Opel Astra J 1.6 116hp - check enigne lampica

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Korisnikov avatar
pegazbre
Postovi: 862
Pridružio se: 30 Jan 2019, 15:59
Garaža: Opel Astra J 2010 1.6b 116hp, Hyundai Tucson 2023 1.6 t-gdi 150hp

Re: Opel Astra J 1.6 116hp - check enigne lampica

Post od pegazbre » 10 Nov 2023, 09:45

Bas zbog toga sto ne znam sta se desavalo sa autom pre mene, i bolje je da otvara motor i skida glavu. Vidice u kakvom su stanju klipovi, ventili, mozda bude skidao i karter kad bude skidao uljni hladnjak pa proveri i letece lezajeve. Svakako se isplati da to sad uradim kad se menjaju i remenice i dihtung hladnjaka nego da to radim za N meseci a vec se sumlja na dihtung glave.

Vec sam se pomirio da sa ovim sto je dosad radjeno (cep, posuda, antifriz, creva, ulje i filter) i sto se planira uraditi (remenice, glava, zupcasti, razni dihtunzi, ruke) ima da me izadje jedna hiljadarka. Ali hocu da budem miran nakon toga jer ja taj auto ne vozim, ne mogu svakodnevno da ga kontrolisem da li nesto lupka, kako ide, da li nesto curi a zena dosta od toga ne primeti, obicno ja primetim kad povremeno provozam auto.

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11084
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Opel Astra J 1.6 116hp - check enigne lampica

Post od Bax » 10 Nov 2023, 09:58

Ne znam sto bi ga otvarao ako nema CO u rashladnoj, nije problem da se uradi testiranje kako treba.
Ko da ti taj majstor garantuje da ce ti resiti probleme, ako obradi glavu, mozda je pukao i na bloku.... Mada kad sve pogledas verovatno ubacuje kompresoju u rashladnu, cim istaje taj pritisak kad se motor ohladi i otvori posuda...
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

milekmilek
Postovi: 288
Pridružio se: 12 Sep 2017, 14:29

Opel Astra J 1.6 116hp - check enigne lampica

Post od milekmilek » 10 Nov 2023, 12:22

Neće se usrećiti ni sa zamenom remenica, biće to kratkoročno olakšanje dok se rondanje pri paljenju ponovo ne pojavi.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
Day Walker
Postovi: 23308
Pridružio se: 12 Jan 2012, 01:58
Garaža: Audi Q3, Škoda Kamiq
Lokacija: Beograd

Re: Opel Astra J 1.6 116hp - check enigne lampica

Post od Day Walker » 10 Nov 2023, 13:22

Pričao sam sa kolegom koji je radio 18god u Autoprometu pa prešao kod nas.

Kaže ako ste prvo proverili pumpu i termostat da ti je sledeći test CO2.
On će pokazati jel glava tj dihtung ili ne.
Brzine idu u H-a !!!

Slika

Slika

Korisnikov avatar
pegazbre
Postovi: 862
Pridružio se: 30 Jan 2019, 15:59
Garaža: Opel Astra J 2010 1.6b 116hp, Hyundai Tucson 2023 1.6 t-gdi 150hp

Re: Opel Astra J 1.6 116hp - check enigne lampica

Post od pegazbre » 10 Nov 2023, 16:13

milekmilek je napisao:
10 Nov 2023, 12:22
Neće se usrećiti ni sa zamenom remenica, biće to kratkoročno olakšanje dok se rondanje pri paljenju ponovo ne pojavi.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Plan je da se promeni i takozvani "Check Valve", tj nepovratni ventil ulja remenica, lociran na usisnoj glavi iza alternatora.

milekmilek
Postovi: 288
Pridružio se: 12 Sep 2017, 14:29

Re: Opel Astra J 1.6 116hp - check enigne lampica

Post od milekmilek » 10 Nov 2023, 16:31

Ma menjaj šta hoćeš ali u pitanju je loša konstrukcija. Ja sam vozio taj motor od 0km i menjao najbolje ulje na max 8000km. Počele su da se čuju već oko 60-70kkm.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk


Korisnikov avatar
pegazbre
Postovi: 862
Pridružio se: 30 Jan 2019, 15:59
Garaža: Opel Astra J 2010 1.6b 116hp, Hyundai Tucson 2023 1.6 t-gdi 150hp

Re: Opel Astra J 1.6 116hp - check enigne lampica

Post od pegazbre » 10 Nov 2023, 16:45

Jbg meni su pocele da se cuju ponekad i u voznji i dobio sam i gresku za remenicu na izduvnoj grani tako da ih moram menjati pa koliko god da izdrze. Ako uspemo promenuti taj ventil, ulje bi trebalo duze da se zadrzava u glavi motora tj blize remenica pa ce i manje da rade bez ulja pri prvom paljenju.

Sto se tice glave, ne znam sta onda moze da bude ako nije glava jer su cep i posuda zamenjeni, hladjenje je vise puta proveravano i dobro je, na velikom servisu sam stavio novu vodenu pumpu, majstor kaze da je pritisak u rashladnom sistemu prevelik i da su creva tvrda, za Co2 test se slazem, ne znam da li ga je uradio na kraju ili ne ali voljan sam da dam 200+e vise da se skine glava i proveri sta moze, zameni dihtung i obradi ako treba pogotovo sto ne znam sta su autu radili prethodni vlasnici.

