Novo kvacilo i zamajac cudan zvuk

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
daxsm
Postovi: 51
Pridružio se: 01 Sep 2020, 22:21

Novo kvacilo i zamajac cudan zvuk

Post od daxsm » 07 Maj 2023, 19:14

Skoro sam stavio novi set kvacila i zamajac na C4 Picasso 1.6 hdi. Valeo, jer Luk nije nigde bio na stanju a Sasch je bio daleko skuplji.

Odmah nakon zamene sam primetio da trese kad palim, i nekada zatrese bas jako. Isto tako da mi se osete na menjacu vibracije.

Oterao da reklamiram i majstor je navodno sve pregledao i kaze da je sve ok, da je kao alternator ili anlaser malo sproriji pa navodno zato zatrese,

Od pre mesec dana kad sam u leru cujem neki zvuk taka taka taka par sekundi, nestane i onda opet i juce skontam da zvuk nestane kad pritisnem kvacilo.

Isto tako kad blago gas pritisnem i pustim nekako se cuje neko zveketanje, lupkanje kao da je sve rastimano.

Sutra hocu da im reklamiram ali me zanima sta vi mislite? Nemam iskustva sa dizelima.

Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10392
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: Novo kvacilo i zamajac cudan zvuk

Post od sebekkg » 07 Maj 2023, 19:16

Potisni ili druk lezaj. Ako nije zamenjeno ili je loseg kvaliteta. A i sam valeo je losijeg kvaliteta od sachsa tako je za ocekivati da nece isto trajati i imati isti kvalitet.

Sent from my Nokia 3310 using Tapatalk

Slika

daxsm
Postovi: 51
Pridružio se: 01 Sep 2020, 22:21

Re: Novo kvacilo i zamajac cudan zvuk

Post od daxsm » 07 Maj 2023, 19:19

Jel moguce da nije zamenjeno kad se menjao set kvacila? Sve komplet? Ili se to menja zasebno?

Korisnikov avatar
hyundai_i30
Postovi: 353
Pridružio se: 02 Avg 2022, 05:13
Garaža: Hyundai i30 1.4 16V, 2011. (plin + benzin)
Lokacija: Niš

Re: Novo kvacilo i zamajac cudan zvuk

Post od hyundai_i30 » 07 Maj 2023, 19:30

Zamena "seta kvacila" podrazumeva zamenu korpe, lamele i druk lezaja. U prodaji maltene ne mozes da nadjes ovo odvojeno i generalno niko nece da ti menja jedan od ova 3 dela vec kad otkaze bilo koji deo se menja ceo komplet i to dobro znas.

Tako da ipak majstor nije odradio nesto kako valja jer novi set kvacila nikako ne bi smeo tako da se ponasa. Pocetkom godine sam uradio isto, zamena Valeo seta, samo bez zamene zamajca i do sada nije bilo nikakvih zvukova i podrhtavanja, ogromna je jedino razlika u mekoci kvacila sada i ranije naravno...

Sent from my M2101K6G using Tapatalk



daxsm
Postovi: 51
Pridružio se: 01 Sep 2020, 22:21

Re: Novo kvacilo i zamajac cudan zvuk

Post od daxsm » 07 Maj 2023, 19:39

A da li mogu vibracije na menjacu da se pojave ako je set neispravan? 3 majstora su gledala nosace i svi su reklida su dobri.

daxsm
Postovi: 51
Pridružio se: 01 Sep 2020, 22:21

Re: Novo kvacilo i zamajac cudan zvuk

Post od daxsm » 07 Maj 2023, 19:40

I da. Kad sam zamenio kv. i zamajac, posle par paljenja je jako zatresao pri paljenju. Bukvalno kao kad pustis kvacilo a auto u brzini.

Korisnikov avatar
hyundai_i30
Postovi: 353
Pridružio se: 02 Avg 2022, 05:13
Garaža: Hyundai i30 1.4 16V, 2011. (plin + benzin)
Lokacija: Niš

Re: Novo kvacilo i zamajac cudan zvuk

Post od hyundai_i30 » 07 Maj 2023, 19:42

To sto opisujes vezano za menjac, vibracije i trzanja su vise simptomi loseg kvaliteta zamajca ili lose ugradjenog zamajca... Tako da bi najverovatnije trebalo proveriti taj deo posto on dovodi do vibracija posto je veza izmedju transmisije i rada motora i time trpi dosta i cesto se pohaba i pre nego sto ocekujes.

