Auto sijalice

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Odgovori
Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13039
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Auto sijalice

Post od Saša » 15 Feb 2021, 08:38

Kod Puntovih farova samo je problem nepodešena visina. Te farove inače pravi Valeo i brutalno su dobri. Meni niko ne blica plus kada vozim nekog pozadi ili imam teret u gepeku dodatno preko prekidača i motorića u farovima spustim svetlosni snop.

Послато са SM-G965F помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10571
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Auto sijalice

Post od Sloba » 15 Feb 2021, 08:44

O tome se prica stoti put. Ako sljasti u daljini, 7/10 je Punto, ako ne radi jedan far, 7/10 je Pezo/Citroen. To ne moze biti slucajnost. Meni ne smetaju nijedni, pa ni Puntovi, sve dok nisu sa led sijalicama. Cesto u komsiluku sretnem Berlingo sa led sijalicama i to vec ozbiljno smeta. A, njemu su farovi iz perspektive vozaca verovatno brutalni.

Sent from my MI 9 using Tapatalk





Korisnikov avatar
Puzo81
Postovi: 3265
Pridružio se: 11 Mar 2012, 23:42
Garaža: Ford S-Max 2.0 Tdci Titanium
Lokacija: Novi Sad

Re: Auto sijalice

Post od Puzo81 » 15 Feb 2021, 09:12

Sloba je napisao:
15 Feb 2021, 08:27
U projektorskom snop je zasecen i ogranicen i koliko god je sijalica jaka, ne smeta toliko kao nabudzen reflektor, nebitno da li je Punto ili tri puta skuplji auto sa reflektorima.

Sent from my MI 9 using Tapatalk
:thumbup: zato i rekoh, puntać kec

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13039
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Auto sijalice

Post od Saša » 15 Feb 2021, 09:18

Ma ima svega na cestama i ulicama, od onih kojima ne radi jedan far (jako čest slučaj u poslednje vreme), preko kineskih ksenona koji trepere, svetle u drugačijoj boji svetlosti ili su ubačeni u obične farove pa zaslepljuju, preko tih Pežoa i Citroena kojima su možda raštelovali svetla prilikom zamene sijalica jer im često moraš skidati ceo far (ili su možda pretrpeli neko čukanje pa popucali nosači farova) do pomenutih Puntića kojima nije podešena visina. Problem je što policija to ne reguliše kako treba. Kad ste poslednji put videli policiju da noću zaustavlja i proverava svetlosnu signalizaciju? Sem radarisanja ništa drugo i preventivno ne rade. Čak ni tehnički pregledi to ne kontrolišu kako bi trebalo. A na sve opisano sada imamo i to najnovije ludilo ubacivanja LED sijalica u farove...

Послато са SM-G965F помоћу Тапатока







ljubitelj
Postovi: 10590
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Auto sijalice

Post od ljubitelj » 15 Feb 2021, 09:54

Puntu ne valjda konstrukcija fara, ne valja sama optika koja rasipa svetlost gde ne treba i tu ne pomaže nikakvo podešavanje ničega. Iz fabrike izlaze sa tim problemom.

Prosto, nema tu slučajnosti a sa LED se samo još drastičnije izraženo i lakše uočljivo vidi problem u obliku snopa svetlosti.
kad aveć pominjemo fabrička rešenja svetala.

Imao sam "veliki" kvar na pug307, čije otklanjanje je trajalo 3,5 sata (za koliko može i veliki servis da se uradi obično).
Veliki jer je toliko vremena utrošeno umesto uobičajenih 2-5 minuta kod auta gde je konstruisano koko treba.

Crkla H1 sijalica, pozicija maglenka napred.
Zamena je potrajala jer je naravno Marfi doprineo da je pri demontaži stare iz ležišta ispao i feder koji je pridržava. A njega namestiti se može levom rukom (na desnom faru) uz obaveznu pomoć ogledala jer se ne vidi direktno mesto postavljanja ni kada se skine zaštita.
A raditi u odrazu ogledala i pogoditi te vrlo sitne vodjice je sve samo ne ugodno.

Možda iskusni servisi imaju neku posebnu alatku razvijenu za montažu opruge, tako da razumem ovo što je Sloba napisao- na putu je baš veliki napor i posao zameniti sijalicu pa nije ni čudo što je skor 7/10.
Uputstvo za upotrebu auta je vrlo škrto u opisu procedure zamene, nijedna korisna slika :o

Cena sijalice 200 dinara, rad nula. Edukacija neprocenjivo :)
A da sam u Nemačkoj na primer i ostavim servisu da rešava taj rad i utrošeno vreme bi koštalo minimum 300 evra.

Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3163
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Auto sijalice

Post od Dare4x4 » 15 Feb 2021, 10:27

Sloba je napisao:
15 Feb 2021, 08:44
O tome se prica stoti put. Ako sljasti u daljini, 7/10 je Punto, ako ne radi jedan far, 7/10 je Pezo/Citroen. To ne moze biti slucajnost. Meni ne smetaju nijedni, pa ni Puntovi, sve dok nisu sa led sijalicama. Cesto u komsiluku sretnem Berlingo sa led sijalicama i to vec ozbiljno smeta. A, njemu su farovi iz perspektive vozaca verovatno brutalni.

Sent from my MI 9 using Tapatalk
Ma gde brutalni. Oni biju na sve strane, osim na put. Često sustignem nekog sa takvim svetlima i bukvalno vidim njegovu senku ispred njega, od mojih svetala. Njegov svetlosni snop kao da ga nema. Nego pretpostavljam da mnogi i ne znaju kako treba svetla da rade pa i ne umeju da primete da njihova ne valjaju.
A najviše me iritira kad neko vozi pod dugim svetlima jer mu jedno kratko ne radi. Ne znam za vas ali meni to smeta i po danu.

