Rover 75 1.8 - pregrevanje

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Korisnikov avatar
Skipper
Postovi: 2299
Pridružio se: 26 Jul 2016, 21:02
Garaža: Toyota Avensis MK3
Lokacija: Beograd

Re: Rover 75 1.8 - pregrevanje

Post od Skipper » 18 Sep 2022, 09:16

SrdjanN je napisao:
dragvorl je napisao:
18 Sep 2022, 01:26
Za dugo verglanje. Moze biti recimo i akumulator.
Hm ali kad palim na plin ujutru direkt upali na pola kljuca
Onda benzinska pumpa.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk


Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8031
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Rover 75 1.8 - pregrevanje

Post od OMP » 18 Sep 2022, 09:59

moze biti da je pumpa oslabila i ne isporucuje dovoljnu kolicinu goriva pri tom prvom paljenju pa joj treba vise verglanja da bi nagurala dovoljnu kolicinu goriva, to sto se nekad cuje zujanje nekad ne, ne znaci da je pumpa u problemu, tako je kod mnogih kola a kod nekih se uopste ni ne cuje, to sto je cujes znaci da radi i cim auto hoce da upali ali je upitna njena snaga.

BigMazzy
Postovi: 1638
Pridružio se: 03 Feb 2019, 10:10

Re: Rover 75 1.8 - pregrevanje

Post od BigMazzy » 18 Sep 2022, 10:46

SrdjanN je napisao:Da javim da je problem pregrevanja definitivno prva brzina ventilatora. Jer ga ne pali na dijagnostici, bio kod majstora da zamenim plocice pa usput i to ispitao, druga radi normalno. Vozio pre neki dan dugo po guzvi u gradu imao 4x do 112c i onda vent sam spustao na oko 96, prafio sve u real time na dijagnostici.

Mogu li nekako zameniti da mi radi prva a druga ne?

Problem dugog verglanja ujutru je i dalje tu iako sam sipao 10l benzina, cini mi se da u momentu kada nece da upali ne cujem pumpu, a kad hoce cujem i tad znam da ce upaliti...

Ponekad se javlja p0140 senzor bregaste, ali na plin radi bez problema pa ne verujem da to moze biti razlog.
Za prvi brzinu ventilatora u 90% slučajeva je reostat koji pokreće prvu brzinu, drugu pokreće komp.

Korisnikov avatar
Skipper
Postovi: 2299
Pridružio se: 26 Jul 2016, 21:02
Garaža: Toyota Avensis MK3
Lokacija: Beograd

Re: Rover 75 1.8 - pregrevanje

Post od Skipper » 18 Sep 2022, 10:56

Možda je i regulator pritiska. E sad negde je u kućištu benzinske pumpe a negde može biti i na rejlu.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk


SrdjanN
Postovi: 132
Pridružio se: 27 Feb 2021, 23:33

Re: Rover 75 1.8 - pregrevanje

Post od SrdjanN » 19 Sep 2022, 22:00

Regularor je kod mene na rejlu bas lagan pristup, obzirom na nestabilan rad u leru vrlo moguce jer mi lici na problem koji sam imao pre sa regulstorom pritiska goriva, al tad sam palio bez problema. Moguce da je i on problem ali ovo sto ujutru zeza vise lici na pumpu, a nekad se desi da i upali na prvo na pola kljuca ujutru, nezavisno da li je hladno ili ne napolju...

Klapnu gasa sam onako ocistio na brzinu samo krpom bez brake cleanera, mozda i to moze biti razlog?
Na nissany mi se gasio auto u leru zbog prljave klapne npr

ljubitelj
Postovi: 10569
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Rover 75 1.8 - pregrevanje

Post od ljubitelj » 19 Sep 2022, 22:47

Regulator pritiska na railu nije bitan za start motora, osim ako je busna membrana pa naliva benzin u usis ali tada bi i potrošnja benzina skočila primetno a problem paljenja bi bio uvek, i na toplo i na hladnom

Pumpa benzina mora da ima i pritisak i protok unutar specifikacije a takodje mora i da zaptiva nepovratni ventil.

Opisani simptomi mogu biti od puštanja nepovratnog ventila i time vraćanja potpuno benzina u rezervoar ( a onda su suve cevi benzina i suv je rail a brizgaljke pokušavaju da ubace vazduh ili pare benzina...)

A opisani simptomi mogu biti i ako pušta reduktora pritiska plina kroz usisnu stranu membrane (porozna, sasvim moguče stanje).

Membrana reduktora je potrošni deo i treba/mora redovno da se menja, odnosno da se plinski sitem redovno održava.

Nekih 60-80,000km je otprilike vek membrane, može biti i puno kraće a i nešto duže.

A zašto se ne postavi dijagnostički taj problem, i reši diojagnozom uzrok?

Da li je meren pritisak pumpe goriva, da li je meren pritisak u railu i satim tim pritisak regulatora, da li je mere n vakuum plinskog sistema i posebno sa strane membrane na vakuumskoj strani, kakav je LTFT procenat korekcije sistema ubrizgavanja (long term fuel trim)?

Da bi se nešto zaključilo potrebno je bar nekih minimlanih podataka o problemu, brojki, a ne samo opisno subjektivno opažanje....ovako je toliko šturo napisano da može svašta da bude i nema za šta da se uhvati i krene analiza u nekom pravcu....

Je li bio auto kod nekog majstora da pregleda i utvrdi stvarno stanje parametara?

SrdjanN
Postovi: 132
Pridružio se: 27 Feb 2021, 23:33

Re: Rover 75 1.8 - pregrevanje

Post od SrdjanN » 20 Sep 2022, 08:35

Bio je kod majstora dok sam imao novca pre par dana, da mi zameni plocice, vidi za ventilator i vidi sa verglanjem sta je...

