Rover 75 1.8 - pregrevanje

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Korisnikov avatar
motorista
Postovi: 625
Pridružio se: 09 Avg 2020, 18:11

Re: Rover 75 1.8 - pregrevanje

Post od motorista » 04 Avg 2022, 22:06

Uroš S. je napisao:
04 Avg 2022, 21:19
Upravo tako, ta rashladna posledično preuzima toplotu ulja, pa ga i hladi.

Jednom sam ga nagurao na 108c, ali spoljna temperatura verovatno blizu 50c, jak uspon, i vožnja 150+. 1.0 turbo benzin. Gotovo instant pada ispod 100 kad se pusti gas.

Dodatno ne znam koje vode ima da se oslobađa ulje?
Fenomen poznat kao višak ulja: motor troši manje ulja nego što se goriva (obično dizel-goriva) sliva u korito/karter, zajedno sa različitim kondenziatima i agensima, pa nivo raste. Obično dizela jer u pravilu benzin više isparava.

Drugo, temperature unutar motora nisu ujednačene, pa tako ni u zonama u kojima se nalazi ulje u odnosu na one gde je rashladna tečnost. Nisam merio lično na sad baš svim različitim motorima kako to izgleda, ali sam pročitao priličan broj udžbenika, priručnika, i proizvođačkih stručnih članaka, gde vlada neko takvo mišljenje koje sam ovde preneo. Postoje međuuticaji, naravno.
SrdjanN je napisao:
04 Avg 2022, 16:50
2 greske imam

P0313 low fuel level jer sam u totalnoj rezervi za oba goriva, auto ima plin zab sam reci!
TNG obično blago podiže temperaturu motora.

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10886
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Rover 75 1.8 - pregrevanje

Post od Uroš S. » 04 Avg 2022, 22:22

U gorivima ima vode? Koja onda uspe da ne ispari u komori za sagorevanje u radnom ciklusu i onda se ohladi dovoljno da se kondenzuje i slije u karter u ulje na 90c, i opet tu ne ispari jer je 90c a voda isparava tek na 100c? Nisam inženjer i nisam čitao udžbenike, ali podseća malo na Daglasa Adamsa.

Sent from my SM-N970F using Tapatalk



Korisnikov avatar
motorista
Postovi: 625
Pridružio se: 09 Avg 2020, 18:11

Re: Rover 75 1.8 - pregrevanje

Post od motorista » 04 Avg 2022, 23:01

Gde sam to napisao? Jasno stoji zarez, pa "zajedno sa". Što se mene tiče komuniciraj kako hoćeš :) Kako bilo, koga zanima, ulja se pre menjaju zbog potrošenih aditiva i deterdženata, i zbog zaprljanja nego zbog oslabljenih osobina po pitanju podmazivanja i prenošenja toplote. Ti deterdženti upravo služe tome da anuliraju kondenzate - kondenzat nije samo voda, ali, da, u vrlo malom procentu ga u koritu motora čini i voda, izraženije kod starih motora i monogradnih ulja, i izraženije ako se koristi za kratke vožnje, naročito zimi. Tu ima prilično kiselina, rastvora ugljenika, korozivnih fluida... i fizičkih nečistoća (mada i prethodno navedene mogu formirati naslage).

Na kraju perioda izmene ne baš mali procenat onog što vidimo u karteru nije ulje - recimo barem 5%, i ovo navodim krajnje konzervativno, a može da ide i do mnogo većih udela.

SrdjanN
Postovi: 132
Pridružio se: 27 Feb 2021, 23:33

Re: Rover 75 1.8 - pregrevanje

Post od SrdjanN » 05 Avg 2022, 17:55

Je l moguce i da mi klima ne radi bas zbog ventilatora?

Kaze covek da je dopunio klimu prosle godine i odjednom je prestala, a to se sve nekako poklapa jedno sa drugim.

Nesto iz uradi sam saveta bi dobro doslo, imam multimetar.

