Servo pumpa Peugeot 206+

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Odgovori
Dzeljo
Postovi: 1
Pridružio se: 26 Okt 2022, 23:39

Servo pumpa Peugeot 206+

Post od Dzeljo » 28 Okt 2022, 23:55

Zdr decki
Nov sam i sam iz Makedonije, nemojte mi zameriti na los srpski🤣
Radi se o Peugeot 206+
Volan zuji kad radi u mestu pri motanja levo-desno. Ne vraca sam pri punom okretu levo ili desno i volan je prilicno tezak. ATF ne fali, nigdje ne curi ulje. Mislim da je potrebna zamena servo pumpe. Neko da je imao slicno iskustvo?

lami
Postovi: 3264
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Servo pumpa Peugeot 206+

Post od lami » 29 Okt 2022, 00:22

Smotaj pun levi i drzi, isto i na desno.
Ako se cuje krljanje, otisao homokineticki, dalje nemam saveta.

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8033
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Servo pumpa Peugeot 206+

Post od OMP » 29 Okt 2022, 18:46

kod nekih kola se fabricki cuje servo (u nekoj meri) kad se mota u mestu zato i nije preporucljivo to raditi sem u nuzdi, takodje i tvrdoca volana je rlativan pojam ali uvek se treba bar malo kretati dok motas volan kako bi pumpa potrajala sto duze...pumpa menja zvuk kad crkne ili kad je dodatno opterecena iz nekog razloga, ako ti je pre toga bio laksi volan i nije se culo zujanje onda je def problem u letvi volana ili pumpi, eventualno da su pogace na amortizerima otisle i pocele da ribaju sto dodatno otezava motanje i opterecuje pumpu,

ljubitelj
Postovi: 10570
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Servo pumpa Peugeot 206+

Post od ljubitelj » 29 Okt 2022, 21:13

Zujanje servo pumpe je obično povezano sa postojanjem vazduha u sistemu, tj da nije odzračen. Zujanje se javlja i kada je prigušen protok kroz povratno crevo koje vraća ulje u posudu.

Vidi se ponekad i kada se skine čep sa posude ulje prepuno mehurića vazduha što je siguran znak da je problem u vazduhu u sistemu.

Kod Puga 307 je servo pumpa pogonjena elektro motorom i ima semering koji može da popusti, isto tako ima i ulaz kablova napajanja direktno kroz ulje pa i tu može da popusti zaptivanje.
I ulazi vazduh a vlaži/curka ulje.
Ako je kod 206+ ista pumpa treba da se pregleda stanje zaptivki.
Mislim da je potrebno "pola auta" raskopati, skinuti i potkrilo i krilo (desna strana) da bi se pristupilo i videlo direktno.

Problem može biti i u crevima koja postanu porozna.

Takodje, problem može biti i u osiguračno od 80 (ili 60) Ampera kojim se napaja servo volana. Proveriti da nije korodirao i da su kontakti čvrsti tj dobar kontakt.
Osigurač se nalazi u tzv, BSM.

Na Pugu je i inače teži volan tj preslab je servo efekat mada je to relativno.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8033
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Servo pumpa Peugeot 206+

Post od OMP » 30 Okt 2022, 15:08

Imao sam pezo 306 i bas je tezak bio na volanu za jedan auto sa servom, mislio sam da je bio neki problem ali sam probao drugi 306 i ista prica, takodje sam vozio uporedo p307 i citreon c4, na citreonu volan prstom motas a na pezou je to bilo nemoguce

Odgovori