Uradio je samo plocice, uzeo duplo vise nego prosle godine za isti posao :mangup:
Za ventilator je rekao da nije elektricar i da na dijagnostici ne izbacuje nista i da nece da upali preko dijagnostike prvu brzinu, nesto ga zabole da pogleda taj reostat koji je najverovatnije, ja bih licno to da pogledam, ali je pristup tezak ventilatoru, moram odozdo nekako. a nemam kanal, nego moram na dizalicu.

za verglanje je isto rekao nista ne izlazi na dijagnostici sem bregaste sto sam i znao i da ona moze da pravi problem :D

ljubitelj
Postovi: 10569
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Rover 75 1.8 - pregrevanje

Post od ljubitelj » 20 Sep 2022, 19:26

Nije to postavljanje dijagnostike problema, samo čitač kodova greške je tek jedan od alata u procesu analize...

Za reostat zamena je prosta i ne bi trebalo da je potreban kanal. Barem na većini kola je negde ispod haube, manje ili više direktno i lako dostupan.
Ili u sastavu/pored samog ventilatora pa je dostupan skidanjem ukrasne prednje maske.

SrdjanN
Postovi: 132
Pridružio se: 27 Feb 2021, 23:33

Re: Rover 75 1.8 - pregrevanje

Post od SrdjanN » 23 Sep 2022, 09:21

Bice i da na plin takodje ujutru ne pali kako treba, evo upravo pokusao par puta na plin nisam uspeo, kao da krene da se upali i ne moze, i tek posle par puta na benzin je upalio.

Ide on u Oktobru kod majstora siguro ako ne resim ja pre toga uzrok ili ako ga ne zamenim, al ne bih davao nekome auto koje je ujutru kocka da li ce upaliti.
Definitivno ima veze sa verglanjem, sto duze verglam veca je sansa da upali, pokusao vise puta samo kontakt, ali nista, samo ako verglam vise puta, kao da je los pritisak.

Ne znam senzor bregaste da li moze tu nesto da spreci da ne prolazi paljenje?
Inace preko senzora bregaste ima ulja, kao da pusta na samom senzoru ulje.
Ovako laicki sumnjam na pumpu goriva, da je slaba.

Korisnikov avatar
Skipper
Postovi: 2299
Pridružio se: 26 Jul 2016, 21:02
Garaža: Toyota Avensis MK3
Lokacija: Beograd

Re: Rover 75 1.8 - pregrevanje

Post od Skipper » 23 Sep 2022, 09:34

Možeš li preko dijagnostike da uključiš pumpu da radi i da onda probaš da startuješ? Skoro sam imao slične simptome kao i ti, takođe kombinacija benzin+plin, i bilo je do pumpe.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk


SrdjanN
Postovi: 132
Pridružio se: 27 Feb 2021, 23:33

Re: Rover 75 1.8 - pregrevanje

Post od SrdjanN » 23 Sep 2022, 09:36

Skipper je napisao:
23 Sep 2022, 09:34
Možeš li preko dijagnostike da uključiš pumpu da radi i da onda probaš da startuješ? Skoro sam imao slične simptome kao i ti, takođe kombinacija benzin+plin, i bilo je do pumpe.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
E pa mislim da preko ove kineske ne moze, ovo je ona ELM327 i mislim da moze samo da cita vrednosti.

ljubitelj
Postovi: 10569
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Rover 75 1.8 - pregrevanje

Post od ljubitelj » 23 Sep 2022, 19:31

SrdjanN je napisao:
23 Sep 2022, 09:21


Ne znam senzor bregaste da li moze tu nesto da spreci da ne prolazi paljenje?
Naravno, bez tog senzora sekvent sistema ne može da se sinhronizuje i naravno nema paljenja dok se nakon dugog verglanja eventualno "nauči"faza tj koji klip je za paljenje/gde varnica da se baci.

I bez ikakve dijagnoze dalje, urgentno je sredjivanje tog problema.

Ako je semi sekvent ili full group sistem zanemari, ali to je išlo kod starijih motora iz 80tih EFI sistemi uglavnom a ovo je beše model iz 90tih pa bi trebalo da je sekvent po tajmingu rada.

SrdjanN
Postovi: 132
Pridružio se: 27 Feb 2021, 23:33

Re: Rover 75 1.8 - pregrevanje

Post od SrdjanN » 29 Sep 2022, 20:00

Pre neki dan ispraznim akumulator verglajuci 3-4 puta, i danas spojim kablove na drugi auto i auto upali na pola kljuca...
Akumulator, svecice? Moram da zamenim bateriju na unimeru da bih video napon, svakako cu pogledati uskoro..

SrdjanN
Postovi: 132
Pridružio se: 27 Feb 2021, 23:33

Re: Rover 75 1.8 - pregrevanje

Post od SrdjanN » 29 Sep 2022, 21:02

Svakako mislim da je akumulator na izdisaju, cim se on tako lako prazni, ali ne bih da kupujem sada ako to nije glavni razlog, iskreno gledam da ga zamenim za drugi auto, pa bih samo da popravim ove kljucne stvari, da ne dam nekome auto, a da ga zeza prvo jutro...

Da dodam da mi auto cim dam kontakt, pali svetla takodje, pa ako je slab mozda i to previse povuce i nema dovoljno za svecice...
Probacu da kad ga ugasim skinem kleme i sledeci dan vratim kleme, da vidim da ne gubi negde dok je parkiran.

Odgovori