Da li mogu da ispitam releje nekako, kako da znam koji je za klimu a koji za ventilator i njegove brzine?
Ako nisu oni gde drugo da gledam?

Korisnikov avatar
dunx81
Postovi: 5576
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:20
Garaža: Civic 1.8
Lokacija: Zrenjanin

Re: Rover 75 1.8 - pregrevanje

Post od dunx81 » 05 Avg 2022, 22:53

Kod mene uopšte nema pokazivač temperature antifriza. U nedavnom povratku s mora stajasmo sat vremena u koloni, 35+,klima upaljena,mrdnemo se svakih 5 min. Imam neki stari telefon instalisan u autu,konstantno povezan sa bt elm327 pa pokrenuh Torque pro baš da vidim temp,očitavao je u tom momentu 105°C. Uputstvo kaže da otvara na 84°C, ne znam na koliko pali lampice,nadam se da prvo ide neka narandžasta :)

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8039
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Rover 75 1.8 - pregrevanje

Post od OMP » 05 Avg 2022, 23:39

ima dosta kola koja nemaju pokazivac temp. meni je to bas bitan cajger, ne znam sto su to izbacili ali glupo skroz.

Klima nece da radi bez ventilatora mislim da je to povezano jedno sa drugim

SrdjanN
Postovi: 132
Pridružio se: 27 Feb 2021, 23:33

Re: Rover 75 1.8 - pregrevanje

Post od SrdjanN » 06 Avg 2022, 11:11

Uh pa to bi bilo top da resim i klimu i ventilator.

Sto se tice releja probao sam da zamenim dva koja sam mislio da su za ventilator jer ima oznaku ventilatora, ali ima jos jedan koji izgleda kao ventilator njega nisam menjao da testiram
watermarked_preview_Fusebox02.jpg
watermarked_preview_Fusebox02.jpg (54.51 KiB) Pogledano 1178 puta
Ja sam menjao donji levi zuti

Korisnikov avatar
Kuzmanovic
Postovi: 15136
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:31
Garaža: Alfa Romeo MiTo 1.4 TB MultiAir
Lokacija: Beograd

Re: Rover 75 1.8 - pregrevanje

Post od Kuzmanovic » 06 Avg 2022, 11:52

Meni ovo zvuci kao da je otisao reostat na ventilatoru. Obicno kada crkne reostat radi samo poslednja brzina ventilatora, bilo da je ventilator kabine ili ventilator hladnjaka.

Na mojim kolima kada nije radila prva brzina ventilatora tj. kad je crkao reostat, klima je normalno radila uz konstantan rad ventilatora na drugoj brzini.

Sent from my SM-S901B using Tapatalk


SrdjanN
Postovi: 132
Pridružio se: 27 Feb 2021, 23:33

Re: Rover 75 1.8 - pregrevanje

Post od SrdjanN » 06 Avg 2022, 13:40

Meni ne radi ventilator kad pustim klimu

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8039
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Rover 75 1.8 - pregrevanje

Post od OMP » 06 Avg 2022, 14:41

da li ti uopste pali kompresor klime i da li klima hladi???

Kad ode reostat ventilatora onda samo najvisa brzina radi i u kabini i ovaj na hladnjaku ali koliko znam klimu ne moze da pali tad samo ventilacija na 4. brzini radi, imao sam slucaj na dva auta nije htela klima, crko je reostat ventilatora kabine a kod tebe je mozda reostat ventilatora hladnjaka

SrdjanN
Postovi: 132
Pridružio se: 27 Feb 2021, 23:33

Re: Rover 75 1.8 - pregrevanje

Post od SrdjanN » 06 Avg 2022, 15:08

OMP je napisao:
06 Avg 2022, 14:41
da li ti uopste pali kompresor klime i da li klima hladi???

