Koje proizvodjace delova izabrati?

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Lazar996
Postovi: 128
Pridružio se: 03 Apr 2021, 15:41

Koje proizvodjace delova izabrati?

Post od Lazar996 » 11 Sep 2021, 11:42

Pozdrav
Peugeot 1.6 hdi 66kw 2007 god
Gledam sad neke delove za auto i ima toliko proizvodjaca da ne znam sta izabrati.
Kog proizvodjaca kvacila Luk ili Valeo?
Prednje i zadnje plocice Bosh ili ostali?
Koje ulje staviti u motor, Total ili Mobil, 5w30 ili 10w40 ?
Kojeg proizvodjaca zimskih guma?
Celicne ili alu felne za zimu, 15 ili 16 velicina?
Imam dosta nedoumica, pa ako moze neko da pomogne bio bih zahvalan.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8033
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Koje proizvodjace delova izabrati?

Post od OMP » 11 Sep 2021, 15:38

Vozio sam auto sa tim motorom, ako nema dpf total 5w40, ako ima dpf onda isto total ali 5w30 i ima oznaku ECS ako se ne varam.
Kvacilo bih Luk pre nego Valeo.
Plocice relativna stvar probao sam na raznim kolima razne renomirane proizvidjace, nisam nikad imao nekih problema, sve su dobro radile svoje posao.
Za zimske gume ne bih nista da savetujem a sto se felni tice vozim sta imam uz auto, ako je samo alu set dosao uz auto onda nastavim da vozim alu i zimi, samo gume zamenim, ako dodju dva seta onda sta zapadne. Na prethodnim kolima sam vozio all season 17", na autu pre toga Savine 15" na čeliku dok su letnje bile alu 16", uz ovaj sad auto su stigle takodje 15" čelik zimske a letnje 16".
Realno čelik ne volim da vidim na autu, i vozio bih cele sezone alu ali kad se podesi da vec dobijem i zimski set na celiku onda to i vozim, bode oci ali jbg, lepe ratkapne malo ublaze taj bol u ocima :D

Korisnikov avatar
Djole
Postovi: 587
Pridružio se: 16 Jan 2012, 16:50
Lokacija: Beograd

Re: Koje proizvodjace delova izabrati?

Post od Djole » 11 Sep 2021, 15:53

Pozdrav, iznecu moje misljenje u nadi da ti neku nedoumicu olaksam.

Set kvcila Luk
Sve vezano za kocnice ATE
Ulje po fabrickoj specifikaciji (standardu) obavezno , vidim da uglavnom sipaju Total , mada je i Mobil jako dobro ulje.
Zimske gume , zavisi od budzeta nesto povoljnije a da su ok su Sava, Hankook..od skupljih ne znam jer se nisam ni interesovao :) Mada imas ovde temu o zimskim gumama pa istrazuj.
Ja licno imam 15" sa zimskim setom na celicnim felnama (sa lepim ratkapnama , da manje bode oci sto bi rekao OMP :kezo: ) 16" na alu felnama sa letnjim setom guma. Pred sezonu samo presafis tockove i kraj.
I don't have a short temper, I just have a quick reaction to bullshit !

Lazar996
Postovi: 128
Pridružio se: 03 Apr 2021, 15:41

Re: Koje proizvodjace delova izabrati?

Post od Lazar996 » 11 Sep 2021, 19:12

OMP je napisao:
11 Sep 2021, 15:38
Vozio sam auto sa tim motorom, ako nema dpf total 5w40, ako ima dpf onda isto total ali 5w30 i ima oznaku ECS ako se ne varam.
Kvacilo bih Luk pre nego Valeo.
Plocice relativna stvar probao sam na raznim kolima razne renomirane proizvidjace, nisam nikad imao nekih problema, sve su dobro radile svoje posao.
Za zimske gume ne bih nista da savetujem a sto se felni tice vozim sta imam uz auto, ako je samo alu set dosao uz auto onda nastavim da vozim alu i zimi, samo gume zamenim, ako dodju dva seta onda sta zapadne. Na prethodnim kolima sam vozio all season 17", na autu pre toga Savine 15" na čeliku dok su letnje bile alu 16", uz ovaj sad auto su stigle takodje 15" čelik zimske a letnje 16".
Realno čelik ne volim da vidim na autu, i vozio bih cele sezone alu ali kad se podesi da vec dobijem i zimski set na celiku onda to i vozim, bode oci ali jbg, lepe ratkapne malo ublaze taj bol u ocima :D
Imam alu felne 16 ali hocu da kupim i neke felne za zimu,ne skida mi se dva put godisnje guma sa felna. Lakse mi je ovako. Zato sam u nedoumici.

