Alfa Romeo nema ubrzanje

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
AlfaRomeo
Postovi: 17
Pridružio se: 13 Jan 2021, 11:19

Alfa Romeo nema ubrzanje

Post od AlfaRomeo » 04 Feb 2021, 12:45

Automobil Alfa Romeo 147 JTD 85 kw izgubio ubrzanje u prvom stepenu mjenjaca. Snaga mu nije opala u drugim brzinama, dosta dobro vuce. Inace sam jedno vrijeme imao crn dim-oblak dima iz auspuha. Kad sam otisao kod majstora konstatovan je bio uzrok. Debelo gumeno crijevo koje ide od interkulera prema usisnog grani sa donje strane je bilo razrezano.Iz tog razloga nisam sam mogao vidjeti.Posto je bio problem odmah naci drugo ja sam oblepio ljepljivom trakom dio crijeva koji je pukao. Kad je poceo problem sa crnim dimom tad sam vec poceo primjecivati slabiju vucu. Obljepivsi trakom cijev, u pocetku je nestalo crnila iz auspuha i malo sam osjetio bolju snagu motora, medjutim kasnije se opet poceo pojavljivati crni dim i manja snaga.Prvom se nisam nisam usudio ubacivati u saobracaj.Morao sam sacekat kad je sve cisto da udjem u raskrsnicu, kruzni tok. Dok sam trazio drugu gumenu cijev, nadjem na internetu da mnogi taj dio rade od metala. Zato sam i ja to uradio. Kad mi je montirno, drugo auto. Dobio je na snazi, bez problema savladavam uzbrdicu trecom i cetvrtom brzinom sto prije nisam mogao. Sad je sve OK sto se toga tice ali i ako je prva brzina puno bolja nego sto je bila nije kao sto bi trebala. Znam dobro da me je znala zaljepiti sa sjediste kad dam gas u prvoj. Sad ona malo ima neki zastoj nakon cega dobro krene.Sad se pitam sta bi mogao biti uzrok tome. Sve dok se crni dim nije pojavljivao u velikoj kolicini prva brzina je bila odlicna.Vjerovatno sirenjem napuknuca pojavljivao se sve veci i veci dim i slabljenja motora. Da li se duza voznja sa puknutom gumenom cijevi mogla odraziti na neki dio pa iz tog razloga imam slabiji start prvom brzinom. Da li je neko imao isti problem i da li ga je rijesio. Molio bih da mi se ogovori.Unaprijed se zahvaljujem.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8033
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Alfa Romeo nema ubrzanje

Post od OMP » 04 Feb 2021, 15:02

prvi put cujem za ovako nesto, nije logicno da samo u proj brzini nemas snagu...vozio sam jtd sretao se sa mnogim problemima kod njih ali ovo nisam jos cuo

AlfaRomeo
Postovi: 17
Pridružio se: 13 Jan 2021, 11:19

Re: Alfa Romeo nema ubrzanje

Post od AlfaRomeo » 05 Feb 2021, 09:14

Mozda nisam dobro objasnio, ima i prva snagu ali ne moze da povuce auto ako treba ubaciti se u saobracaj. Nesto slicno kao kod benzinaca kad je motor hladan.Sad na svom autu sam primjetio da kad se zagrije da bolje vuce.Do nedavno kad krenem prvom tijelo mi se zaljepi za sjediste.Sad nista.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23799
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Alfa Romeo nema ubrzanje

Post od dragvorl » 05 Feb 2021, 09:28

Mozda cevo ne dihtuje kako treba, treba proveriti, ako nije placebo efekat naravno. Moze da vuce fals vazduh i npr daje pogresnu info protokomeru
Inace kad pukne crevo koje je posle filtera u motor direkt ulazi prasina i vrlo brzo moze da ostruze cilindar i unisti motor. Nadam se da to nije slucaj kod tebe, onda bi imao i vecu potrosnju ulja i tako dalje. To nam se desilo na jednom kamionu u firmi, crevo od par desetina eura ti unisti motor.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21084
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Alfa Romeo nema ubrzanje

Post od nidza » 05 Feb 2021, 15:33

Sve oko vazduha sad pregledaj posle tog problema. Ako si imao dim , ta čađ je vrlo verovatno svuda bila, i po turbini. Možda ti ne radi dobro varijabla unutar turbine, to sve treba skinuti, proveriti, očistiti. Možda negde drugde sad imaš falš vazduh, jer obično na starom autu redom krenu stvari da crkavaju, pa parcijalno popravljanje ubrza kraj ostalih slabih tačaka.

