Zamena filtera ulja na Lancia Delti

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
ljubitelj
Postovi: 10588
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Zamena filtera ulja na Lancia Delti

Post od ljubitelj » 22 Apr 2021, 09:36

Na slici sa linka u postu gde se javio serviser taj ventil se sastoji iz 3 dela- plastična podloška, opruga, plastična vodjica (poklopac opruge) a kod tebe na slici su 2 dela.
Mislim da nedostaje taj treći deo, zapravo da on zatvara protok i ide prvi dole u rupu a preko njega opruga i ta podloška opruge.
I na sve to filter koji nagura oprugu i ona pritisne koliko treba taj treći deo i uradi zaptivanje.

Što se tiče provere crevom ja bih išao kontra smerom. Dakle, tanko crevo se navuče na cevčicu iz koje je curilo ulje.
U to tanko crevo se pumpom za gume (ili kompresorom podešenim na max 2 bara) uduva vazduh i isprati na kom otvoru će se pojaviti mehurići.
Radi kontrole prstom ili nečim pogodnim privremeno zapuštiti/zatvoriti i pritisak uduvavanja bi morao da poraste na tih recimo 2 bara.

Ako sve jeste tako dalja dijagnostika bi bila da se dobro pregleda, očisti, izduva, šta već taj otvor u kućištu i pokuša videti da li ima tog trećeg dela, da li uopšte treba....

Moraš se snaći i shvatiti kako je zamišljeno da to funkcioniše, reversni inženjering proces.

Tu gde si radio pregledaj u krugu 5 metara da nije odleteo taj neki moguće treći plastični deo...

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8048
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Zamena filtera ulja na Lancia Delti

Post od OMP » 22 Apr 2021, 10:13

Ima logike ovo sto kaze ljubitelj da ti fali treci deo upravo taj neki koji treba da zatvori rupu a koji prvi ide u istu pa preko njega opruga i ova plasticna kapica. Onda bi po nekoj logici taj sistem i imao smisla da se odusak otvara putem opruge po potrebi

Korisnikov avatar
Kornjaca Rade
Postovi: 3812
Pridružio se: 15 Feb 2014, 08:57
Garaža: Lancia Delta 1.8 Di T-Jet
Lokacija: Bg

Re: Zamena filtera ulja na Lancia Delti

Post od Kornjaca Rade » 22 Apr 2021, 10:38

Sve zivo sam pretrazio i ne mogu nigde da nadjem jos neki deo. Pogotovu sto sam ova oba dela video kako ispadaju, valjda bih video i treci. Ne znam da nije mogao da upadne nazad u neke od ove dve vece rupe. Prstima sam dosta duboko ceprkao unutra i ne mogu da napipam nista. Ali mi deluje da ovo kako sam ja namontirao svakako nije dobro, previse viri ovo iznad u odnosu na ove njihove slike.

Evo i Goran mi je slikao na 2.0 dizel delti kako izgleda, tu je definitivno i ova srednja po precniku rupa zapusena. Taj deo mi vec deluje preveliko da je ispao i da ga nisam video, pogotovu sto deluje da ne bi ispao sam od sebe ili da sam ga ja zakacio uloskom filtera i isterao, s obzirom da ne viri van kao ovaj drugi sa federom.

Pokazivao sam ovde nekom lokalnom majstoru, on kaze kao na nekim autima je to otvoreno na nekim zatvoreno, mada mi nije delovao previse uverljivo u to sto prica :)

Najgore je sto sam kod mojih u Kv, da sam u Bg otero bih ga kod Gorana i zavrsio posao

Evo Goranovih slika

Slika
Slika




Korisnikov avatar
Kornjaca Rade
Postovi: 3812
Pridružio se: 15 Feb 2014, 08:57
Garaža: Lancia Delta 1.8 Di T-Jet
Lokacija: Bg

Re: Zamena filtera ulja na Lancia Delti

Post od Kornjaca Rade » 22 Apr 2021, 12:31

Otero je u servis. Aj u pm, nemam ja zivaca da petljam vise :)

Korisnikov avatar
Kornjaca Rade
Postovi: 3812
Pridružio se: 15 Feb 2014, 08:57
Garaža: Lancia Delta 1.8 Di T-Jet
Lokacija: Bg

