Pranje motora

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23795
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Pranje motora

Post od dragvorl » 09 Jun 2012, 15:21

EDIT by mod: Tema nastala splitom.
Day Walker je napisao: Jedino me nervira sto je oprao motor.. Jel ima to nekog loseg efekta?
Nema, sem ako je bas nakvasio elektroniku, mada to ces primetiti na dijagnostici. Ovo vazi ako je prano vodom ili pod pritiskom.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
kvcali
Postovi: 3008
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:02
Garaža: Omega B2 2.0
Lokacija: Kraljevo
Kontakt:

Re: Polovnjak, 3500-4000e

Post od kvcali » 09 Jun 2012, 15:43

Upalis motor, pustis da se zagreje, probas ga ako sve rado nije mu nista falilo, inace peru se motori nije to nista rizicno.
Slika

GS, GS/E, GSE, GTE, GSI, OPC # Irmscher, Mantzel, Steinmetz, Zender, Lexmaul, Mattig, Rieger, Kissling

http://www.opelteamserbia.com/forum

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23795
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Polovnjak, 3500-4000e

Post od dragvorl » 09 Jun 2012, 18:24

kvcali je napisao:Upalis motor, pustis da se zagreje, probas ga ako sve rado nije mu nista falilo, inace peru se motori nije to nista rizicno.
Jel si vec prao neki noviji motor okruzen sa puno zica i elektronike vodom pod pritiskom?
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
kvcali
Postovi: 3008
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:02
Garaža: Omega B2 2.0
Lokacija: Kraljevo
Kontakt:

Re: Polovnjak, 3500-4000e

Post od kvcali » 09 Jun 2012, 20:08

dragvorl je napisao:
kvcali je napisao:Upalis motor, pustis da se zagreje, probas ga ako sve rado nije mu nista falilo, inace peru se motori nije to nista rizicno.
Jel si vec prao neki noviji motor okruzen sa puno zica i elektronike vodom pod pritiskom?

da bas ovaj identican 1,6 16v, zatim 1,7 dti, i moj par puta
evo drugar pre neki dan prao x18xe

SlikaSlika
Slika
Slika
Slika

GS, GS/E, GSE, GTE, GSI, OPC # Irmscher, Mantzel, Steinmetz, Zender, Lexmaul, Mattig, Rieger, Kissling

http://www.opelteamserbia.com/forum

Korisnikov avatar
noob
Postovi: 1033
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:24
Lokacija: Beograd

Re: Pranje motora

Post od noob » 09 Jun 2012, 20:44

Kad se pere mora da se zaštiti bord komp, inače ćao zdravo.
Vazno da je tvoj auto u top stanju, gram dima ne izbacuje, kocnice guzvaju asfalt, a signalizacija svetli kao svetla stadiona.

ftj
Postovi: 13024
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Pranje motora

Post od ftj » 09 Jun 2012, 20:48

ECU je već solidno zaštićen tako da sa njim teško može biti problema, pre može nešto od elektrike.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23795
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Pranje motora

Post od dragvorl » 09 Jun 2012, 21:13

Ne znam jel si skidao i taj poklopac sa motora, obicno se ulje sliva sa ventil dekle i blok bude orosen uljem, uglavnom meni je to logican motiv za pranje. A inace mislim da nije bas mudro prati motore koji su puni zica, kontakata, kompjutera i cipova, narocito na kolima koja su vec starija i gde krene i oksidacija i sve ostalo. Kad sam radio u servisu obavezno smo zastitili te kutije sa osiguracima i neku izlozenu elektroniku, jer se desavalo da posle nece da upali, iz raznih razloga. Moze da se izduva i ovo ono, ali ako bas nije neophodno ja nisam bas za pranje motora. To sto na oko sve izgleda solidno zasticeno ne mora da znaci da voda nece tu proci. Dakle alternator, izlozeni dzekovi i slicno ne bi trebali da dodju u dodir sa mlazom. A sad ko bas voli, neka izvoli. :doubleup:

Here is the engine washing procedure recommended by BMW:
Bring the engine to operating temperature, and switch the engine Off.

Cover or shield any component--such as the ignition distributor, multi-connectors, etc.--in the area to be cleaned with plastic sheeting.

Apply engine degreaser or general engine cleaning solvent to the dirty area, allowing it to soak for at least five minutes.

Spray warm water on the area to be cleaned, flushing the solvent and the contaminants.

Do not aim the water spray directly at components. Do not use the water spray any longer than necessary. Do not wash the entire engine compartment when only one area requires degreasing, such as the front crankshaft radial seal, M20 oil filter replacement, etc.

Blow the cleaned area dry immediately with moderate-pressure compressed air.

