Renault Clio - check hill start assistance

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Odgovori
stefanxzibit
Postovi: 8
Pridružio se: 25 Jan 2024, 20:30

Renault Clio - check hill start assistance

Post od stefanxzibit » 17 Feb 2024, 18:44

Pozdrav, radio sam veliki servis i servis menjaca na Reno Klio 4, manuelac, 1.2 benzin 54kw/75ks, 2018 godiste. Nakon preuzimanja vozila od mehanicara i pola sata voznje upalila se lampica na tabli sa dve poruke na displeju: check vehicle i check hill start assistance. Nisam primetio nikakve probleme u voznji osim lampice, takodje sam na prvom usponu primetio da mi hill hold opcija vise ne radi, pritiskanjem kocnice na usponu hill hold se ne aktivira. Vratio sam se kod mehanicara gde smo auto spojili na dijagnostiku i pod abs sekcijom je bila poruka: DTCC422 no uch multiplex signal. Ostalih gresaka ili gresaka na motoru nije bilo. Mehanicar je onda rekao da je bila i poruka za nizak pritisak u gumama koju je restartovao i nakon toga je i greska za hill hold nestala, vise nije bilo gresaka ni lampice na tabli. Ja tu gresku za pritisak u gumama nisam primetio. Uglavnom lampice vise nema ni poruke check hill start assistance na tabli jer su ociscene, ali meni i dalje hill start (hill hold) ne radi. Verujem da je neki abs senzor, senzor kocnice. Da li je neko imao slicno iskustvo?

Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3163
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Renault Clio - check hill start assistance

Post od Dare4x4 » 17 Feb 2024, 21:25

Ne znam šta je na menjaču rađeno ali moguće da je tu nešto razdešeno ili neki senzor oštećen ili raskačen. Auto mora da zna u kom trenutku kvačilo počinje da "hvata" da bi u tom trenutku pustio kočnice. Možda tu treba neka kalibracija da se uradi npr.

Btw. da li će neka intervencija majstora proći bez komplikacija... To se, izgleda, ne dešava :kuku:

Korisnikov avatar
elMaestro
Postovi: 3235
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:07
Garaža: C2

Re: Renault Clio - check hill start assistance

Post od elMaestro » 17 Feb 2024, 21:50

Možda je glup predlog, a I samo pitanje, ali, radi li ti tempomat (ako ga imaš)? On bi trebalo da koristi takođe senzore pedale kvačila i kočnice, pa ako radi, bar te senzore možeš da eliminišeš kao moguće uzroke, tj. da tražiš dalje. A ako ne radi, opet može imati veze sa njima.
Имам једно потпитање...

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8050
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Renault Clio - check hill start assistance

Post od OMP » 17 Feb 2024, 22:02

Meni se povremeno desi da mi sam ugasi hil holder i asr, ali kad ugasim i upalim auto sve ponovo radi ali ne znam sta je problem a i nebitno

ljubitelj
Postovi: 10593
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Renault Clio - check hill start assistance

Post od ljubitelj » 17 Feb 2024, 22:44

Poruka ti sugeriše da nema komunikacije sa UCH (tj BSI, CEM, itd nazivi za kompjuter karoserije).
A to može biti svašta, od isključenog kabla, oštećenog konektora, nespojenog nekog razdelnika napajanja, oksidacije žice...
Kako god potrebno je uraditi i dijagnostiku nakon čitanja kodova, analizirati poruku i locirati uzrok kvara.
Dalje samo otklanjanje je lakši deo posla i tu ne mora neka posebna stručnost, obično se brzo reši kada se zna gde je kvar.

A treba proveriti i da nije softverski isključena ta funkcija, usput greškom dok se radilo na TPMS sistemu,

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23810
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Renault Clio - check hill start assistance

Post od dragvorl » 18 Feb 2024, 19:22

A sta je servis manuelnog menjaca? Zamena ulja?

U ovakvim slucajevima ima mnogo smisla proveriti strane forume, jer imaju mnogo veci uzorak vozila. Vecini se ova greska pojavljuje tokom vlaznog vremena, jer se zapuse odvodi za vodu ispod vetrobrana i instalacija se navlazi.

https://www.renaultforums.co.uk/threads ... ce.600176/
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

stefanxzibit
Postovi: 8
Pridružio se: 25 Jan 2024, 20:30

Re: Renault Clio - check hill start assistance

Post od stefanxzibit » 22 Feb 2024, 16:32

Hvala puno svima na odgovorima, u subotu idem kod elektricara. Hill hold i dalje ne radi ali se lampica za check ugasila. Tempomat radi. Servis menjaca je bio remont menjaca skidan je i vracan, ne znam sta je konkretno odradjeno imao sam zvuk u trecoj i cetvrtoj, to je sada reseno i menjano ulje.

Ali sam primetio jos jedan problem koji se ispoljava SAMO kada auto upalim popodne na parkingu sa posla kada idem, ujutru sve ok. Naime pri malim brzinama konkretno u drugoj brzini kada izlazim sa parkinga firme u drugoj pustim gas i pritiskam kocnicu, auto sam.pocme da ubrzava prilikom popustanja kocnice, kao automatik ili kao tempomat kako se ponasa. To traje par sekundi uglavnom dok dodjem do kompletnog zaustavljanja, posle toga auto radi normalno, ali do tog trenutka nije prijatno jer na malo popustanje kocnice auto kao da juri da dostigne neke obrtaje.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23810
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Renault Clio - check hill start assistance

Post od dragvorl » 22 Feb 2024, 17:32

Moguce da ti je voda usla u instalaciju.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Koshmar
Postovi: 359
Pridružio se: 13 Sep 2017, 10:03

Re: Renault Clio - check hill start assistance

Post od Koshmar » 22 Feb 2024, 19:42

Ja imam Clio 3 1.2tce 2008...to za drugu briznu,meni radi od kad ga imam a obavezno i uvek kad je auto hladan i jos se nije zagrejao.
Tako je bar kod mene,u mom slucaju.

Ler gas mu je malo veci oko 900-950 obrtaja a inace radni/normalni obrtaji su mu na 650 obrtaja, +-50 obrataja...verovali ili ne po fabrickim specifikacija to mu je broj obrataja na kojima radi taj motor u leru.

Odgovori