Sa ovim autom se predje 6-7000km godisnje i vozice se 5-6 godina a toliko ce valda izdrzati sve ovo sto budemo izmenili sad.

Korisnikov avatar
pegazbre
Postovi: 862
Pridružio se: 30 Jan 2019, 15:59
Garaža: Opel Astra J 2010 1.6b 116hp, Hyundai Tucson 2023 1.6 t-gdi 150hp

Re: Opel Astra J 1.6 116hp - check enigne lampica

Post od pegazbre » 17 Nov 2023, 10:34

Evo da javim sta je bilo sa autom.

Sutra bi trebalo da ga pokupim, dosta stvari je zamenjeno jer sam rekao da menjamo sve sto treba da se zameni sad kad se otvara motor.

Jos cu da vidim na racunu sta je sve tacno menjano ali sto se secam iz razgovora ovo je zamenjeno: cep i posuda za antifriz, creveo od vodene pumpe do hladnjaka, malo crevo kod posude za antifriz, stavljen novi antifriz, ulje, filter ulja, dihtung dekle, dihtung na uljnoj pumpi, komplento kuciste hladnjaka ulja sa kucistem filtera ulja i odgovarajucim dihtungom, obe varijabilne remenice, soleonidi, nepovratni uljni ventil remenica, dihtung glave, hidrotest i obrada glave, novi srafovi za glavu, dodatna dva creva ciji plasticni delovi za ucvrscivanje su se raspali (moram da tacno vidim koja su to tacno creva ali su neka cvrsta tanka creva u pitanju sa slike koje mi je poslao), kompletno kuciste termostata zajedno sa termostatom (raspala se dihtung gumica i plasticna vodjica na koju se stavlja gumica, tako da je sve kompletno zamenjeno) lezaj i remenica alternatora.

Ono sto nisam mogao da verujem da prethodna dva majstora nisu skontala ili bar preporucila da se uradi je dihtung na uljnoj pumpi koji ovaj majstor uvek menja na velikom servisu i koji samo sto se nije raspao. Nije promenjen 2019-te kad je radio prethodni vlasnik niti sad kad sam ja radio. Takodje, lezaj na alternatoru je toliko otisao da je remenica oscilirala i povremeno kacila kuciste alternatora na kome se vide tragovi a prethodni majstori su rekli da je sve uredu sa remenicama...

Majstor je provozao auto, kaze nema vise problema sa dizanjem antifriza niti zvukova od remenica a ta zvuk koji se cuo u voznji nije skroz otklonjen tj kaze da ga jedva cuje i verovatno je to bio taj lezaj na alternatoru.

E sad nije izaslo jeftino, sve ovo gore nabrojano (i verovatno jos nesto sto nisam zapamtio) + ruke majstora je izaslo 1200e...nadam se da ce sad zena biti mirna jedno vreme sa ovim autom.

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7263
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Opel Astra J 1.6 116hp - check enigne lampica

Post od dag81 » 18 Nov 2023, 07:20

Ako je reseno preziveces 1200€, nije malo na vrednost auta, ali sta sad. Samo da je resen problem.

Послато са SM-G991B помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
pegazbre
Postovi: 862
Pridružio se: 30 Jan 2019, 15:59
Garaža: Opel Astra J 2010 1.6b 116hp, Hyundai Tucson 2023 1.6 t-gdi 150hp

Re: Opel Astra J 1.6 116hp - check enigne lampica

Post od pegazbre » 18 Nov 2023, 13:56

Otisao sam danas po auto, prvo jutarnje paljenje, nema vise lupkanja remenica kao ni tokom voznje. Antifriz ne mrda, creva su meka kad je ugasen a otvrdnu kad se upali auto ali nisu tvrda kao da pritiskas metalno crevo. Temperatura uredno stoji tacno na 90c. Generalno auto malo bolje i ubrzava sad. Buka sa druge strane je ostala ista, stvarno bucan motor za jednog benzinca, sa kojekakvim pridruzenim zvukovima :)

Moram da pohvalim pedatnost majstora, sve je obrisao, odmastio gde je bilo kapljanja pre i tokom intervencije da moze lakse da se primeti eventualna curenja danas sutra, kaze uvek tako praktikuje za auto koji se odrzava kod njega, lakse njemu kasnije. Obrisao je i ostala creva, plastike, usisnu glavu, toplotne zastite na izduvnoj, preslagao kablove... Za pohvalu.

Na preuzimanju auta, pokazao mi je punu kutiju delova koje je zamenio da vidim sta je otislo i sta je bilo pri kraju ili se prosto menja kad se rade ovakve intervencije... Opet za pohvalu, ovi prethodni majstori su bili u fazonu, auto ti je na parkingu, izvoli kljuc...

Predajem zeni auto pa nek tera, sad bi trebala da je duze vreme mirna...

Za kraj evo kako je izgledao dihtung na uljnoj pumpi (i nazire se malo i kutija sa starim delovima) :
Prikačeni fajlovi
20231118_102602.jpg

milekmilek
Postovi: 288
Pridružio se: 12 Sep 2017, 14:29

Re: Opel Astra J 1.6 116hp - check enigne lampica

Post od milekmilek » 18 Nov 2023, 14:07

Super da si našao pedantnog majstora, znači dosta.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk


A170T
Postovi: 2132
Pridružio se: 30 Jun 2013, 13:47

Re: Opel Astra J 1.6 116hp - check enigne lampica

Post od A170T » 20 Feb 2024, 14:27


Odgovori