Zamena filtera ulja na Lancia Delti

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Korisnikov avatar
Kornjaca Rade
Postovi: 3806
Pridružio se: 15 Feb 2014, 08:57
Garaža: Lancia Delta 1.8 Di T-Jet
Lokacija: Bg

Zamena filtera ulja na Lancia Delti

Post od Kornjaca Rade » 21 Apr 2021, 18:35

Uzeh dokon da menjam ulje i filtere i ispade mi je ovaj plasticni deo i feder iz kucista filtera. Kako li se on montira pravilno nazad i ima li tu jos nekih delova koji su mi ispali? Ovako u ovu manju rupu? I jel samo ovako malo da udje feder u ovaj zljeb milimetar ili treba dublje da udje da ne viri ovako spolja. Kako on radi uopste, ovako kako je, deluje da ga filter pritiska, mada mi ne deluje to logicno. Nije na starom ostao neki njegov otisak.

Ovako sam ga stavio i namontirao filter nazad ali cim sam ga upalio krenulo da curi ulje na ovoj cevcici ispod.

Gledao sam neku temu na alfaowner forumu i tamo mi deluje da je ovaj feder i cepic dosta dublje unutra.

Ove poslednje 3 slike su tamo od tog lika a ove prethodne moje.

Slika
Slika
Slika
Slika
Slika

Ove su sa alfaowner foruma:

Slika
Slika
Slika


Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 7969
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Zamena filtera ulja na Lancia Delti

Post od OMP » 21 Apr 2021, 20:26

mozda nisi nasao pravila polozaj opruge tj osiguraca pa nije legao skroz, deluje na ovlim slikama da je kod tebe viljsi nego sto bi trebalo

Korisnikov avatar
Kornjaca Rade
Postovi: 3806
Pridružio se: 15 Feb 2014, 08:57
Garaža: Lancia Delta 1.8 Di T-Jet
Lokacija: Bg

Re: Zamena filtera ulja na Lancia Delti

Post od Kornjaca Rade » 21 Apr 2021, 20:37

To sam i ja primetio odmah. Ali nisam siguran da ta opruga uopste ide tu. Na ovim njegovim slikama se ona ne vidi nigde. Mada na ovoj mojoj slici bez nje se vidi kao neki mali zljeb oko te male rupe gde je meni izgledalo da ona ide. Bez opruge taj mali plasticni deo upada skroz u malu rupu, do oboda njegovog, ali onda moze da landara onako, ne deluje mi da je tako. Kao da tu fale neki delovi, ali nema ih nigde da su ispali, pet puta sam gledao.

Kod njega izgleda i da je ova srednja po velicini rupa zapusena necim, a kod mene je rupa tu.

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11042
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Zamena filtera ulja na Lancia Delti

Post od Bax » 21 Apr 2021, 20:51

Tako sam se i ja zeznuo, okrenuo filter ulja naopacke, srecom taj motor je primitivan pa mu to nije skodilo.
Pazljivo sa tim,ako ne znas bolje zovi nekog majstora da ti namesti.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 7969
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Zamena filtera ulja na Lancia Delti

Post od OMP » 21 Apr 2021, 21:06

ne znam kako to funkcionise kod tih motora ali mi je cudno da ti zbog toga ne izbacuje signal ili lampicu za slab pritisak ulja...meni deluje da su opruga i taj deo elementi koji svakako idu zajedno samo je pitanje kako tacno stoje ali logicno je ovako kako si ti stavio samo sto tu nesto nije leglo ili ako je bio jos neki deo mada mi nema logike....inace ta opruga mi se cini i da nije peedvidjena da se skida pri zameni ulja, zasto si je ti cackao ili je sama ispala kad si odvio kuciste?
da li mozda ne postoji neki drugi tip filtera koji ima neki cuculjak koji treba da upadne u tu rupu i tako je zacepi, npr. kod mog hdi je tako, ima izbocina na filteru koja upada tacno u jednu rupicu na kucistu

Korisnikov avatar
Kornjaca Rade
Postovi: 3806
Pridružio se: 15 Feb 2014, 08:57
Garaža: Lancia Delta 1.8 Di T-Jet
Lokacija: Bg

Re: Zamena filtera ulja na Lancia Delti

Post od Kornjaca Rade » 21 Apr 2021, 21:20

Ma budala sto sam se uopste baktao sa tim. Sedim dokon na odmoru kod mojih, ne znam sta cu sa sobom pa reko aj da se zanimam sa necim.