Lazar996
Postovi: 128
Pridružio se: 03 Apr 2021, 15:41

Re: Koje proizvodjace delova izabrati?

Post od Lazar996 » 11 Sep 2021, 19:14

Djole je napisao:
11 Sep 2021, 15:53
Pozdrav, iznecu moje misljenje u nadi da ti neku nedoumicu olaksam.

Set kvcila Luk
Sve vezano za kocnice ATE
Ulje po fabrickoj specifikaciji (standardu) obavezno , vidim da uglavnom sipaju Total , mada je i Mobil jako dobro ulje.
Zimske gume , zavisi od budzeta nesto povoljnije a da su ok su Sava, Hankook..od skupljih ne znam jer se nisam ni interesovao :) Mada imas ovde temu o zimskim gumama pa istrazuj.
Ja licno imam 15" sa zimskim setom na celicnim felnama (sa lepim ratkapnama , da manje bode oci sto bi rekao OMP :kezo: ) 16" na alu felnama sa letnjim setom guma. Pred sezonu samo presafis tockove i kraj.
Hvala na informacijama.
Gledam continetal gume, ooko 6000 din
195 r15 nisu skupe a deluju super. Pa sam mislio da uzmem i felne. Posto prvi put kupujem felne da li ima neka dimenzija koja se gleda,osim da su 15 ?

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8033
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Koje proizvodjace delova izabrati?

Post od OMP » 11 Sep 2021, 20:51

Lazar996 je napisao:
11 Sep 2021, 19:12


Imam alu felne 16 ali hocu da kupim i neke felne za zimu,ne skida mi se dva put godisnje guma sa felna. Lakse mi je ovako. Zato sam u nedoumici.
pa nema tu mnogo mozganja ako vec kupujes i felne i gume onda kupis sta ti se svidja i sta ti cenovno odgovara, naravno da je čelik i 15" jeftinije od alu 16" ali je naravno alu felna lepsa sad ti odluci sam sta ti odgovara.

Lazar996
Postovi: 128
Pridružio se: 03 Apr 2021, 15:41

Re: Koje proizvodjace delova izabrati?

Post od Lazar996 » 11 Sep 2021, 22:17

OMP je napisao:
11 Sep 2021, 20:51
Lazar996 je napisao:
11 Sep 2021, 19:12


Imam alu felne 16 ali hocu da kupim i neke felne za zimu,ne skida mi se dva put godisnje guma sa felna. Lakse mi je ovako. Zato sam u nedoumici.
pa nema tu mnogo mozganja ako vec kupujes i felne i gume onda kupis sta ti se svidja i sta ti cenovno odgovara, naravno da je čelik i 15" jeftinije od alu 16" ali je naravno alu felna lepsa sad ti odluci sam sta ti odgovara.
Mene buni sto neki kazu da alu nije dobar za zimu hoce da pukne. Zato sam hteo da uzmem celicne.

Kirija
Postovi: 96
Pridružio se: 27 Maj 2021, 06:42

Re: Koje proizvodjace delova izabrati?

Post od Kirija » 11 Sep 2021, 22:31

Gume Sava eskimo 3 ja mislim da je oznaka. Dobra guma nije skupa.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8033
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Koje proizvodjace delova izabrati?

Post od OMP » 11 Sep 2021, 22:50

sta je sa novim i skupljim kolima gde celik i ne postoji kao opcija nego i zimi voze alu....nisam cuo da je ikom pukla alu felna sama od sebe

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14181
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Koje proizvodjace delova izabrati?

Post od pedja » 11 Sep 2021, 23:09

Suzuki guli iste alu felne već 11 godina, u svim godišnjim dobima i po svim terenima. Osim par ogrebotina, nema posustajanja.


TapaT


Korisnikov avatar
Nikolaa
Postovi: 1316
Pridružio se: 09 Feb 2014, 10:58
Garaža: Reasonably Priced Car
Lokacija: Beograd

Re: Koje proizvodjace delova izabrati?

Post od Nikolaa » 12 Sep 2021, 02:12

Luk i valeo pakuju međusobno setove, moze da ti se desi u luk kutiji valeo lamela i obrnuto, tako da slobodno samo uzmi onaj za koji ti daju nizu cenu ;)

Ulje - PSA mislim da "preporucuje" total, ineo eqs 5w30 bi trebalo da ti upada u specifikaciju za tvoj motor (vaaljda ide PSA B71 2290 u taj hdi, mada ne drzi me za rec ne secam se tacno), a brda je jeftinije od precenjenog mobila...

