Savet za bobinu?

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11113
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Savet za bobinu?

Post od Bax » 25 Dec 2023, 04:53

Ako ne valja bobina izbacivace misfire code za jedan cilindar. prostom rotacojom bobina, sa drugim cilindorm, misfire code ce preci na novi cilindar. Lako se radi dijagnoza.

Bosch svecice nisu na glasu, ali ja sam ih na dva autua koristio bez problema.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Čarli
Postovi: 28
Pridružio se: 28 Jul 2023, 08:50
Garaža: Grande Punto 1.4, 16v (2006)

Re: Savet za bobinu?

Post od Čarli » 25 Dec 2023, 08:10

Skipper je napisao:
24 Dec 2023, 23:51
I dalje mi nije jasno zašto se uopšte menjaju bobine. Pohvalno je što hoćeš neke stvari preventivno da zameniš ali za bobine nema potrebe.

Sent from my motorola edge 30 ultra using Tapatalk
Prethodni vlasnik od kog sam kupio auto slabo šta je menjao održavao, i sad pošto sam pri parama želim da zamenim a Imam osećaj da "štuca" malo u vožnji.. reko mi jedan majstor da je moguće do bobine problem .

Korisnikov avatar
Skipper
Postovi: 2343
Pridružio se: 26 Jul 2016, 21:02
Garaža: Toyota Avensis MK3
Lokacija: Beograd

Re: Savet za bobinu?

Post od Skipper » 25 Dec 2023, 08:13

Pa napisao ti je Bax iznad kako da proveriš da li je u kvaru a ne da se misli da je bobina pa da zamenom ništa ne dobiješ.

Sent from my motorola edge 30 ultra using Tapatalk



Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8069
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Savet za bobinu?

Post od OMP » 25 Dec 2023, 08:31

Nemoj da bacas pare pre nego utvrdis da li su stvarno bobine, ako nema greske na tabli i loseg rada motora u smislu trokiranja tj missfire-a nekog cilindra 99% nije to do bobine vec nesto drugo zeza, moze biti do dovoda goriva ili neodgovarajucih svecica npr.
Takodje u ovom slucaju menjanjem pozicija bobina neces znati da li je neka u problemu dok ne bude pravio missfire, sad ti ne znaci nista da zamenis pozicije bobinama ako sva 4 cilindra rade a stucanje ce ostati. Prvo odi do nekog majstora neka ti na dijagnostici pogleda kakva je situacija ima li nekih zabelezenih gresaka sto bi moglo da ukazuje na bobine, takodje iskusniji majstori ce znati kako da provere rad i stanje bobine osciloskopom. Za pocetak sam mozes vizuelnim pregledom kad skines bobine da proveris stanja stapa bobine, dal negde nije probila, meni se na jednom autu desilo da ima blago poremecen rad motora i krenuo sam prvo od toga, jedna bobina je bila malo napukla, to sam resio obmotavanjem izolir trake oko nje, evo i danas posle vise od god dana radi bez problema.
To sto si sad pri parama ne znaci da treba da ides metodom eliminacije i bacas pare na napotrebne stvari, ja bih radije te bosch svecice zamenio za ngk ili denso pre nego menjao bobine.

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11113
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Savet za bobinu?

Post od Bax » 25 Dec 2023, 08:45

Čarli je napisao:
25 Dec 2023, 08:10
Skipper je napisao:
24 Dec 2023, 23:51
I dalje mi nije jasno zašto se uopšte menjaju bobine. Pohvalno je što hoćeš neke stvari preventivno da zameniš ali za bobine nema potrebe.

Sent from my motorola edge 30 ultra using Tapatalk
Prethodni vlasnik od kog sam kupio auto slabo šta je menjao održavao, i sad pošto sam pri parama želim da zamenim a Imam osećaj da "štuca" malo u vožnji.. reko mi jedan majstor da je moguće do bobine problem .
Prvo ocisti klapnu gasa, i kupu bocicu za ciscenje dizni, pa je sipaj u pola rezervoara goriva. Dodatno pitanje, da li ti dostizevi odrzava radnu temp motora?
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Odgovori