Igla vs zeder?

Elektro i mehanička zaštita
Odgovori
TeaseR
Postovi: 382
Pridružio se: 26 Dec 2018, 20:23
Garaža: BMW F30

Re: Igla vs zeder?

Post od TeaseR » 16 Jul 2021, 19:20

:mangup: Koristim Abloy iglu na golfu 6 i skoro pa uopste ne moram da se saginjem da bih zakljucao volan. Drugar na bmw 1 2014 ima zeder i mora da se savija da bi zakljucao, tako da je po meni ovo bolje resenje, pritom je i jeftinije.

Multi T Lock, kljuc izgleda kao kljuc od sigurnosnih vrata, mislim da Bosal ima bukvalno identican kljuc za svoja sigurnosna vrata.

Sto se tice zastite u smislu koju je teze obiti, ne znam da li je iko od vas cuo da su ikada ukradena kola sa bilo kojom zastitom ovog tipa. Sigurno niko nije razvaljivao iglu, predugo traje i nije zahvalno za obijanje, bilo da je zeder, abloy ili nesto trece. Obicno ako su kola sa tom zastitom ukradena, ukradena su zbog toga sto vlasnik nije zakljucao volan vec vremenom pocne da ga mrzi to da radi.

Korisnikov avatar
Ivan
Postovi: 9882
Pridružio se: 03 Jan 2013, 09:22
Garaža: bmw 3 f31, bmw 5 f10,
Lokacija: Novi Sad

Re: Igla vs zeder?

Post od Ivan » 16 Jul 2021, 19:37

Na bmwu sa zederom ne moras uopste nimalo da se savijas, jer zeder treba da se montira tik iza volana na bmwu.

Slika

Vidjao sam kod nekih auta da zeder bude duboko dole montiran, maltene iznad papucica :kezo:
nidza je napisao:
12 Apr 2021, 10:56
nemam problem uvek sam najsporiji

Subota
Postovi: 31
Pridružio se: 20 Avg 2020, 18:18

Re: Igla vs zeder?

Post od Subota » 20 Jan 2022, 08:56

Pozdrav svima, imam pitanje.
Postoji li mogućnost da se Zeder zaključa u toku vožnje?

Žena malopre krenula na posao, isparkirala se najnormalnije, ali na izlazu sa parkinga joj zablokirao volan?!
Zeder je ugrađen pre mesec dana, dakle relativno skoro, nije do sad pravio problem. Ili, postoji li mogućnost dok je auto upaljen da se volan zaključa na način kao što se zaključava kad je auto ugašen pa cimneš volan u stranu?
Na kraju, žena je ugasila auto, zaključala i otključala Zeder, ponovo upalila i bilo je sve Ok. E sad, pošto nažalost nije probala volan između paljenja auta i otključavanja Zedera ne znam šta je od to dvoje uticalo na to da se volan otključa. Naravno, uplašila se da će opet da se zaključa i neće da vozi dok se ne utvrdi šta je.

Šta bi moglo biti?

Korisnikov avatar
Day Walker
Postovi: 23288
Pridružio se: 12 Jan 2012, 01:58
Garaža: Audi Q3, Škoda Kamiq
Lokacija: Beograd

Re: Igla vs zeder?

Post od Day Walker » 20 Jan 2022, 09:06

Zeder je mehanička brava tako da ne može sam da se zaključa.
Pre će da je volan blokirao iz nekog razloga.
Brzine idu u H-a !!!

Slika

Slika

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Igla vs zeder?

Post od Grujic » 20 Jan 2022, 09:09

Jel bas zablokirao volan, ili se mpzda ugasio servo?

Послато са SM-G780F помоћу Тапатока


Subota
Postovi: 31
Pridružio se: 20 Avg 2020, 18:18

Re: Igla vs zeder?

Post od Subota » 20 Jan 2022, 09:25

Baš je blokirao, dakle minimalno levo desno i onda nema dalje, bukvalno kao kad je zaključan Zeder. Pretpostavljam da bi se, kad servo ugasi, volan mogao okretati i dalje samo dosta teže.
Ako ne postoji mogućnost da se Zeder zaključa, koji bi mogao biti razlog da se volan sam od sebe zaključa dok je auto upaljen?
Poslednja izmena od Subota u 20 Jan 2022, 09:36, izmenjeno 1 put ukupno.

ftj
Postovi: 12985
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Igla vs zeder?

Post od ftj » 20 Jan 2022, 09:26

Meni se desilo da zaboravim da otkljucam zeder i upalim auto i krenem i ono vozis bez da mozes da okreces volan. Problem je bio u mikroprekidacu koji je trebao da spreci da se automobil upali, rekli su mi da se to cesto desava, lici mi da je to ovde bio slucaj.

Subota
Postovi: 31
Pridružio se: 20 Avg 2020, 18:18

Re: Igla vs zeder?

Post od Subota » 20 Jan 2022, 09:28

Nije ovde taj slučaj, jer je se ona isparkirala normalno. Dakle, po parkingu je vozila levo - desno dok nije došla do izlaza na ulicu

Korisnikov avatar
gavran
Postovi: 363
Pridružio se: 09 Sep 2013, 15:44
Garaža: VW Passat B8 1.6 tdi
Lokacija: Novi Sad

Re: Igla vs zeder?