Kad ode reostat ventilatora onda samo najvisa brzina radi i u kabini i ovaj na hladnjaku ali koliko znam klimu ne moze da pali tad samo ventilacija na 4. brzini radi, imao sam slucaj na dva auta nije htela klima, crko je reostat ventilatora kabine a kod tebe je mozda reostat ventilatora hladnjaka
Klima ne hladi, a ni kompresor ne radi to su mi rekli kad sam trebao da menjam auto

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23802
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Rover 75 1.8 - pregrevanje

Post od dragvorl » 07 Avg 2022, 11:29

Ako imas dijagnostiku mozes da probas sa njom da ukljucis prvu brzinu u meniju testa radi. Treba ti elektro sema vozila da bi mogao da ides dalje, ovo ti jesve nagadjanje. Da eliminises neke od problema mogao bi da prespojis da prva brzina stalno radi ali i za to ti treba sema, nije kao na starim kolima preko termoprekidaca.
Usput kad ode dihtung glave, a kod ovog motora je to problem postoji vise scenarija, da li mesa vodu i ulje, ulje sa kompresijom, vodu sa kompresijom, itd. To se da ispitati sa co2 testom ako mesa vodu i kompresiju. Tada duva pritisak u creva. To je cale imao na kolima, kako duva vazduh u rashladni sistem stvara se vazdusni cep i ocitavanja temperature vode vise nisu validna jer ne protice samo voda.
Procitaj strane forume, tu ima mnogo vise na tu temu. https://the75andztclub.co.uk/forum/show ... p?t=226393
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

SrdjanN
Postovi: 132
Pridružio se: 27 Feb 2021, 23:33

Re: Rover 75 1.8 - pregrevanje

Post od SrdjanN » 08 Avg 2022, 17:05

Je l zna neko sta je ovo? Ta sajla ide pored sajle gasa i otkacena je od necega

Slika

SrdjanN
Postovi: 132
Pridružio se: 27 Feb 2021, 23:33

Rover 75 1.8 plin, tesko paljenje ujutru

Post od SrdjanN » 14 Avg 2022, 15:11

Pozdrav,

Prvo ovaj auto mi je drugi pa ga redje vozimo, ali primetio sam da kada ga duze vremena ne vozim tipa 10tak sati on vergla dugo, nekad moram vise puta da bi upalio, a skoro sam i ispraznio akumulator.

Auto je u rezervi i plina (plin pisti) i benzina (ima mozda 500 din), pa ne znam da li to moze biti razlog?

Zanimljivo kada sam ga palio 2x na kleme sa drugog auta da je upalio skoro na pola kljuca? (Svecice mozda?)

Kada ga jednom upalim, svaki sledeci se pali na pola kljuca.

Odakle da pocnem da bih resio ovaj problem?

Sto se tice dijagnostike dobio sam gresku p0340 za senzor bregaste i P0313 “Misfire Detected With Low Fuel.

S tim da p0340 je verovatno greska koja se nekad javila jer se ne pojavljuje.

Sta da radim? Kazu mi svi sipaj bar 2000 benzina, on pali na benzin pa prebaci sam na plin.
A sada trenutno sam skoro bez novca pa dok plata ne legne da pitam sta je najverovatnije razlog.

Da kazem da je bilo benzina i oko 1000 i plina toliko pa je slicno radio, mozda uz krace malo verglanje.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8039
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Rover 75 1.8 plin, tesko paljenje ujutru

Post od OMP » 14 Avg 2022, 15:38

Mogao si da nastavis i u onoj temi oko pregrevanja.

Prvo probaj da ga palis direktno na plin da bi ustanovio da li je problem do benzina ili generalno auto nece da pali na prvu na oba goriva, ako upali na plin onda je problem u benzinskom sistemu.
Tako malo benzina u rezervoaru ti moze napraviti problem ako postoji neki talog, znaci prvo moras imati vise goriva ne zbog toga nego zbog eventualnih buducih problema a neverujem da je to trenutni razlog tezeg paljenja. Ne znam da li taj auto ima nepovratni ventil koji je mozda u kvaru pa se gorivo iz sistema vrati u rezervoara i na sledecem paljenju dok pumpa povuce iz rezervoara treba joj vremena, ako ima ventil 99% je problem u njemu.

Odgovori