BMW 328i M Sport kocnice, ATE ili Brembo?

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Odgovori
Korisnikov avatar
mtlmiki
Postovi: 101
Pridružio se: 08 Okt 2017, 01:17

Re: BMW 328i M Sport kocnice, ATE ili Brembo?

Post od mtlmiki » 09 Apr 2023, 18:36

Ipak je to performantna masina.Nije kao ova ostala boranija pa i za kocnice treba majstorija.Nije to pljuni pa zalepi.

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7234
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: BMW 328i M Sport kocnice, ATE ili Brembo?

Post od dag81 » 09 Apr 2023, 19:46

Ma kakva majstorija. Kocnica kao kocnica, samo veci precnik od standarda.

Послато са SM-G991B помоћу Тапатока



Ceman
Postovi: 257
Pridružio se: 14 Avg 2018, 20:53
Garaža: BMW 328ix
Lokacija: Novi Sad

Re: BMW 328i M Sport kocnice, ATE ili Brembo?

Post od Ceman » 10 Apr 2023, 00:18

member je napisao:
09 Apr 2023, 18:14
Danas se vozio pored tebe na Futoskom putu, i ne čuje se da skripi :)


Bio do perionice Sonax :).
Ne cuje se vise, mozda malo ponekad.
Do juce si mogao da cujes i bilo kog dela grada gde se tacno nalazim :D

Ceman
Postovi: 257
Pridružio se: 14 Avg 2018, 20:53
Garaža: BMW 328ix
Lokacija: Novi Sad

Re: BMW 328i M Sport kocnice, ATE ili Brembo?

Post od Ceman » 28 Maj 2023, 18:55

pfff opet ja...

ne znam sta dalje, dvoumim se.

Juce prvi put bio na malo duzem putu, do Austrije i nazad. I tek tad primetio da mi se trese auto dok kocim. Znaci verovatno iskrivljeni diskovi.
Osetio sam i pre, ali kod nas su katastrofali putevi, pa sam sve mislio da je zbog njih. A uglavnom vozim po gradu i do Kikinde i Kragujevca sa vrlo malo autoputeva gde nisam ni imao neku potrebu za kocenjem.

Primetim juce tako sto recimo vozim 150-160, neko ulece u moju traku, pa onako osrednje pritisnem kocnicu i spustim na 120. Ako kocenje traje kratko, sekundu, tad ni ne osetim, ali ako kocim tako da usporavam lakse, tipa 2-3 sekunde, bas se zatrese ritmicno auto tokom tog kocenja. krivi diskovi 100%

Sad primecujem i pri manjim brzinama, i po gradu.
Zanimljivo je da sporo kad vozim cujem neko hucanje, Mislio sam da mozda guma nije dobra, tocak nije bio izbalansiran, ali sad povezujem i to sa kocnicom.

E sad... sta da radim, da li mogu da reklamiram kod nekog drugog majstora?
Znam da kupio diskove i kocnice od Sanel veleprodaje.
Razmisljam i njima direktno da pisem da se posavetujem, nego ajd prvo ovde da vidim sta.
Samo da izbegnem da dolazim kod njega jer mi je napravio vise problema sa autom nego za poslednjih 25 godina koliko vec dugo vozim.

Izbegao bih majstora koji mi je menjao kocnice iz prostih razloga, da sumiram sve ovo sto sam pisao u temi:
1. Ubedio me da stavim Ate umesto Brembo. Obecavajuci da je super, blabla... da je samo jednom reklamirao, budu li zaskripale reklamiracemo lako. Ajd, to ne mogu da zamerim, sad posle svega vidim da je njegova strucnost problem, a ne brend

2. Kad je vec pocelo da skripi toliko bolesno jako, mesec i po dana me zavlacio, valjda cekao da odustanem. Prvog dana mi rekao, "menjamo i diskove i plocice, stavljamo brembo", pa onda svaki 3-4. dan kad mi rekao da ga zovem govorio da Sanel ne moze da ih nabavi, da se dugo ceka. Prvo kao stigle plocice, ceka diskove. Na kraju kaze "stigli i diskovi, ajd kad se vratim sa odmora dodji". Dodjem, i na kraju kaze, nema diskova, nije uspeo, jedva i plocice uspeo da izboksuje od dobavljaca. Nisu hteli da salju diskove, sto realno i razumem. Ali ono, sta me zajebavas mesec i po dana, auto mi stoji u garazi, kazi mi odmah realnu situaciju, pa da vidim sta dalje. Na kraju krajeva nisam za zamenu diskova ako su dobri.

