Astra J - nosac hladnjaka

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Odgovori
Korisnikov avatar
pegazbre
Postovi: 862
Pridružio se: 30 Jan 2019, 15:59
Garaža: Opel Astra J 2010 1.6b 116hp, Hyundai Tucson 2023 1.6 t-gdi 150hp

Astra J - nosac hladnjaka

Post od pegazbre » 19 Sep 2023, 17:52

Juce skontam da mi se desni nosac hladnjaka skoro raspao.

Majstor danas pogledao, jos drzi, da pripazim na rupe i lezece i u cetvrtak da dodjem na zamenu.

E sad problem je sto je tesko naci kod nas nov nosac, verovatno ce ici polovan a glavni problem je los kvalitet materijala od koga je napravljen jedan ovakav deo (rekao bih gus) pa je pitanje i koliko ce polovan da izdrzi.

Od ovog problema pati i prethodna H generacija Astre ali i Isignija, svi koriste nosace od slicnog materijala. Prosto mi dodje da dam pcu da mi napravi nosac od prohrama, koji ce sigurno biti jaci od ovog i nece rdjati.

Na kraju pitanje, da li ste negde nasli novi nosac?

Evo i slike raspalog ispod akomulatora i za sad ispravnog ispod kompresora.

https://imgtr.ee/image/20230919-173857.4b77j
https://imgtr.ee/image/20230919-173841.4bILD

Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3165
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Astra J - nosac hladnjaka

Post od Dare4x4 » 19 Sep 2023, 18:39

Ovo je očigledno napravljeno da bi puklo. Jednostavno nema smisla što su glave šrafova upuštene i time oslabljen nosač koji je ionako od nekog sumnjivog materijala.
Malo sam izguglao kako izgleda. Oblik je jako jednostavan i ja bih kupio metalnu ploču i odneo u neku mašinsku radionicu da izbuše rupe na odgovarajućim mestima. Nikad više ne bi puklo.

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11084
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Astra J - nosac hladnjaka

Post od Bax » 19 Sep 2023, 19:06

Meni deluje da je puklo od udarca, tj naprezanja.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
pegazbre
Postovi: 862
Pridružio se: 30 Jan 2019, 15:59
Garaža: Opel Astra J 2010 1.6b 116hp, Hyundai Tucson 2023 1.6 t-gdi 150hp

Re: Astra J - nosac hladnjaka

Post od pegazbre » 19 Sep 2023, 19:36

Koliko sam skontao, srafovi sluze samo da sprece da se pomera nosac inace on se samo osloni na poprecnu gredu.

Meni je fascinatno da Opel vuce isti problem kroz vise generacija i modela automobila i uvek koristi upitan kvalitet materijala.

Jedino sto mi pada na pamet da je to namerno napravljeno da pri udarcu, pukne nosac, jer da je od punog gvozdja, nikad se ne bi menjao jer nosi relativno lagan hladnjak.

Problem je sto ga izgleda nema kao nov da se nadje kod nas, bar sto sam proverio po ovim internet prodavnicama delova i u par prodavnica delova, majstori verovatni imaju pristup i veleprodajama pa mozda uspu da nadju.

Ali zato sam nasao deo na Aliexpresu (a isti sr nalaze i ja Amazonu, Ebay-u) i narucio dva komada, da se nadje, 25€ sa dostavom ili barem kao reper za pravljenje istog od prohrama.

ljubitelj
Postovi: 10593
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Astra J - nosac hladnjaka

Post od ljubitelj » 19 Sep 2023, 21:09

25e sa dostavom za 2 komada, ja ne bih ni razmišljao o unikatnom pravljenju pa još od prohroma.
To bi verovatno koštalo 200e a možda i više.

AKo je original izdržao 10tak godina, ovi zamenski iz Kine su verovatno kvalitetniji pa će izdražti dok auto ne napuni 20+godina...a tada pitanje je da li će auto biti isplativo popralvjati i voziti dalje.
Čim si odmah našao u ponudi to znači da je traženi deo, pa će verovatno biti ponuda dugi niz godina jer kako kažeš milioni vozila (ti modeli) su napravljeni tako.
Pošto je ispod aku, da nije neka galvnaska korozija ubrzala propadanje???

Korisnikov avatar
pegazbre
Postovi: 862
Pridružio se: 30 Jan 2019, 15:59
Garaža: Opel Astra J 2010 1.6b 116hp, Hyundai Tucson 2023 1.6 t-gdi 150hp

Re: Astra J - nosac hladnjaka

Post od pegazbre » 19 Sep 2023, 22:03

Ne primecujem da je nesto curilo po njemu (moze se videti na slici) ali iznenadio sam se da skoro svi koji su pukli, pukli su na skoro isti nacin kao moj, ukoso od gornje rupe ka donjoj.

Ovi iz Kine stice tek krajem oktobra ali nema veze, neka ih u rezervi posto ce se verovatno stavljati polovan pa je pitanje koliko ce trajati.

Sto se tice prohramske zamene, otac mi je masin-bravar i ima dosta otpadnog materijala od prohrama tako da bi mi on to napravio...ma ne mora ni od prohrama, moze i obicno gvozdje, koje se nakon toga zastiti i ofarba.

ljubitelj
Postovi: 10593
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Astra J - nosac hladnjaka

Post od ljubitelj » 19 Sep 2023, 22:08

Sve može, ali ja ne bih uopšte razmišljao u pravcu samostalne izrade kada je tako niska cena gotovog rezervnog dela.

Odgovori