Mali benzinac trese kad nije ugrejan

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Odgovori
popularaan
Postovi: 4
Pridružio se: 02 Apr 2024, 13:27

Mali benzinac trese kad nije ugrejan

Post od popularaan » 02 Apr 2024, 22:12

Trazio sam po forumima ovakve teme ali nisam naleteo na moje veoma specificno pitanje.
Nasao sam Ford Fiesta 1.1 2019 godiste (60 hiljada pravih predjenih km) na oglasima i testirao ga. Sjajno radi, ali mnogo se motor trese kada se auto tek upali..
Kada sam otvorio haubu, videlo se da auto puno trese, ali nakon par minuta voznje, potpuno mirno radi.
Da li ovo moze biti zato sto je motor sa 3 cilindra ili je ipak stvar malo ozbiljnija?

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13057
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Mali benzinac trese kad nije ugrejan

Post od Saša » 02 Apr 2024, 22:47

Trese se ceo auto zbog toga, odnosno osetiš te vibracije u kabini, ili si to primetio samo dok si gledao motor?

popularaan
Postovi: 4
Pridružio se: 02 Apr 2024, 13:27

Re: Mali benzinac trese kad nije ugrejan

Post od popularaan » 03 Apr 2024, 10:06

Oseca se i u kabini auta, ali kad se ugreje prestaje da se osecaju vibracije.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8055
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Mali benzinac trese kad nije ugrejan

Post od OMP » 03 Apr 2024, 10:43

Ne znam konkretno za taj motor ali npr. toyotin 1.0 koji ide u aygo, p107 i citros c1 se isto tako ponasa kad je hladan mada ni kad se ugreje nije mnogo bolji rad ali to je za taj motor ok, e sad nisam se sretao sa tim fordovim 3cilindrasima ali pretpostavljam da nije to nista cudno za motor sa 3 cilindra oni ipak nemaju tu ugladjenost u radu kao 4 cilindra

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11084
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Mali benzinac trese kad nije ugrejan

Post od Bax » 03 Apr 2024, 12:29

Ja vozim 3 cilindra nekad u Sparku, nista se specijalno tu ne desava. Motor je malo bucniji i dosta startniji od slicnog sa 4 cil.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8055
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Mali benzinac trese kad nije ugrejan

Post od OMP » 03 Apr 2024, 13:01

Nisu svi isti ovi toyotini koje sam pomenuo rade i cuju se kao da su neispravni :)

popularaan
Postovi: 4
Pridružio se: 02 Apr 2024, 13:27

Re: Mali benzinac trese kad nije ugrejan

Post od popularaan » 03 Apr 2024, 13:50

Kako su se pokazali ti toyototini 3-cilindrasi? Generalno ljudi su mi govorili da bezim od malih 3 cilindra i da uvek gledam 4 cilindra bas zbog samog rada motora i malo veceg rasterecenja

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8055
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Mali benzinac trese kad nije ugrejan

Post od OMP » 03 Apr 2024, 14:06

Ovi toyotini 1.0 vvti su odlicni, za druge ne znam ali za ove znam iz nekoliko primera iz mog okruzenja da guraju vec par godina bez ijednog kvara, odrzavanje samo zamena ulja.

popularaan
Postovi: 4
Pridružio se: 02 Apr 2024, 13:27

Re: Mali benzinac trese kad nije ugrejan

Post od popularaan » 03 Apr 2024, 14:12

toyota je ipak toyota ;)

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11084
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Mali benzinac trese kad nije ugrejan

Post od Bax » 03 Apr 2024, 15:27

Suzuki je pravio dobre trocilindrase, ovaj Toyotin je Daihatsu motor, mislim da je to prva liga motor sto se tice kvaliteta.
I ovaj krsic u Sparku radi vec 15ak godina, mada to jse sve stara skola, nema direktno ubrizgavanje.....
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

pedalaš
Postovi: 643
Pridružio se: 02 Okt 2023, 14:01

Re: Mali benzinac trese kad nije ugrejan

Post od pedalaš » 03 Apr 2024, 15:30

Od 3-cilindričnih vozio sam baš dosta 1,0 TSI (5 godina poslovno), veoma malo Toyotin 1,0 u Aygu (rentirao ga poslovno 3 meseca), već oko dve godine Toyotin 3-cilindrični 1,5 od 125 ks (paraleno sa Toyotinim prethodnim 4-cilindričnim 1,5 od 111 ks). Probao sam Hondin 1,0T, kao i Renaultov 1,0 Tce.
Svaki 3-cilindaraš trese više od 4 cilindričnog. Boga nema da je drugačije. Ali, ne trese svaki jednako. Niti se u kolima to na jednak način oseća. Neki tresu u kolima „u tri majčine“ (pa i zato jer nemaju svi isto oslanjanje motora), kao što su neki u kolima bučni „u tri majčine“ (jer nije kod svih izolacija motora i kabine ista).
Ali, sam specifičan zvuk 3-cilindraša mi je ok.
Npr. 1,0 u Aygu mi je ostao u sećanju kao veoma bučan.

SummerMix
Postovi: 3
Pridružio se: 06 Mar 2024, 10:32
Garaža: Opel Astra H Classic 1.6 benzin, Ranije Corsa C 1.2 benz

Re: Mali benzinac trese kad nije ugrejan

Post od SummerMix » 04 Apr 2024, 09:25

Ja sam imao sličan problem, a varijatnu tog problema imam i sada.

Radi se o Opel Astra H benzin 1.6 115 KS sa ugrađenim plinom. To je, priznajmo, dosta drugačiji motorni setup od onog što si ti opisao.
Dešavalo se u prelaznim periodima godine da kada ga upalim jedno vreme ima nestabilan rad, podrhtavanje, osećaj da će se ugasiti, ali se to ipak ne desi.

Majstor mi je objasnio da se to dešava zbog ugrađenog plina pa (nastavak rečenice je vrlo laički neprecizan i nepouzdan) mlaznice nisu "centrirane/centralno postavljene" i kao zbog toga podrhtava dok se ne zagreje.

Taj problem je tokom eksploatacije nestao, ali mi se sada povremeno dešava sledeće:
Da nakon što se auto ugreje i odveze nekoliko kilometara krene da varira snaga gasa (kao da gubi obrtaje, pa ih onda nadoknađuje) što utiče na trzanje auta u vožnji. Posebno je zanimljivo kad se to dešava na tempomatu. Usporenje, pa onda traj i ubrzanje pa opet slabljenje. Nakon par minuta to prestane.

To se dešava nekada nakon par kilometara vožnje (kad dostigne radnu temperaturu), a nekada nakon dužeg perioda vožnje pod stabilnim operećenjem, pa nakon toga smanjim obrtaje. A nekada se ni ne dešava u vožnji.

Ukoliko neko prepoznaje moj problem neka prokomentariše. Svakako planiram u nekom trenutku povesti na servis, ali to je posebna muka.

Autopromet je praktično odbio da proveri o čemu se ovde radi.

milekmilek
Postovi: 288
Pridružio se: 12 Sep 2017, 14:29

Re: Mali benzinac trese kad nije ugrejan

Post od milekmilek » 04 Apr 2024, 09:47

Za taj motor je poznato da se baš ne slaže sa plinom. Rešiš jedan problem a pojavi se drugi. Nije preterani potrošač benzina, pa bi bilo dobro da se otarasiš plina.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk


Odgovori