Auto-klima

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Odgovori
Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8045
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Auto-klima

Post od OMP » 27 Jul 2022, 11:28

zavisi to vrv od auta do auta kako je resen sistem, npr kod mog auta a i jos nekih se uopste ne cuje da cakne kompresor kad se pali, kod nekih se cuje samo kad stojis kod motora a kod nekih cakne bas jako da ne mozes da necujes u kabini... bas ovaj drugar pricao to su neke razlike u tim kompresorima i sistemima ukopcavanja pa onda je mozda kod nekih kola i to kratko sistanje ok ali ako se nije culo ranije onda ne treba ni da se cuje sad ako ima dovoljno gasa

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2114
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Auto-klima

Post od Gazu » 27 Jul 2022, 11:54

Kod mene to šištanje u startu nije bilo ranije, al aj, čovek se nada...😁

Da, ja sam proletos razmišljao o tome da vidim gde curi freon, pa mi je ovde preporučen Bora Hekom u Kaću. Kod njega mi je bilo nezgodno u tom momentu što bi mu trebao ostaviti auto u Kaću, a ja iz Novog Sada. I i trebalo je da se dogovorimo kad da mu tad dovezem auto, međutim već pre toga mi je to debelo crevo koje sam pomenuo otišlo, i to sam onda sredio u gradu. To su mi uradili za jedno prepodne. Spajanje tog creva bilo je 8000.

Nadam se da će se sad ovako to održati, pa da izdrži barem celu sezonu, mada bi voleo ako bi mogao freon i punu godinu da mi izdrži. U jesen po kiši, a i zimi, hoće auto prilično da magli, i tu klima najviše pomaže.

S jedne strane, hoću ja ovu astru da čuvam koliko se može, neću da menjam auto bezveze, ali ne vredi ni ulaziti u klopku da se daje previše para u stariji auto. Pogotovo je i taj rad oko klime nezgodan. Ako nešto negde flisuje, to se vidi tek posle ko zna koliko vremena, odmah ti i za reklamaciju teže...

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11079
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Auto-klima

Post od Bax » 30 Jul 2022, 12:29

OMP je napisao:
27 Jul 2022, 08:56
Sad sam zvao drugara koji mi inace puni klime i bavi se ugadnjom kucnih i industrijskih klima, kaze da je otisao lezaj i da moze da se zameni samo on a mozda cak i bez skidanja kompresora, samo se skida remenica koju pogoni pk i ispod nje je lezaj, kaze nema sta drugo da se cuje jer da je sam sklop kompresora u problemu tj nesto u njemu ne bi ni kopcalo kvacilo niti radila klima kako treba.

A inace ovo je pocelo da se cuje, ili sam bar ja tad primetio, posle uradjeog servisa, ranije nisam palio klimu po gradu uopste a juce je upalim po onom paklu i cujem, na auto putu to ni ne moze da se cuje samo u leru i prvoj brzini dok u visim brzinama ostali zvukovi preovladaju pa se to ne cuje, zato mozda nisam ranije to ni primecivao na putu ali sam posumnjao prvo i ja na spaner ili sam pk ali majstor juce gledao kaze nema tu sta pa smo bas kompresor osluskivali stetoskopom i jasno se cuje da u njemu nesto zuji i menja se zvuk sa obrtajima.
Evo i kod mene na Astri G sam provalio da se cuje, kad se upali klima, to neko zujanje. Oko 2500 obrtaja. Klima radi.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8045
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Auto-klima

Post od OMP » 30 Jul 2022, 13:26

ovo se cuje i povecava sa obrtajima, bilo u leru ili voznji, ali se u prvoj brzini najvise cuje posle kao sto rekoh preovladavaju drugi zvukovi kako se brzine povecavaju pa se ovo zanemaruje...valjda moze da se primeti na ovim klipovima razlika sa i bez klime, na prvom klipu zvuk kao turbina kad se cuje na dizelu




Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11079
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Auto-klima

Post od Bax » 30 Jul 2022, 13:36

To je to otprilike.

Ja ne bi ni provalio, nego nesto pocelo da vibrira, pa ja reko aj da proverom motor, kad eto to ga razlika sa klimom i bez klime.....

Otisao je neki lezaj, tako je bilo i na Epici jos gore....

