Brava na vratima (Passat b5.5 2002.)

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Odgovori
Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3152
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Brava na vratima (Passat b5.5 2002.)

Post od Dare4x4 » 12 Jun 2022, 01:03

Problem na Passatu od rođaka: Zadnja leva vrata su se zaključala i neće da se otvore nikako. Ni spolja, ni iznutra. Ne reaguje ni centralna brava, a onaj pipak kojim se iznutra zaključava je stalno uvučen.
Uspeo sam da skinem tapacir i onaj lim koji nosi podizač. Sva instalacija je otkačena, podizač zajedno sa limom izvađen. Bila je to strašna muka jer vrata su zatvorena ali ništa nije oštećeno...
E sad, brava se vidi ali je nepristupačna i neće da se otvori dobrovoljno. Šrafovi koji je drže za vrata su nedostupni jer su vrata zatvorena. Pitanje glasi: da li postoji neka fora da se otvori nenasilnim putem? Na netu sam nalazio neka tvrđenja da jedino može da se izlomi brava ili da se iseku vrata (sečenje nije opcija), a ni brava da se izlomi neće biti lako jer je vrlo nepristupačna. Ima li neko ideju šta uraditi? Da li će nova brava morati da se aktivira dijagnostikom kada se ugradi?
Inače, moram da kažem da nemam iskustva sa VW vozilima ali već na ovim jednim vratima sam uočio popriličan broj glupih rešenja, i, ako je ostatak vozila takav, zaista mi nije jasna tolika popularnost. Na primer, svi konektori koje sam raskačio imali su neki različit sistem kopči koje ih drže i uglavnom je pipak koji treba stisnuti bio sa nedostupnije strane, a onaj koji se ubada u bravu neki totalno čudan koji ne može bez šrafcigera da se oslobodi, a pri tome nema ni mesta za šrafciger. :zbunjen:

ljubitelj
Postovi: 10570
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Brava na vratima (Passat b5.5 2002.)

Post od ljubitelj » 12 Jun 2022, 09:10

VW brave ne volim ni da sanjam ali često se pojavljuju kao tema, ako je kao na Golfu brava postoji ona mala zakrivljena polugica povezana na mikroprekidač. Uz sreću i jako dobar kontakt sprej za deoksidaciju možda uspeš da aktiviraš bravu bez rastavljanja.
Pogledaj na YT tačnu lokaciju svega, tih delova, i uz dobru lampu probaaj.
Ako ništa ne uspe sečenje/rastavljanje i nova vrata (nova u smilu polovna ispravna) za zamenu.

I da, kontakt sprej treba da dopre do nepristupačne strane koju ne vidiš.

Bravu haube na Audiju A4 2003. sam otvarao tako što se okastim ključem šraf može odvrtati samo po 30tak stepeni ugla, tako da je trebalo bar 2 sata samo da se šraf odšrafi---pogodi nedostupno je, nema mesta.
Kada se menja sijalica osvetljenja tablice treba da se skida/ pomera brava da bi se prišlo...kontakti fasunga su sa unutrašnje strane tj nedostupni.

Što se mene tiče VAG vozila imaju konstrukciju takvu da je bolje da se suzdržim od komentara, u mnogo čemu primer kako nešto napravirti da se što teže servisira.

Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3152
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Brava na vratima (Passat b5.5 2002.)

Post od Dare4x4 » 12 Jun 2022, 09:39

Ja bih rekao da se ovde nešto i mehanički pokvarilo, osim što ne reaguje na komandu centralne brave. Nije mi normalno i ne vidim logiku po kojoj zaključana vrata ne mogu da se otvore iznutra. Ova ne mogu. Guranje šipke za otključavanje i povlačenje sajle nema nikakvog efekta. Neće i neće da se otvori.

ljubitelj
Postovi: 10570
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Brava na vratima (Passat b5.5 2002.)

