Opel Astra J, 2010 1.6 115hp A16XER - cudan zvuk tokom voznje.

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
bear
Postovi: 52
Pridružio se: 19 Jun 2021, 23:31

Re: Opel Astra J, 2010 1.6 115hp A16XER - cudan zvuk tokom voznje.

Post od bear » 23 Dec 2023, 16:23

Zar nije ulje u menjacu lifetime ?
Ili kako Borko kazez menjati na 60/70k km.

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11084
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Opel Astra J, 2010 1.6 115hp A16XER - cudan zvuk tokom voznje.

Post od Bax » 23 Dec 2023, 16:31

Ja zamenio na 65.000km, malo lepse radi menjac, ali mrvica je u pitanju....
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
pegazbre
Postovi: 862
Pridružio se: 30 Jan 2019, 15:59
Garaža: Opel Astra J 2010 1.6b 116hp, Hyundai Tucson 2023 1.6 t-gdi 150hp

Re: Opel Astra J, 2010 1.6 115hp A16XER - cudan zvuk tokom voznje.

Post od pegazbre » 23 Dec 2023, 16:49

Nije problem da li je ulje lifetime vec da li ga ima dovoljno. Nedostatak ulja zna da utice na rad menjaca (i da ga osteti) pa tek onda da li je dotrajalo ili da li je odgovarajuce.

Recimo u Focusu kad smo ga kupili ga je falilo skoro pa trecina i verovatno su se lezajevi ostetili zbog toga. Kasnije sam ja redovno menjao ali dzaba, samo sam usporio dalje propadanje.

Vec sam n puta ovde pisao, jebiga ja sam takva osoba koja voli da zna sta na autu ne valja, sta je uzrok a kad znam uzrok onda cu odluciti da li ce se popravljati ili ne. Dok nesto lupa na autu, moze biti nesto bezazleno a moze biti i ozbiljan kvar to sto pojacam muziku nece mi resiti problem.

Neko voli da moduje auto i ugradjuje aftermarket stvari i na potpuno nov auto iznet iz salona, neko da mu je uvek cist, neko da je bez ogrebotinice, neko 2 sata duze trazi idealan parking na idealnoj udaljenosti i poziciji od drugog i svih ostalih auta da mu slucajno neko ne zakaci auto, ptica ne usere auto i sl, ja volim da znam sta su uzroci kvarova za koje sam ne znam sta su. Ima i onih koji se tese/hvale kod drugih kako samo sipaju benzin i voze bez kvarova a kad sednes u takav auto brdo problema uz obrazlozenje ne koristim to nisam nikad resavao, tako je to od kad sam kupio, dimi ali ide ko nevreme i sl.

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11084
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Opel Astra J, 2010 1.6 115hp A16XER - cudan zvuk tokom voznje.

Post od Bax » 23 Dec 2023, 17:01

Ulje za menjac, se lako prekontrolise, ima sraf odvije se u gurne prst. Cak iako kaplje, bude ga obicno dovoljno, bar je tako kod mene bilo, lako se proveri na par godina, par minuta posla....
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8050
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Opel Astra J, 2010 1.6 115hp A16XER - cudan zvuk tokom voznje.

Post od OMP » 23 Dec 2023, 17:22

Ako kaplje ulje kad se odvije sraf to je to ima ga dovoljno jer je to mera pri dolivanju, ako ne kaplje mora da se gurne prst i proveri koliko duboko ima i dal ima ulja ako dodirnes ulje ima ga opet dovoljno ako je prst suv onda fali samo pitanje koliko pa je glupo dosipati nesto vec treba zameniti sve.
Iako se pise da su neka ulja lifetime ja nisam pristalica toga, treba ga zameniti bar na 120-150k km nema potrebe ranije, menjao sam ulja na vise automobile nikad nikakve razlike u saltanju nije bilo sem kod alfe 155 gde mi je zimi bio problem prvih par minuta teze isla rucica dok se ulje malo ne zagreje, zamenom se to eliminisalo i saltala odmah mekano kao i kad se ugreje ulje.
Kad postoje neki zvukovi iz menjaca obicno je menjac vec ostecen i tesko da ce bilo koje ulje resiti problem, ulje moze da resi probleme ako se teze salta sve ostalo slaba vajda. Imao sam jedan auto kome se cuo menjac u voznji, menjao par gradacija ulja, sipao one aditive ali nista nije pomoglo. U sustini ta buka iz menjaca ne znaci i da je menjac kaput, moze to da tera iha, kod trkackih automobila se namerno prave luftovi u sklopu menjaca kako bi se smanjio otpor u menjacu, vozi se sa manje ulja itd. a ti menjaci se itekako opterecuju i silovito saltaju pa se ne desava da stradaju zbog toga vec zbog nekih fizickih lomova usled neadekvatnog saltanja.

ljubitelj
Postovi: 10593
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Opel Astra J, 2010 1.6 115hp A16XER - cudan zvuk tokom voznje.

