Opel Astra J 1.6 116hp - check enigne lampica

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Korisnikov avatar
pegazbre
Postovi: 862
Pridružio se: 30 Jan 2019, 15:59
Garaža: Opel Astra J 2010 1.6b 116hp, Hyundai Tucson 2023 1.6 t-gdi 150hp

Opel Astra J 1.6 116hp - check enigne lampica

Post od pegazbre » 01 Nov 2023, 19:42

Pozdrav svima,

Zena se malopre vratila sa posla i kaze da joj se upalila zuta lampica cim je upalila auto. U voznji kaze da nije primetila nista cudno.

Medjutim kad sam otvorio haubu (na mracnom parkingu uz lampu) video sam da je boca antifriza puna do vrha i da je antifriz curio iz boce. Temperatura motora je 90c tj stoji na sredini kao i uvek i dok je radio u leru, upalio je i ventilator ali temp je bila ok. Motor deluje da radi ok. Nigde vise nisam primetio curenje sem kod posude sa antifriz.

Inace, cekam kod majstora da stignu dva creva za vodu da se zamene jer su naduvena i imaju bubrege (jedno tanko koje ide od vrha boce za antifriz iza motora i debelo od vodene pumpe do hladnjaka). Majstor rece da nije jos kriticno za zamenu ali da bi bilo dobro da se zamene na vreme da ne dodje do pucanja.

Da li neko zna sta bi moglo biti i da li ja ujutru mogu to da vozim kod majstora ili mora slep?

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11083
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Opel Astra J 1.6 116hp - check enigne lampica

Post od Bax » 01 Nov 2023, 19:55

Prvo neobicno sto je upalio check engine.

Drugo mozda cep ne drzi pritisak, ti motori rade na 115 stepeni regularno.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

milekmilek
Postovi: 288
Pridružio se: 12 Sep 2017, 14:29

Re: Opel Astra J 1.6 116hp - check enigne lampica

Post od milekmilek » 01 Nov 2023, 20:08

Ne rade na 115, nego na oko 96 stepeni (rashladna tečnost). Ne preleaze 108 (kad se pali ventilator).

Sent from my SM-G973F using Tapatalk


Korisnikov avatar
pegazbre
Postovi: 862
Pridružio se: 30 Jan 2019, 15:59
Garaža: Opel Astra J 2010 1.6b 116hp, Hyundai Tucson 2023 1.6 t-gdi 150hp

Re: Opel Astra J 1.6 116hp - check enigne lampica

Post od pegazbre » 01 Nov 2023, 20:10

Prosle nedelje je skidan cep kad je majstor gledao kakva je tecnost a pre toga sam ja dosuo malo antifriza i isto ga otvarao (majstoru sam zato i rekao da proveri da li curi negde ili prethodni vlasnik nije dosuo). Tada je primetio ta dva creva da su malo vise naduta. On mi je bas rekao da mu se kod tog motora ne svidja sto radi na visoj temperaturi pa creva posle nekog vremena popuste a i nastaje problem sa bocom za antifriz da popuca.

Zena kaze da je temperatura motora bila ok, celo vreme je gledala na nju, tacno na sredini. Cim je dosla kuci, sisao sam dole na parking, dam kontakt i upalim auto na po kljuca, gori check enigne lampica ali motor normalno radi, probam da turiram sve ok, temp na 90c tj na sredini. Otvorim haubu, motor radi ok , ne trese, pali se ventilator i skontam da je antifriz dosao skoro do cepa. Creva nisu tvrda kao kamen, mogu da ih pritisnem, ukljucujuci i ta dva naduvana.

Gasim auto, i polako osvrcem cep na boci, cuje se sistanje i ako nastavim da otvaram, pocne antifriz da izlazi, nisam hteo dalje da otvaram zatvorio sam ga. Nigde nema nikakvog curenja sem ispod boce i malo oko boce, ni kod vodene pumpe ni kod termostata.