Zvao sam i Gorana da pitam i ni on nije siguran napamet sta tu ide od delova u ove rupe.

Bila je ukljucena lampica ulja jos jedno sekund - dva posle paljenja i ugasila se onda, ali racunam normalno je to kad upalis auto kod ovih bocnih filtera koje ne mozes da napunis uljem kad ih vracas. Onda sam video da curi na tom crevcetu i ugasio odmah.

Ne bi trebalo da se filter razlikuje, uzet je mann po katalogu, i izgleda isto kao stari.

Nisam ja tu oprugu cackao svojevoljno :) , nego je tu uzak prostor, ne moze filter da se izvadi direktno dole, odma ispod njega je poluosovina, nego mora da se provlaci negde iza okolo naokolo, pa sam zakacio unutra te delove onim vrhom uloska filtera i ispali su jedan po jedan, ta opruga i ta plastikica. Zato i nisam siguran da li idu zajedno, plastikica u oprugu. Nisam video kako to izgleda unutra pre nego sto je ispalo. Svakako se to na slepo radi ovako bez skidanja tocka.

Evo ga link ka toj temi na alfaowner forumu
https://www.alfaowner.com/threads/disas ... g.1170315/





Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 7969
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Zamena filtera ulja na Lancia Delti

Post od OMP » 21 Apr 2021, 21:35

dobro to lampica sto je ostala malo duze je normalno pri zameni ulja i prvom paljenju ali mene buni sto ne svetli stalno obzirom da ako curi ulje znaci da tu i gubi pritisak, npr. na hdi motorima hoce da pali low oil pressure kad rikne ili ne legne lepo o-ring gumica na kucistu filtera.
a jesi ti samo tu oprugu i plastikicu onako nagurao ili si pokusao da zavrnes nekako da ukopca ako moze? obzirom da je opruga u pitanju znaci da sigurno jos moze da se sabije i legne sem ako je sama plastikica udarila negde i ne moze vise da se sabije? jer ova plastikica vrv mora da nalegne na neki otvor i zacepi ga kako ulje ne bi curkalo na toj cevcici, mada se postavlja pitanje cemu ti delici i sluze, kao neki baj pas

Korisnikov avatar
Kornjaca Rade
Postovi: 3806
Pridružio se: 15 Feb 2014, 08:57
Garaža: Lancia Delta 1.8 Di T-Jet
Lokacija: Bg

Re: Zamena filtera ulja na Lancia Delti

Post od Kornjaca Rade » 21 Apr 2021, 21:55

Je*em li ga, radio je jedno 15ak sekundi tako, odmah sam pogledao curi li negde i kad sam video da na tom crevcetu ozbiljno izlazi ugasio odmah. Mislim da tad nije svetlela, mada nisam siguran, ne secam se jesam li pogledao. Jedino sam siguran da se bila iskljucila posle paljenja.

Da to bi trebalo da je neki relief/baypass ventil. Ima ispod i taj crni deo kao poklopac koji isto deluje da je ubacen u cetvrtu rupu, verovatno slicne neke funkcije.

Samo samo nabio na onaj zljeb oprugu i to je stajalo tako relativno cvrsto, nisam nista pokusavao da zavrnem. Taj zljebic deluje 2mm duboko, ne deluje da moze dublje od toga da se nabije opruga. Mada to mi je sumnjivo jer onda ovaj cepic ne moze da nalegne skroz do kraja, smeta mu opruga. Kad sam pokusavao da ga ubacim bez opruge on nalegne skroz do njegovog oboda u rupicu i deluje da je zatvara.

Opet, to sve radim na slepo i slikam telefonom, ne mogu da vidim uzivo nista. Dok nisam video slike ovog lika, pokusavao sam i u ovu srednju po velicini rupu to da ubacim ali prevelika mu je i siroka, upada i opruga i plastikica unutra dubuko. Na tim njegovim slikama kao da je ta srednja rupa zacepljena necim crnim, ali ne vidi se lepo.