Post od ljubitelj » 24 Dec 2023, 09:40

bear je napisao:
23 Dec 2023, 16:23
Zar nije ulje u menjacu lifetime ?
Koje ulje i u kom menjaču?

Ima mnogo kombinacija pa shodno tome i adekvatan odgovor.
ATF ulja u manuelcu su lifetime, na primer.
Ili bar minimum 250-300,000km pre zamene.

Naravno i sam menjač je konstruisan i za takvo ulje i za takav interval.

A ima i da je hipoidno mineralno ulje u manuelcu sa intervalom (fabrički propisanim) na 40-60,000km, Fiati nekadašnji stariji modeli kao primer.

Korisnikov avatar
McGruja
Site Admin
Postovi: 13409
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:48
Garaža: Suzuki Vitara 1.6 16v AT

Re: Opel Astra J, 2010 1.6 115hp A16XER - cudan zvuk tokom voznje.

Post od McGruja » 24 Dec 2023, 11:17

Suzuki stalno menja na manuelnim menjačima ulje

ljubitelj
Postovi: 10593
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Opel Astra J, 2010 1.6 115hp A16XER - cudan zvuk tokom voznje.

Post od ljubitelj » 24 Dec 2023, 12:40

I Honde imaju taj "problem" sa menjačima, isto ide česta zamena ulja kao preporuka.
Ima ih još sigurno.

Ovi prethodno navedeni menjači su Ford, Mercedes, Volvo, u njih ide ATF ulje (crveno) po F specifikaciji.

Korisnikov avatar
pegazbre
Postovi: 862
Pridružio se: 30 Jan 2019, 15:59
Garaža: Opel Astra J 2010 1.6b 116hp, Hyundai Tucson 2023 1.6 t-gdi 150hp

Re: Opel Astra J, 2010 1.6 115hp A16XER - cudan zvuk tokom voznje.

Post od pegazbre » 27 Dec 2023, 11:39

Prao danas zenin auto i reko ajde da pogledam motorni prostor, da proverim ima li curenja antifriza, ulja i sl. I tako dok je radio auto, skontam ja da remenica na vodenoj pumpi (inace je dupla za dva kaisa) oscilira levo/desno i kad se motor dobro zagreje odatle dolazi neki cudan zvuk poput vouvouvouvouvouvo. Kad je auto hladan i dalje ima osciliranja remenice ali nema zvuka. Pogledam sve ostale remenice (kompresor klime, radilice, alternatora) sve su 'mirne' jedino ova osciluje.

Odem kod ovog zadnjeg majstora sto se dobro pokazao, kaze on nije tu remenica problem vec vodena pumpa jer je remenica samo zasrafljena za nju, vidi i on oscilacije, cuje se zvuk i kad je ugasen auto probao malo da drma remenicu i ima blagog lufta. Kaze reklamiraj kod majstora gde si menjao pre 1200km, ko zna sta je stavio ili je prosto naisla losa serija. Djavola cu da se zajebavam sa njima, danima sam se zezao za kompresor klime, menjam to kod ovog majstora posle praznika, kaze moze to ovako da se vozi bez problema. Ujedno ce mi zameniti i ulje u menjacu i sipati neki aditiv pa cu i tu da vidim hoce li biti neke promene, mada tu mi je najbitnije da ima dovoljno ulja.

Necu da budem previse optimistican ali mozda je ovo izvor tog cudnog zvuka koji cujem jer nije bas potpuno isti kao onaj koji se cuje iz kabine.

Korisnikov avatar
pegazbre
Postovi: 862
Pridružio se: 30 Jan 2019, 15:59
Garaža: Opel Astra J 2010 1.6b 116hp, Hyundai Tucson 2023 1.6 t-gdi 150hp

Re: Opel Astra J, 2010 1.6 115hp A16XER - cudan zvuk tokom voznje.

Post od pegazbre » 22 Mar 2024, 22:17

Evo me ponovo na ovoj temi. Naravno, zamena vodene pumpe nista nije resila sto se tice zvuka, remenica i dalje malo vibrira, takodje promena ulja u menjacu i aditiv, nista nije pomoglo. U medjuvremenu sam sa prijateljima pokusao da odgonetnem odakle taj cudan zvuk tokom voznje dolazi i kao sto sam i ja posumnjao, nekako nam je glavni krivac na relaciji menjac/set kvacila.