Moguce da cep nije dobro vracen ili je pretegnut.

milekmilek
Postovi: 288
Pridružio se: 12 Sep 2017, 14:29

Re: Opel Astra J 1.6 116hp - check enigne lampica

Post od milekmilek » 01 Nov 2023, 20:10

pegazbre je napisao:Pozdrav svima,

Zena se malopre vratila sa posla i kaze da joj se upalila zuta lampica cim je upalila auto. U voznji kaze da nije primetila nista cudno.

Medjutim kad sam otvorio haubu (na mracnom parkingu uz lampu) video sam da je boca antifriza puna do vrha i da je antifriz curio iz boce. Temperatura motora je 90c tj stoji na sredini kao i uvek i dok je radio u leru, upalio je i ventilator ali temp je bila ok. Motor deluje da radi ok. Nigde vise nisam primetio curenje sem kod posude sa antifriz.

Inace, cekam kod majstora da stignu dva creva za vodu da se zamene jer su naduvena i imaju bubrege (jedno tanko koje ide od vrha boce za antifriz iza motora i debelo od vodene pumpe do hladnjaka). Majstor rece da nije jos kriticno za zamenu ali da bi bilo dobro da se zamene na vreme da ne dodje do pucanja.

Da li neko zna sta bi moglo biti i da li ja ujutru mogu to da vozim kod majstora ili mora slep?
Nisam siguran ima li Astra J opciju ispisa kodova grešaka kao kod Astre H? Ako nema onda dijagnostičkim alatom utvrditi u čemu je problem, pre bilo kakvog nagađanja napamet.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk


Korisnikov avatar
pegazbre
Postovi: 862
Pridružio se: 30 Jan 2019, 15:59
Garaža: Opel Astra J 2010 1.6b 116hp, Hyundai Tucson 2023 1.6 t-gdi 150hp

Re: Opel Astra J 1.6 116hp - check enigne lampica

Post od pegazbre » 01 Nov 2023, 20:21

To cu odmah ujutru da vidim da odem do majstora, medjutim mene je zabrinulo sto je vodu ozbacivao na boci pa sa dgledam kako cu do majstora. Prolazi mi kroz glavu i dihtung glave motora ali creva nisu tvrda kao kamen, pali normalno, vozi se normalno i moguce da smo cep od boce zdrndali ili sam ga ja pretegao...

E sad da li je check enigne povezan sa antifrizom nemam pojma.

Inace Astra J nema takozvani pedal test na Astri H to radi.

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11083
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Opel Astra J 1.6 116hp - check enigne lampica

Post od Bax » 01 Nov 2023, 20:25

Treba da znas neke stvari, ako si dosuo vodu tj antifriz digao si pritosak u boci. Mozda si previse sipao i onda je to propisalo, bolje je tako vruc motor drzato sa rashladnom na minimumu.
Inace Astra g i Astra H pale ventilator na 114 stepeni.


PS.sad gledam na netu:
Thermostat for Opel Astra J 1.6 (68) 115 hp Petrol 85 kW 2009 - 2015 B 16 XER ▷ ...
Actual offers of Thermostat OPEL Astra J Hatchback (P10) 1.6 115 hp Petrol B 16 XER · Opening Temperature [°C]: 105 · Diameter


Termostat isto otvara na 105, sto je isto kao za G i za H.

PS, cep nisi mogao da pretegnes.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
pegazbre
Postovi: 862
Pridružio se: 30 Jan 2019, 15:59
Garaža: Opel Astra J 2010 1.6b 116hp, Hyundai Tucson 2023 1.6 t-gdi 150hp

Re: Opel Astra J 1.6 116hp - check enigne lampica

Post od pegazbre » 01 Nov 2023, 20:36

Dosuo sam do strelice koja pokazuje poteban nivo (ili pokazuje max, nisam vise siguran, prvi mi je Opel) a bila je tecnost negde blize minimuma (donja strelica) onda par dana posle toga otisao do majstora. Majstor provozao auto (onako momacki, jurili neki zvuk koji se cuje u kabini), ugasili motor, zavrsili neke papire a onda smo otvorili haubu da pogleda i tad je gledao antifriz i ta creva, sve je bilo ok. Par dana posle toga sam ja samo odvrno cep i bacio pogled unutra i zavrnuo ga i par dana se vozio auto i danas ovaj problem. Moguce da sam pretegao cep ili je bas tad otisao.

