Pranje automobila za početnike

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Odgovori
Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8094
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Pranje automobila za početnike

Post od Ji 4Tze » 23 Feb 2013, 23:58

Slika

:mrgreen:
Boringly average, but also perfect for school run mums

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10569
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Pranje automobila za početnike

Post od Sloba » 24 Feb 2013, 00:06

U NS se prodavao u robnoj kući "Đovani", a sa TV-a nisu silazili jedno vreme. Znam par ljudi koji su ga imali ili ga imaju još uvek. Radi posao.

MAD MAX
Banned
Postovi: 786
Pridružio se: 22 Feb 2012, 22:19

Re: Pranje automobila za početnike

Post od MAD MAX » 24 Feb 2013, 00:11

samo polako je napisao:Komšija mi je rekao, videvši me da pokušavam da skinem flekice sa kola da će to zima najbolje da skine.
Sad ne znam da li sam umislio ili ne ali mi se čini kao da 95% fleka i tačkica više nema.

A čuo sam da ljudi koriste svašta, čak i plastične džakove koji ne oštećuju lak...
Samo da navedem, smola se skida isključivo svinjskom masti. Jednostavno je rastopi kao da je izmišljena za to, bez bilo kakvih oštećenje, jakog trljanja i sl, tako da benzini, acetoni samo sigurno uništavaju farbu a smolu slabo.
Dovoljno je par puta namazati krpicom i sve gotovo za 5 minuta. Zato se na more nosi pakovanje masti, ili bar parče slanine - sapunjare :rofl: jer i ona pomaže u nedostatku pravog artikla.
Send from ZX Spectrum 8 bit 16kB

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10569
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Pranje automobila za početnike

Post od Sloba » 24 Feb 2013, 00:14

Probao sam i mast i zejtin za skidanje smole četinara sa haube i nije pomoglo. Izgleda da, nažalost, ne postoji savršena receptura za to.

MAD MAX
Banned
Postovi: 786
Pridružio se: 22 Feb 2012, 22:19

Re: Pranje automobila za početnike

Post od MAD MAX » 24 Feb 2013, 00:18

Ja sam svaki put uspešno skunuo smolu svinjskom masti, bila ona hvarska, korčulanska, crnogorska, grčka, zlatiborska, tarska ,divčibarska... i to na suncu na vruće bez vode naravno i nikad nije bila starija od 15-ak dana.
Send from ZX Spectrum 8 bit 16kB

Korisnikov avatar
RobiNS
Postovi: 784
Pridružio se: 30 Dec 2012, 09:03
Garaža: Vitara 2019 Premium 1.0, Yamaha X Max 125
Lokacija: Novi Sad - Rumenka

Re: Pranje automobila za početnike

Post od RobiNS » 24 Feb 2013, 00:20

rele je napisao:Mislim da bi ti nakon pranja automobila sa kvalitetnim proizvodima i na pravi nacin odmah promenio misljenje vezano za
cistu vodu. ;)
Ovo sa čistom vodom se odnosi samo na dobro izvoskiran auto i jako je bitno - sa puno vode.

Ne sumnjam u kvalitetne proizvode - i taj vosak spada u njih,
ja nikada nisam dozvolio da auto bude jako prljav - pošto ga operem za 15 min.... ;) valjda zato to i funkcioniše kod mene.

inače koristim i onaj preparat za plastiku i sprej za gume...

(Čekam toplije vreme da novog Zukija prvi put izvoskiram...) :sreckovic:
Ko ume da se raduje – ima čemu da se raduje!
A ko ume da pati - često pati i bez razloga! D. Radović

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14178
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Pranje automobila za početnike

Post od pedja » 24 Feb 2013, 01:23

MAD MAX je napisao:Samo da navedem, smola se skida isključivo svinjskom masti.
Pisao sam vec kako sam bio pametan i ostavio auto ispred Ratka MItrovica, tj Lovcena, na neobicno praznom, a dobro lociranom parking mestu. Ujutro je auto bio kao da ga je neko posuo sljokicama. Kasnije smo sisli do Zlatiborske noci, pa posaljem kolegu da negde opere auto, ili bar da proba, a on ga vrati savrseno cistog. Oprao ga kod nekog obliznjeg autoelektricara (mislim da je Struja, ili tako nesto - video kompresor, stao i pitao, a ovaj oprao), tj Strujin segrt je oprao , verujem bez masti i fensi sredstava :kezo: Da napomenem, i posle 3-4 godine, boja je i dalje na autu, nista nije otpalo :D

Korisnikov avatar
Martin
Postovi: 2862
Pridružio se: 13 Jan 2012, 17:38
Garaža: 2021 Dacia Logan Comfort Eco-G
Lokacija: Sremska Mitrovica

Re: Pranje automobila za početnike

Post od Martin » 24 Feb 2013, 09:53

Ji 4Tze je napisao:Slika

:mrgreen:
Nenadjbv-a mašina!!!!! :doubleup: :doubleup: :doubleup: :doubleup:
Od 1990-te još uvek šlljaka kao nova - a i kako neće kada se samo jedanput godišnje koristi!!!! :D


Moguće da slično postoji već u Beogradu.....
U Sremskoj Mitrovici, sa radom je počela perionica, samouslužnog tipa sa bezkontaktnim pranjem. Pranje traje 4 minute i poseduje 3-4 programa...od kojih mi je najzanimljiviji prvi program, kada se auto pere mlazom tople vode u kombinaciji sa mikro-granulama. Nakon toga sledi ispiranje i na kraju voskiranje. Mogu reći da za manje para i brže nisam skoro tako dobro oprao auto, koji nije diran skoro dve sedmice i na sebi je imao dva-tri sloja soli, prljavštine i blata.
Nakon pranja nije potrebno brisanje. Namerno sam uzeo čistu krpu i prešao preko blatobrana i sličnih delova koji su u zimskom periodu najizloženiji prljavštini i mogu reći da na krpi nije bilo prljavštine.