Svakako to tvoje pitanje je za majstora, da se sve oko usisa vazduha i izduva, kao i turbine, pregleda i reši.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8033
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Alfa Romeo nema ubrzanje

Post od OMP » 05 Feb 2021, 15:39

sve to oko vazduha moze biti ali onda auto ne bi vukao u svim brzinama, da ne radi geometrija ne bi imao snage u visim obrtajima i vrv bi bacao bi u safe mod sto se meni desavalo kad je glavila geometrija, cim dotakne 3000rpm odmah safe...da se ipak ti ne tripujes da sad slabije "lepi" u prvoj, realno prva na tom motoru tj autu i nije jaka niti dugacka

Korisnikov avatar
starac vujadin
Postovi: 11396
Pridružio se: 13 Jan 2012, 20:58
Lokacija: Beograd

Re: Alfa Romeo nema ubrzanje

Post od starac vujadin » 05 Feb 2021, 17:47

Kad i da li si menjao set kvačila?

Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3151
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Alfa Romeo nema ubrzanje

Post od Dare4x4 » 05 Feb 2021, 21:20

Nije lamela sigurno jer da jeste ona bi šlajfovala u višim stepenima, a prva bi radila najbolje. Zato što u višim stepenima kvačilo prenosi najveći obrtni moment.

Korisnikov avatar
ChobbyNS
Postovi: 1036
Pridružio se: 30 Avg 2017, 15:25
Garaža: Alfa Romeo GT

Re: Alfa Romeo nema ubrzanje

Post od ChobbyNS » 06 Feb 2021, 10:01

Nađi majstora koji ima adekvatnu dijagnostiku i što je još važnije zna da je koristi, provozajte i pregledajte parametre u vožnji.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21084
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Alfa Romeo nema ubrzanje

Post od nidza » 08 Feb 2021, 11:57

OMP je napisao:
05 Feb 2021, 15:39
sve to oko vazduha moze biti ali onda auto ne bi vukao u svim brzinama, da ne radi geometrija ne bi imao snage u visim obrtajima i vrv bi bacao bi u safe mod sto se meni desavalo kad je glavila geometrija, cim dotakne 3000rpm odmah safe...da se ipak ti ne tripujes da sad slabije "lepi" u prvoj, realno prva na tom motoru tj autu i nije jaka niti dugacka
Nevešto je objasnio, ali po opisu deluje da loše vuče pri nižim obrtajima, tj. šta god da je, evidentno mora postojati u svim brzinama, ne samo u prvoj. Geometrija može da zaglavi u položaju adekvatnom za više obrtaje i onda je auto lenj dok ih ne dostigneš. Slično će se manifestovati i gubljenje vazduha nakon turbine.

AlfaRomeo
Postovi: 17
Pridružio se: 13 Jan 2021, 11:19

Re: Alfa Romeo nema ubrzanje

Post od AlfaRomeo » 08 Feb 2021, 15:09

Ne znam vise nisam pametan ali po svoj prilici da treba ocistiti EGER ventil a mozda promjeniti i senzor zraka. Primjetio sam da opet baca crni dim, manje nego sto je bacao, i to pri vecim obrtajima. Auto nije kao sto je bilo ranije.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8033
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Alfa Romeo nema ubrzanje

Post od OMP » 08 Feb 2021, 16:57

dim na vecim obrtajima uopste nije cudan, naravno zavisi u kojoj meri, moze biti egr da zbog njega izbacuje dim, kod mene je bilo tako i cim sam ga blokirao dim je nestao ali nikakve razliek u voznji i snazi nije bilo, isto je isao i pre i posle tako da ti egr sigurno ne utice na to sto u prvoj nemas snage kao pre.
da ti je senzor zraka (vrv mislis na protokomer) los uticalo bi na celokupnu snagu automobila ne samo u prvoj brzini.
Zasto ne odes kod nekog krstenog majstora sa dijagnostikom da ti to pogleda nego da nagadjamo ovako?

Kosovic
Postovi: 15
Pridružio se: 05 Dec 2017, 22:14

Re: Alfa Romeo nema ubrzanje

Post od Kosovic » 08 Feb 2021, 17:12

Ukoliko dobro shvatam, ti u 1. brzini kad kreneš zapravo najbolje i vidiš da auto nema snage a u ostalim brzinama te ne lepi.
To mi vuce na jako prljav EGR ventil. Kažem jer sam potpuno isto imao na 156, da u prvoj kad krenem kao da mi je drvo vezano za auto a ostale brzine ne osetim ubrzanje. Sećam se kad smo špricnuli spreja u EGR i krenuo u voznju bilo je neće - neće - neće i odjednom kao katapult a dima nazad kao lokomotiva. Posle sve detaljno očišćeno i sve išlo veselo.

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk


Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21084
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Alfa Romeo nema ubrzanje

Post od nidza » 08 Feb 2021, 22:46

Na JTD je bar trivijalno zatvoriti EGR i videti da li je do njega.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8033
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Alfa Romeo nema ubrzanje

Post od OMP » 09 Feb 2021, 08:57

Suludo je uopste i cistiti ga, blokiras i cao, kod njega je bar lako i pristupacno blokiranje

Odgovori