Edit: da li ja sutra mogu ovako do majstora? Prepostavljam kad se motor ohladi i ja ujutru odvrnem cep na boci da ce se pritisak smanjiti i nivo tecnosti ce opasti. Do majstora imam 4km

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11083
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Opel Astra J 1.6 116hp - check enigne lampica

Post od Bax » 01 Nov 2023, 20:47

Neki gas se sirio unutra cim je tolko podigao nivo, ili ulazi od kompreisje, ili se stvara je je tecnost prokljicala, tj presla tacki kljucanja.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

milekmilek
Postovi: 288
Pridružio se: 12 Sep 2017, 14:29

Re: Opel Astra J 1.6 116hp - check enigne lampica

Post od milekmilek » 01 Nov 2023, 20:48

Bax je napisao:Treba da znas neke stvari, ako si dosuo vodu tj antifriz digao si pritosak u boci. Mozda si previse sipao i onda je to propisalo, bolje je tako vruc motor drzato sa rashladnom na minimumu.
Inace Astra g i Astra H pale ventilator na 114 stepeni.


PS.sad gledam na netu:
Thermostat for Opel Astra J 1.6 (68) 115 hp Petrol 85 kW 2009 - 2015 B 16 XER ▷ ...
Actual offers of Thermostat OPEL Astra J Hatchback (P10) 1.6 115 hp Petrol B 16 XER · Opening Temperature [°C]: 105 · Diameter


Termostat isto otvara na 105, sto je isto kao za G i za H.

PS, cep nisi mogao da pretegnes.
Astre G i H ne dolaze samo sa jednim motorom pa tako izjava da se njihovi ventilatori pale na 115 stepeni je netačna. Možda kod nekih, a kod nekih ne.

Termostat predmetnog motora A(B)16XER je elektronski regulisan i POTPUNO otvoren na 105 stepeni. To znači da on počinje da se otvara mnogo ranije, i kao što sam napisao, normalna radna temperatura rashladne tečnosti je oko 96 stepeni na ovom motoru.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk



Poslednja izmena od milekmilek u 01 Nov 2023, 20:48, izmenjeno 1 put ukupno.

milekmilek
Postovi: 288
Pridružio se: 12 Sep 2017, 14:29

Re: Opel Astra J 1.6 116hp - check enigne lampica

Post od milekmilek » 01 Nov 2023, 20:52

pegazbre je napisao:Dosuo sam do strelice koja pokazuje poteban nivo (ili pokazuje max, nisam vise siguran, prvi mi je Opel) a bila je tecnost negde blize minimuma (donja strelica) onda par dana posle toga otisao do majstora. Majstor provozao auto (onako momacki, jurili neki zvuk koji se cuje u kabini), ugasili motor, zavrsili neke papire a onda smo otvorili haubu da pogleda i tad je gledao antifriz i ta creva, sve je bilo ok. Par dana posle toga sam ja samo odvrno cep i bacio pogled unutra i zavrnuo ga i par dana se vozio auto i danas ovaj problem. Moguce da sam pretegao cep ili je bas tad otisao.

Edit: da li ja sutra mogu ovako do majstora? Prepostavljam kad se motor ohladi i ja ujutru odvrnem cep na boci da ce se pritisak smanjiti i nivo tecnosti ce opasti. Do majstora imam 4km
Možeš do majstora, to nije daleko.

I nemoj da odvrćeš čep ekspanzione posude kad je motor na radnoj temperaturi! Normalno je da tada rashladna tečnost krene naglo da izlazi i to može dovesti do pucanja glave.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk




Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11083
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Opel Astra J 1.6 116hp - check enigne lampica

Post od Bax » 01 Nov 2023, 21:01

milekmilek je napisao:
01 Nov 2023, 20:48
Bax je napisao:Treba da znas neke stvari, ako si dosuo vodu tj antifriz digao si pritosak u boci. Mozda si previse sipao i onda je to propisalo, bolje je tako vruc motor drzato sa rashladnom na minimumu.
Inace Astra g i Astra H pale ventilator na 114 stepeni.


