Opel Astra J, 2010 1.6 115hp A16XER - cudan zvuk tokom voznje.

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Korisnikov avatar
pegazbre
Postovi: 862
Pridružio se: 30 Jan 2019, 15:59
Garaža: Opel Astra J 2010 1.6b 116hp, Hyundai Tucson 2023 1.6 t-gdi 150hp

Opel Astra J, 2010 1.6 115hp A16XER - cudan zvuk tokom voznje.

Post od pegazbre » 22 Dec 2023, 12:04

Moram da otvorim posebnu temu o ovom problemu.

Znaci od kad sam kupio auto zeni cujem taj zvuk tokom voznje i ubrzavanja (ujanje/zuljanje/mlevenje jako tesko definisati kakav je to zvuk).

Uradjen veliki servis, zamenjen kompresor klime koji je odlicno radio ali mu je otisao lezaj unutar njega, zvuk je i dalje tu a bili smo ubedjeni da je on glavni krivac. Posle toga tek treci majstor je cuo isti zvuk koji kao da dolazi iza motora od dole i ne cuje se u motornom prostoru vec u kabini. Mislio je da je nesto na izduvu, medjutim pletenica je ok bilo par rupica na izduvu koje je on 'zavario' ali bez promene zvuka. Nakon toga kod istog majstora zamenjene varijabilne remenice, dihtung glave, sredjeni ventili na obradi glave (upusteni ako sam dobro razumeo), zamenjeni dihtunzi, semerinzi, skidan i zupcasti u pk razvod i proveren i sve sto je primeceno da je dotrajalo i da je sad pravo vreme za zamenu je zamenjeno ukljucujuci i lezaj na alternatoru koji je otisao po drugi put (i prethodni vlasnik ga je menjao). Majstor je mislio da je on problem jer bas se cuo ali nije i nakon njegove zamene i dalje se cuje taj zvuk.

Znaci tokom ubrzavanja preko 2000 obrtaja, pored zvuka motora cuje se jos jedan zvuk koji ne prati bas obrtaje ali sa visim obrtajima i on se polako pojacava ali dok odrzavas obrtaje intezitet zvuka se menja (cas je jaci pa slabiji, pa skoro nestane pa se opet pojavi).
Zena mi je pre neki dan javila da i ona cuje taj zvuk i da se nekako najvise cuje i 4-toj brzini.

Provozao sam auto i stvarno se u 4-toj brzini najvise cuje. Ako se u voznji pritisne kvacilo, cim obrtaji padnu ispod 1000 zvuk prestaje (znaci nije neki lezaj u tocku) a ako pritisnem kvacilo a ostavim nogu na gasu (ne dam da obrtaji padnu) i odrzavam recimo obrtaje na oko 2000 obrtaja (sto nije bas lako ako je stisnuto kvacilo) zvuk je i dalje tu ali znacajno tisi. Kao da je nesto na relaciji, menjac/set kvacila/opterecenje motora. Brzine se lepo menjaju, kvacilo normalno hvata ni visoko ni nisko, nema proklizavanja. U leru nema tog zvuka niti ima promene u zavisnosti da li je pritisnuto kvacilo ili ne. Sam set kvacila je menjan pre tri godine i nekih 30k km.

Koliko znam ovaj menjac nije problematican kao onaj u 1.4 turbo benzincu ali planiram da prvo probam zamenu ulja u menjacu. Ko zna da li ga ima dovoljno i da li je ok ulje sipano. Mozda je nesto do diferencijala ili poluosovina ili cak nesto do fiksnog zamajca/osovine koja izlazi iz motora pa kad se 'spoji' menjac preko lamele pocne da se cuje. Ne znam nagadjam, mada mi je nekako menjac glavni osumnjiceni.

Na drugim forumima citam da su Astre H imale problem (Astra J navodno ne) za rezonovanjem desne poluosovine i diferencijala i da je resenje bilo stavljanje nekog tegica na poluosovinu. Ispravna poluosovina ispravan diferencijal ali javlja se cudan zvuk dok god se ne stavi taj teg na poluosovinu. Pa onda plasticni poklopac zupcastog kaisa i varijabilnih remenica koji je na Astrama H i prvim serijama Astre J znao da vibrira i stvara kojekakve vibracije i cudne zvukove tokom voznje. Kasnije je fabrika pocela da stavlja drugaciji poklopac. Majstor je sad taj poklopac sigurno skidao kad je menjao remenice i skidao glavu, valda bi primetio da nesto ne valja.

Nemam pojma, ako imate neku ideju pa da predlozim majstoru da pogleda i to mada bih prvo uradio proveru i zamenu ulja u menjacu.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8051
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Opel Astra J, 2010 1.6 115hp A16XER - cudan zvuk tokom voznje.

