Problemi sa automobilima koji su stajali duze vreme

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Odgovori
matematicar
Postovi: 99
Pridružio se: 31 Maj 2022, 23:21

Problemi sa automobilima koji su stajali duze vreme

Post od matematicar » 06 Mar 2024, 12:38

Kad vidis na oglasima auto u dobrom stanju, medjutim prodavac kaze da je stajao godinu ili cak 3 godina sta mozes tu da ocekujes iako auto na prvi pogled izgleda ok? Hoce li tu sve krenuti da otkazuje, razne gume, dihtunzi, plastike, strujni kontakti... kakva je situacija?

Korisnikov avatar
Skipper
Postovi: 2317
Pridružio se: 26 Jul 2016, 21:02
Garaža: Toyota Avensis MK3
Lokacija: Beograd

Re: Problemi sa automobilima koji su stajali duze vreme

Post od Skipper » 06 Mar 2024, 12:49

Na prvu gume mogu biti deformisane i benzin da se pretvori u želatin.

Sent from my motorola edge 30 ultra using Tapatalk


Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8050
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Problemi sa automobilima koji su stajali duze vreme

Post od OMP » 06 Mar 2024, 13:39

Zavisi od vise faktora, da li je povremeno paljen, pomeran napred nazad ili mozda okrenut neki krug na parkingu i sl. sto itekako znaci ili bukvalno parkiran i samo stajao, zavisi i od samog auta kakav je. Godinu dana nije strasno, nece tu ne znam sta da se desi, znam neke primere koji su stajali i van i u garazi pa i meni je jedan auto stajao godinu dana zbog neke papirologije, jesam ga ja povremeno palio kad treba da preprakiram jer mi smetao a to je mozda 5-6 puta za god dana ali nije vozen i apsolutno nista mu nije falilo, samo diskovi uhvatili koroziju sto je par kocenja obrisalo, evo i danas se vozi bez problema samo servis uradjen.
Sa druge strane ako stoji dugo povlaci sa sobom stradanje mnogih delova, deformacija guma ako su bile meke ili su ispustile i gumenih delova, sistema dovoda goriva, itd. motoru nece nista faliti i mnogo vise godina da stoji ali sve ostalo moze biti problem. Drugaru nov jugo stajao u garazi prilicno godina, ne znam tacno ali preko 6-7, motor je upalio bez problema na kantu goriva ali mnogo toga je morao da zameni kad je hteo da ga aktivira za voznju.

matematicar
Postovi: 99
Pridružio se: 31 Maj 2022, 23:21

Re: Problemi sa automobilima koji su stajali duze vreme

Post od matematicar » 06 Mar 2024, 13:49

Skipper je napisao:
06 Mar 2024, 12:49
benzin da se pretvori u želatin.
to mora rezervar da se skida da se izbaci i ispere rucno, jel?

horvat
Postovi: 207
Pridružio se: 10 Sep 2021, 15:37
Garaža: Alfa Romeo 159 2.2 jts
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Problemi sa automobilima koji su stajali duze vreme

Post od horvat » 06 Mar 2024, 13:56

Moj je stajao 3 godine na travi. Gume (pneumatici) i diskovi su bili gotovi, kocenjem nisam uspeo da skinem svu koroziju sa diskova, morali su da se menjaju. Gume su bile za bacanje. Ulje je zamenjeno odmah (nije paljen sa starim uljem), a gorivo je samo sipano, nije ispiran rezervoar. Akumulator je takodje bio gotov. Vlaga u kocionom ulju je bila dosta visoka. Osim navedenih stvari, koje u sustini nisu problem, nego samo trosak, nije bilo nikakvih problema...

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8050
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Problemi sa automobilima koji su stajali duze vreme

Post od OMP » 06 Mar 2024, 14:13

matematicar je napisao:
06 Mar 2024, 13:49
Skipper je napisao:
06 Mar 2024, 12:49
benzin da se pretvori u želatin.
to mora rezervar da se skida da se izbaci i ispere rucno, jel?
nema tu pranja samo drugi rezervoar da se stavi, to se upravo desilo ovom drugaru na jugu, imao pola rezervoara kad je auto ostavljen i sve to se pretvorilo u zele

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11083
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Problemi sa automobilima koji su stajali duze vreme

Post od Bax » 06 Mar 2024, 14:19

NAsa stara slupana Astra G stoji vec 1.5 godinu. Sredjena je posle sudara, ali nema se para za registraciju.

Mislim da joj nista spec ne fali, samo moracu da odem kad malo otopli da je upalimo i provozamo, vozena je doduse malo letos, kad se popravljala....

Ali dizel ima 1.5 godinu koji je u rezervoaru.

U sustini gume propadnu, mada i one umeju da se isrprave, ako nisu strulile.

Jedan auto koji smo kupili tokom korone, stajao je 1.5 godinu u garazi, i gume su ble smesne kad smo ga uzeli i naduvali, skako je na sve strane, ali je sve leglo posle nedelju dana. Michelinke su bile u pitanju, ne puno stare.....
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Ralee
Postovi: 3480
Pridružio se: 13 Jan 2015, 22:09

Re: Problemi sa automobilima koji su stajali duze vreme

Post od Ralee » 06 Mar 2024, 14:25

Moj auto je "stajao" 7 godina tj. za tih sedam godina je presao 1500km, sto mu dodje oko 200km godisnje. Mislim da se ne moze odmah sve znati jer tek kad krene da se vozi auto jedno vreme onda moze da se vidi sta mu stvarno fali.

ljubitelj
Postovi: 10593
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Problemi sa automobilima koji su stajali duze vreme

Post od ljubitelj » 06 Mar 2024, 19:35

3-4 godine stajanja ni malo ne smetaju autu, čak lako se može desiiti i da se samo naduvaju gume, dopuni rezervoar i napuni aku pa da sve šljaka besprekorno.
Naravno, zavisi od auta (kakav je kvalitet materijala generalno taj model) i gde je stajao.

Radi sigurnosti ako je auto stajao duže od 2 godine zameniti ulje motora, kočine i antifriza.
Proveriti kaiševe koliko se može vizuelno.

Gume jače naduvati i one bi morale da se same ponovo vrate u normalu nakon nekoliko ciklusa zagrevanja i par hiljada kilometara.

Imao sam situacije da je auto stajao od 3 pa do 5 godina, razni modeli i nikada nijedan nije imao problem osim eventualno da na prvo paljenje se ugasi pa mora po nekoliko puta da se pali dok ne prihvati ravnomeran rad.

Iskustvo sa 7-8 komada, uglavnom benzinci.
Kod dizela koji je stajao duže od 6 meseci obavezno usuti otrovni aditiv za neutralisanje mikroorganizama koji su se nastanili u rezervoaru, i obavezno nakon toga zameniti filter goriva.

Uglavnom od stajanja auto ne bi trebao da nastane neki poseban problem.

E sad ako je duže stajao tipa 10-15-20 godina bez paljenja motor onda obavezno prvo ručno okretanje radilice i nalivanje lakotekućeg ulja u cilindre da otpuste karike.
I kompletan mali i/ ili veliki servis.

To važi za starije, robusne motore a ovi noviji euro 4-5-6 ne znam kako bi bilo nakon 15-20 godina stajanja šta bi sve senzori prijavljivali i koliko bi ludeli sistemi izduvnih gasova neko vreme.

Odgovori