Pogotovo ako se auto trese pri paljenju i gasenju je jedan od glavnih simptoma loseg zamajca.

Posto kazes da si zamenio nov zamajac ovo sve deluje da nije on ugradjen kako valja, ali javice se ovde i iskusniji.

Sent from my M2101K6G using Tapatalk







Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8045
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Novo kvacilo i zamajac cudan zvuk

Post od OMP » 07 Maj 2023, 20:02

kako moze zamajac da bude lose ugradjen??? on ima svoje leziste i 6-8 srafova koji ga drze, bukvalno poput montaze tocke, tako da zavrnes i stegnes srafove i on mora biti na svom mestu sad dal si stegao koje kilo gore dole nece uticati na rad sem da su srafovi ostali labavi sto ne verujem da moze da se desi majstoru, ako neki sraf i ne stegne dobro ostali ce ga drzati to je kao i tocak sto moze da ide na 3 ili 4 srafa nesmetano.
Tu je pre problem u samom zamajcu, posto ih ima losih i remontovanih na trzistu pa se desava da iako se ugradi kao nov on u stvari ne valja, ali opet to se vidi i proba pre montaze, osim bas da je neki slucaj da rikne odmah nakon montaze a da pre montaze nije imao luft.
Sve u svemu dijagnoza preko foruma nije moguca dok se na licu mesta ne proba i sa sigurnoscu utvrdi odakle poticu ti luftovi i zvukovi zato pravac kod majstora koji ti je ugradio set pa neka se on time bavi, dzabe mi ovde pisemo, necemo mi popravljati niti ti mozemo pomoci da sam resis problem.

ljubitelj
Postovi: 10587
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Novo kvacilo i zamajac cudan zvuk

Post od ljubitelj » 07 Maj 2023, 20:09

Vibracije na menjaču, palici u kabini, nisu moguće jer i nema direktne veze sa samim menjačem.
Menjač je kruto vezan za blok motora, isto veoma teško, gotovo nemoguće, da ima vibracije koje bi se mogle osetiti a da potiču od njega.

Moguće je da ceo motor vibrira, otišli su ili nisu dobro zategnuti nosači motora/menjača. Mislim da taj motor ima 3 nosača. Onda i ceo taj sklop sajli /prenosa do kabine se pomera/ vibrira kako se pomera motor.

Postoji uvek i mogućnost da nešto nije do kraja stegnuto, nije upasovano da legne na mesto, nije nešto dobro namešteno a mogućnost je i da novi deo (koji naravno nije originalni od proizvodjača) nije pasent ili nije ispravan (recimo kriv, izvitoperen).

Ako zamajac nije dobar oseti se na pedali kvačila, i bez zvukova.

Ali, to su sve nagadjanja a jedini odgovor može da se dobije na osnovu dijagnostike samog majstora na terenu koji pregledom utvrdjuje poreklo tih smetnji.

Kada se radi kvačilo na turbo dizelima ide- novi dvomaseni zamajac, novi šrafovi zamajca, korpa, lamela, ležaj, i po potrebi viljuška (ako se pokrivila ili je mekana na uvijanje).
Nosači motora su takodje često u paketu za promenu usled akumulirane kilomtraže, nije direktno vezano za kvačilo ali se obično tu negde poklopi potreba za zamenom.

Ako nije odmah po zameni kvačila bilo vibracija majstor je dobro uradio posao. (ako su zamenjeni šrafovi zamajca novim) jer po mom iskustvu odmah se pokazuje ako nije dobro namešteno već za 10tak kilometara vožnje i nekoliko promene stepena prenosa.

Korisnikov avatar
hyundai_i30
Postovi: 353
Pridružio se: 02 Avg 2022, 05:13
Garaža: Hyundai i30 1.4 16V, 2011. (plin + benzin)
Lokacija: Niš

Re: Novo kvacilo i zamajac cudan zvuk

Post od hyundai_i30 » 07 Maj 2023, 20:22

Covek se vec zalio:

"Odmah nakon zamene sam primetio da trese kad palim, i nekada zatrese bas jako. Isto tako da mi se osete na menjacu vibracije..."

