinjenica je da moze da se opere bolje nego u perionici, ali onda to i kosta...

Kada sam preuzeo 607 bio je relativno zapusten (za moje standarde) i uzeo sam 10 zetona samo za pranje spolja. Sijao se kao pasje mudo posle toga. Bas prljava teget metalik moze da se opere ali treba zivaca i vremena, nikako ne moze za 3-4 zetona.

Uostalom, testirajte tako sto prevucete cistom krpom jednu liniju ispod lajsne.
Svakako je preporucljivo da se opere standardno s vremena na vreme, jer je hemija u perionici veoma jaka, i mora nekad negde da se zadrzi. Ja jednom u 7-10 dana operem samponom za pranje kola, ph neutralnim i sve lepo isperem do detalja...

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Pranje automobila za početnike

Post od Paja » 04 Jan 2014, 18:19

Kad dobro operem nisam primetio da išta ostane ni na belom krovu ni na sivom ostatku, a auto nije video ni sunđer ni rukavicu od Releta, a i neće do proleća. Do duše ja kad perem dobro našamponiram sa dva žetona i još bolje isperem sa tri.

Jedino što ne mogu felne dobro da operem. Na njima se vidi.

Korisnikov avatar
rele
Postovi: 356
Pridružio se: 07 Maj 2012, 21:11
Garaža: Honda CB 750 Four K,Ducati Scrambler F.T,Honda Monkey,Formentor,Modus
Kontakt:

Re: Pranje automobila za početnike

Post od rele » 04 Jan 2014, 18:42

Bez klasicnog pranja nema cistog laka.

Koliko god hemija bila jaka,sto nije dobro,ne moze sve da skine sa laka,posebno tzv road film koji se lepi za auto u vlaznim uslovima( sva prljavstina sa puta).

Takodje hemija iz perionica zna da bude veoma agresivna i da pravi dosta problema na duze staze.

Zao mi je sto nisam imao vremena da detaljnije fotkam jedan crni auto koji je nakon pranja sa takvom hemijom ostao sav u belim( na crnoj boji belim-realno zutim) flekama, sva metalna kontaminacija a ima je na svim kolima manje ili vise je pocela da oksidira i ostavila tragove curenja rdje-fleke.

Dosta puta sam objasnjavao da je po meni za ljude koji nemaju dvorise tj uslove da budu sam svoj majstor naj bolja kombinacija zeton+ sopstvena hemija,znaci od perionice upotrebiti samo vodu i pritisak a sve ostalo poneti sa sobom,a to i nije tako puno.
Plus su sigurni za lak,farove i eventualnu zastitu ako postoji na laku.

P.S
pajo,nemoj zaboraviti da imas vrhunsku zastitu na autu koja u mnogome smanjuje mogucnost vezivanja prljavstine za podlogu i omogucava mnogo lakse i bolje pranje.

Korisnikov avatar
NexT
Postovi: 13008
Pridružio se: 09 Jan 2012, 18:49
Garaža: E (W212)
Lokacija: Beograd

Re: Pranje automobila za početnike

Post od NexT » 04 Jan 2014, 18:45

Ja to i planiram, ali kada budem sredio teget. Do tad mu nista nece faliti.

Stariji Merc se godinama pere na taj nacin i dan danas se vrhunski sija posle pranja. Ali ja bas pazim kako i sta radim.

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10886
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Pranje automobila za početnike

Post od Uroš S. » 04 Jan 2014, 18:48

Upravo o tom road filmu pričam nego nisam znao da i to ima naziv.

HUAWEI P6 via TT

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Pranje automobila za početnike

Post od Paja » 04 Jan 2014, 18:48

rele je napisao: pajo,nemoj zaboraviti da imas vrhunsku zastitu na autu koja u mnogome smanjuje mogucnost vezivanja prljavstine za podlogu i omogucava mnogo lakse i bolje pranje.
Ne zaboravljam. :)

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21084
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Pranje automobila za početnike

Post od nidza » 04 Jan 2014, 18:50

Uroš S. je napisao:Pa ovi ditejleri koriste glinu da bi sa laka skinuli ono što ni fizičkim pranjem ne može da se skine, a ti puškom skineš sve i ne ostane ništa posle.
Kakve veze sad detailing ima sa bilo čim. Naravno da puška ne može da zameni nekoliko sati provedenih u pranju kola, ali za 5 minuta čudo može da se napravi dobrim puškama.

