Dacia SuperNova - Veliki servis

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Odgovori
auto_pocetnik1
Postovi: 6
Pridružio se: 10 Okt 2022, 08:46

Dacia SuperNova - Veliki servis

Post od auto_pocetnik1 » 29 Jun 2023, 10:30

Pozdrav svima :)

Spremam se za more, pocetkom avgusta meseca putujem u Grcku, naravno pripremam i svoju Daciju za put :)

Elem, odradjen je mali servis sad za vikend, promenjeno ulje, filter ulja, filter goriva i filter vazduha. Dakle to je uspresno reseno. (inace bila je ranije tema na forumu koju sam ja otvorio i dobio pomoc od ljudi ovde kako da odradim mali servis - uz pomoc njih i odradio sam :) )

Dakle sada bi na redu bio veliki servis.

Da li moze neko ko ima visak vremena, da mi napise sta se sve menja tokom velikog servisa na mojoj daciji i sta bi trebalo da kupim, jer se vodim logikom da ja kupim delove i komplet materijal i da nosim tako kod majstora, da mi oni ne bi uzimali 10-15% po delu kad oni kupuju.

Unapred zahvalan i naravno - da li raditi taj veliki servis sada pred put, ili pak kad se vratim s mora?

Pozdrav

ljubitelj
Postovi: 10595
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Dacia SuperNova - Veliki servis

Post od ljubitelj » 29 Jun 2023, 10:46

Ako je mali servis bio izazav i bilo potrebno posebno uputstvo avanturu u veliki servis ne bih preporučivao za učenje mehanike na autu.
Ako treba uputstvo šta treba da se kupi od delova bolje je da se posao prepusti stručnom licu, tih 10-15% uštede (potencijalne)može da bude posle skupa igrarija ako nešto podje po zlu.

auto_pocetnik1
Postovi: 6
Pridružio se: 10 Okt 2022, 08:46

Re: Dacia SuperNova - Veliki servis

Post od auto_pocetnik1 » 29 Jun 2023, 11:00

Na skroz drugoj strani me zivot odvukao, nemam nikakvog dodira sa automobilima, zato je bila tema za mali servis - koji je uspesno i zavrsen, toliki duduk nisam, ali mi je opet trebala neka smernica.

Ne citas sta pisem, ne treba meni uputstvo da ja sam uradim veliki servis, procitaj ponovo, trazim da neko sa malo vise slobodnog vremena napise sta mi je sve potrebno da bih kupio u radnji gde inace kupujem delove, a tih 10-15% "potencijalne ustede" mi znaci itekako, ne znam kolika ti primanja imas,ali ja sam otac dvoje male dece, placam stan, struju, ta deca treba da jedu nesto... hvala u svakom slucaju sto si se javio.

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 30028
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Dacia SuperNova - Veliki servis

Post od trojanac » 29 Jun 2023, 11:25

Delovi se uzimaju samo uz majstorov blagoslov i prethodni dogovor sa njim. Ovako ako mu ti doneseš delove nikakvu odgovornost on nema sve i da nešto pogrešno uradi plus nemaš nikakvu garanciju. I bilo kakav problem da bude on će prebaciti na tebe i što si kupio falš deo.

Sent from my 2201116SG using Tapatalk

Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8051
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Dacia SuperNova - Veliki servis