Re: Zamena filtera ulja na Lancia Delti

Post od Kornjaca Rade » 22 Apr 2021, 13:37

Definitivno fali treci deo koji to zaptiva :(

Slika
Slika

Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3160
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Zamena filtera ulja na Lancia Delti

Post od Dare4x4 » 22 Apr 2021, 15:38

Odavno je izmišljen filter koji se ceo samo zavrne ili odvrne. Menja se gotovo bez prljanja ruku i zaista ne razumem zašto moraju da ugrađuju ova komplikovanija rešenja.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8048
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Zamena filtera ulja na Lancia Delti

Post od OMP » 22 Apr 2021, 16:59

to se i ja pitam, niti je lakse niti jeftinije a ne vidim da ima neku prednost

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11082
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Zamena filtera ulja na Lancia Delti

Post od Bax » 22 Apr 2021, 17:22

Tu Toyota stavi neki svoj patent, pa onda moras u sevis koji ima alat, da zamenis glupo ulje....
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

ljubitelj
Postovi: 10588
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Zamena filtera ulja na Lancia Delti

Post od ljubitelj » 22 Apr 2021, 18:17

Jel postoji zvanična prodavnica rezervnih delova Lancia u Srbiji?
Može li se kupiti taj "ventil" komplet zasebno u prodavnici?

Korisnikov avatar
masaivan
Postovi: 1210
Pridružio se: 16 Jan 2012, 14:32
Garaža: Citröen C4 1.6 BlueHDi 120

Re: Zamena filtera ulja na Lancia Delti

Post od masaivan » 22 Apr 2021, 18:18

Komplikacije bez razloga, koliko vidim ovde postoji i hladjenje, da li vodom?
Čemu li služi taj odušak?
Interessntno je da sve više novijih automobila ima ovakav sistem.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8048
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Zamena filtera ulja na Lancia Delti

Post od OMP » 22 Apr 2021, 19:04

bajpas kod uljnih filtera sluzi u slucaju kad se sam filter zacepi, onda ulje prolazi preko tog ventila, ne filtrira se ali ipak dolazi do motora i sprecava havariju ili je bar odlaze na neko vreme, e sad to su ekstremni slucajevi ako bas ne menjas filter, ako ga menjas redovno kad i ulje sanse da se filter zapusi mislim da su ravne nuli, tako da taj bajpas mislim da u normalnim uslovima eksploatacije i odrzavanja auta i nema neku funkciju, jer su postojali i postoje automobile bez tog sistema, ovim su kao hteli da se osiguraju valjda da kao i taj potencijalni problem zacepljenja filtera izbegnu bem li ga ne vidim neku drugu svrhu njegovog postojanja, takodje postoji bajpas opcija i kod klasicnih filtera u kucistu samo sto je spakovan unutra i ne vidimo ga sem ako rasturimo filter

ljubitelj
Postovi: 10588
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Zamena filtera ulja na Lancia Delti

Post od ljubitelj » 22 Apr 2021, 19:23

Baš tako, a dodatno služi i za vrlo niske temperature da osigura pumpabilnost ulja.

Kod nekih auta je znalo da bude problema sa protokom ulja kroz filterski element u opsegu -30 do -60C ugrubo.
Onda se ovaj ventil otvori i pusti ulje da cirkuliše.

Mi srećom nemamo jake zime, uglavnom do -25 (30) C se spusti pa i nije očekivano da bude u funkciji.

Korisnikov avatar
Kornjaca Rade
Postovi: 3812
Pridružio se: 15 Feb 2014, 08:57
Garaža: Lancia Delta 1.8 Di T-Jet
Lokacija: Bg

Re: Zamena filtera ulja na Lancia Delti

Post od Kornjaca Rade » 26 Apr 2021, 14:18

Zaboravih da napisem, ipak je celo ovo kuciste moralo da se menja. Ne postoje ovi ventili kao poseban deo.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8048
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Zamena filtera ulja na Lancia Delti

Post od OMP » 26 Apr 2021, 14:45

Pretpostavio sam da je tako...koja je cena kucista?

Korisnikov avatar
Kornjaca Rade
Postovi: 3812
Pridružio se: 15 Feb 2014, 08:57
Garaža: Lancia Delta 1.8 Di T-Jet
Lokacija: Bg

Re: Zamena filtera ulja na Lancia Delti

Post od Kornjaca Rade » 26 Apr 2021, 14:55

6000din i 1500din neke gumice koje tu idu.

Odgovori