Sad on moze tako da vrti dugo, a moze i da se raspe, zavisi sta se potrosilo na lezaju....
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8045
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Auto-klima

Post od OMP » 30 Jul 2022, 13:52

Tako mi rekao i ovaj drugar sto radi klime, kao nije to nista strasno moze da gura ali ja se ne bih igrao jer treba da idem na more ovako ne bih nesto zurio jer je generalno po gradu ne koristim a ovako sto odem malo tipa 50-100km od kuce mi i nebitno ako nesto rikne.

ljubitelj
Postovi: 10587
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140

Post od ljubitelj » 25 Avg 2022, 10:04

Gazu je napisao:
24 Avg 2022, 18:28

Inače, dok je to super za duvanje toplog vazduga zimi ili umereno hladnog vazduha, nisam siguran da bi mi se kao putniku svidelo da mi u noge tako duva klima.
Pa ne duva hladno ako si na to mislio, klima radi pa radi cele godine a automatika reguli[e tempraturu i na tim iyduvima da bude komforan ose'aj.

Odavno je ceo sistem klime, grejanja, ventilacije povezan i integirsan kao jedan sistem, automatske klime se koriste vec 30tak godina i ako su dobro isprogramirane bas lep komfor mogu da naprave.

Konkretno dole u predelu nogu se odrzava visa temperatura u odnosu na tempreturu u predelu ramena, napravi se primetna razlika po visinskim slojevima.
One malo gluplje automatike nemaju bas dobru tu visinsku raspoedlu, uglavnom znaju da budu primetne razlike u kvalietu podesenosti automatike sto se tice osecaja za putnike
Iliti, nije svaka automatska klima sama po sebi garant za udobnost u odnosu na manualeno upravljanje.

A ove izduva spod sedista imaju auti od 80tih godina, zapadni, manje vise standardno u opremi pa se ni ne pominju u opisima

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2114
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140

Post od Gazu » 25 Avg 2022, 10:18

Hvala za detaljnije objašnjenje!

Dok je po vrućini i manuelna klima spas, ogromna je razlika između automatske i manuelne klime i na Astri G! U porodičnoj Astri G (karavanka, ugl. ćale vozi) je automatska, a kod mene manuelna. Kod mene zato svako malo šeltam klimu između keca i dvojke jer mi ni jedno od ta dva ne paše savršeno. Dok sa automatikom staviš temperaturu, i to ti bude dobro za ceo put, bez "sad mi je hladno, sad opet malko toplo", i sl. Mogu misliti kako je tek s novijim autima kad je to još dodatno naperedovalo kao što kažeš.🙂 A teško je to videti kad samo tako na kratko sedneš u neka kola kao suvozač, pa izađeš za 20 minuta.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19261
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140

Post od Heinz » 25 Avg 2022, 10:20

Pa i ti možeš da podesiš željenu temperaturu, a ne samo fan speed.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk


Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2114
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140

Post od Gazu » 25 Avg 2022, 10:39

Može, al mi je subjektivni osećaj kao da ti različiti stepeni hladnoće ne prave dovoljnu razliku. Zato za hlađenje stavljam maksimalno hlađenje (minimalnu temperaturu), pa idem s ventilatorom između keca i dvojke

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23804
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140

Post od dragvorl » 25 Avg 2022, 10:41

Mozda treba da dopunis...
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2114
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140

Post od Gazu » 25 Avg 2022, 10:57

To je ono što sam menjao u maju ono debelo crevo kod kompresora klime, pa se sad nadam da će držati što duže.🙄 Tako da, i ovako kad radi, ja zadovoljan, samo da vidim da može da izdrži što duže.😁 A to tako koristim klimu s tim šaltanjem između keca i dvojke sad celo leto, a samo ne mogu da se setim kako sam prošlog leta.

ljubitelj
Postovi: 10587
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140

Post od ljubitelj » 25 Avg 2022, 14:08

Ne znam ta Astra ali obicno svaki auto ima izduvnu resetku sa regulacijom protoka vazduha, tockic koji pomera klapnu na manje ili vise propusnu.

Stavis ventilator na 2 a malo prigusis klapnu na izduvu. Probaj i tako da regulises.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19261
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140

Post od Heinz » 25 Avg 2022, 14:10

Nema baš svaki.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk


ljubitelj
Postovi: 10587
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140

Post od ljubitelj » 25 Avg 2022, 16:03

ok, takav koji to nema jos nisam sreo. Cak je i Jugo to imao, 101, Lada itd auti bas stare konstrukcije.
Secas se nekog modela koji nema, bas me interesuje koji bi mogoa biti.

Odgovori