Zvuk kod skretanja u levo i ubrzavanja (1.6 tdi 81kw)

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Odgovori
surovi
Postovi: 26
Pridružio se: 15 Nov 2023, 13:58

Zvuk kod skretanja u levo i ubrzavanja (1.6 tdi 81kw)

Post od surovi » 22 Mar 2024, 07:12

Pozdrav. Od kad sam kupio auto (prešao od tad 2000km) imam neki zvuk koji čujem kad recimo skrećem u levo I dajem gas. Za desnu čak nisam siguran da se čuje. Zvuk mi je teško opisati, ali recimo da je kao da se motor glasnije i agresivnije čuje. Kao da nekako zvuk promeni. VW Touran 1.6 81kw 2016, prešao 185000km.

Bio sam juče kod majstora (prvi put kod njega) zbog zadnjih diskova i pakni, pa sam mu napomenuo to. E sad, nije se baš stigao baviti time (nije mi neka reklama za tog majstora), provozao ga je kilometar dva i rekao da je možda neki ležaj. Možda kotača, ali kao verovatno nije. Pa je u jednom trenu rekao da menjač mora napolje jer je ležaj menjača i kvar od 800-900e, pa da je možda neki drugi ležaj... itd. Puno možda. Napominjem da se od kupovine auta zvuk nije menjao i da menjač radi perfektno bez ikakvih problema. Ima li taj ležaj u menjaču još neki simptom?

E sad, mi balkanci odmah guglamo i svašta nađemo. Onda nađem da je lik imao sličan problem na istom VW 1.6 81KW motoru takav problem i da je na kraju mijenjao nosač motora. Ima i neka teorija da je kod tih motora leva poluosovina tek tek nešto kraća i da su nešto zaebali u dizajnu, te da zbog toga i opterećenja na levoj strani dolazi do brujanja. Da je tako kad ga kupiš, pa do zadnjeg dana.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8051
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Zvuk kod skretanja u levo i ubrzavanja (1.6 tdi 81kw)

Post od OMP » 22 Mar 2024, 08:27

Vrv lezaj tocka ili nesto vezano sa tockom, lezajevi u menjacu se cuju ili kad je auto u leru sa otpustenim kvacilo pa melju, to su lezajevi spojnicke ili u voznji, ne mora u svim brzinama zavisno lezaj koje brzine je stradao, nemaju oni veze sa motanjem volana.

surovi
Postovi: 26
Pridružio se: 15 Nov 2023, 13:58

Re: Zvuk kod skretanja u levo i ubrzavanja (1.6 tdi 81kw)

Post od surovi » 22 Mar 2024, 09:11

Ma samo mi je krivo da kada ga je već digao da nije pogledao ležajeve prednjih točkova. Jel moguće da je možda nosač motora? Znači ako sam dobro shvatio, kad je ležaj menjača ima neki čudan zvuk u leru dok se ne stisne kvačilo? Zvuk je prepoznatljiv?

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8051
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Zvuk kod skretanja u levo i ubrzavanja (1.6 tdi 81kw)

Post od OMP » 22 Mar 2024, 09:22

Lezaj prednjh tockova mozes i sam da proveris, podignes jedan prednji tocak dizalicom i startuj motor, ubaci u npr. 3. brzinu i pusti kvacilo i tocak ce krenuti da se vrti (ne brini nece krenuti auto kad je jedan tocak u vazduhu), dodaj i oduzimaj gas i slusaj, ako se ne cuje brujanje, hukanje ili sl. nije lezaj, isto i sa drugim tockom uradis.

Sto se tice zvuka lezaja menjaca, kad je u leru sa pustenim kvacilom jasno se cuje zvuk iz menjaca kao da melje, cangrlja nesto a stiskanjem kvacila taj zvuk nestaje, to su lezajevi spojnicke a u voznji zavisno u kojoj si brzini i dal je opterecen menjac isto tako moze da se cuje zvuk iz menjaca koji ce se menjati ako stisnes kvacilo to su onda lezajevi menjaca, obicno ne stradaju svi vec u nekoj od brzina.