Iako sam ovde sa najmanje iskustva, ono sto znam je da je ovaj simptom onaj zbog koga ce vecina vec postaviti oglas na Polovnim za prodaju jer slute zamajac koji je skupa investicija i bolje onda da nekom uvale ovaj problem pa da se on macuje nakon prodaje...

@ljubitelj je naveo i drugi cest simptom loseg zamajca, a to je podrhtavanje kvacila. Ja prvi ovo nisam znao, ali sam se interesovao kada sam ja menjao set kvacila sta su simptomi i najcesci kvarovi kod ovih transmisionih delova.

U svakom slucaju, preporuka svih ovde ce biti da se vratis majstoru koji je to radio jer ocigledno nesto ili nije odradjeno kako valja ili su ti uvalili neki neispravni deo (sto kod nas uopste nije retka situacija), ali svakako nemoj da odustajes jer si sigurno vec ulozio dosta novca u opravku, a auto nikako ne bi smeo tako da se ponasa nakon valjane zamene novih pominjanih delova.

Ako majstor i dalje ukazuje na alternator ili tako nesto, onda hoce samo da te skine s' vrata i prebaci odgovornost za svoj lose odradjen posao ili prikrije neki neispravni zamenjen deo.

Sent from my M2101K6G using Tapatalk



daxsm
Postovi: 51
Pridružio se: 01 Sep 2020, 22:21

Re: Novo kvacilo i zamajac cudan zvuk

Post od daxsm » 07 Maj 2023, 20:26

Hvala na odgovorima. Da, kad sam ugradio, nije bilo vibracija ali su se ubrzo pojavilo i to jako tresenje pri paljenju koje se ponekad dogodi i taktanje u leru od pre par dana. Oko 3000km sam presao od ugradnje. Mozda malo vise.

Ako ke deo u pitanju, sramota da prodaju fals delove ovde i da se takvi delovi ugradjuju. Pogotovo tako bitni.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8045
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Novo kvacilo i zamajac cudan zvuk

Post od OMP » 07 Maj 2023, 21:08

danas nije nista cudno i prodaje se svasta ... koliko je samo tesko naci odgovarajuci kvalitet nosaca motora, ljudi izmenjali mnoge brendove i nista, nekad se ispostavi bolje kupiti originalan polovan delo nego neki nov od poznatih brendova, ja sam svojevremeno licno probao 2 nosaca nova i to od poznatih brendova i na kraju vratio stari koji se bolje ponasao od tih novih, tako ima i slucajeva gde su se novi zamajci pokazali lose.

avanturista1
Postovi: 38
Pridružio se: 08 Nov 2020, 19:11

Re: Novo kvacilo i zamajac cudan zvuk

Post od avanturista1 » 07 Maj 2023, 21:58

hyundai_i30 je napisao:
07 Maj 2023, 19:30
Zamena "seta kvacila" podrazumeva zamenu korpe, lamele i druk lezaja. U prodaji maltene ne mozes da nadjes ovo odvojeno i generalno niko nece da ti menja jedan od ova 3 dela vec kad otkaze bilo koji deo se menja ceo komplet i to dobro znas.
Apsolutno netacno. U poslednjih dosta godina druk lezaj ide odvojeno od seta kvacila i dobrano se doplacuje.

LAV-LAV
Postovi: 301
Pridružio se: 27 Okt 2019, 10:49

Re: Novo kvacilo i zamajac cudan zvuk

Post od LAV-LAV » 07 Maj 2023, 22:39

Valeo je prva ugradnja u Hyundai tako da nema sumnje u kvalitet.
Ovdje je loš majstor u pitanju.


Poslano sa mog Redmi Note 7 koristeći Tapatalk


Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7259
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Novo kvacilo i zamajac cudan zvuk

Post od dag81 » 07 Maj 2023, 23:07

Ne znam za francuze, ali Valeo set kvacila za nemce je teski krs koliko sam cuo. Bas to, stave ljudi nov zamajac i lupa. Naravno cena je dosta niza od Luka npr.

Послато са SM-G991B помоћу Тапатока


Odgovori