Post od gavran » 20 Jan 2022, 12:49

Subota je napisao:
20 Jan 2022, 09:25
Baš je blokirao, dakle minimalno levo desno i onda nema dalje, bukvalno kao kad je zaključan Zeder. Pretpostavljam da bi se, kad servo ugasi, volan mogao okretati i dalje samo dosta teže.
Ako ne postoji mogućnost da se Zeder zaključa, koji bi mogao biti razlog da se volan sam od sebe zaključa dok je auto upaljen?
Zeder je uvek zaključan, tako je koncipiran. Drugačije ne možeš da izvučeš ključ. Samo može biti zaključan u gornjem položaju kada potiska klin u prsten oko vratila upravljača da blokira upravljanje ili može biti zaključan u donjem položaju kada je klin izvučen. Znači ti recimo kada otključavaš Zeder, gurneš ključ, otključaš, on se spusti dole, i ti opet moraš da okreneš ključ u početan položaj da bi ga izvukao, odnosno ponovo zaključavaš Zeder samo u donjem položaju. To je upravo konstrukciono tako i rešeno da se ne bi u vožnji desilo da klin uleti u prsten.

Tako da do njega samog konstrukciono ne može biti, jedino ako su ti prilikom ugradnje nešto sekundarno oštetili ili nisu adekvatno namontirali ponovo pa da ti to pravi problem.
Rad je stvorio čoveka, a nerad.......gospodina

Subota
Postovi: 31
Pridružio se: 20 Avg 2020, 18:18

Re: Igla vs zeder?

Post od Subota » 20 Jan 2022, 13:25

Upravo se vratih, išao sam na "probnu vožnju". Dakle, situacija je sledeća.
Probao sam više puta da otključam/zaključam i vozio po malo. Desilo se da dok je Zeder zaključan mogu da okrenem volan! Pri tom, dok sam okretao volan u jednu stranu i ispravljao ga, osetio sam kao neki udarac u volan (i dok sam okretao na jednu, i dok sam ispravljao točkove). Nakon toga, posle pređenih 15-20 m volan opet nije mogao da se okreće. Ponavljam da se sve dešava dok je Zeder zaključan. Nakon toga sam otključao i sve je funkcionisalo normalno.
Još da pomenem da je ugrađen i neki zvučni signal koji treba da pišti kad krenem da palim auto a Zeder je zaključan (kao upozorenje), ali više ne pišti ni kad je zaključan a palim auto.
Pretpostavljam da prilikom montaže nešto nije urađeno kako treba. Imam garanciju pa ću otići da mi to srede.
Hvala svima na pomoći.

Korisnikov avatar
stejer
Postovi: 392
Pridružio se: 11 Mar 2018, 03:04
Garaža: Audi A3 1.9 TDI Sportback, VW Scirocco 2.0 TSI DSG, BMW F10 525d Xdrive
Lokacija: Beograd
Birthday

Re: Igla vs zeder?

Post od stejer » 21 Jan 2022, 11:19

Imao sam Zeder na A3, a sad Guardian na Sciroccu.

Zeder pros:
- ne mozes da upalis auto dok ga ne otkljucas

Zeder cons:
- nezgrapniji kljuc, busi dzepove, grebe kozu, al dobar da se poceses
- brava koja strci kao metalno zvono
- mehanizam zna da se klati levo desno i tuce o plastiku ispod volana
- teze se podesava volan po dubini i visini
- jednom mi je zakucao u gluvo doba noci u sred neke nedodjije 200 km od kuce (jer ga po navici zakljucavam) i preznojavao sam se 20 min dok nije prihvatio da se otkljuca, samo je vrteo kljuc u krug, sa nekim poprilicnim otporom i nisam mogao sa ga izvucem iz brave, posle toga mi se to nije desavalo

Guardian cons:
- moze da se upali auto bez da se otkljuca, zezne se covek nekad pa skonta da oce da krene a ne moze da okrece volan

Guardian pros:
- svedeniji kljuc
- mala elegantna bravica
- nekako mi se lakse otkljucava i zakljucava nego Zeder

Generalno me koriscenje obe zastite smara, bilo nekad lakse sa starim i jeftinijim kolima, nisi imao nista. Bilo bi lepo da sledeci auto ima keyless i kasko, pa da se ne razmislja o tome vise.

lami
Postovi: 3257
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Igla vs zeder?

Post od lami » 21 Jan 2022, 12:37

To mora da ti je stariji Zeder. zederi za novije automobile vise nemaju blokadu paljenja, valjda da ne zeznu elektroniku, plus su uglavnom lepo sakriveni, ne strce uopste, ali to vec zavisi od modela auta, najberovatnije.

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12276
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Igla vs zeder?

Post od shandu90 » 21 Jan 2022, 14:06

Sta je guardian?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
stejer
Postovi: 392
Pridružio se: 11 Mar 2018, 03:04
Garaža: Audi A3 1.9 TDI Sportback, VW Scirocco 2.0 TSI DSG, BMW F10 525d Xdrive
Lokacija: Beograd
Birthday

Igla vs zeder?

Post od stejer » 21 Jan 2022, 16:00

Guardian Protec. Valjda se tako zove firma koja vrsi ugradnju igli/klinova vrsti ABLOY Protect i MUL-T-LOCK.
lami je napisao:To mora da ti je stariji Zeder. zederi za novije automobile vise nemaju blokadu paljenja, valjda da ne zeznu elektroniku
E vidis nisam to znao, hvala na informaciji. Mislim da sam negde na prolece 2020. ugradio taj Zeder.

lami
Postovi: 3257
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Igla vs zeder?

Post od lami » 21 Jan 2022, 16:16

E onda ja imam stare informacije
2012 ubacio na 206, imao je blokadu za paljenje.
2016-2018 sam ubacio na tri automobila, sva tri bez blokade paljenja.
Ugradjivao sam na Bezaniji i na Sajmistu, nisam imao problema da nesto lupka ili smeta.
Samo na 206 je vireo, prosto budza, na drugim automobilima je neprimetno.
Edit, da i nikakvog klacenja.
Gde si ugradio, u kom servisu?

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока



Odgovori