Za nosac motora ne znam, on obicno pravi vibracije i cimanja kad strada a nisam cuo da pravi neki zvuk.

surovi
Postovi: 26
Pridružio se: 15 Nov 2023, 13:58

Re: Zvuk kod skretanja u levo i ubrzavanja (1.6 tdi 81kw)

Post od surovi » 22 Mar 2024, 09:35

Hvala puno na pojašnjenju. Proveriću onda sam ležaj točka. Što se tiče ležaja menjača, ukoliko i ode, da li bi bilo poteškoća kod prebavicanja brzina?

ftj
Postovi: 13045
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Zvuk kod skretanja u levo i ubrzavanja (1.6 tdi 81kw)

Post od ftj » 22 Mar 2024, 09:41

Lezaj je vezan za okretanje tockova i trebalo bi da se konstantno cuje i da bude sve bucniji kako povecavas brzinu.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8051
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Zvuk kod skretanja u levo i ubrzavanja (1.6 tdi 81kw)

Post od OMP » 22 Mar 2024, 10:45

surovi je napisao:
22 Mar 2024, 09:35
Što se tiče ležaja menjača, ukoliko i ode, da li bi bilo poteškoća kod prebavicanja brzina?
uglavnom ne

surovi
Postovi: 26
Pridružio se: 15 Nov 2023, 13:58

Re: Zvuk kod skretanja u levo i ubrzavanja (1.6 tdi 81kw)

Post od surovi » 22 Mar 2024, 21:17

Probao danas. U leru i kad se stisne kvacilo nema nikakve razlike u zvuku. Kad je samo u leru nema zujanja, drobljenja i sličnog, već se samo čuje ujednačeno VW 1.6 taktanje od motora. Onaj klasični odvratni VW 1.6 81kw zvuk 😀 Što se voznje tice nista sumnjivo, osim mozda dve situacije gde mi je recimo prilikom skretanja malo naglijeg sa vecom brzinom nekako intenzivniji zvuk motora bio. I to samo kad na levo motam. Sad vec lagano mislim da mi se pricinjava, iskreno. Na pravcima bilo koja brzina sve normalno, nikakav zvuk cudan. Pretpostavljam da onda postoji velika sansa da nisu nikakvi lezajevi menjaca.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8051
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Zvuk kod skretanja u levo i ubrzavanja (1.6 tdi 81kw)

Post od OMP » 22 Mar 2024, 21:33

Pa ako ne cujes nista po opisanom onda nije do menjaca, jesi probao lezajeve tockova kako sam opisao?

surovi
Postovi: 26
Pridružio se: 15 Nov 2023, 13:58

Re: Zvuk kod skretanja u levo i ubrzavanja (1.6 tdi 81kw)

Post od surovi » 27 Mar 2024, 11:03

Probao, nije ni ležaj točka. Sad sam već u paranoji da samo ja to čujem- Možda i jeste do mene, do sada sam vozio uglavnom druge motore, toyotine dizelaše koji su mi daleko mirnije radili. Moguće da je samo moj subjektivni osećaj.

Korisnikov avatar
Raki_Audi
Postovi: 1280
Pridružio se: 13 Mar 2014, 20:24

Re: Zvuk kod skretanja u levo i ubrzavanja (1.6 tdi 81kw)

Post od Raki_Audi » 27 Mar 2024, 11:31

homokineticki zglob, poluosovine, solje amortizera... proveriti i ove stvari

surovi
Postovi: 26
Pridružio se: 15 Nov 2023, 13:58

Re: Zvuk kod skretanja u levo i ubrzavanja (1.6 tdi 81kw)

Post od surovi » 27 Mar 2024, 11:34

Važi, svakako, hvala. S obzirom da idem na dalji put za mesec dana, dogovorio sam sa jednim mehaničarem pregled komplet vozila pre puta, pa javim šta je na kraju.

Odgovori