Post od OMP » 22 Dec 2023, 12:20

vracas se na pricu S max :) sad si i zenu istripovao da osluskuje i cuje svakakve zvukove :)
moguce da je menjac po opisu, neki lezaj ili tako nesto uglavnom ne verujem da je ista bitno i hitno da se intervenise, zameni ulje pa vidi mada tesko da ulje moze da resi takve zvukove ako dopiru iz menjaca pricam iz iskustva i raznih proba sa uljima i aditivima.

Korisnikov avatar
pegazbre
Postovi: 862
Pridružio se: 30 Jan 2019, 15:59
Garaža: Opel Astra J 2010 1.6b 116hp, Hyundai Tucson 2023 1.6 t-gdi 150hp

Re: Opel Astra J, 2010 1.6 115hp A16XER - cudan zvuk tokom voznje.

Post od pegazbre » 22 Dec 2023, 12:35

Jbg ovaj auto skoro uopste ne vozim ali kad mi zena, koja kao i vecina drugih, koristi auto kao prevozno srestvo od tacke A do tacke B, pojaca muziku da nista ne cuje i sl...dodje i kaze da se nesto cuje, odmah pomislim da otpada tocak (sto se stvarno moglo desiti na Focusu, samlela je lezaj na zadnjem desnom tocku a da nije primetila upozoravajuci zvuk otislog lezaja).

Inace, zaboravih napomenuti da dok je auto hladan ovog zvuka nema. Ovo takodje moze da ide u prilog argumentu da je u pitanju menjac, ulje je hladno i gusto pa drzi 'na okupu' lezajeve i cim se malo ugreje krecu zvukovi. Recimo na starom Focusu, cim se malo auto ugreje, cuju se lezajevi u menjacu ali samo u leru, tacno pocnu da lupkaju a i tamo postoji luft u diferencijalu od kako sam ga kupio i sad predao roditeljima.

Ovde na Astri se nista ne cuje u leru. Ovde se cuje samo tokom ubrzavanja odprilike preko 2000 obrtaja, u svakoj brzini, u nekoj manje u nekoj vise ali izgleda najvise u 4-toj, ne prati linearno obrtaje (kao kad ode spaner/roler/remenica/PK kais) obrtaji se recimo povecaju za >100% (recimo sa 1000 na 2500) zvuk mozda za 30% i jos oscilira kad su obrtaji staticni. Kad se pritisne kvacilo cim obrtaji padnu ispod 1000 obrtaja nestane zvuk taman mozda koliko lezajevima u menjacu treba da prestanu da se vrte.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8051
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Opel Astra J, 2010 1.6 115hp A16XER - cudan zvuk tokom voznje.

Post od OMP » 22 Dec 2023, 13:18

To kad se cuje menjac u leru uglavnom bude lezaj spojnicke zato zvuk prestaje kad se stisne kvacilo a kad se cuje u voznji onda moze biti lezaj u menjacu ili neki luft u zupcanicima.

Moguce da ulje pomogne ili ako ga nema dovoljno da pravi zvuk ali...???? jel ima neki podatak dal je i kad menjano ulje u menjacu?

Korisnikov avatar
pegazbre
Postovi: 862
Pridružio se: 30 Jan 2019, 15:59
Garaža: Opel Astra J 2010 1.6b 116hp, Hyundai Tucson 2023 1.6 t-gdi 150hp

Re: Opel Astra J, 2010 1.6 115hp A16XER - cudan zvuk tokom voznje.

Post od pegazbre » 22 Dec 2023, 13:31

Menjano je redovno ulje u motoru, menjano je kociono ulje, cilindar kvacila i set kvacila ali i pored detaljne servisne istorije nigde ne pise da je menjano ulje u menjacu. Ja sam to na Focusu radio na svakom velikom servisu i kad se menjao set kvacila (baz zato sto su se lezajevi vec culi po malo). Isto sam radio i na S-Max-u, jednom kad sam radio veliki servis i jednom kad sam menjao set kvacila sa zamajcem.

Moguce da na ovoj Astri nikad nije menjano ulje u menjacu a presla je 160k km. Mozda ga i nema dovoljno.

Probacu ovih dana jos nesto u voznji, da recimo izbacim iz brzine ali da pustim kvacilo pa da vidim ima li zvuka ili ne. Tada se spojnicka osovina i lezaj okrecu a auto se krece (ne stoji u leru).

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11084
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Opel Astra J, 2010 1.6 115hp A16XER - cudan zvuk tokom voznje.