3. Ali... Prilikom skidanja plocica, zakljucimo da rucna kocnica je na kraju izazivala tu neku bolesnu skripu. OK, skripale su i plocice dok kocim, ali sa snimaka gore moze mozda da se cuje, da je skripalo i u voznji. Stelovali su mi rucnu kocnicu on i njegov segrt i nesto zajebali. Predamnom skinuo diskove i zacudio se kako desna kocnica skroz odvijena bila, nije ni radila, a stvarno i nije, a leva strana bila zategnuta non stop. Poceo on tu nesto da me palamudi da ne zna sta je, da zna da su 100% namestili, ali bio sam u grazi dok su to radili, video sam mu segrta, mislim da on auto u zivotu nije video. Jer par puta mu je postavio neko pitanje, nije znao ni sta je alat...
Majstor je bio u autu i dovikivao mu nesto, valjda broj zuba, kako povlacikocnicu, a ovaj srafcigerom kroz rupu kao namestao. Ja mislim da on pojma nije imao sta treba da radi i sjebao je sve. Videli smo risove neke sa unutrasnje strane, tu gde nalezu paknovi, i samo ono meso sa paknova se ugljenisalo i raspalo. Pitam ga lepo da li je moguce da se ostetio disk, gde mi i dalje obecava da nema sanse, da je sve u radu. Ajd... mislim se, samo zavrsi jebeni auto da mogu da pocnem da ga vozim. Tek sam ga kupio, u garazi non stop.

4. Stavi on nove plocice, zameni i paknove rucne, zove me sutradan, kaze isprobao ne skripi, da dodjem. Platim naravno dodatno razliku, i sve sta treba, preuzmem auto, stvarno nije skripalo prvih 2km. Dok sam dosao do garaze krenulo opet. Uvece odem sa zenom do prodavnice, i krene opet ista skripa. Postoji snimak u mom prethodnom postu. Tad vec shvatim da nesto nije u redu sa njim, i sutra ujutru zapucam za BG kod bratovog majstora.

5. Bratov majstor pregleda, kaze montirano sve kako treba, ali opet rucna nije namestena kako treba. Objasnim mu kako oni to namestaju, njih dvojica, ovaj nesto dovikuje iz kabine, nije mu bilo jasno sta su uradili. Ali ajd to, kaze nije stavljena bakarna mast, sto se poklopilo sa oniim sto je @ljubitelj pisao. Kako je namackao sve to, evo od tad ni da pisne auto. Znaci vrlo moguce da su i Ate plocice bile OK, samo on covek ne zna to da radi. nije mi jasno samo kako, 12 godina je radio u Radulovicu, i ima svoj servis gde radi vec dugo. Moja neka pretpostavka, da probam da ga opravdam, jeste da mozda nije cesto imao aute sa malo vecim diskovima, i da tu te vibracije dolaze vise do izrazaja, pa da ne moze bas da se izbegne da se ne stavi ta mast.

6. Gomila tu nekih sitnica koje su me nervirale. Od toga da kad mu taj segrt odvrne tockove samo ih spusti onako jace na pod, boli ga uvo da li ce felna da se ogrebe. Cak majstor kad je vracao nazad, krenuo da mesa tockove. Ja primetio pa ga zamolio da vrati na istu osovinu kako je bilo. I tako par nekih stvari. Mislim... jasno mi je da majstori ne vole da im neko bude u radnji, takve stvari se onda ni ne primete, i iznenadilo me, svidelo mi se sto je transparentan pa nista ne krije. Ali...

7. Cena... za ruke je uzeo 11 ili 12K, zaboravih, sa zamenom kocione tecnosti. To je recimo 4K vise nego sto mi je Dalmatinac trazio. Znaci nije da je jeftin. Kad sam se odlucivao izmedju njih dvojice, ja sam radije kod njega izabrao, jer je manji servis, manje auta odjednom radi, ogromna fina radionica..., licno radi, radi iskljucivo samo BMW i Mini. Nije mi bilo bitno sto je skuplji, tih par hiljada mi nije u interesu de ustedim.

8. Zacudilo me sto kad sam pitao da li ce upasti u cenu i zamena te kocione tecnosti, gde se on iznenadio i ono "pa jel hoces i to?" pa jbte, naravno, ako se menja sve, pitaj me da li da menjamo i to, ne ja da podsecam. i onda dodatno u pocetnu cenu u bacio jos 4000 za zamenu, ruke + sama tecnost. Opet... nije mi bitno bilo kostanje, samo meni se cini da je logicno da prilikom zamene i diskova i plocica, da je pravo vreme i tecnost. On mi onda potvrdio da po pravilu se tecnost menja svake 2 godine.

