Opel Astra J 1.6 116hp - check enigne lampica

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Korisnikov avatar
pegazbre
Postovi: 862
Pridružio se: 30 Jan 2019, 15:59
Garaža: Opel Astra J 2010 1.6b 116hp, Hyundai Tucson 2023 1.6 t-gdi 150hp

Re: Opel Astra J 1.6 116hp - check enigne lampica

Post od pegazbre » 02 Nov 2023, 16:51

milosg je napisao:
02 Nov 2023, 13:10
Ovo crevo što je nabubrelo, ne bih da te plašim, ali imao sam bukvalno taj problem na Chevroletu. Crevo se "povećalo" u preseku za par cm koliko je nabijao pritisak. Možda je kod tebe samo od starosti, ali obrati pažnju ipak na pritisak u crevima, jer u tom slučaju ni nova neće rešiti problem. Temperature deluju OK. I ovaj kod mene pali vent tek na 108...
I sta je bio problem kod tebe? Dihtung glave/glava motora, cep ili nesto drugo?

Inace, kakve siptome daje problem sa dihtungomm glave/probleme sa glavom sem tvrdih creva i izduvnih gasova u posudi (za koji treba merac)?

Meni je majstor opet danas kukao na temperature ovih motora. Kaze dosao mu covek da se otvara motor zbog dihtunga glave a ispostavilo se da je cep i cuvena posuda, kaze da se namenjao toga na Astrama sa ovim motorom.

milekmilek
Postovi: 288
Pridružio se: 12 Sep 2017, 14:29

Re: Opel Astra J 1.6 116hp - check enigne lampica

Post od milekmilek » 02 Nov 2023, 17:14

Rusi su doktoriralii ovaj motor. Stavljaju termostat koji se ranije otvara, koji nije el. kontrolisan, vare hladnjak ulja i izbacuju gumice.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk




Korisnikov avatar
pegazbre
Postovi: 862
Pridružio se: 30 Jan 2019, 15:59
Garaža: Opel Astra J 2010 1.6b 116hp, Hyundai Tucson 2023 1.6 t-gdi 150hp

Re: Opel Astra J 1.6 116hp - check enigne lampica

Post od pegazbre » 02 Nov 2023, 17:30

Jbg, ispostavilo se da Astra sa ovim motorom ima dosta tih problemcica, motor moze dosta da predje ali treba voditi racuna o raznim vecim ili manjim zezancijama.

Da se zeni nije toliko svidela, ostao bi ja pri Fordu i njegovom benzincu bez varijabla (onaj sa varijablama ima slicne probleme kao i ovaj iz Astre).

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11084
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Opel Astra J 1.6 116hp - check enigne lampica

Post od Bax » 02 Nov 2023, 17:36

Sve sto su unapredili, samo su upropastili pouzdanost.
I nama je pikla cantra pre jedno 4 godine na oko 100.000km, i ja sam mislio da je glava, ali ostade da radi sve OK posle zamene cantre.
Ali nije kljucao, samo je propiskio antifriz, i satrulio je lim dole gde je cureo antifriz....

To je bilo na benzincu, ali vidim pre neku nedelju da je canta pukla i na dizelu 1.7 cdti, koji je ipak na nizoj radnoj temp, pa imam utisak da se plastika isposti i pukne, da i nije vezano sa temp toliko, vec sa godinama i kvalitetom plastike...
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
pegazbre
Postovi: 862
Pridružio se: 30 Jan 2019, 15:59
Garaža: Opel Astra J 2010 1.6b 116hp, Hyundai Tucson 2023 1.6 t-gdi 150hp

Re: Opel Astra J 1.6 116hp - check enigne lampica

Post od pegazbre » 02 Nov 2023, 17:47

Na Fordovom 1.6 benzincu, nista nisam radio na motoru, kod nas bio 11 godina (2001 godiste) i samo dihtung dekle zamenio prosle godine i bobinu ove godine, sve ostalo redovno odrzavanje (mali/veliki servis, svecice...). Nijedno crevo nisam menjao, boca za antifriz nikad menjana, stara 22 godine, klima radi punom parom jednom dosuo freon, uz redovno odrzavanje, stvarno pouzdan motor a i auto generalno ali sad nema nazad. Focus se kupovao za oboje a ova Astra samo za zenu...

Sredice se i Astra pa ako treba nek se i motor otvara, samo da nadjem pravog majstora, videcemo kako ovaj iz Veternika radi, do sad se dobro pokazao.

milekmilek
Postovi: 288
Pridružio se: 12 Sep 2017, 14:29

Re: Opel Astra J 1.6 116hp - check enigne lampica

Post od milekmilek » 02 Nov 2023, 18:57

Bax je napisao:Sve sto su unapredili, samo su upropastili pouzdanost.
I nama je pikla cantra pre jedno 4 godine na oko 100.000km, i ja sam mislio da je glava, ali ostade da radi sve OK posle zamene cantre.
Ali nije kljucao, samo je propiskio antifriz, i satrulio je lim dole gde je cureo antifriz....

