Koje proizvodjace delova izabrati?

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8044
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Koje proizvodjace delova izabrati?

Post od OMP » 20 Maj 2022, 10:33

Pa napisao je covek da je kupio original a da je imalo drugih brendova jeftinije a i kazem generalno citajuci po drugim forumima tako neko kupi original i plati debelo, totalno nepotrebno bacanje para za delove koji mogu u extra kvalitetu da se plate manje.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13038
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Koje proizvodjace delova izabrati?

Post od Saša » 20 Maj 2022, 10:42

OMP je napisao:
20 Maj 2022, 09:38
Ne znam sto mora OEM deo da se kupi i placa toliko kad ima odlicnih proizvodjaca po manjim cenama plus ako dodamo cinjenicu da sigurno volvo ili fiat ne prave te filtere vec neka druga fabrika za njih dal mann ili ufi nebitno ali potrazis od tog proizvodjaca i prodjes mnogo jeftinije.
Sem u slucaju kad nema jeftinije opcije to je druga prica.
Moje je iskustvo da jedino OEM odgovara 100%, traje najduže i nema nikakve glavobolje sa njim. Nedavno sam recimo menjao benzinsku pumpu i teška srca sam pristao da ne bude OEM (jer je cena jednostavno bila nenormalna, čak i za mene ovako ludog :D ). Uzeo sam prvi deo po ceni odmah do OEM-a (Bosch - koji isto nije bio jeftin ali ipak 3x jeftiniji, 15.000 prema 45.000 din). Srećom pa se ispostavilo da to što sam i uzeo jeste OEM, samo ga Fiat pakuje u svoju kutiju. No ajde ti znaj takve stvari - nema šanse da to sve znaš ili ubodeš. Meni su pre te pumpe ponudili 3-4 različite (na raznim mestima), sve kao rade posao, to je za to godište auta a svaka vidno drugačija od originalne (najjeftinija je koštala 4.500 din, pa ti vidi raspon cena). Na kraju sam batalio sve i ipak otišao u ovlašćeni servis te uzeo zamenski deo koji su oni ponudili - ispostavilo se srećom da je baš to ujedno i original (ali ni oni to nisu hteli da kažu, naravno). No, svako bira prema svom džepu, mogućnostima i uverenjima.

Korisnikov avatar
GJSenna
Postovi: 512
Pridružio se: 18 Nov 2013, 19:20
Garaža: Volvo S60 II, Audi A3 1.8T, bicikl...
Lokacija: Sweden

Re: Koje proizvodjace delova izabrati?

Post od GJSenna » 20 Maj 2022, 10:56

Ma ja sam kupio original jer sam skidajuci stari polomio drzac i onda sam bio na pola. A treba mi auto za poso I odem u ovl.servis i kad su mi rekli 900kr oko 90€ umalo mi se nije zavrtelo ali sam ipak uzeo. Vidim kasnije na netu ima ih i za 20e... Ali dobro, plava kutija se placa. :kezo:
Slika

Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4175
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Koje proizvodjace delova izabrati?

Post od carov2 » 20 Maj 2022, 11:30

Ja sam testirao za svoj auto, Audi A5, a filteri Mann i OEM kupljeni u ovlascenom servisu.
Filteri su bukvalno identicni, osim sto nemaju Audi oznaku.

Poredio sam i nosace motora, takodje deluju identicno.

Skoro sam se video sa drugom, on vozi A4 B9, pa mi je usput spomenuo da je promenio soferku, tako da mi je to bilo bas interesantno za poredjenje, jer sam i ja skoro menjao, ali u ovlascenom…deluju isto, obe su Saint Gobain, samo sto njegova nema Audi oznaku, svi sistemi vezani za kameru mu rade, nema nikakve razlike, a njegova je kostala 55k rsd, a moja 120k rsd.


Sent from my iPad using Tapatalk

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23804
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Koje proizvodjace delova izabrati?

Post od dragvorl » 20 Maj 2022, 12:41

Nekad izgledaju isto, sa iste linije, ali one sa boljom tolerancijom pakuju kao OEM a ostale brendiraju kako zele. To je info iz LuK fabrike kvacila gde sam radio.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13038
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Koje proizvodjace delova izabrati?