Post od OMP » 29 Jun 2023, 11:43

Najbolje da majstor naruci delove, neki majstori cak i nece da prihvate delove koje musterija donese nego oni porucuju iskljucivo, sto zbog iskustva sa odredjenim markama sto ako se desi da su neki delovi pogresni onda majstor gubi vreme da ih zameni za odgovarajuce ili ce ga jednostavno biti briga narucice nove i naplatice ti pa ces imati dupli ceh.
Moj drugar majstor recimo nece da pristane da mu neko donese delove, sve narucuje iskljucivo on ili nece da prihvati posao a realno mnogim musterijama je tako i lakse nego da sami jure delove i 95% musterija danas tako radi, sad dal ispadne skuplje ili ne mala je razlika ali mirnija glava kad ti majstor nesto ugradi i stoji iza toga a ovako ti uvek moze reci sam si birao delove sta da ti radim.
Inace od delova ti treba set zupcenja, vodena pumpa, set pk kaisa, pk kais, antifriz...sad od auta do auta zavisi kakav je spaner, roler, sta sve ide u setu ili se dokupljuje naknadno, to vec majstor najbolje zna ili ovi u prodavnici kad im das broj sasije i pogledaju po katalogu sta i kako ide.
Za te motore su jeftini delovi tako da neces nista bitno ustedeti, primera radi za te reno 1.4 motore pumpa za vodu i set zupcenja je oko 50e, pk ti je cca 1000din, ne znam neki spaner dal ima i kakav je ali i on ne moze da kosta vise od 10-20 eura, tako da malo preko 100e sa rukama moze da se odradi taj motor.

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11084
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Dacia SuperNova - Veliki servis

Post od Bax » 29 Jun 2023, 13:06

Koliko je star auto i jel nekad radjen veliki servis, koja je kilometeaza?
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

ljubitelj
Postovi: 10595
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Dacia SuperNova - Veliki servis

Post od ljubitelj » 29 Jun 2023, 19:51

@trojanac na lepši način objasnio isti smisao mog posta. (a bio je pozitivnog upozorenja na potencijalno veći trošak od sitne moguće uštede, nikako nema veze sa primanjima).

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14196
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Dacia SuperNova - Veliki servis

Post od pedja » 29 Jun 2023, 20:43

Plus, majstori dobijaju rabat na cene po kojima bi ti kupio. Osim ukoliko nemaš dobru vezu u prodavnici delova.

Dakle, u oba slučaja te deo izađe isto, samo što majstor dobije svoj deo od prodavca. Tebi ni u džep ni iz džepa.

E sad, neki se i dodatno ugrade

Kako su napisali, majstor odabere i kupi deo, ugradi ga, na to daje garanciju. Pošteno.

Možemo sada ući u cene rada i sl, ali tako je kako je.



TapaT


Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11084
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Dacia SuperNova - Veliki servis

Post od Bax » 29 Jun 2023, 22:05

Ja sam uradio samo zamenu spanera i zupcastog kaisa, kao i PK kaisa. Jer smatram da sa godinama stradaju gumeni delovi, a imao sam malu kilometraxi 55k, ali puno godina 12.

I evo sve lepo radi, a platio sam 4000 umesto 30000....
Sam zamenio na Puntu.
Pomogao mi Ljubitelj sa podrskom prijatelja...
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8051
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Dacia SuperNova - Veliki servis

Post od OMP » 29 Jun 2023, 22:50

sta 30.000 za punta?? pa ceo veliki i mali servis sa rukom ne izadju vise od 15 -17k dinara i to sve da zamenis, sem ako za ruku ne uzimaju 100e ovde kod mene 50-70

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11084
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Dacia SuperNova - Veliki servis

Post od Bax » 29 Jun 2023, 23:06

Izadje u Bg.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8051
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Dacia SuperNova - Veliki servis

Post od OMP » 30 Jun 2023, 08:37

pa sta ispada da uzimaju skoro 200e za ruku jer delovi za v.servis za taj auto su do 100e maksimum

xtrimi
Postovi: 171
Pridružio se: 25 Okt 2015, 12:21
Lokacija: Bgd

Re: Dacia SuperNova - Veliki servis

Post od xtrimi » 30 Jun 2023, 08:55

Pitanja
Koja DACIA?
Koji motor?
Koliko kilometara ima da je prešla?
KOliko je dugo kod tebe?
Kada je kupljena?
Koliko kilometara je imala kada je kupljena?
Kada je poslednji put rađen servis?

To su generalno informacije koje bi treblao da daš da bi dobio smisleniji odgovor.

Pozdrav

Odgovori