Renault Clio IV 1.2 set kvacila

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Odgovori
stefanxzibit
Postovi: 8
Pridružio se: 25 Jan 2024, 20:30

Renault Clio IV 1.2 set kvacila

Post od stefanxzibit » 04 Mar 2024, 22:16

Pozdrav svima,

U pitanju je Reno Clio 4, 2018 godiste 1.2 benzin manuelac, 54kw. Redovno odrzavan, tek odradjeni mali + veliki servis, promenjena sva ulja. Danas mi se prilikom voznje desilo da ne mogu da ubacim u brzine, prvo sam osetio iz prve u drugu da je menjac strasno otežao i u drugu sam tesko ubacio, kad sam hteo u trecu nije moglo dok nisam dosta jace pokusao. Dovukao sam se do prvog parkinga gde sam ugasio motor i na ugasen motor menjac upada u brzine bez ikakvih problema, savrseno. Ali sam pritiskom na kvacilo dok sam to isprobavao skontao da kada pristisnem kvacilo i pustim ga ono se podigne na nekih 30% od uobocajenog, tu napravi sekund pauze i onda se odlepi gde treba. Drukanjem kvacila, stiskanjem 15-20 puta je privremeno resilo problem i vozio sam evo do sada nekih 10-15km gde se menjac sada ponasa sasvim normalno kao da se nista nije desilo. Znam da moze biti svasta, korpa, cilindar.. Moze li neko otprilike da mi kaze o kom trosku govorimo ako menjam sve? Set kvacila bi trebalo da resi posao, da li je benzinac delimicno postedjen paprenog troska bez plivajuceg zamajca? Hvala

milosg
Postovi: 1483
Pridružio se: 14 Jan 2014, 01:20
Garaža: XC90
Lokacija: Beograd

Re: Renault Clio IV 1.2 set kvacila

Post od milosg » 04 Mar 2024, 22:54

Imam taj motor u modusu, ako je to isti motor uopste. :) Kvacilo je smesno jeftino (menjacu uskoro pa sam gledao cene). Zamajac nije plivajuci, tako da se ne brines… Ne verujem da su nesto specijalno menjali za Clio.

15-16 hiljada je Valeo ili Luk set za modusa, ima i nekih jeftinijih opcija.

Inače, ja sam moj kupio sa zamenjem kvačilom i jako brzo je počeo da trese... Izgleda je bio neki bzvz deo.

Edit: evo sa autohuba, izgleda da je isto kvačilo na većini tih 1.2 https://autohub.rs/valeo-834325-komplet ... o-spojnica

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11084
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Renault Clio IV 1.2 set kvacila

Post od Bax » 05 Mar 2024, 08:31

Mozda zezaju i cilindri kvacila.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13047
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Renault Clio IV 1.2 set kvacila

Post od Saša » 05 Mar 2024, 08:50

Koliko je auto prešao? Pretpostavljam (s obzirom na godište) da kvačilo nije menjano do sada?

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8050
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Renault Clio IV 1.2 set kvacila

Post od OMP » 05 Mar 2024, 15:14

Otisao cilindar kvacila na pedali ili pomocni ali kod njega je pomocni u stvari druk lezaj posto nema klasican druk nego je hidro koji je ujedno i cilindar i taj se nalazi u zvonu menjaca pa mora da se skida menjac, osim ako kod tebe nije klasican druk lezaj pa imas dva cilindra kvacila to mora da se proveri ali cisto sumnjam.

stefanxzibit
Postovi: 8
Pridružio se: 25 Jan 2024, 20:30

Re: Renault Clio IV 1.2 set kvacila

Post od stefanxzibit » 05 Mar 2024, 20:51

OMP je napisao:
05 Mar 2024, 15:14
Otisao cilindar kvacila na pedali ili pomocni ali kod njega je pomocni u stvari druk lezaj posto nema klasican druk nego je hidro koji je ujedno i cilindar i taj se nalazi u zvonu menjaca pa mora da se skida menjac, osim ako kod tebe nije klasican druk lezaj pa imas dva cilindra kvacila to mora da se proveri ali cisto sumnjam.
Hvala na odgovoru, a i ostalima. Moze li cilindar kvacila da polako izumire ili kad ode otisao je, jer mi se problem otklonio, naravno razumem privremeno. Tim drukanjem kvacila sam ga vratio u stanje u kojem sada najnormalnije ubacije u brzine 30-40km voznje nakon toga. Verujem da me u svakom trenutku moze ponovo sacekati zalepljeno kvacilo ili taj trenutak moze da se i oduzi? Pitam jer auto moram da vozim jos par dana dok ne odvezem kod automehanicara koji mi odrzava auto. U sustini ako je cilindar bilo pomocni ili na pedali, kad se vec skida menjac preporuka je i zameniti set kvacila uz npr cilindre ako su oni bili problem?

Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3163
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Renault Clio IV 1.2 set kvacila

Post od Dare4x4 » 05 Mar 2024, 21:23

Proveri u posudi za kočionu tečnost da li je imaš dovoljno. Obično hidraulika kvačila koristi tečnost iz te posude, pa ako je neki cilindar propao može se desiti da gubi tečnost. Ako ima dovoljno tečnosti onda možda i nije tako strašna situacija.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8050
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Renault Clio IV 1.2 set kvacila

Post od OMP » 05 Mar 2024, 23:12

Drukanjem si samo privremeno resio problem ali ne za stalno.... cilindar uopste ne mora da trosi kocionu tecnost tj ne mora da curi vec moze samo da pretače ulje u samom cilindru i time gubis druk, imao sam obe varijante i kad je curelo i kad je pretakalo.... takodje cilindar moze ali ne mora da crkne od jednom, imao sam slucaj na alfi da sam vozio skoro 2 meseca sa slicnim problemom kao kod tebe, pedala se povremeno nije vracala u prvobitan polozaj i nije lepo odvajala kvacilo, nadrukam i vozim tako neko vreme pa opet, ali jednog dana je samo propala pedala i vise nije bilo spasa, srecom na 500m od kuce. Tako da problem moras da resis cim pre, bolje odmah dok jos mozes da odvezes auto kod majstora. Vizuelnim pregledom cilinda na pedali mozes da vidis da li je vlazan ako je suv onda je problem u samom cilindru ili pak na onom drugom u menjacu ali njega ne mozes vizuelno da pregledas vec mora da se skida menjac a ako skidas onda ce majstor videti i stanje same korpe i lamele pa vidi sta ti je dalje ciniti.

Odgovori