9. Sad sam proverio na APR, firma mu nije aktivna vec 4 godine, status "obrisan iz registra jer mu je poslovni racun u blokadi 2 godine"


I sad... Da li njega da zovem posle svega i vidim oko reklamacije, ili da idem dalje? Iskreno nemam hrabrosti da mi usere i sledeci set.
Da li da zovem Sanel da vidim sta da mi preporuci, mislim se, sta njih briga...
Da li neki drugi majstor koji saradjuje sa Sanelom moze odraditi reklamaciju?

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21044
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: BMW 328i M Sport kocnice, ATE ili Brembo?

Post od nidza » 29 Maj 2023, 00:00

Sad nisam skapirao da li je trešenje sa starim ili novim diskovima? Šta nije stiglo ?

Trešenje na tim brzinama 120-160 kad blaže kočiš može i od malo krive gume ili felne, a može i od nanosa pločice na disk. Ovo poslednje će da se reši samo od sebe, a disk i guma/felna naravno ne, zavisi šta je u pitanju.


Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19189
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: BMW 328i M Sport kocnice, ATE ili Brembo?

Post od Heinz » 29 Maj 2023, 00:07

Da li osećaš nešto na pedali kočnice?

Korisnikov avatar
Kuzmanovic
Postovi: 15130
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:31
Garaža: Alfa Romeo MiTo 1.4 TB MultiAir
Lokacija: Beograd

Re: BMW 328i M Sport kocnice, ATE ili Brembo?

Post od Kuzmanovic » 29 Maj 2023, 00:29

Kod krivih felni vibracije se osecaju konstantno, ne samo tokom kocenja.

Zelim ti da uspesno resis reklamaciju, a posle pamet u glavu. Nisu bez razloga OE i OEM delovi skuplji od ostalih proizvodjaca, bez obzira na reputaciju pojedinih brendova.

Sent from my SM-S901B using Tapatalk



Ceman
Postovi: 257
Pridružio se: 14 Avg 2018, 20:53
Garaža: BMW 328ix
Lokacija: Novi Sad

Re: BMW 328i M Sport kocnice, ATE ili Brembo?

Post od Ceman » 29 Maj 2023, 00:36

nidza je napisao:
29 Maj 2023, 00:00
Sad nisam skapirao da li je trešenje sa starim ili novim diskovima? Šta nije stiglo ?

Trešenje na tim brzinama 120-160 kad blaže kočiš može i od malo krive gume ili felne, a može i od nanosa pločice na disk. Ovo poslednje će da se reši samo od sebe, a disk i guma/felna naravno ne, zavisi šta je u pitanju.
diskove i plocice sam zamenio komplet pre par meseci.
Brzo posle toga reklamirao plocice jer su skripale, zamenio mi plocice, diskove nije jer je pretpostavka bila da diskovi ne uticu na skripu i da su ispravni.

U toku zamene tih prvih plocica, ispostavilo se da skripa osim samih plocica zbog nestavljanja bronzane masti, ispostavilo se da je skripala i rucna kocnica, odnosno raspadnuto mesto paknova zaglavljeno negde. kad je skinuo disk, na sve strane poispadalo ugljenisano meso. Ima video snimak na prethodnoj stranici kako ga mrvim prstima.
Moja pretpostavka je da se disk iskrivio jer mi je previse zategao rucnu na levoj strani, sa kojom sam ja vozio nisam ni primetio.

Sad u toku tog jucerasnjeg duzeg putovanja sam primetio da se trese auto pri kocenju. Osecam i na pedali i na volanu.
Ne znam da li je do nanosa, ali presao sam pre toga sa ovim plocicama 3000km pre ovog duzeg puta, i oko 1000km juce. Valjda za to vreme bi se taj nanos sredio.

Nisu gume jer sam neposredno pre mesec dana radio reglazu trapa, montiranje letnjih guma i balansiranje.
Osetio sam posle toga i pri manjim brzinama da se trese, ritmicno, pa sam i kod njih ponovo bio prosle nedelje da mi ponovo isproveravaju sve.
Skinuli gume, balansirali i proveravali ponovo, na dve razlicite masine. Gume su perfektne.
Kuzmanovic je napisao:
29 Maj 2023, 00:29
Kod krivih felni vibracije se osecaju konstantno, ne samo tokom kocenja.
Prilikom spore voznje, oko 20km/h osecam ljuljanje ritmicno i hucanje cak i bez pritiska kocnice. Mislio sam da je neka guma ostecena. Zato sam ponovo bio u Kemoimpexu, nije do toga.
Sledece sto sam planirao da proveravam lezajeve, jer sam sumnjao na to, ali sad posle ove jucerasnje voznje uveren sam da je disk taj jedan.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19189
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: BMW 328i M Sport kocnice, ATE ili Brembo?