Post od Bax » 22 Dec 2023, 14:05

Kod mene se na Astri G dizel 1.7 culo to wah wah, od kad je nova bila, rekli si mi da jd ti normalno i da je to uteg poluosovone, vise nikad to niko nije ni gledao, sad je na 180.000km
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8051
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Opel Astra J, 2010 1.6 115hp A16XER - cudan zvuk tokom voznje.

Post od OMP » 22 Dec 2023, 14:15

ma ulje u menjacu retko ko menja tako da vrv nije menjano na toj km svakako ga zameni nije neka stavka pa dal pomogne ili ne nece mu skoditi

Korisnikov avatar
pegazbre
Postovi: 862
Pridružio se: 30 Jan 2019, 15:59
Garaža: Opel Astra J 2010 1.6b 116hp, Hyundai Tucson 2023 1.6 t-gdi 150hp

Re: Opel Astra J, 2010 1.6 115hp A16XER - cudan zvuk tokom voznje.

Post od pegazbre » 22 Dec 2023, 18:54

Evo sad sam vozio klinca na neki kurs pa reko da probam to sto mi je zena rekla.

U prvoj i trecoj brzini taj zvuk se cuje tek posle 2000 obrtaja dok u drugoj i cetvrtoj zvuk je nesto drugaciji i cuje se i na nizim obrtajima, stim sto u drugoj zvuci kao da imam turbinu koja ubrzava (tj puni) onako uuuuuuuuu i taj zvuk nekako zamaskira ovaj koji se cuke. Slicno se cuje i u cetvrtoj ali nesto slabije, u drugoj je bas uocljiv taj zvuk na nizim obrtajima.

Medjutim ne bi rekao da je menjac. Probao sam u voznji da izbacim iz brzine i dajem gas i odrzavam i dizem obrtaje, opet se cuje, onda tako dok je izbacen iz brzine stisnem kvacilo da skroz odvojim menjac opet se cuje kako dajem gas. Sve mi ovo govori da nije menjac u pitanju, spojnicka osovina niti druk lezaj, a ne bi rekao ni da je do poluosovine ili neceg u diferencijalu jer ne povecavam brzinu kretanja vec obrtaje motora (stavise, posto sam odvojio menjac brzina se smanjuje). Cim pustim gas, nebitno da li je stisnuto kvacilo ili ne, na oko 1000 obrtaja zvuk nestane.

Jedino da nije nesto na strani izduva ili usisa, kako povecavam obrtaje teko gasovi brze prolaze. Na izduvu je bilo par malih rupica koje je majstor zavario kako kaze ali bez promene.

Ne mogu nikako da snimim taj zvuk ali zvuci kao kombinacija cangrljanja/zuborenja vode/hucanja jako tesko za opisati, ne zvuci mi kao lezaj koji zvrci/uji.

ljubitelj
Postovi: 10593
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Opel Astra J, 2010 1.6 115hp A16XER - cudan zvuk tokom voznje.

Post od ljubitelj » 22 Dec 2023, 21:08

Stalno pominješ diferencijal kao neki posebni sklop a prednji pogon i nema (zaseban) dif, sve je jedna "kutija"-menjač. Meni to deluje zbunjujuće kada pratim opis dijganostike koja je do sada vršena.
I neko pravilo je da kada je motor popreko postavljen desna poluosovina ima teg i ima dodatni ležaj,Jer je diuža od leve i znatno više vibrira.
Leva nema.
To je standardno jedno 40tak godina tako da bi trebalo i da su svi Opeli sa prednjim pogonom u skladu sa tim.

Što se zvuka tiče, ako se čuje sa promenom brzine i kada je kvačilom odvojen menjač sa komplet prenosom od motora, ostaju ležajevi točkova ali opet oni se karakteristično čuju i lako se dijagnostikuju.

Ako se zvuk menja sa promenom opterećenja motora može biti i aksijalni ležaj radilice. To je kod Mercedesa i ALfi recimo moguće da se dogodi, ali i tada ne pre barem 250-300,000km a inače opšte je da se ne čuje taj ležaj do nekih 500-600,000km (ne čuje toliko da ga čuješ u kabini ).
Ne bih očekivao da sa tako malo kilometara bude motor u problemu, bilo kom.

Auspuh se svakako čuje ako je i najmanja rupica negde, ili ako su zaštitni limovi oko lonaca labavi/progoreli pa osciluju tokom vožnje. Može se desiti da su te oplate pri pregledu dok auto miruje kao ok, a prosviraju usled dejstva vetra i protoka vazduha ispod vozila. To su veoma tanki limovi i obično ok osamog šrafa koji ih prićvršćuje napuknu. Vidi se golim okom problem pri pregledu.