Post od Saša » 20 Maj 2022, 13:08

To je standardna procedura u mašinskoj industriji. Delovi sa najboljim tolerancijama izrade idu za prvu ugradnju dok oni sa lošijim (ali i dalje u dozvoljenim granicama) idu za rezervne delove. Delovi sa lošim tolerancijama - koji ne prođu kontrolu kvaliteta - idu na doradu (ako je ona moguća, naravno) pa se opet nakon toga radi kontrola kvaliteta i klasifikacija, a oni sa baš baš lošim (kod kojih ne može da se radi dorada) idu u škart, tope se i uključuju u novi ciklus izrade.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8044
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Koje proizvodjace delova izabrati?

Post od OMP » 20 Maj 2022, 13:14

Saša je napisao:
20 Maj 2022, 10:42


Moje je iskustvo da jedino OEM odgovara 100%, traje najduže i nema nikakve glavobolje sa njim.
Za neke stvari se slazem da je tako ali ne moze me niko ubediti da OEM filter vazduha ili goriva koji kosta duplo ili 3x vise radi bolje posao pogotovo sto su to delovi koji se menjaju na godisnjem nivou tako da je nebitno skroz.

Naravno odabri kvaliteta delova postoji u svemu, secam se prica svojevremeno kad je DMB radio delove i motore za zastavina vozila, trkaci koji su imali veze u DMB-u su odlaziri u fabriku da sami biraju delove za svoj motor, bukvalno u magacinu uzmu lupam 20 ili 50 bregastih i mere svaku i traze najbolju, isto tako i za druge delove, neretko se to radilo i u prodavnicama auto delova ako poznajes nekog, itd. pa onda kad napravis motor od tako probranih delova a koji nisu smeli da se doraduju, mora da ide bolje od onog sto je kupio prvo sto mu je uletelo u prodavnici, jer kakva god bila fabrika nije svaki odlivak svakog dela isti, e sad kod nekih delova su te razlike nebitne kod nekih znace.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13038
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Koje proizvodjace delova izabrati?

Post od Saša » 20 Maj 2022, 13:18

Naravno, ne treba to shvatati bukvalno, ja sam tu više mislio na vitalne delove motora i generalno delove na autu koji se ne menjaju često. Nikad ne bih na auto stavio recimo set zupčenja koji nije OEM (ili pumpu vode, set kvačila), dok se za filtere klime/vazduha slažem, posao će odlično raditi bilo koji nekog poznatijeg proizvođača. Čak i podržavam kupovinu jeftinijih a kvalitetnih filtera uz duplo češće menjanje (a niska cena ti to dozvoljava). Kod ulja opet takođe nisam za škrtarenje, tu treba uzimati samo najbolje i menjati na 15.000 km najviše.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23804
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Koje proizvodjace delova izabrati?

Post od dragvorl » 20 Maj 2022, 15:44

Btw kod recimo Renaulta za starija kola preko programa 5+ za mnoge OEM delove je popust 40% tako da ispadne vrlo povoljno, u nivou cene nekih boljih delova u radnji. Recimo 2 prednja amorta su me izasla nesto oko 5000, OEM, isto komplet prednje kocnice sa rukama 10k, veliki servis ako se ne varam oko 32000, a kad sam ga sam radio delovi me izasli 250e kvalitetni.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13038
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Koje proizvodjace delova izabrati?

Post od Saša » 20 Maj 2022, 18:37

Tako je donedavno bilo nešto slično i kod Fiata ali su izgleda sve ukinuli. Set kvačila sa 9.000 i nešto otišao na 24 i nešto. Covid i Ukrajina su svima dali “opravdanje” da ukinu popuste i podignu cene.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23804
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Koje proizvodjace delova izabrati?

Post od dragvorl » 20 Maj 2022, 18:38

Onda je verovatno to slucaj i za set za JTD, kojim sam krenuo da "osvezim" ovu temu.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23804
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Koje proizvodjace delova izabrati?

Post od dragvorl » 09 Jun 2022, 18:05

Evo malo cena Njemacka vs Srbija.
Prikačeni fajlovi
Capture.PNG
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10392
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: Koje proizvodjace delova izabrati?

Post od sebekkg » 09 Jun 2022, 19:03

Ovo departo? Ma kod nas šiju sa cenama, ja sreća pa imam od druga popust na delove pa izadje slično kao u nemačkoj.

Sent from my Nokia 3310 using Tapatalk

Slika

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23804
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Koje proizvodjace delova izabrati?

Post od dragvorl » 09 Jun 2022, 20:09

Idealo
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Odgovori