PS.sad gledam na netu:
Thermostat for Opel Astra J 1.6 (68) 115 hp Petrol 85 kW 2009 - 2015 B 16 XER ▷ ...
Actual offers of Thermostat OPEL Astra J Hatchback (P10) 1.6 115 hp Petrol B 16 XER · Opening Temperature [°C]: 105 · Diameter


Termostat isto otvara na 105, sto je isto kao za G i za H.

PS, cep nisi mogao da pretegnes.
Astre G i H ne dolaze samo sa jednim motorom pa tako izjava da se njihovi ventilatori pale na 115 stepeni je netačna. Možda kod nekih, a kod nekih ne.

Termostat predmetnog motora A(B)16XER je elektronski regulisan i POTPUNO otvoren na 105 stepeni. To znači da se on otvara mnogo ranije, i kao što sam napisao, normalna radna temperatura rashladne tečnosti je oko 96 stepeni na ovom motoru.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
Ja govorim o 16xer motoru, taj imam u Astri G. Vrlo je moguce da imamo i isti termostat, posto i moj otvara na 105, smo nije elektronski regulisan vec ima vosak u sebi, ali ima neki senzor, koji ocitava podatke....

Sta znaci elektronski regulisan termostat?
Poslednja izmena od Bax u 01 Nov 2023, 21:04, izmenjeno 1 put ukupno.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
pegazbre
Postovi: 862
Pridružio se: 30 Jan 2019, 15:59
Garaža: Opel Astra J 2010 1.6b 116hp, Hyundai Tucson 2023 1.6 t-gdi 150hp

Re: Opel Astra J 1.6 116hp - check enigne lampica

Post od pegazbre » 01 Nov 2023, 21:03

Bax je napisao:
01 Nov 2023, 20:47
Neki gas se sirio unutra cim je tolko podigao nivo, ili ulazi od kompreisje, ili se stvara je je tecnost prokljicala, tj presla tacki kljucanja.
Temperatura motora je bila normalna na pokazivacu, zena kaze da je gledala celo vreme dok se vracala sa posla (nekih 7-8 km). Cim je stigla kuci ja otisao dole i upalio auto, jos je bio topao, temp je bila normalna tj tacno na pola (i jos je ventilator upalio dok je bio na leru). Tako da mi deluje da nije prokuvao.

E sad ostaje ili dihtung glave ili vazduh u sistemu. Ali bio sam kod majstora, pregledao ceo auto, cekaju se creva da stignu za zamenu, kaze sve ok, motor normalno radi, normalno ubrzava valda bi primetio da je glava/dihtung otisao. Ja jesam otvarao nakon toga bocu, ne znam sta sam ja mogao da tu zdrndam sem da sam sam cep nekako 'pokvario' jer sam ga zavrnuo dok nije klikno (motor bio hladan).

A tu je i ta check engine lampica, koja je verovatno totalno drugi problem, ne znam kako moze biti povezano sa izbacivanjem antifriza osim da ne postoji neki senzor koji podize gresku ako je pritisak u sistemi prevelik.

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11083
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Opel Astra J 1.6 116hp - check enigne lampica

Post od Bax » 01 Nov 2023, 21:07

Sad dal je bas isti motor ne znam ali ja imam isto xer

Zuti cep ne klikce kad se steze, bar ovi GM cepovi sto sam ja vidjao.

Ta skazaljka je orjentaciona, kos mene pokazuje 93 stepena, kad je 115 stepeni preko kompa ocitavanje.

Kad ce da kljuca zavusi od protiska, od smese i od temperature, funkcija je sve tri vrednosti.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

milekmilek
Postovi: 288
Pridružio se: 12 Sep 2017, 14:29

Re: Opel Astra J 1.6 116hp - check enigne lampica

Post od milekmilek » 01 Nov 2023, 21:11

Ja bih se opkladio da ti u astri g nemaš 16XER motor. Proveri ti to još jednom. Ako grešim, dugujem izvinjenje.

Išao je X20XER u Astre g opc.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk


Odgovori