Opet, sve je to možda, pretpostavke a jedino taj koji pregleda na licu mesta i tokom vožnje može sa malo više izvesnosti da locira poreklo zvuka tako da se bojim da ćeš ti biti taj glavni za dijagnostiku.

A verovatno je neka glupost. nadam se.

Korisnikov avatar
pegazbre
Postovi: 862
Pridružio se: 30 Jan 2019, 15:59
Garaža: Opel Astra J 2010 1.6b 116hp, Hyundai Tucson 2023 1.6 t-gdi 150hp

Re: Opel Astra J, 2010 1.6 115hp A16XER - cudan zvuk tokom voznje.

Post od pegazbre » 23 Dec 2023, 10:48

Rekao bih da nista nije do motora jer sad na zadnjoj intervenciji kad je skidana glava, detaljno je pregledan motor i svi agregati i jedini problem je bio lezaj na alternatoru na kom se vide tragovi da je remenica kacila kuciste alternatora. Medjutim nije bio to problem. Od ostalih pokretnih delova, menjanje su varijabilne remenice. Pre toga zamenjeni svi diskovi i plocice i stavljeno novo kociono ulje, primetilo bi se da je neki lezaj tocka los.

Jos jedna stvar koja je zbunjujuca je sto taj zvuk ne cujemo iz motornog prostora vec se cuje samo iz kabine.

Kad je majstor odradio probnu voznju, nije mu delovalo da dolazi iz motora ili menjaca vec iz izduvnog sistema, mozda ona pletenica ali se ispostavilo da nije ona niti tih par rupica koje su bile. Mada kad auto radi u leru rekao bih da postoji neki problem sa srednjim loncem jer tu cujem brundanje. Majstor za sad vise nema ideju sta bi moglo biti.

Meni ovo ne deluje kao zvuk koji dolazi od nekog kotrljajuceg dela vec kao protok vazduha/tecnosti kroz nesto upareno sa vibracijom.

Korisnikov avatar
Kuzmanovic
Postovi: 15138
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:31
Garaža: Alfa Romeo MiTo 1.4 TB MultiAir
Lokacija: Beograd

Re: Opel Astra J, 2010 1.6 115hp A16XER - cudan zvuk tokom voznje.

Post od Kuzmanovic » 23 Dec 2023, 11:27

Katalizator tj. sace u katalizatoru?

Sent from my SM-S901B using Tapatalk


Korisnikov avatar
pegazbre
Postovi: 862
Pridružio se: 30 Jan 2019, 15:59
Garaža: Opel Astra J 2010 1.6b 116hp, Hyundai Tucson 2023 1.6 t-gdi 150hp

Re: Opel Astra J, 2010 1.6 115hp A16XER - cudan zvuk tokom voznje.

Post od pegazbre » 23 Dec 2023, 13:01

Moguce, mada dva majstora su gledali izduv, prvi rekao sve ok (kao i za mnoge druge stvari) dok je ovaj zadnji posumnjao na izduv i nasao par rupica na istom.

Ne znam da li nesto na usisu moze da proizvodi ovakav zvuk. Na ovom motoru, usisna grana je iza motora tj do kabine izmedju motora i kabine a filter za vazduh ispred suvozaca. Izduvna grana je ispred motora pa ide ispod motora. Sobzirom da se cuje u kabini najvise, moze biti nesto na usisu. Usisna grana je plasticna, da se nesto tu unutra nije polomilo/otkacilo/olabavilo pa vibrira sa strujanjem vezduha. Evidetno je da kad je hladan motor skoro se i ne cuje a najvise se cuje kad se auto dobro zagreje.

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11084
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Opel Astra J, 2010 1.6 115hp A16XER - cudan zvuk tokom voznje.

Post od Bax » 23 Dec 2023, 13:22

Ove starije generacije twinport motora su poznate da nesto se tu polomi na usisnoj grani kod tih klapnica....
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7263
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Opel Astra J, 2010 1.6 115hp A16XER - cudan zvuk tokom voznje.

Post od dag81 » 23 Dec 2023, 16:00

Da je usisna grana, imao bi problema sa radom motora, trokiranje, da slabo vuce, gasi se...
Vozi tsko pa ce se pojacati ako ima problem neki, do tad muziku pojacaj i sledeci put zaobidji Opel

Sent from my SM-S918B using Tapatalk


Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11084
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Opel Astra J, 2010 1.6 115hp A16XER - cudan zvuk tokom voznje.

Post od Bax » 23 Dec 2023, 16:18

Najbolja opcija za njega je nov auto. Sve ostalo je trosenje previse energije i para...

Cak i na novom kolima ima brdo problema, ko bas hoce da se zanima sa time....
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Odgovori