Auto-klima

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Odgovori
Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2114
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Auto-klima

Post od Gazu » 04 Sep 2022, 10:56

Onda je dobro što je freon i dopunjen sad. Samo što kompresor nije imao struju ni nakon dopunjavanja freona. Ako je zaštita, onda se nadam da bi kompresor dobio struju opet nakon dopunjavanja?

Nisam znao da kod toga može dijagnostika da pomogne. Mislio sam da za tu stvar moraju "ručno" da se love curenja. Hvala na savetu.🙂

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8045
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Auto-klima

Post od OMP » 05 Sep 2022, 14:42

Kakva zastita kompresora kad ima pola freona ili manje od pola? kompresor se pali dokle god ima freona, kad nestane skroz gas onda ne moze da se ukljuci. Na gomili kola koja su mi stizala je klima sistala i nije hladila jer nije bilo freona a kompresor uredno ukljucivao, kad smo dopunjavali freon uvek je stajala skoro cela propisana kolicina gasa sto znaci da je bio skroz prazan mozda nesto malo grama imalo.

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2114
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Auto-klima

Post od Gazu » 05 Sep 2022, 14:47

^ Da, tako je i meni bilo svaki put do sad.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk


ljubitelj
Postovi: 10587
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Auto-klima

Post od ljubitelj » 06 Sep 2022, 08:34

Kakva zaštita kompresora?
Pa ima ih dve, za niski pritisak (obično manje od 5-6bara) u za visoku temperaturu tj pregrevanje.
Obe zaštite sprečavaju rad kompresora van radnih uslova.

To pogadjanje koliko ima ili nema freona ne vodi ničemu, treba izmeriti pritiske kao što je već pisano.

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2114
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Auto-klima

Post od Gazu » 08 Sep 2022, 13:48

Odvezao auto do majstora da vidi oko klime, i zove on posle mene, kaže - kompresor radi, klima radi. Nije ništa ni morao da radi. Da ga **bem.😄 A oprobavao sam je ovih dana, nije klima radila. Ispada kao ono kad prestane zub da boli kad odeš kod zubara.

No, klima sad radi, iako mi nije jasno šta je moglo biti...

Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10392
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: Auto-klima

Post od sebekkg » 08 Sep 2022, 20:42

Krenuo prošle nedelje na put i kod nas je bilo ono hladno vreme oko 18 stepeni i nije mi u tom trenutku ni trebala klima. Stanem na Zlatiboru na kafu i nastavim dalje kad ono krenulo Sunce da bije. Ja uključim klimu kad ono prc. Stanem i pogledam da li se aktivira ventilator i kompresor ono ni da makne. Svratim kod nekog dečka koji servisira klime u Podgorici on kaže ako je odjednom stalo onda je kompresor ali hajde da proverimo. Nakači ga na dijagnostiku i ono kaže senzor pritiska klime. Zameni dečko i dopuni klimu jer je ja za ove 3 i nešto godine nisam punio, a pitanje je i kada je pre toga punjena. Ono proradi i sad hladi odlično.
Ceh svega je 55e. 35 senzor i 20 dopuna.

Sent from my Nokia 3310 using Tapatalk

Slika

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2114
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Auto-klima

Post od Gazu » 24 Nov 2022, 14:56

Ovo oko moje klime... Tad je u septembru to bilo OK, i brzo je opet prestala da radi, ali sam rešavanje toga odgađao... Sad u sredu bio do majstora za klimu pošto su došli dani da stakla hoće žešće da se magle. Dopunjeno freona koliko je trebalo, kaže majstor zamenio neke dihtunge, pa ćemo videti kako će biti. Ja se nadam da neće sad opet posle kratkog vremena prestati da radi kao prošli put. Primećujem da sad klima kad se upali ne pravi u startu onaj zvuk kao da mu fali freona. Što je tako i bilo ranije, samo se ovo pojavilo ovog leta - možda je imalo veze sa zamenom tog develog creva kod kompresora i hladnjaka. Valjda je i to dobar znak.

Dogovor je ostao da dođem do majstora još jednom za 3 nedelje, pa dodatno da pogleda ako će se nešto konkretnije primetiti.

Dakle, ono što je u septembru bilo je da se klima nije palila ni sa oko pola količine freona, a inače bi klima prestajala da radi tek kad freona ostane dosta manje od toga.

U svakom slučaju, dobro je da se ponekad dešavaju i takvi kvarovi kao što ti kažeš, @sebekkg. Ja se sad odmah us*rem da nije kompresor ili još gore, neko curenje koje ne bi moglo da se reši.🙄

Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9065
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Auto-klima

Post od Darko » 25 Nov 2022, 08:14

Nisam znao u kojoj temi da postavim pitanje.

Da li neko ima iskustva ili moze da preporuci neki sprej/hemiju koji sprecava/smanjuje zamagljenje stakala u zimskom/kisnom periodu.

Probao sam neki K2 od 300 din. I bilo je jos gore nego bez njega.


Slika

Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10392
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: Auto-klima

Post od sebekkg » 25 Nov 2022, 08:23

Da bi smanjio pojavu magle, ako podrazumevamo da ti je filter klime dobar i da je mali hladnjak i sve to ok, prvo i osnovno je da očistiš stakla od sve masnoće. Masno/prljavo staklo najlakše magli. Uzmeš neki odmašćivač i odmastiš staklo, onda još malo 90% alkohol i rešen problem.

Sent from my Nokia 3310 using Tapatalk


Poslednja izmena od sebekkg u 25 Nov 2022, 08:23, izmenjeno 1 put ukupno.
Slika

Korisnikov avatar
member
Postovi: 3673
Pridružio se: 17 Jul 2012, 15:19

Re: Auto-klima

Post od member » 25 Nov 2022, 08:23

Prvo uzmeš Fairy za sudje pa detaljno opereš stakla iznutra.
Zatim plavu tečnost za pranje kućnih prozora + novine i trljaš dok te ruka ne zaboli, i neće više magliti.

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2114
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Auto-klima

Post od Gazu » 25 Nov 2022, 08:34

U da, to ću i ja da uradim. Samo bez tog jadnog trljanja novinama, čini mi se da bi tako mogao napraviti parnice na staklu.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk



Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8045
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Auto-klima

Post od OMP » 25 Nov 2022, 10:06

ne mozes da ostetis staklo novinama, one najbolje ciste to je trik star 100 godina, nekad se kuci prozori tako ribali i blistali

https://pingi.com/shop/marine/pingi-car ... le-pack-2/

ovo mi je stiglo uz jedan auto, nisam ga testirao na svom, gledajuci po netu kazu da nije losa stvar mada nesto i ne volim da mi to stoji po tabli i autu a poenta jeste da stoji negde ispred stakla, kod mene na GP bas i nije pogodno za tako nesto a da ne mrda u voznji

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21089
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Auto-klima

Post od nidza » 25 Nov 2022, 10:40

Nije bila današnja štampa. Ja sam koristio nekad, više ne jer su počele da ostavljaju crne fleke.

Koristim ubrus, sredstvo za stakla i magičnu krpu posle.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8045
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Auto-klima

Post od OMP » 25 Nov 2022, 10:52

to za fleke ne znam ali svakako nece da osteti staklo

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10571
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Auto-klima

Post od Sloba » 25 Nov 2022, 11:05

Velika je razlika u mekoći između prozorskog stakla kući i šoferke, treba paziti.

Sent from my MI 9 using Tapatalk


Odgovori