Korisnikov avatar
Ikac
Postovi: 1759
Pridružio se: 19 Apr 2012, 22:29
Garaža: Fiat Bravo 198 (2011) 1.6 multijet

Re: Zamena filtera ulja na Lancia Delti

Post od Ikac » 21 Apr 2021, 22:37

Probaj na eperu da nađeš ceo taj sklop, možda ima šema šta gde stoji.

Korisnikov avatar
Kornjaca Rade
Postovi: 3806
Pridružio se: 15 Feb 2014, 08:57
Garaža: Lancia Delta 1.8 Di T-Jet
Lokacija: Bg

Re: Zamena filtera ulja na Lancia Delti

Post od Kornjaca Rade » 21 Apr 2021, 22:56

Gledao sam vec, nema. Samo celo kuciste filtera.

Korisnikov avatar
Ikac
Postovi: 1759
Pridružio se: 19 Apr 2012, 22:29
Garaža: Fiat Bravo 198 (2011) 1.6 multijet

Re: Zamena filtera ulja na Lancia Delti

Post od Ikac » 21 Apr 2021, 23:00

A jel si probao da izguglaš taj kataloški broj možda postoji slika dela pa da se vidi?

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45621
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Zamena filtera ulja na Lancia Delti

Post od Geza » 21 Apr 2021, 23:10

Raniji motori kod Delte, možda je isti princip.

Slika
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
Kornjaca Rade
Postovi: 3806
Pridružio se: 15 Feb 2014, 08:57
Garaža: Lancia Delta 1.8 Di T-Jet
Lokacija: Bg

Re: Zamena filtera ulja na Lancia Delti

Post od Kornjaca Rade » 21 Apr 2021, 23:12

Jesam naravno :) , ovo mu je broj 55225698. Nije ni bitno da bude bas od tog motora, slike ovog lika su sa 2.0 dizela alfe 159. Jos na gomili drugih modela je slican sistem, nego ne mogu nijednu sliku te unutrasnjosti bilo kog da nadjem, sem na tom forumu a i tamo se ne vidi lepo.

Nije Gezo, to je drugi tip filtera. Kod mene se menja samo ulozak filtera a spolja ostaje ova kapa. Ovaj je filter https://catalog.mann-filter.com/EU/eng/ ... 712~11%20x

ljubitelj
Postovi: 10545
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Zamena filtera ulja na Lancia Delti

Post od ljubitelj » 22 Apr 2021, 00:31

Ne znam da li je ovaj model Delte i godište, probaj da se snadješ-
Koliko vidim postoji 5 različitih sistema filtera ulja.

http://www.elcats.ru/lancia/Unit.aspx?P ... 0%9A%D0%90

Korisnikov avatar
Kornjaca Rade
Postovi: 3806
Pridružio se: 15 Feb 2014, 08:57
Garaža: Lancia Delta 1.8 Di T-Jet
Lokacija: Bg

Re: Zamena filtera ulja na Lancia Delti

Post od Kornjaca Rade » 22 Apr 2021, 08:25

Ne vidi se ni ovde nigde sta ima unutra kucista filtera kad se filter skine :(

U principu mene prvo zanima da li ova srednja po precniku rupa treba da bude ovako otvorena/suplja kao kod mene, jer mi na ovim slikama sa alfe deluje kao da tu ima nesto crno, ali ne vidi se lepo. Jer ako tu ide neki deo koji ja nemam, a sve sam pretrazio da nije negde ispao, onda mi ne vredi nista da se bakcem sa ovom oprugicom i plastikicom na maloj rupi.

Neverovatno mi je da to ne mogu nigde da nadjem kako izgleda, s obzirom da ovaj filter ide na gomilu kola, ne samo iz fiat grupacije. Mora i na njima biti neki slican sistem tih ventila.

Goran mi je rekao da probam da ubacim crevo u malu i srednju rupu pa gde izlazi dole na onom crevcetu gde je curelo ulje, ta rupa treba da bude zatvorena. To sam probao ali onda mi duva vazduh na sve strane, to bi trebalo neko knap crevo na rupu da dihtuje a ne ko moje dosta manje.

Koji li je ovde uopste tok protoka ulja, kroz veliku rupu ulazi u filter i kuda otice nazad?

Ova prva je kod mene, druge dve kod alfe dizel

Slika
Slika
Slika

Odgovori