Nije ni pitanje cene, nego vremena. Na dobro pranje ti ode barem pola sata, ako nije gužva. Ovako 3-4x mesečno ispuškiram auto sa 3-5 žetona i uvek je čist.

Takođe ne ostavljam kola nepoznatim likovima da čeprkaju po mojim stvarima, ili da urade nešto još gore. Ovako mnogo muva ubiješ jednim udarcem.

U garaži imam crevo i mogu za džabe da operem kola sunđerom, ali mnogo se cimam za isti rezultat. Ovako ih u garaži usisam i brisnem unutra povremeno, a mnogo češće puškiram. Prosečno 3 žetona, ili 150din.

@rele, sve što si rekao stoji. Kao što već rekoh, da si bliže lako bi se dogovorili. Nekom random ne ću da ostavim auto na dan-dva da ga sređuje, a od perionica po Bgdu mi se diže kosa na glavi. Do daljnjeg su puške moj izbor, tj preciznije, jedno jedino puškiranje me je zadovoljilo do sad, a to je ovo na Ledinama.

Tapatalk 4

Korisnikov avatar
NexT
Postovi: 13008
Pridružio se: 09 Jan 2012, 18:49
Garaža: E (W212)
Lokacija: Beograd

Re: Pranje automobila za početnike

Post od NexT » 04 Jan 2014, 18:58

Uroš S. je napisao:Upravo o tom road filmu pričam nego nisam znao da i to ima naziv.

HUAWEI P6 via TT
Moze i to da se opere, znas i sam kakav mi je auto kad se vratim s puta, a znas i kako se sija uvek...

Korisnikov avatar
Martin
Postovi: 2862
Pridružio se: 13 Jan 2012, 17:38
Garaža: 2021 Dacia Logan Comfort Eco-G
Lokacija: Sremska Mitrovica

Re: Pranje automobila za početnike

Post od Martin » 04 Jan 2014, 19:23

Rele, planirao sam ovih dana se čujem sa tobom a u vezi sa perionicom sa "bezkontaktnim" pranjem.
Primenjujem metodu koju je Rele opisao - žeton, svoja kofa i svoja četka i udri. :cool!:
Nema šanse da se skine taj takozvani "road film" sloj koji ostaje na autu, a naročito na felnama i nižim delovima karoserije. Ustvari može - brisanjem nakon pranja ili ako auto opereš odmah nakon puta, ali kada odstoji nekoliko dana - teško.

Korisnikov avatar
rele
Postovi: 356
Pridružio se: 07 Maj 2012, 21:11
Garaža: Honda CB 750 Four K,Ducati Scrambler F.T,Honda Monkey,Formentor,Modus
Kontakt:

Re: Pranje automobila za početnike

Post od rele » 04 Jan 2014, 19:29

Maki,javi se kad god hoces.
NexT je napisao:
Uroš S. je napisao:Upravo o tom road filmu pričam nego nisam znao da i to ima naziv.

HUAWEI P6 via TT
Moze i to da se opere, znas i sam kakav mi je auto kad se vratim s puta, a znas i kako se sija uvek...

Ma sijace se auto,nema greske,ali to nije to,za tvoje potrebe je sasvim razumljiv nacin kako peres auto.

A sto se tice sijanja i realnog stanja evo i primer:

deluje dobro i sjajno???

Slika
image upload no limit


ali realno stanje je totalno drygacije

Slika
how to do a screen shot
Slika

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23799
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Pranje automobila za početnike

Post od dragvorl » 04 Jan 2014, 20:00

Ja nisam verovao sta je sve Rele pocupao iz Reshoa glinom.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Odgovori