Start the engine immediately and road test the vehicle to confirm satisfactory operation.

BMW says it will not honor warranty claims for components damaged by improper engine cleaning.

http://www.usautoparts.net/bmw/repairs/ ... engine.htm
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
elMaestro
Postovi: 3235
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:07
Garaža: C2

Re: Pranje motora

Post od elMaestro » 09 Jun 2012, 22:05

Ali velike su šanse da tu voda ode po celom motornom prostoru. Pa ti dok zaštitiš akumulator, alternator, ECU, kablove, svećice, šta tu ostane da se pere? :mrgreen: Ne znam, iskreno nikad nisam prao samostalno motor pod pritiskom, tako da nemam iskustva, ali normalno je da ne može ništa dobro da donese (ako je motor prljav ili eventualno malo mastan, ne pričam o tome da je sav us*an) osim malo estetike.
Имам једно потпитање...

Korisnikov avatar
Texonja
Postovi: 4510
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:09
Garaža: X3
Lokacija: Poker table

Re: Pranje motora

Post od Texonja » 10 Jun 2012, 01:04

Ja sam jednom u zivotu prao motor na jednom autu tom metodom. Oterao GSi-ja da ga operu spolja i tip pita dal' hocu i pranje motora. Ne znam zasto, ali rekao sam da moze. Naravno da ga je ispirao pod pritiskom.
Nakon toga auto narednih 10km nije normalno radio, cas na 3, cas na 4, menjao zvuk motor, trzao, cak se i ugasio par puta... Rekao sam tad i nikad vise! Lepo je njemu ispod haube i kad je musav.
Everything happens for a reason. Sometimes the reason is that you're stupid and make bad decisions!

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29965
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Pranje motora

Post od trojanac » 10 Jun 2012, 01:51

http://youtu.be/ry7d19LlQcw

Ja mogu to samo kod Džonija...
Johnny Steam je napisao: Sto se motora tice, ne mogu da perem karter i tesko dostupna mesta zbog pistolja (ne mogu da dohvatim).
Ali opere se sve i odmasti, kad se otvori hauba da to izgleda lepo i skoro ko novo.
Inace dolaze svi zbog elektronike koja ne sme na pusku. I para je vruca, tako da nema potrebe da se hladi motor, a i ima toliko malo vlage da je motor odmah suv i nema sta da se susi, cedi itd. a nema nikakvog rizika za elektroniku i za najosetljivije motore.
Ako mu smeta kisa, Mozda ce i ovo, ali do sad preko 100 opranih JTD-ova ECO tec-ova itd, svi su se odvezli bez ikakvog problema ;)
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23795
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Pranje motora

Post od dragvorl » 10 Jun 2012, 04:20

elMaestro je napisao:Ali velike su šanse da tu voda ode po celom motornom prostoru. Pa ti dok zaštitiš akumulator, alternator, ECU, kablove, svećice, šta tu ostane da se pere? :mrgreen:
Evo o cemu se radi, slikovito:

http://www.youtube.com/watch?v=Ku_i3ye4 ... re=related
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13016
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Pranje motora

Post od Saša » 10 Jun 2012, 09:51

Šta je ovaj prao gore na snimku? Motor već čist kao suza... :D

Korisnikov avatar
aleksa
Postovi: 3484
Pridružio se: 23 Apr 2012, 13:33

Re: Pranje motora

Post od aleksa » 10 Jun 2012, 12:33

Texonja je napisao:Lepo je njemu ispod haube i kad je musav.
:plusone:

Korisnikov avatar
noob
Postovi: 1033
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:24
Lokacija: Beograd

Re: Pranje motora

Post od noob » 10 Jun 2012, 13:10

Saša je napisao:Šta je ovaj prao gore na snimku? Motor već čist kao suza... :D
Imalo je par dlačica :D
Šalu na stranu, lepo je zaštito sve šta je trebalo :)
Vazno da je tvoj auto u top stanju, gram dima ne izbacuje, kocnice guzvaju asfalt, a signalizacija svetli kao svetla stadiona.

Korisnikov avatar
RINGE
Postovi: 382
Pridružio se: 06 Jun 2012, 08:52
Garaža: Suzuki SX4 GS

Re: Pranje motora

Post od RINGE » 10 Jun 2012, 13:56

Saša je napisao:Šta je ovaj prao gore na snimku? Motor već čist kao suza... :D
Verujem da je taj auto opran jedno 200 puta tokom snimanja raznih videa.

Ja do sada ni na jednom automobilu nisam prao motor jer jednostavno nije bilo potrebe. Ne vidim cemu sterilno cist motor, osim ako ne ide na neke izlozbe.

Odgovori