Trzanje pri oduzimanju gasa

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Odgovori
Rista43
Postovi: 3
Pridružio se: 01 Apr 2024, 12:56

Trzanje pri oduzimanju gasa

Post od Rista43 » 02 Apr 2024, 07:09

Pozdrav svima. Imam problem koji nikako da rešim. U pitanju je auto Fiat Grande Punto 1.4 nature power 57kw 2009. godiste. Naime, prilikom otpuštanja papučice gasa auto lupi i trzne prvi put veoma jako pa onda još par puta slabije, bez obzira da li je hladan ili zagrejan. Trzanje se najviše oseti u prvoj brzini, u toj meri da bukvalno ne smem pustiti papučicu gasa već moram pritisnuti kvačilo i kočnicu ako želim usporiti. Zamenjeni su svi nosači motora, a lamela i korpa menjani pre nekih godinu dana. Takođe sam menjao kablove i svećice ali problem nije nestao. Ne znam da li ima veze sa tim ali kada nailazim na npr ležeći ili neku rupu i moram kočiti i pritisnuti kvačilo nakon prelaska preko ležećeg ili rupe čuje se lupanje sve dok ne pustim papučice. I nakon nekog vremena vožnje, a pogotovo u gradu kada se auto više optereti, motor sam od sebe diže obrtaje, tj. kad pritisnem kvačilo za promenu brzine skoče obrtaji. Kad to krene da se dešava ugasim auto na 20ak sekundi, upalim i posle sve normalno.

Da li neko zna o čemu se radi i da li su problemi povezani i šta bi mogao biti problem?

Quote

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10571
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Trzanje pri oduzimanju gasa

Post od Sloba » 02 Apr 2024, 07:19

Pa tako kako si napisao više deluje kao nekontrolisano ubacivanje goriva i vazduha u motor nego da ima veze sa strujom, nosačima, lamelom... jesi proveravao leptir gasa? Mislim da to treba prekontrolisati prvo.

Sent from my SM-S916B using Tapatalk



Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8055
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Trzanje pri oduzimanju gasa

Post od OMP » 02 Apr 2024, 08:34

Mnogi su resili takav problem zamenom svecica e sad ti si ih menjao sto znaci da nije do njih, treba probati sa ciscenjem klapne gasa

Rista43
Postovi: 3
Pridružio se: 01 Apr 2024, 12:56

Re: Trzanje pri oduzimanju gasa

Post od Rista43 » 02 Apr 2024, 08:50

Pa i ja sumnjam na klapnu jedino nju nisam proverio.

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11084
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Trzanje pri oduzimanju gasa

Post od Bax » 02 Apr 2024, 09:33

Moj je trzao kad je vukao fals vazduh iz kutije za filter vazduha.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13057
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Trzanje pri oduzimanju gasa

Post od Saša » 02 Apr 2024, 21:33

Moj Puntić isto trza ali puno sitnije tako da ne smeta toliko. Koliko se dobro sećam, kada je bio nov nije se tako ponašao. Isto sumnjam na motorić ler gasa pa sam razmišljao da zamenim sve to u kompletu i zamenske varijante koštaju malo više od 100 evra, ali pošto nisam bio siguran da bi to rešilo problem - nisam to uradio. Čistim redovno klapnu, ler gas i saug drži bez problema, pa razmišljam da nije možda problem u sajli gasa (1.2 8V ima sajlu), možda se ne vraća lepo pa zato ni motorić ne spušta gas postepeno… ili možda plinski software/ECU nije usklađen lepo sa benzinskim… Može biti više razloga.

Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10407
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: Trzanje pri oduzimanju gasa

Post od sebekkg » 03 Apr 2024, 15:40

Probaj na čist benzin ako može. Onda ćeš znati da li je do sajle ili plina.

Sent from my SM-S928B using Tapatalk

Slika

Rista43
Postovi: 3
Pridružio se: 01 Apr 2024, 12:56

Re: Trzanje pri oduzimanju gasa

Post od Rista43 » 03 Apr 2024, 23:19

Uspeo sam da rešim problem i to sasvim slučajno :P. Pomislio sam da nema nekakve veze sa motornom kočnicom ili sa kvačilom pa sam malo guglao i pronašao da postoji prekidač koji je u vezi sa pedalom kvačila. Kad sam pogledao kod pedale pronašao sam taj prekidač i uočio da se otkačio od jednog "zubca" na pedali. Samo sam vratio žabicu i sad sve radi kako treba. Inače auto sam kupio pre 7-8 meseci i od samog starta nije radio kako treba. Sad je potpuno drugačije, kao da je drugi automobil. Moram da se navikavam iz početka.
Hvala svima na odgovorima.

Odgovori