Korisnikov avatar
marketman
Postovi: 503
Pridružio se: 01 Okt 2015, 11:52
Garaža: Toyota Rustolla 1.6 astmo

Re: Auto sijalice

Post od marketman » 15 Feb 2021, 10:36

Svaki drugi Stilo sa dugim vozi

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45825
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Auto sijalice

Post od Geza » 15 Feb 2021, 10:43

Meni smetaju kamioni sa novim sijalicama (ne mogu da procenim da li je LED i xenon), naročito ako vozim pred svanuće po kiši.
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10571
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Auto sijalice

Post od Sloba » 15 Feb 2021, 11:31

Dare4x4 je napisao:
Sloba je napisao:
15 Feb 2021, 08:44
O tome se prica stoti put. Ako sljasti u daljini, 7/10 je Punto, ako ne radi jedan far, 7/10 je Pezo/Citroen. To ne moze biti slucajnost. Meni ne smetaju nijedni, pa ni Puntovi, sve dok nisu sa led sijalicama. Cesto u komsiluku sretnem Berlingo sa led sijalicama i to vec ozbiljno smeta. A, njemu su farovi iz perspektive vozaca verovatno brutalni.

Sent from my MI 9 using Tapatalk
Ma gde brutalni. Oni biju na sve strane, osim na put. Često sustignem nekog sa takvim svetlima i bukvalno vidim njegovu senku ispred njega, od mojih svetala. Njegov svetlosni snop kao da ga nema. Nego pretpostavljam da mnogi i ne znaju kako treba svetla da rade pa i ne umeju da primete da njihova ne valjaju.
A najviše me iritira kad neko vozi pod dugim svetlima jer mu jedno kratko ne radi. Ne znam za vas ali meni to smeta i po danu.
Nekima sigurno jesu. Sa nekim sijalicama dobiju 300% vise svetla nego sto su imali. Njima super.

Sent from my MI 9 using Tapatalk



Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13039
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Auto sijalice

Post od Saša » 15 Feb 2021, 12:55

ljubitelj je napisao:Puntu ne valjda konstrukcija fara, ne valja sama optika koja rasipa svetlost gde ne treba i tu ne pomaže nikakvo podešavanje ničega. Iz fabrike izlaze sa tim problemom.
Daj ne pričaj gluposti, molim te. Ništa ne fali tim farovima samo su previsoko podešeni i ništa drugo. Ja sam svoje podesio kako treba, štaviše sa upaljenim kratkim svetlima sam se noću udaljavao od auta da vidim kako ta svetla vide vozači kojima dolazim u susret i nema tu nikakvog rasipanja svetlosti, sve je savršeno. Valeo je odlično odradio svoj deo posla, ostalo je na vlasnicima tih automobila. Ili, ako ne umeju sami da podese treba da odu negde da im se to podesi. Pravite famu od ničega.



Послато са SM-G965F помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
havijer
Postovi: 3076
Pridružio se: 28 Mar 2015, 07:55
Garaža: I30 mk1 1,4
Lokacija: Kragujevac/GM

Re: Auto sijalice

Post od havijer » 15 Feb 2021, 12:59

Tako se voli auto :)

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk


Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13039
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Auto sijalice

Post od Saša » 15 Feb 2021, 13:16

Evo, ko god želi da se uveri - dajem mu Punta na proveru, neka proverava kako god hoće, tera na tehnički, šta god.

Послато са SM-G965F помоћу Тапатока


ljubitelj
Postovi: 10590
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Auto sijalice

Post od ljubitelj » 15 Feb 2021, 14:07

Da pokušam, možda uspe :)
Nije tvoj komad Punta u pitanju, niti je specijalan u odnosu na druge.
Prosto je, voze se ti Punto dovoljno masovno da se lako uočava pravilnost sa problematičnom slikom snopa svetlosti takvom da i kada je maksimalno nadole usmeren far baca tamo gde ne treba.
Počev od policijskih pa svih ostalih nadalje.

Kada ti nailaze u susret noćuprilično pouzdano možeš da proceniš da se pribiližava Punto, dakle uopšte ne vidiš iz daljine koji je model auta pa otpada bilo kakva subjektivnost.

Što se tiče merenja, primer jednog je upravo ovaj koji komentarišemo koji je uradjen sasvim jasno i detaljno.
Ako misliš da su radi ovog merenja namerno podigli ili na bilo koji drugi način razdesili far onda je ovaj pokušaj bezuspešan jer subjektivnost prevladava.

ps. Ne blicam, svestan sam da nema svrhe jer vozač ne može ništa da uradi da otkloni problem.

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10571
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Auto sijalice

Post od Sloba » 15 Feb 2021, 14:18


Saša je napisao:Valeo...
Odmah se setim pokojnog Mikele, legendarnog muzickog menadzera koji je pratio demo bendove iz NS. On je svaki put kada bi pomenuo da ima Decca televizor, obavezno napomenuo da je sa Toshiba ekranom. Slika


Sent from my MI 9 using Tapatalk




Korisnikov avatar
HKS
Postovi: 11164
Pridružio se: 14 Jan 2013, 17:31
Lokacija: Soba

Re: Auto sijalice

Post od HKS » 15 Feb 2021, 16:42

Trebao je na test staviti nekoliko auta, ne samo Punto.
Pa i naknadno ubacivanje projektora.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока




Odgovori