Sve to otprilike izgleda ovako (samo su mašine crvene a ne zelene boje :) )

http://www.youtube.com/watch?v=McQDT8Z66P4

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10886
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Pranje automobila za početnike

Post od Uroš S. » 15 Maj 2013, 10:08

Sinoć sam prvi put oprao auto Meguiars vunenom rukavicom i njihovim šamponom NXT Car wash koji ne razgrađuje zaštitu koja je stavljena na auto.
Imam malo popuštenih delova ali rukavica je fantastična, ne ostavlja ni najmanje tragove na laku, a videlo bi se da jeste ostavila jer je sveže ispoliran.

Sledeći put će biti još bolje, a tada ću imati i mikrofiber peškir za sušenje i četku za felne.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19248
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Pranje automobila za početnike

Post od Heinz » 15 Maj 2013, 10:46

Negde videh da koriste četku za WC :)

Korisnikov avatar
methane.master
Postovi: 21560
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:30
Garaža: Clio III ph2 1,2 16V

Re: Pranje automobila za početnike

Post od methane.master » 15 Maj 2013, 10:55

Uroš S. je napisao:Sinoć sam prvi put oprao auto Meguiars vunenom rukavicom i njihovim šamponom NXT Car wash koji ne razgrađuje zaštitu koja je stavljena na auto.
Imam malo popuštenih delova ali rukavica je fantastična, ne ostavlja ni najmanje tragove na laku, a videlo bi se da jeste ostavila jer je sveže ispoliran.
Doteraću danas auto tamo kod tebe pa ga operi kad se vratiš sa šljake. :kezo:

Plaćam naravno. :djavo:
Širim haos!

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10886
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Pranje automobila za početnike

Post od Uroš S. » 15 Maj 2013, 11:04

Ja volim da perem auto, a prao sam u perionici, reko jel mogu ja sam da se poslužim :D Gledaju me ko ludaka s onom rukavicom.
Ali što imaju dobru pušku, mislim da bi odvalila plastično krilo od Renola :isplazijezik:

Korisnikov avatar
methane.master
Postovi: 21560
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:30
Garaža: Clio III ph2 1,2 16V

Re: Pranje automobila za početnike

Post od methane.master » 15 Maj 2013, 11:14

Ne padaju krila na Ph2 ;)
Širim haos!

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Pranje automobila za početnike

Post od Vladapetr » 15 Maj 2013, 11:47

Martin je napisao: Moguće da slično postoji već u Beogradu.....
U Sremskoj Mitrovici, sa radom je počela perionica, samouslužnog tipa sa bezkontaktnim pranjem. Pranje traje 4 minute i poseduje 3-4 programa...od kojih mi je najzanimljiviji prvi program, kada se auto pere mlazom tople vode u kombinaciji sa mikro-granulama. Nakon toga sledi ispiranje i na kraju voskiranje. Mogu reći da za manje para i brže nisam skoro tako dobro oprao auto, koji nije diran skoro dve sedmice i na sebi je imao dva-tri sloja soli, prljavštine i blata.
Nakon pranja nije potrebno brisanje. Namerno sam uzeo čistu krpu i prešao preko blatobrana i sličnih delova koji su u zimskom periodu najizloženiji prljavštini i mogu reći da na krpi nije bilo prljavštine.

Sve to otprilike izgleda ovako (samo su mašine crvene a ne zelene boje :) )

http://www.youtube.com/watch?v=McQDT8Z66P4
Ja povremeno operem ljutu mašinu u ovakvoj perionici preko puta Arene, ali su kod nje programi drugačije postavljeni.
Posle pranja ide voskiranje, pa tek onda ispiranje.
Odem u Bosnu, auto umazan do vrha - naiđem na samouslužno pranje, isti raspored programa.

Jeste možda nelogično, ali tako su postavljeni...
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Stjepa
Postovi: 2200
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:36
Kontakt:

Re: Pranje automobila za početnike

Post od Stjepa » 21 Jul 2013, 20:05

Rasčerupana kočija:

Slika

Sve je počelo tako što sam uzeo usisivač i uputio se ka garaži "samo" da usisam auto.
Malo je falilo da skinem i presvlake i stavim u mašinu, al sam se uplašio da ne bude viška delova posle, tako da sam izvađena sedišta oprao ručno sunđerom i penom.
Neki naredni put ću skupiti hrabrosti valjda i da skinem presvlake i operem mašinski.

Usisavanje izvršeno usisivačem sa vodenim rezervoarom. Iako sam auto nije bio nešto prljav na prvi pogled, boja vode u usisivaču je bila kao da sam dimnjak čistio. :o

Sada sve lepo da se osušu pa da se auto spakuje. Ako ne zaboravim do tad gde šta ide. :)

P.S. Trojanac, umalo zbog tebe bez ikakvog drugog razloga da raskopusam i cajger. Šta ima da čeprkamm kad mi je osvetljenje dobro, pa da pokvarim ispravno. :palica:

Odgovori