To je bilo na benzincu, ali vidim pre neku nedelju da je canta pukla i na dizelu 1.7 cdti, koji je ipak na nizoj radnoj temp, pa imam utisak da se plastika isposti i pukne, da i nije vezano sa temp toliko, vec sa godinama i kvalitetom plastike...
Nisu oni ništa unapredili nego napravili izmene radi zadovoljenja ekoloških normi. I taj tzv. hladnjak ulja, nije hladnjak nego primarno grejač ulja da bi motor što pre došao na radnu t i obezbedio najefikasnije sagorevanje. Zato je stavljen odmah iza katalizatora a posledično zbog visokih t brzo stradaju gumice u njemu.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk


Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12323
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Opel Astra J 1.6 116hp - check enigne lampica

Post od shandu90 » 02 Nov 2023, 19:10

Meni je na bivsoj astri g prslo to crevo od expanzione posude sto izlazi.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
pegazbre
Postovi: 862
Pridružio se: 30 Jan 2019, 15:59
Garaža: Opel Astra J 2010 1.6b 116hp, Hyundai Tucson 2023 1.6 t-gdi 150hp

Re: Opel Astra J 1.6 116hp - check enigne lampica

Post od pegazbre » 09 Nov 2023, 11:33

Zove me danas majstor, kaze zamenio je bocu/cep i creva medjutim i dalje su creva malo tvrdja (iako meni nisu delovala tvrda kao kamen) i dalje mu dize antifriz u boci i generalno pritisak u sistemu je veci i on sad sumnja da je dihtung glave tu nacet. Sobzirom da su varijabilne remenice za zamenu zbog lupkanja i check enigne greske na izduvnoj remenici, njegov savet je da se otvori motor i zameni dihtung glave, zameni dihtung na dekli i dihtung na hladnjaku ulja (posto i tu ima curkanja a trebao je biti zamenjen na velikom servisu sto prethodni majstor nije uradio), zamene remenice/solenoidi i generalno sve sto bude trebalo kad se otvara motor (a verovatno nece trebati sve).

Alternativa je da se ne otvara motor i da se prati antifriz/creva ali kad vec mora da dodje do bregastih da bi zamenio remenice, i da mora sve da skine od zupcastog/PK razvoda da bi skinuo hladnjak ulja po njemu je najbolje da se otvori motor i proveri i dihtung glave i da se sve sredi da budem miran. Nasao je i odakle dolazi cudan zvuk tokom voznje, kaze da je lezaj na alternatoru.

Usra me odmah ova Astra a tri majstora su je pregledala jedan pre kupovine i dva posle kupovine da bi sada tek ovaj 4-ti primetio problem...sad mi je i jasno zasto je antifriz bio skoro na min kad sam uzeo auto, verovatno je prethodni vlasnik znao za problem (jer je menjao bocu i jedno crevo) pa je ostavio antifriz na min...

Ima da ode jedna hiljadarka sad na Astru, remenice i solenoidi su vise od 400e sa rukama i materijalom koliko ce biti menjanje dihtunga glave i zamena svega sto bude trebalo nemam prestavu...Rekao je majstor da ce izvuci cene delova koje mu trebaju ali ne znaci da ce se sve menjati, vidice stanje kad se otvori ali ce mi poslati cenu za najgori slucaj.

milekmilek
Postovi: 288
Pridružio se: 12 Sep 2017, 14:29

Re: Opel Astra J 1.6 116hp - check enigne lampica

Post od milekmilek » 09 Nov 2023, 14:57

Ja bih na tvom mestu probao da dobijem mišljenje na još jednom mestu. Nekako mi deluje da majstor nagađa i da nema dovoljno iskustva sa tim motorom.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
pegazbre
Postovi: 862
Pridružio se: 30 Jan 2019, 15:59
Garaža: Opel Astra J 2010 1.6b 116hp, Hyundai Tucson 2023 1.6 t-gdi 150hp

Re: Opel Astra J 1.6 116hp - check enigne lampica

Post od pegazbre » 09 Nov 2023, 15:39

Ne znam gde bi vise isao, ovo mi je treci majstor kod koga sam bio i on mi je jedino skontao neke stvari na ovom autu. Doduse ovo je drugi majstor koji radi samo Opel a njih sam i trazio kako zbog orginalne dijagnostike tako i zbog potrebnih alata za zupcenje i sl.

Remenice sam se neckao da li da mejnam jer su se cule samo pri paljenju auta ali kako sam poceo da ih cujem i u voznji i kako je izbacio gresku za remenicu na izduvnoj grani sad su definitivno za zamenu. A kako za njihovu zamenu treba dosta stvari da se skine, ostaje jos svega par stvari da se skine da bi se skinula i glava i promenuo dihtung (i obradila glava). Takodje curka antifriz po malo i na uljnom hladnjaku ako sam dobro razumeo.