Od majstora sam trazio da provere menjac tj da ga provozaju i provere ono sto sam primetio kao i da ga dignu na dizalicu i simuliraju voznju dok osluskuju slusalicama i gle cuda, jasno zvuk dolazi iz menjaca a pritom su skontali da je i neki semering procurio tu kod menjaca (mislim da je bio semering radilice jel tu ide i neki senzor).

Menjac se u medjuvremenu skida i salje u Sabac na remont, menjaju se neki lezajevi ali radi se i metalizacija osovine posto je bilo lufta (i to jedino znam od toga sta je otislo u menjacu). Nakon sto je vracen sa remonta, majstori su imali problema sa mojim 'starim' glavnim cilindrom kvacila (orginalni GM) koji je prethodni vlasnik zamenio pre nepunih 3000km, nije nikako mogao da povuce ulje, pokusavali su na razne nacine ali nije hteo. Uzelu su zamenski novi cilindar i on je odmah povukao ulje cim su ga namontirali. Po njima moj 'stari' nije dobar. Ne znam sta se tu desilo, ja sam auto dovezao sa ispravnim gotovo novim orginalnim GM cilindrom...takodje zamenjen i potisni lezaj koji se cuo (bio Ina, zamenjen pre nekih 35000km, stavljen LUK). I naravno sipano novo ulje u menjac (Total 75W-80 2L sipano).

E sad nakon sveg ovog ja sam ocekivao da cu napokon imati srece ali naravno nema kod mene toga...kad mi je majstor rekao da nije zadovoljan remontom koji je ovaj prvi uradio (tj njih dvoje, jedan je radio remont a jos jedan metalizaciju) ja sam se skamenio. Sto je najgore, lezajevi se vise ne cuju ali sad menjac ima problem sa ubacivanjem u prvu i drugu brzinu tj teze ulazi u te brzine dok su sve ostale brzine ok. U drugu se uvek teze ubacuje dok u prvu ide lakse ako se usporava pa se smanjuju brzine ali dok stoji pa iz lera kad treba u prvu e tu ide teze, nekad nece do kraja da udje. Dok ne radi auto, takodje se teze ubacuje. Interesatno, nekad se ubaci u obe brzine kako treba bez otpora ali tipa svaki 5-6 put.

Majstor koji je radio remont kaze da treba malo vremena da dok ulje odradi svoje, prodje svuda i da se razrade novi delovi. Moj majstor je spreman da mi refundira pare za remont menjaca, da nadjemo polovan menjac a on ce ga besplatno zameniti. Ja licno mislim da je tu neki drugi problem, problem sa cilindrom kvacila koji su imali mi je jako cudan, mozda biraci brzina i rucica menjaca treba da se podese...sve mi deluje kao da lamela ne odvaja kako treba pa se tesko ubacuje u menjac ali opet i kad ne radi auto isto se tesko ubacuje u brzine. Dogovor je da se par dana vozi auto da vidimo kakvo je stanje ako ne bude nista bolje, da reklamiram.

Zanima me vase misljenje, sta bi tu mogao biti problem, da li sam menjac nije dobro odradjen ili nesto drugo pravi problem (a pored menjaca, par stvari moze da izazove probleme sa ubacivanjem u brzine) cisto da budem spreman za sve te majstore...Svaka pomoc je dobrodosla.

ljubitelj
Postovi: 10593
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Opel Astra J, 2010 1.6 115hp A16XER - cudan zvuk tokom voznje.

Post od ljubitelj » 23 Mar 2024, 09:08

Moje mišljenje je da ako ne curi nigde, ako se mogu menjati brzine i može voziti auto više ništa nigde ni kod koga ne diraš.
To što zapinje znači da nema pravilni zazor gde treba.
Moglo bi se proveriti stanje (i podmazati) sistema sajli i same baze ručice menjača (tamo gde je kugla u kojoj leži).
Ne poznajem taj model menjača, manuelni obično nakon 500-800,000km imaju neki problem sa ležajem, sa zvukom, sa ubacivanjem..a ta metalizacija ne znam da se ikada radi.
Nijedan auto koji sam imao ili koji sam vozio nije pre 350,000km uopšte imao ikakvu intervenciju na menjaču.
Osim prastarih Fiatovih/ Jugo menjača ali to su prosto takvi iz fabrike.

