Srbistan - krađe kola, delova, goriva...

Elektro i mehanička zaštita
Odgovori
Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19261
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Srbistan. Kradje kola, delova, goriva...

Post od Heinz » 29 Avg 2012, 22:14

NexT je napisao:
Eno ti danas u sred centra grada lik pred policijom od koje je pobegao izvukao coveka iz Smarta i pobegao (sreca, brzo ga navatala murija...)
Da, pucali su na njega taman kad je moja žena prošla Smarta.

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Srbistan. Kradje kola, delova, goriva...

Post od Paja » 06 Sep 2012, 17:37

Može ovo i uzanimljive članke pa pomerajte ako mislite da treba.

„Porše kajen“ ukradu za 40 sekundi

U Srbiji se dnevno ukrade više od osam automobila, a lopovi sve češće biraju najskuplje modele koje prodaju u delovima ili švercuju u zemlje Evrope ili Bliskog istoka. Kako kažu u policiji, najviše problema imaju sa balkanskom mafijom, koja je izuzetno tehnički opremljena i uvežbana, pa se dešava da ekipa lopova dođe iz Banjaluke, ukrade džip za 40 sekundi u Beogradu i vrati se u Bosnu.

Koliko je opasna auto-mafija koja hara Balkanom, pokazuje i slučaj elektroinženjera Gorana Pećaranina iz Beograda, koji je uhapšen u Bosni i Hercegovini gde je priznao povezanost s auto-mafijom i učešće u čak 43 krađe automobila. On je u zamenu za izbegavanje zatvorske kazne pristao da priča o kanalima šverca automobila i načinu krađe.

- To je ekipa od desetak ljudi koji stalno menjaju prebivalište i žive jedni kod drugih na Balkanu. Tu nema nikakvih nacionalnih niti verskih podela i odlično su uigrani. Dešava se da iz Bosne prate automobil do Srbije, ukradu ga, prevezu do garaže i vrate se u BiH. Isto tako, kolege iz BiH su hapsile Beograđane kod kojih su pronašli najsavremeniju tehniku za krađu automobila, a koji su došli da odrade „posao” na poziv kolega. Vrlo teško im se ulazi u trag. Posle krađe ili traže otkup

Marke koje se najviše kradu

1. Folksvagen
2. Zastava
3. Audi
4. Mercedes
5. Reno

od vlasnika, koji iznosi trećinu cene, ili preko poznanika u policiji i na carini distribuiraju vozila u inostranstvo, tako da se nekad desi da u našim akcijama uhapsimo i kolegu - kažu za „Blic” inspektori policije koji se bave ovom sferom kriminala.

I dalje se po Beogradu prepričava nesvakidašnja krađa u Ulici Strahinjića bana, kada je za nekoliko sati ukradeno više od deset džipova visoke klase, modeli “porše kajen”, “tuareg”, “bmw x5”, audi Q5”.

- Auto-mafija poseduje sofisticiranu tehniku i znanje. Kriminalac s osnovnom ili slabom srednjom školom teško može učestvovati u takvim operacijama. U auto-mafiji su informatičari, koji se za veliki novac pridružuju kriminalcima, mehaničari, električari, znači veliki stručnjaci saobraćajne oblasti.

Odlično su opremljeni. Odavno je prevaziđeno mišljenje da kradljivci automobila koriste kalauze, pajsere i šrafcigere za provale.

Sada su to softveri, kompjuteri, umreženi sistemi koji koštaju i do 20.000 evra i stalno uvode nove stvari.

Pošto ih ukradu, automobile kriju u unapred iznajmljenim garažama, u kojima po pravilu stoji i GPS blokator, koji onemogućava satelitsko praćenje vozila - kaže za „Blic” kriminolog Igor Pešić.

Od Balkana do Sirije
Automobili ukradeni u Srbiji često završe u zemljama regiona, u BiH, Crnoj Gori, Makedoniji, na Kosovu ili u nekoj od drugih balkanskih država, a potom neretko i na Bliskom istoku. Bilo je slučajeva da su vozila iz ovog dela Evrope prodavana na auto-pijacama u Siriji. Veliki broj ukradenih automobila kriminalne grupe rastavljaju na delove i tako prodaju.

Profil kradljivca
- Između 20 i 30 godina starosti (sve više maloletnika)
- Odlično obučen
- Specijalizovan za tipove vozila
- Dobar vozač
- Nije narkoman, alkoholičar, retko osuđivan za druga dela
- Najčešće ima završen zanat koji je u vezi sa automobilima

izvor BLIC

Stjepa
Postovi: 2200
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:36
Kontakt:

Re: Srbistan. Kradje kola, delova, goriva...

Post od Stjepa » 06 Sep 2012, 18:59

paja je napisao:Isto tako, kolege iz BiH su hapsile Beograđane kod kojih su pronašli najsavremeniju tehniku za krađu automobila, a koji su došli da odrade „posao” na poziv kolega.
Moze li neko da mi objasni zbog cega bi se ovo radilo, jer ja ne razumem?

Ok, njihov "biznis" ne poznaje granice, nacionalnost... Nema problema.
Nema problema da dodje ekipa iz BiH u SRB (ili obrnuto), odradi posao i vrati se.

Nego... "došli da odrade „posao” na poziv kolega" :zbunjen:
Ja tebe zovnem da ukrades nesto, delimo zaradu, ja imam alibi i ne mogu mi nista, ti nisi poznat ovdasnjim organima reda...
Ili sta?
Zasto bih ja tebe zvao da operises na mojoj teritoriji?

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Srbistan. Kradje kola, delova, goriva...