Post od Heinz » 29 Maj 2023, 00:43

Na kočnicama se ne štedi, barem u Srbiji.
I ja sam 2x platio, ali eto škole... čudno vreme došlo.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk


Korisnikov avatar
Kuzmanovic
Postovi: 15130
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:31
Garaža: Alfa Romeo MiTo 1.4 TB MultiAir
Lokacija: Beograd

Re: BMW 328i M Sport kocnice, ATE ili Brembo?

Post od Kuzmanovic » 29 Maj 2023, 00:54

Ako osecas vibraciju i na volanu i na papucici kocnice onda bih rekao da je prednji disk kriv, a ne zadnji, sto znaci da nema veze sa stelovanjem rucne kocnice. Da zadnje kocnice tresu, osecao bi da trese papucica i da vibracije dolaze sa zadnje strane.

Ja sam uspeo da iskrivim ventilirajuce diskove (prednje) tako sto sam prao auto u samousluznoj odmah nakon voznje misleci da nema sanse da se tako mogu pokriviti diskovi. Medjutim, nakon nekog vremena poceli su da tresu na kocenju i bili su za djubre. Relativno novi diskovi, mozda stari manje od godinu dana. Od tad ako idem u perionicu posle voznje obavezno sacekam da se kocnice ohlade, pa tek onda ulazim u boks i perem auto.

Sent from my SM-S901B using Tapatalk


Ceman
Postovi: 257
Pridružio se: 14 Avg 2018, 20:53
Garaža: BMW 328ix
Lokacija: Novi Sad

Re: BMW 328i M Sport kocnice, ATE ili Brembo?

Post od Ceman » 29 Maj 2023, 01:06

Ja zbog celog ovog iskustva prilicno pazim i na to.
Jer mi je majstor bas tu pricu isoricao. Da mu je bio neko da reklamira da se trese pa su obojica skontali da je odmah posle voznje NS-BG oprao auto u BG i to se desilo

Korisnikov avatar
blaugrana
Postovi: 6877
Pridružio se: 26 Jan 2012, 17:08
Lokacija: Novi Sad

Re: BMW 328i M Sport kocnice, ATE ili Brembo?

Post od blaugrana » 29 Maj 2023, 07:29

Svaka cast na strpljenju da nekom ne odsrafis glavu.
Ja sam upravo zbog ovakvog ping ponga,
kocnice radio u ovlascenom sa oem delovima.
Dok sklopis konfiguraciju diskova I plocice, ovo skripi, ovo ne skripi... itd. Takodje i oko stelovanja rucne kocnice sam citao da je ipak bolje prepustiti to ovlascenom.
Platim vise, ali zato je glava mirna. Bilo sta da je, reklamiram samo na jednom mestu.
Verovatno bi bila druga prica da imas svog pouzdanog majstora.

Gesendet von meinem Blauwei mit Tapatalk



Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7234
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: BMW 328i M Sport kocnice, ATE ili Brembo?

Post od dag81 » 29 Maj 2023, 08:37

Rucna se na VW ne steluje, samostelujuca je i radi preko plocica.
Kod BMWa su posebne pakne za rucnu i malo je zeznuto nastelovati da hvata lepo, a da se ne pretegne.

Послато са SM-G991B помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
blaugrana
Postovi: 6877
Pridružio se: 26 Jan 2012, 17:08
Lokacija: Novi Sad

Re: BMW 328i M Sport kocnice, ATE ili Brembo?

Post od blaugrana » 29 Maj 2023, 08:57

Kazu mora preko softwera da se radi.

Gesendet von meinem Blauwei mit Tapatalk


Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3105
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: BMW 328i M Sport kocnice, ATE ili Brembo?

Post od Dare4x4 » 29 Maj 2023, 09:29

Čitam i čudim se, nije mi jasno da toliko "majstori" prave greške na nekim trivijalnim stvarima. Kad je naštelovao paknove, morao je da zavrti točkove, da vidi da li se okreću lako, da li stružu o unutrašnjost diska itd. Bakarna mast takođe zna se gde mora da ide. Onda, da de očiste površine gde disk naleže glavčinu, da se vidi da li čeljust radi lako itd. Sve su to neizostavni koraci koje ja uradim i kad menjam točkove, a kamo li kad se kočnice rade.
Nema tu nagađanja šta je krivo, koji disk itd. Uzme se komparater i proveri se.
Ako se auto ritmično ljulja pri 20km/h, nema sumnje da je kriva neka guma ili felna. Taj nivo iskrivljenosti mora da se vidi golim okom kad se zavrti podignut točak.

Stvarno, još jednom vidim koliko je zabrinjavajuće "znanje" današnjih "majstora". I to bacanje točkova i sve... Ma dođe mi da otvorim servis samo za nas entuzijaste, gde bismo zajedno rešavali probleme mušterija i ja :D

Odgovori