Sent from my Mi 9T using Tapatalk



Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8033
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Koje proizvodjace delova izabrati?

Post od OMP » 12 Sep 2021, 10:17

Lazar996 je napisao:
11 Sep 2021, 19:14

Posto prvi put kupujem felne da li ima neka dimenzija koja se gleda,osim da su 15 ?
kupis originalne celicne felne za taj auto, kod tebe je 4x108 promer rupa srafova a centralna rupa je 65,1mm sto je uglavnom standard za PSA grupaciju, sirina same felne je uglavnom 6 ili 6,5J sto je nebitno u ovom slucaju jer stavljas standardnu dimenziju guma

ljubitelj
Postovi: 10571
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Koje proizvodjace delova izabrati?

Post od ljubitelj » 12 Sep 2021, 10:29

Lazar996 je napisao:
11 Sep 2021, 19:12
OMP je napisao:
11 Sep 2021, 15:38
Vozio sam auto sa tim motorom, ako nema dpf total 5w40, ako ima dpf onda isto total ali 5w30 i ima oznaku ECS ako se ne varam.
Kvacilo bih Luk pre nego Valeo.
Plocice relativna stvar probao sam na raznim kolima razne renomirane proizvidjace, nisam nikad imao nekih problema, sve su dobro radile svoje posao.
Za zimske gume ne bih nista da savetujem a sto se felni tice vozim sta imam uz auto, ako je samo alu set dosao uz auto onda nastavim da vozim alu i zimi, samo gume zamenim, ako dodju dva seta onda sta zapadne. Na prethodnim kolima sam vozio all season 17", na autu pre toga Savine 15" na čeliku dok su letnje bile alu 16", uz ovaj sad auto su stigle takodje 15" čelik zimske a letnje 16".
Realno čelik ne volim da vidim na autu, i vozio bih cele sezone alu ali kad se podesi da vec dobijem i zimski set na celiku onda to i vozim, bode oci ali jbg, lepe ratkapne malo ublaze taj bol u ocima :D
Imam alu felne 16 ali hocu da kupim i neke felne za zimu,ne skida mi se dva put godisnje guma sa felna. Lakse mi je ovako. Zato sam u nedoumici.
Standardno pravilo je za zimu čelične a za leto alu felne, tako je svuda u Evropi godinama i decenijama.
Alu su lošija opcija za zimu po više osnova.

Kod PSA ako koristiš aftermakrte felne i/ili šrafove obrati pažnju da su šrafovi za zimu različiti od šrafova za leto.

Ako koristiš original PSA felne i šrafove onda su šrafovi univerzalni (imaju automatsko prilagodjavanje tipu felne).

Piše i u uputstvu.

Nemoj nikako zimske šrafove (za čelik) koristiti kao letnje uz alu felne, opasna je ta kombinacija.

Lazar996
Postovi: 128
Pridružio se: 03 Apr 2021, 15:41

Re: Koje proizvodjace delova izabrati?

Post od Lazar996 » 19 Sep 2021, 17:53

Nikolaa je napisao:
12 Sep 2021, 02:12
Luk i valeo pakuju međusobno setove, moze da ti se desi u luk kutiji valeo lamela i obrnuto, tako da slobodno samo uzmi onaj za koji ti daju nizu cenu ;)

Ulje - PSA mislim da "preporucuje" total, ineo eqs 5w30 bi trebalo da ti upada u specifikaciju za tvoj motor (vaaljda ide PSA B71 2290 u taj hdi, mada ne drzi me za rec ne secam se tacno), a brda je jeftinije od precenjenog mobila...

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
Pozdrav
Hteo sam sad da uzmem set kvacila, ali kad ukicam za moj model auta izadju dve verzije sa precnikom od 230 i 240 , gde da vidim koji odgovara mome?

ljubitelj
Postovi: 10571
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Koje proizvodjace delova izabrati?

Post od ljubitelj » 19 Sep 2021, 18:06

Na levom A stubu kod mene je DAM nalepnica (nedelja proizvodnje) koja se koristi pri naručivanju, i standardno preko broja šasije (VIN od 17 znakova) u opštim katalozima delova.

Delovi za Pežo se ne kupuju prema godištu nego prema nedelji proizvodnje...to je podatak relevantniji od toga da je 2007,godište a što si već i sam uvideo da postoje 230 i 240mm verzije u tom godištu.

Odgovori