Zatvaranje EGR ventila

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Odgovori
Korisnikov avatar
Laki021
Postovi: 13095
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:41
Garaža: BMW 540i xDrive
Lokacija: Zurich

Re: Zatvaranje EGR ventila

Post od Laki021 » 11 Apr 2012, 18:31

somi-car je napisao:Sa nasim "kvalitetnim" gorivom poslednje sto treba da nas brine je ekologija. Jer ako prodavci i drzava ne brinu o tome, zasto bi se i ja cimao oko toga.

Radije bih brinuo o tome da mi auto radi ispravno i da ne potrosim xxxx cifru da bi ga popravio.

Naravno, i bas zato sto svi tako razmisljaju i misle samo na sebe nam sve i ide kako ide...
Razumem kad neko skine i katalizator ili dpf kad mu crkne i popravka skupo kosta, ali cesto cak i ovde po forumu vidimo kako se genijalci hvale kako su skinuli nesto od ovoga, eto cisto tako da skinu tu glupost, iako nisu imali nikakvog problema.

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23802
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Zatvaranje EGR ventila

Post od dragvorl » 11 Apr 2012, 18:45

Molim vas da diskusija ostane u tehnickom segmentu, a ne na nivou globalnog zagrevanja i slicno.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
somi-car
Postovi: 2237
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:50
Garaža: Skoda Superb, Opel Combo
Lokacija: BG

Re: Zatvaranje EGR ventila

Post od somi-car » 11 Apr 2012, 19:18

Licno, ne bih blokirao EGR. Ne znam cenu novog ali smatram i odrzavam auto u skladu sa time da svaki deo ima svoju funkciju i da je potrebno da svaki bude u sto boljem stanju jer samo tako mogu da racunam na ispravan i pouzdan auto.

Posle kupovine polovnjaka uvek uradim sve osnovne servise i zamenim sve sto se pokaze kao neispravno.

To je jedan od razloga sto sam odustao od kupovine jednog prelepog PUG 307 2.0 HDI (DPF i plivajuci).

Korisnikov avatar
elMaestro
Postovi: 3235
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:07
Garaža: C2

Re: Zatvaranje EGR ventila

Post od elMaestro » 12 Apr 2012, 00:22

Ima li smisla uzimati polovan EGR ventil? Ne d'o Bog da mi treba, nego čisto informativno. :D
Имам једно потпитање...

Korisnikov avatar
somi-car
Postovi: 2237
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:50
Garaža: Skoda Superb, Opel Combo
Lokacija: BG

Re: Zatvaranje EGR ventila

Post od somi-car » 12 Apr 2012, 08:01

Po onome sto sam ja procitao u prethodno postavljenim tutorijalima, dobro remontovan polovni egr ventil je jednako dobar kao nov.

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Zatvaranje EGR ventila

Post od nikaragva » 12 Apr 2012, 08:47

Pa u slucaju mog tipa, ako je cist i ako onaj solenoid radi kako treba, sve je to isto. Medjutim zna da taj solenoid blokira, e onda mozda ima smisla kupovati nov.

Korisnikov avatar
somi-car
Postovi: 2237
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:50
Garaža: Skoda Superb, Opel Combo
Lokacija: BG

Re: Zatvaranje EGR ventila

Post od somi-car » 12 Apr 2012, 11:56

Koliko se krecu cene novih EGR ventila i koliko u proseku traju sa nasim gorivom?

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23802
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Zatvaranje EGR ventila

Post od dragvorl » 03 Maj 2012, 23:26

Naisao sam na interesantan grafik u vezi rada EGR-a. U pitanju je donji grafik. BMEP je skracenica za brake mean effective pressure, teoretski pritisak u cilindrima koji reflektuje karakteristiku momenta/snage, sto veci BMEP to veci i moment. Dakle vidljivo je da na malom i umerenom opterecenju EGR ima najvecu ulogu.
Prikačeni fajlovi
Pages from Automotive Engineering Fundamentals.jpg
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Zatvaranje EGR ventila

Post od nikaragva » 04 Maj 2012, 09:34

Pa negde do 2500-3000 obrtaja, to za dizela nije bas umereno, vecina vozi dizel plafon do tih 3000 obrtaja :-|

Pretpostavio sam da oni procenti sa strane znace koliko je EGR otvoren?