Post od Paja » 06 Sep 2012, 19:18

Zbog one narodne "ne seri oko kuće, ugazićeš".
Mnogo je manja šansa da padne neko ko je došao da odradi i odmah otišao nego neki lokalac. Lokalca specijalizovanog za nešto prvo zna policija koja pokriva tu oblast. Ako ga neko vidi prepoznaće ga jer policija zna čije fotografije da pokaže svedoku.
Ima još razloga tipa uvek neko progovori makar na dupe i ta informacija dođe do policije. Ako izvršilac nije odavde nego iz npr Bosne ta informacija će doći do bosanske policije koja s njom ne može mnogo toga da uradi....
Ugl smanjivanje rizika na najmanju moguću meru.

Korisnikov avatar
profesorPROST
Postovi: 3282
Pridružio se: 13 Jan 2012, 14:50
Lokacija: Beograd

Re: Srbistan. Kradje kola, delova, goriva...

Post od profesorPROST » 06 Sep 2012, 19:22

Stjepa je napisao: Zasto bih ja tebe zvao da operises na mojoj teritoriji?
Staro nepisano pravilo.
Ranije je uvek bilo da ne "operišeš" (kradeš) u svom kraju. Npr. ekipa sa Karaburme krade po Zemunu i obrnuto.
Mislim da danas ta "pravila" sve manje važe.
Never Say Never Again

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10886
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Srbistan. Kradje kola, delova, goriva...

Post od Uroš S. » 06 Sep 2012, 19:25

Da, dok likovi iz moje O.Š. nisu opljačkali poštu u sred bloka na 100 metara od te iste O.Š., onaj slučaj kada se neki karatista pobunio pa je dobio metak kroz vilicu.

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Srbistan. Kradje kola, delova, goriva...

Post od Paja » 06 Sep 2012, 19:29

Ima takvih primera milion, ali su u glavnom narkomani u pitanju. Profesionalci nisu sigurno.

Stjepa
Postovi: 2200
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:36
Kontakt:

Re: Srbistan. Kradje kola, delova, goriva...

Post od Stjepa » 06 Sep 2012, 21:14

Vidi se da bih bio los lopov. :kezo:
A vidi se da su ovi stariji teoretski potkovaniji. :mrgreen:
Hvala na odgovorima.

Korisnikov avatar
methane.master
Postovi: 21560
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:30
Garaža: Clio III ph2 1,2 16V

Re: Srbistan. Kradje kola, delova, goriva...

Post od methane.master » 06 Sep 2012, 21:59

^^ Ima vremena, mlad si, naučićeš. :kezo:
Širim haos!

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Srbistan. Kradje kola, delova, goriva...

Post od Paja » 06 Sep 2012, 22:01

Bitno je da si pokazao interesovanje. :kezo:

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10571
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Srbistan. Kradje kola, delova, goriva...

Post od Sloba » 06 Sep 2012, 22:08

Ove godine sam saznao za dve krađe kola iz prve ruke. Stolaru sa kojim sarađujem maznuli su Megana u novogodišnjoj noći ispred zgrade na Bul. Oslobođenja, a čoveku koji je mušterija mog drugara Scenica. Prvi je na sreću imao kasko, mada nije se proslavio (nešto oko 3.700€ je dobio, auto je vredeo 5.500€), a drugi - nikom ništa. Čovek je privatnim kanalima pokrenuo potragu i taman kada je zagrebao malo dublje i gde treba, dobio je savet iz policije da se mane ćoravog posla.

Korisnikov avatar
NexT
Postovi: 13008
Pridružio se: 09 Jan 2012, 18:49
Garaža: E (W212)
Lokacija: Beograd

Re: Srbistan. Kradje kola, delova, goriva...

Post od NexT » 06 Sep 2012, 22:24

Taj sto je imao kasko nije trebao da prihvati takvu ponudu... Uvek pokusaju da te zavrnu, pa ako si dovoljno uporan i bezobrazan dobijes na kraju svoje pare... Nama je trebalo godinu dana...

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45818
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Srbistan. Kradje kola, delova, goriva...

Post od Geza » 06 Sep 2012, 22:24

Ja sam juče ugradio alarm sa centralnom bravom. Treba ovih dana da zatvorim sve brave i to je sve što mogu da uradim za bezbednost Slika
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
Paja
Postovi: 14751
Pridružio se: 08 Jan 2012, 11:36
Garaža: Superb
Lokacija: Beograd, Zvezdara

Re: Srbistan. Kradje kola, delova, goriva...

Post od Paja » 06 Sep 2012, 22:28

Noviji Renoi koji koriste karticu su generalno kritični po pitanju krađe.

Nego asocirao si me pa sam se setio slučaja iz devedesetih. U kući do mene je živeo grčki diplomata. Vozio je BMW serije 5 i jednog jutra kola nema. Vlasnik šte će, gde će, policija mu kaže da na njih mnogo ne računa i on ode kod tada glavnog u Beogradu, u njegovu službu za nalaženje vozila. Ostavio je podatke o vozilu i istog dana su ga zvali da dođe i donese 5.000 DEM. Otišao, dao pare i dobio informaciju da je auto spušten na ler niz ulicu jer nisu uspeli da ga upale i da je i dalje u ulici ispod cirade. Čovek se vratio kući, prošetao se 5o metara i prvi auto koji je bio pod ciradom je bio njegov.

Korisnikov avatar
noob
Postovi: 1033
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:24
Lokacija: Beograd

Re: Srbistan. Kradje kola, delova, goriva...

Post od noob » 07 Sep 2012, 18:07

Ovima treba manje od 40s :glavomuzid:

http://youtu.be/lnUlcngQIeo
Vazno da je tvoj auto u top stanju, gram dima ne izbacuje, kocnice guzvaju asfalt, a signalizacija svetli kao svetla stadiona.

Odgovori