Korisnikov avatar
pegazbre
Postovi: 862
Pridružio se: 30 Jan 2019, 15:59
Garaža: Opel Astra J 2010 1.6b 116hp, Hyundai Tucson 2023 1.6 t-gdi 150hp

Re: Opel Astra J, 2010 1.6 115hp A16XER - cudan zvuk tokom voznje.

Post od pegazbre » 23 Mar 2024, 09:56

Vozicemo sad za vikend danas i sutra, auto u gradu i do Fruske gore (zena je sinoc namerno vozikala po gradu, kaze da nakon nekog vremena cini se da ide lakse) da vidimo da li ce biti ikakve promene na bolje ako ne ide nazad kod majstora na reklamaciju pa neka gledaju gde je problem i ko je tu pogresio.

Cudi me taj problem sa cilindrom koji su imali sobzirom da je bio nov orginalan a mozda su i sajle problem, da ih treba proveriti.

Prvi vlasnik auta je bila firma do nekih 70.000km kad je prodato drugom vlasniku. Vozen po BG, ko zna kako su to vozili. Focus koji je kod roditelja isto je imao problem sa menjacem (tj i dalje ga ima) od kad smo ga kupili imao je lufta u diferncijalu i po malo su se culi lezajevi a bio je 11 godina star sa nepoznatom kilometrazom. Ovde na Astri je kilometraza prava sto znaci da ga nisu stedeli i da nisu pazili na menjac, dosta su kocili motorom, nisu dizali rucnu gde treba i sl, nemam drugo objasnjenje.

Sad hocu samo da prikupim sto vise informacija sta treba da se proveri pre nego sto kazem da je menjac lose repariran (mislim da je radjen u Dejan servis menjaca iz Sapca). Necu da jurim polovan menjac ako je nesto drugo problem, jer mi majstor ne nudi da on to reklamira kod ovog iz Sapca vec da mi vrati pare i nadjemo polovan sto ne bi da radim dok ne budem siguran da nesto drugo nije problem.

Korisnikov avatar
pegazbre
Postovi: 862
Pridružio se: 30 Jan 2019, 15:59
Garaža: Opel Astra J 2010 1.6b 116hp, Hyundai Tucson 2023 1.6 t-gdi 150hp

Re: Opel Astra J, 2010 1.6 115hp A16XER - cudan zvuk tokom voznje.

Post od pegazbre » 23 Mar 2024, 14:42

Mali update. Posle jucerasnje i danasnje voznje po Fruskoj gori, stanje sa menjacem je dosta bolje, mnogo lakse ulazi u prvu a pogotovo u drugu.

Mislim da je ovde glavni problem rucica menjaca tj sajle i da je tu nesto rastelovano. Naime, ako gurnem rucicu menjaca skroz u levo dokle moze da ide, tesko se ubacuje u drugu i prvu ali ako je iz tog polozaja samo malo pomerim u desno, lako ulazi u obe brzine. Iz prve u drugu sad ude bez problema ali ako samo malo pomerim rucicu u levo odmah kao da promasi i onda cim pomerim malo u desno udje bez problema.

Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10399
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: Opel Astra J, 2010 1.6 115hp A16XER - cudan zvuk tokom voznje.

Post od sebekkg » 23 Mar 2024, 16:10

Onda samo da se našteluju sajle menjača. Tako je i meni bilo kad sam radio kvačilo/zamajac pa je skidan menjač. Nije bilo idealno kad je vraćano pa nije moglo u prvu i drugu, posle je majstor namestio to isto za 2 minuta.

Sent from my SM-S928B using Tapatalk

Slika

Korisnikov avatar
pegazbre
Postovi: 862
Pridružio se: 30 Jan 2019, 15:59
Garaža: Opel Astra J 2010 1.6b 116hp, Hyundai Tucson 2023 1.6 t-gdi 150hp

Re: Opel Astra J, 2010 1.6 115hp A16XER - cudan zvuk tokom voznje.

Post od pegazbre » 23 Mar 2024, 16:46

Pa majku mu, zar ja majstorima moram sve govoriti sta da rade...

Nisam imao problema sa biracima do sad ni na jednom autu ali mi ovo na to lici jer cim se malo pomeri rucica menjaca iz krajnjeg levog polozaja, udje odmah u prvu pa iz prve lagano u drugu, a cim malo pomeris rucicu u levo on zaglavi a ako pomeris u desno, ode u trecu i cetvrtu. Takodje iz pete nekako najace izbaci u neutralni polozaj, jace u odnosu na druge brzine. Takodje, losto se desava i kad ne radi motor, jos jedan razlog da su mozda biraci razdeseni.

Odgovori