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23802
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Zatvaranje EGR ventila

Post od dragvorl » 04 Maj 2012, 11:49

BMEP ti je opterecenje (manji BMEP manje opterecenje), broj obrtaja i opterecenje nisu u nuznoj vezi.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
dunx81
Postovi: 5576
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:20
Garaža: Civic 1.8
Lokacija: Zrenjanin

Re: Zatvaranje EGR ventila

Post od dunx81 » 04 Maj 2012, 11:54

Laki021 je napisao:......ali cesto cak i ovde po forumu vidimo kako se genijalci hvale kako su skinuli nesto od ovoga, eto cisto tako da skinu tu glupost, iako nisu imali nikakvog problema...
Ovo kanda na moj racun?

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Zatvaranje EGR ventila

Post od nikaragva » 04 Maj 2012, 21:07

dragvorl je napisao:BMEP ti je opterecenje (manji BMEP manje opterecenje), broj obrtaja i opterecenje nisu u nuznoj vezi.
Da, jasno. Ali sam gledao i drugu stranu grafikona i povezanost obrtaja i % EGR-a.
Ne pisu procenti sa strane na grafiku, ali valjda je tamo za 500o/min EGR 100%.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23802
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Zatvaranje EGR ventila

Post od dragvorl » 04 Maj 2012, 21:14

Evo ga:

Exhaust gas recirculation is a well-established method of controlling NOx emissions (Section
4.2.2), and the Ford HSDI engine was the first application in which cooled EGR was used.
Figure 4.22b shows the EGR schedule, with up to half of the air being replaced by EGR at
light loads.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Woodoo
Postovi: 2344
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:12
Lokacija: Beograd

Re: Zatvaranje EGR ventila

Post od Woodoo » 11 Maj 2012, 15:22

dragvorl je napisao:
robbief je napisao: edit2: rec majtora o EGR-u: "egr ventil se potpuno otvara kad je motor hladan da bi deo izduvnih gasova vratio u cilindre na dodatno sagorevanje i smanjio dimljenje.zbog velike kolicine garezi (lose gorivo) egr zablokira ostane otvoren i kad je motoru potreban hladnija smesa(zbog toga je tu i interkuler)on ga i dalje puni vrelim gasovima a usisnu granu i senzor garezi.zatvaranjem egr-a malo sporije zimi zagrevas motor i vise zagadjujes okolinu.egr se blokira,zatvara fizicki a elektronski je i dalje prisutan.najbolje resenje jeste ciscenje ako je moguce.zakljucak izvedi sam"
Boldovano mi nikako nije logicno. Kako se sporije zagreva motor kada dobija manje goriva? Cilj EGR-a je bas da smanji temperaturu u komori.
Sporije se zagreva zato sto se deo izduvnih gasova koji su vec prosli kroz motor (pa su samim topliji od spoljasnjeg vazduha) ne vraca pa je potrebno malo vise vremena da motor postigne radnu temperaturu. Taj duzi vremenski interval zagrevanja motora se skoro ne primeti, bar ja ne primecujem. Koliko znam JTD je jedini motor kod koga moze da se zatvori EGR a da ne svetli lampica (vec kod MTJ-a svetli) i ima nekoliko primera da su ljudi presli i 100.000km sa zatvorenim EGR-om bez ikakvog problema.

Korisnikov avatar
elMaestro
Postovi: 3235
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:07
Garaža: C2

Re: Zatvaranje EGR ventila

Post od elMaestro » 11 Maj 2012, 16:02

Može valjda kod svakog, samo na JTD-u ne treba čačkanje oko elektronike, dok kod ostalih ima mehaničko i elektronsko zatvaranje.
Имам једно потпитање...

Odgovori