Opel Astra K, povećana potrošnja

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Odgovori
Abelovski
Postovi: 54
Pridružio se: 15 Dec 2020, 12:15

Opel Astra K, povećana potrošnja

Post od Abelovski » 23 Feb 2022, 16:14

Pozdrav!

Kupio sam Opel Astru K, 2016 godište, radi se o motoru 1.6 CDTI 110ks. Vozim je skoro 4 meseca i primetio sam čudno ponašanje u smislu potrošnje i zvuka motora. Kada upalim auto, ne svaki put, nego tipa svaki 10-15 put, potrošnja koja je u mestu oko 0.5/0.6 litara po satu, skoči na 2l/h. Takođe i pri vožnji je mnogo veća potrošnja, motor se jače čuje i posle tipa 5-10minuta vožnje se sve vrati na svoje.

Predpostavio sam da je to DPF regeneracija mada sam u uputstvu proverio da bi trebalo da mi se upali na kontrolnoj tabli lampica i da onda ide ono klasično, duža vožnja na većim obratjima. Međutim, meni za evo već 5 hiljada kilometara, nijednom nije upalio DPF regeneraciju, vožnja je pretežno magistrala, ali opet mi je čudno da nije nijednom, a da mi ovako skoči potrošnja i zvuk se pojača i to na samo nekih 5-10min i da se posle normalne i kratke vožnje odmah smiri.

Da li neko zna šta može biti? Da li je to ustvari DPF regeneracija ili se auto samo "zagreva" nekada malo jače jer je prvo paljenje ili tako nešto ?

dispy
Postovi: 556
Pridružio se: 13 Okt 2019, 18:01
Garaža: Astra K 1.6CDTi 2019

Re: Opel Astra K, povećana potrošnja

Post od dispy » 23 Feb 2022, 16:57

To je dpf regeneracija. Ako se upali lampica znači da postoji problem sa dpf-om i da moraš da isforsiraš regeneraciju vožnjom na višim obrtajima, a kada je stanje redovno nemaš nikakav znak da se regeneracija odvija osim te povećane potrošnje i malo grubljeg zvuka.

Sent from my motorola edge 20 pro using Tapatalk


Abelovski
Postovi: 54
Pridružio se: 15 Dec 2020, 12:15

Re: Opel Astra K, povećana potrošnja

Post od Abelovski » 23 Feb 2022, 17:43

Što znači da mogu najnormalnije da vozim i da ne moram da forsiram obrtaje ako ne dobijem nikakav znak na tabli?

zeljkoci
Postovi: 56
Pridružio se: 18 Feb 2018, 15:55
Garaža: Renault Kadjar 1.5DCI BLUE

Re: Opel Astra K, povećana potrošnja

Post od zeljkoci » 23 Feb 2022, 19:45

da

dispy
Postovi: 556
Pridružio se: 13 Okt 2019, 18:01
Garaža: Astra K 1.6CDTi 2019

Re: Opel Astra K, povećana potrošnja

Post od dispy » 23 Feb 2022, 19:57

U suštini da, moj ti je savet da ako shvatiš da auto radi regeneraciju ne gasiš auto dok je ne završi, naravno ako možeš. Makar stajao u leru dok mu daš vremena da je završi. Na taj način bi trebalo poprilično da produžiš životni vek dpf-u.

nixa
Postovi: 2076
Pridružio se: 10 Jan 2012, 21:52
Lokacija: Beograd

Re: Opel Astra K, povećana potrošnja

Post od nixa » 23 Feb 2022, 22:06

Identično se ponaša i Astra J, ume da upali regeneraciju kad je auto hladan, što mi je prvo bilo čudno, ali izgleda da je to normalno.

Ako auto nema merač viskoziteta ulja, a voziš dosta po gradu, obavezno menjaj ulje na 7-8 hiljada km. Dok sam Astru J vozio po gradu, na toj kilometraži razredi ulje i moraš na zamenu.

Odgovori