Najeftinije je bilo probati sa novim cepom i posudom i zameniti problematicna creva ali izgleda da to nije pomoglo, kazu da su mu creva tvrdja i da opet povremeno dize nivo tecnosti. Temperature motora su ok, proverio je ponovo, vozio je auto sa dijagnostikom i hladjenje motora je uredu, drzi temperaturu oko 105C koliko je zeljena temperatura, pali ventilator kad treba, otvara termostat. Posto su temperature ok a ako nije cep/posuda onda jedino ostaju gasovi u sistemu tj dihtung glave a posto se dosta stvari vec skida zbog remenica, najeftinije je sad to pretresti i proveriti.

Ne znam da li se jos nesto moze proveriti.

Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3165
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Opel Astra J 1.6 116hp - check enigne lampica

Post od Dare4x4 » 09 Nov 2023, 15:55

Pošto su temperature ok i sve radi kako treba, ja bih ti rekao da ne otvaraš motor bar još neko vreme. Videćeš da li će da se pogorša ili će nastaviti tako. Ako si stavio nov čep i nova creva, nemaš razloga za brigu. Čep će paziti da pritisak ne pređe neku graničnu vrednost, a creva su sigurna da neće pući.
U svakom antifirzu ima neki procenat vode i kad se zagreje mora da postigne neki pritisak. Najbitnije je da se ne vide očigledni mehurići, tj da ne pućka u posudi za antifriz.

Korisnikov avatar
pegazbre
Postovi: 862
Pridružio se: 30 Jan 2019, 15:59
Garaža: Opel Astra J 2010 1.6b 116hp, Hyundai Tucson 2023 1.6 t-gdi 150hp

Re: Opel Astra J 1.6 116hp - check enigne lampica

Post od pegazbre » 09 Nov 2023, 16:06

To je jedna od ponudjenih opcija ali vec sad ima indikacija da je glava u problemu, creva su malo tvrdja i povremeno se podize nivo tecnosti i nakon zamene a ne bi trebalo ako je posuda/cap bila problem.

I mozda bih i sacekao ali remenice svakako menjam pa mi nekako logicno da kad sve to radim i kad se vec sve skida da i otvorim motor i proverim glavu. Ako to sad ne uradim moracu sve ponovo da skidam kasnije (ukljucujuci i zupcasti) i ponovo placam.

milekmilek
Postovi: 288
Pridružio se: 12 Sep 2017, 14:29

Re: Opel Astra J 1.6 116hp - check enigne lampica

Post od milekmilek » 09 Nov 2023, 16:31

Koliko se podiže nivo? Na tom motoru je normalno da se nivo rashl. tečnosti podigne 2-3 cm na radnoj t.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
pegazbre
Postovi: 862
Pridružio se: 30 Jan 2019, 15:59
Garaža: Opel Astra J 2010 1.6b 116hp, Hyundai Tucson 2023 1.6 t-gdi 150hp

Re: Opel Astra J 1.6 116hp - check enigne lampica

Post od pegazbre » 09 Nov 2023, 16:45

Do te mere da izlazi iz posude ali ne uvek, nekad je nivo ok. Creva su takodje nesto tvrdja nego sto bi trebala.

I pre nego sto sam sad odvezao kod majstora, primetio sam da i ujutru kad odvrnem cep (znaci motor hladan) jako puno vazduha izadje i cak istera malo antifriza napolje iako nije nivo tecnosti podignut, recimo da je na max. Onda provozam taj dan, probam sledeci dan ono nista samo malo izadje vazduha i deluje ok. Tako mi i sad majstor opisuje, nekad dize a nekad ne...kao da povremeno nesto nabije neki vazduh u sistem ili je prosto potrebno par dana da se vozi nakon odvrtanja da se opet nabije.

Jos jednu stvar sam primetio prosle nedelje ali zaboravih da napisem, kad sam zavrsio voznju, auto ugasen, odvrnuo sam cep od ulja i odatle je krenulo po malo da se pusi. Kontao sam da je vreo motor i ulje koje je na bregastim. Nisam to nikad primetio na Focusu, ne znam da li je normalno.

Mozda jedino da se proba da se sipa antifriz tek malo iznad minimuma pa da se prati da li ce da opet izbacuje. TRebalo bi da u voznji tj kad se ugreje digne do max mozda malo vise ali ne i do cepa. Ja sam pre odvozenja kod majstora izvukao malo antifriza i bilo je malo manje od max e sad koliko je on dosuo to ne znam.

Korisnikov avatar
pegazbre
Postovi: 862
Pridružio se: 30 Jan 2019, 15:59
Garaža: Opel Astra J 2010 1.6b 116hp, Hyundai Tucson 2023 1.6 t-gdi 150hp

Re: Opel Astra J 1.6 116hp - check enigne lampica

Post od pegazbre » 09 Nov 2023, 17:21

Da jos jedna stvar. Pitao sam ga za tester gasova u tecnosti.

Nisam ga najbolje razumeo mislim da je rekao da tokom merenja izlece antifriz napolje. Valda se otvori cep i nabije tester na mesto cepa i valda odatle curi antifriz tokom merenja. Moracu jos jednom da ga pitam da mi objasni sta je bio problem tokom merenja jer nisam najbolje razumeo.

Odgovori