Post od ljubitelj » 12 Jun 2022, 09:43

Mehanički i jeste, taj mikroprekidač i njegova polugica koja se zaglavila. Uzork je materijal tj njegova oksidacija pa nabubri (pogledaj iznutra rastavljenu bravu na YT kako to sve izgleda).
Mehanički treba da se pokrene ta polugica, ili električnim putem (to ti ne radi sada) ili fizički rukom (to ne vidiš i nemaš pristup da ubaciš ruku).
Barem je to ono što sam vidjao da se dogadja na Golfovima a mislim da je ista konstrukcija brava i kod Pasata ako ne i identičan deo.

ljubitelj
Postovi: 10570
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Brava na vratima (Passat b5.5 2002.)

Post od ljubitelj » 15 Jun 2022, 10:40

Jesi li uradio nešto, ako jesi kako si rešio?

Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3152
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Brava na vratima (Passat b5.5 2002.)

Post od Dare4x4 » 15 Jun 2022, 15:24

Ništa još uvek jer radimo u suprotnim smenama, auto nije moj. Nabavljena je polovna brava, a ovu ćemo verovatno probati da polomimo i izvadimo deo po deo. Za sad nije nađeno drugo rešenje. Izgleda da je problem serijski i da se često javlja na pasatima i golfovima iz tog vremena, bar tako kaže Internet.
Nešto mi govori da neće biti lako ni da se izlomi jer dosta je neprilazno. Biće možda neko bušenje ili sečenje brave koliko god može da se oslabi sve to. Ne znam drugačije kako. Čekić i pajseri su spremni :glavomuzid:

lami
Postovi: 3265
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Brava na vratima (Passat b5.5 2002.)

Post od lami » 15 Jun 2022, 15:26

Da odvezete auto do Sapca, mozda bi oni znali

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока


ljubitelj
Postovi: 10570
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Brava na vratima (Passat b5.5 2002.)

Post od ljubitelj » 15 Jun 2022, 16:43

Problem jeste veoma čest (gotovo dramatičan pri poredjenju sa drugim vozilima) sa bravama kod VW i srodnih sa ili bez interneta kao izvora a kao što si i ti primetio prilično teško (čitati skupo i dugo) rešiv kada jednom dodje u tu fazu da ostane zaključano.
Za neko efikasno i lako rešenje van onoga što si opisao nisam čuo.

Fora je i da to može da čeka tog tvog poznanika i sa ostalim bravama, pa ako misli da duže koristi auto da razmišlja u pravcu da sve brave pretrese (popravi ono što pravi prablem ili zameni celu bravu dok još može) da ne ponavlja školu.

Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3152
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Brava na vratima (Passat b5.5 2002.)

Post od Dare4x4 » 15 Jun 2022, 19:19

lami je napisao:
15 Jun 2022, 15:26
Da odvezete auto do Sapca, mozda bi oni znali Slika

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока
Super ideja nego daleko smo :)


@ljubitelj
Nema ništa od preventive, nisu svi za kola kao mi ovde. I ova brava će se menjati polovnom :(

ljubitelj
Postovi: 10570
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Brava na vratima (Passat b5.5 2002.)

Post od ljubitelj » 15 Jun 2022, 23:09

Sve ok, što mora iz prve da se sredi, može i više puta se polovni deo menja za "novi" polovni pa dok ne dosadi :)

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2110
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Brava na vratima (Passat b5.5 2002.)

Post od Gazu » 15 Jun 2022, 23:59

Majko moja, i Volkswagen, eto i ja imam čime da se nadovežem na ovu priču. Moraću da sredim i ja bravu na golfu.

Parkiram se taman golfom ispred kuće, centralna brava zaključavala ostala vrata, a nije htela baš vrata vozača da zaključa. I drke-njake, ostane mi ključ uglavljen u horizontalnom položaju, a za rezervni tad još da ni ne znam da li imamo. (Devojka nikad to da uzme ranije da prekopa, tek sad našla rezervni - za 5-10 minuta vremena... Kakav mozak, da je torbica, ne bi je to ranije mrzelo.) I tako ja dodatno drke-njake, izvučem ključ, i brava vozača i dalje nikako ne radi. Sad se komotno vrti i 360 stepeni.

Eto meni i odgovora što sam se ranije pitao "šta će pokojnom tastu WD sprej u vratima kola"...

Možda bi samo manje silio ključ da sam znao da se ima rezerva, ovako sam računao da sa onim ključem u bravi vrata ne bi mogao ni da odvezem auto do majstora.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk



Odgovori